Vyhledávání
Články o rybách, rybářích a rybaření
Seřazeno podle počtu zobrazení
Kaprařské nebe, peklo, ráj.
24.7.2006 | Ivo Sláma | Povídky od vody | 8.025 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 17
„Ty věčný obchůzky už mě docela štvou“, mumlal si pod vousy starý čert Masárius. Zívl, podrbal se za levým rohem a zavřel za sebou dveře, které nesly označení „Nevěrné ženy“.“ V pekle by měl mít čert klid, pohodu a teploučko. A né aby furt kontroloval všechny ty hříšné duše. „Sakramentská práce“, ulevil si pekelník a kopytem rozrazil dveře s nápisem „Rybáři“...
Ferda Mravenec a Brouk Pytlík
6.5.2012 | chj.rybar | Přívlač | 7.997 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 12
Dovolím si tvrdit, že znám Jizeru jako své boty. Ne samozřejmě celou, ale úseky, na kterých už léta vláčím. Jistě, mění se vždy několikrát za rok, podle toho, kolikrát přijde velká voda. Pak se může stát, že tam, kde jsem na jaře normálně brodil, v létě nemám šanci. Na rozdíl od jiných vod ale u Jizery vím, když si chci zachytat okouny, kam na ně jít. Právě tak u tloušťů vím, kde si jich pár pravidelně chytím, i když si myslím, že už mě musejí zdálky poznat. Chytil jsem jich tady za ta léta tolik, že se snad známe už od vidění. Ještě že jich vždycky pár odplave s velkou vodou a pár jich zase z vyšších úseků připluje k nám.
Bratrské vítězství na Mistrovství světa v lovu ryb přívlačí - očima rozhodčí
8.7.2007 | Zdena Svejkovská | Závody | 7.987 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2
Vážení čtenáři, po roční pauze jsem se opět vypravila za našimi reprezentanty na Mistrovství světa v lovu ryb přívlačí. Tentokrát do malebného slovenského městečka Ružomberoku. Závod se konal v krásné přírodě Malé a Velké Fatry na řece Váhu. Byla jsem pozvána našimi závodníky, nejen abych jim fandila, ale také jsem měla zastupovat Českou republiku v soudcovském sboru, ve kterém jsem působila už v Portugalsku v roce 2005...
Tření tloušťů
4.7.2012 | osprey | Vodní ekologie | Jelec tloušť | 7.985 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 3
Před časem mi vyprávěl jeden známý, jak byl pracovně ve Skotsku a během hovoru s hostiteli došla řeč i na rybařinu. Známý se mimo jiné zajímal o to, jak je to na místních řekách s vysazováním.
Odpovědí mu byl nechápavý výraz a následně věta asi v tomto duchu:
„Víte, ony se ty ryby, jaksi… tak nějak… prostě rozmnožují samy.“
Okouní rok – říjen
7.10.2013 | Tomáš Rozsypal | Přívlač | Okoun říční | 7.971 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 6
V říjnu teplota vzduchu i vody nezadržitelně padá níž a níž. Občas se ještě pokles zastaví, ale už nedá počítat s výraznějším a déletrvajícím oteplením. I přesto do desátého měsíce v roce spadá sezónní vrchol okouní žravosti. Okoun je nejaktivnější při teplotě vody v rozmezí 14 – 16 stupňů Celsia, ale jakmile se teplota zhoupne pod 12 stupňů, rázem se z pruhovaných dravčíků stávají „líné a zmlsané bestie“...
Letopisy přívlače III.: Vítězství jitřního vláčkaře
4.2.2007 | Vaclav | Přívlač | 7.969 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 14
Mým rodištěm je Podhrad – tenkrát příjemná vesnička za Chebem, na samém okraji Jesenice, kde snad každý choval slepice, králíky a prasata; a dnes už celkem rozrostlá předměstská čtvrť Chebu, kde už skoro nikdo slepice, prasata ani králíky nechová. Tam jsem vyrůstal a prožil veškerá chlapecká dobrodružství, která si lze jen představit. Vyhrál i prohrál svou první rvačku, naučil se plavat i jezdit na kole, skákat šipky i lomeňáky z obloukového mostu do vody. Poprvé jsem si tam rozbil koleno, vlastně obě, poprvé jsem tam štípal dříví sekyrou a poprvé se topil ve vodách Jesenice...
Vlahé večery tichého blázna
8.4.2010 | jiskran1 | Povídky od vody | Sumec velký | 7.954 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 4
Tento příběh se možná bude zdát přibarvený, možná i smyšlený, ale skutečně je prožitý. Jsem rybářem, jak se říká „tělem i duší“ a nadevše miluji večerní lovy úhořů. Bydlím kousek od známé přehradní nádrže Nechranice, která je na řece Ohři. Nebudu popisovat, ve které lokalitě jsem to tehdy byl, ale zaměřím se přímo na svůj zážitek.
Čtyřicítka
7.7.2011 | osprey | Přívlač | Okoun říční | 7.944 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 10
Čtyřicítka, ať už to číslo znamená cokoli, není sama o sobě nic magického. Čtyřicítka noha, to je někde mezi ženskou a chlapem, čtyřicítka slivovice je standardní konzumní produkt a rozhodně nic extra, čtyřicítky horečky jsem měl párkrát a nijak po nich netoužím a skutečnost, že se mi čtyřicítka objevila v kolonce „věk“ taky nepovažuju za žádné štěstí. Ale čtyřicítku okouna jsem vždycky chtěl.
Zvlášť potom, co jsem kdysi u nás na řece zdolal už třetího krasavce o délce 39,5 cm.
Stříbrný král
24.1.2004 | Rudolf Gašpar | Povídky od vody | Lipan podhorní | 7.901 čtenářů | hodnocení: bezvýznamný | komentáře: 0
Asi každý rybář má svojí vyhraněnou rybu, na kterou se soustředí víc než na ostatní. V mém případě je to lipan a snem každého lovce lipanů je ulovit kus nad 50 cm. Velkým úspěchem je úlovek lipana nad 45 cm a každý nad 40 cm je také velmi oslavován. Budu zde popisovat eskapádu kterou jsem podstoupil, abych ulovil lipana cca 45 cm na své nejoblíbenější řece Svatavě...
Kormorán a jiní predátoři na Ohři
21.2.2012 | sroubecek11 | Vodní ekologie | 7.871 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2
Minulý týden jsem se vydal na procházku kolem téměř zamrzlé řeky Ohře v Chebu. Jako milovník vody, rybaření a fotografování jsem se těšil na to, jak uvidím krásné hejna kachen, labutí a jiných druhů vodního ptactva. Bohužel, až tak krásná podívaná, na kterou jsem čekal, to nebyla.
Zaslepeni líny
23.12.2011 | Herink | Feeder | Lín obecný | 7.871 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 7
Na jaře roku 2011 jsem se rozhodl, že se zaměřím na chytání línů. Byl konec února a to rozhodně měsíc pro lov línů není, měl jsem tedy dost času na pobrání spousty zkušeností a postupné nakoupení všech věcí potřebných k lovu. Chytat jsem měl na zarostlém potoce širokém asi 6 metrů, jehož dno bylo zanesené poměrně velkou vrstvou bahna, které líni milují.
Zima – feeder nebo plavačka?
28.1.2013 | Dušan Poliak | Vaše názory | 7.867 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 9
Všude kolem panuje zima a jen ti "nejzávislejší ze závislých" nedokážou sedět doma za pecí. V posledních letech sice na popularitě nabírá lov na dírkách na soukromácích, ale jestliže rybář touží po vyšším „levelu“, nebo je mu smutno po oblíbeném revíru, může směle vyrazit i k nějakému rozmrzlému toku. V zimních měsících platí více než jindy, že nejdeme na ryby, ale spíš pouze k vodě. Jen musíme počítat i s tím, že čím více bude rtuť teploměru dole, tím častěji si kolemjdoucí budou ťukat na čelo...
Splněný sen českého rybáře
15.5.2013 | CHYTEJ.cz | Zajímavosti | 7.842 čtenářů | hodnocení: nic nepřinášející | komentáře: 2
Každý rybář sní svůj sen. Jeden chce chytit kapitální kousek, druhý touží zkrotit nejbojovnější rybu světa a třetí by rád zdolal rybí druh, který patří k nejvzácnějším. Všechny tyto sny si naráz splnil pan Petr Polický z Brna, který koncem března trávil svou dovolenou v mexickém přímořském městečku Porto Morellos...
Jak můj šéf potkal ryby
22.5.2011 | SpanyS | Povídky od vody | 7.841 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 4
Onehdy mohlo být něco po půl jedné odpoledne, když mě napadla skvělá myšlenka, že vyrazím k nedaleké vodě na ryby. Nápad to byl tenkrát znamenitý a to z několika důvodů. Zaprvé jsem rybář tělem i duší, o čemž svědčí například i to, že na ryby myslím skoro pořád a zadruhé jsem prostě chtěl.
Jaký byl HUSTOPEČSKÝ POHÁR 2006?
31.10.2006 | Jarda Bečák | Závody | 7.813 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 1
První zářijový víkend se stal pro závodnickou přívlačářskou špičku dlouho očekávaným svátkem. Od pátku 1. až do neděle 3. září 2006 probíhal již 5. ročník závodu v přívlači "Hustopečský pohár 2006", který organizuje MO ČRS Hustopeče nad Bečvou ve spolupráci s VÚS pro Severní Moravu a Slezsko...
Osobáčky z Ebra
25.11.2013 | Martin Janeček - Mako | Sumcařina | Sumec velký | 7.806 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 7
Konečně nastala středa 28. srpna! Pomalu se sunu do letadla směr Barcelona. Uvažuji o tom, jak se tentokrát výprava "semlela" neuvěřitelně rychle. Ještě před čtrnácti dny jsem vůbec netušil, že bych se letos podíval do sumcařského ráje – na přehrady v povodí řeky Ebro. Oproti minulým výpravám je však můj plán víc než skromný, koneckonců za necelý týden pobytu na horní přehradě nemám moc prostoru k experimentování. Nečeká mě sice úplně neznámé prostředí, ale na přelomu srpna a září mohou být podmínky zcela odlišné od minulých výprav, které jsem uskutečnil 2x na začátku dubna na spodní přehradě a 2x na začátku června na horní nádrži...
Okouní rok – listopad
5.11.2013 | Tomáš Rozsypal | Přívlač | Okoun říční | 7.806 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 10
Mělčinám v listopadu definitivně odzvonilo! Platí to především v případech, kdy se toužíte střetnout s pořádnými okouny a ne jen s pruhovanou drobotinou. V pozdním podzimu se díky stále víc a víc chladnoucí vodě stěhuje veškerý život do hloubky. Za rybkami zimujícími v úkrytech u dna se postupně vydávají i dravci. Okouní smečky se na příhodných místech dokážou shluknout do početných hejn, a někdy na relativně malé ploše vytvoří doslova „valnou hromadu“ čítající několik desítek, ba i stovek členů. Pokud se vám podaří takové „hnízdo“ objevit, tak ještě na sklonku roku můžete zažít „věci“, které při pozdějším vyprávění budou silně zavánět rybářskou latinou...
Muddlerové hlavičky II
23.4.2011 | Tomucha | Muškaření | 7.803 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2
Před časem jste se mohli dočíst některé zajímavosti o vázání muddlerových hlaviček. Ukázali jsme si, jak se váže hlavička velkého štikového streameru nebo poppera. Nelze ale jen tak jednoduše přejít vázání muddlerových hlaviček bez klasických menších pstruhových a bolenových streamerů. Běžný vazač je váže přece jen o něco častěji než štikové poppy.
Tyto menší streamery se dají použít kdykoliv a kdekoliv. Nejsou extrémně velké, takže když jich budete mít pár v krabičce, budou se určitě někdy hodit.
A co na to rybářská stráž? (volné pokračování)
22.3.2015 | Petr Ramian | Legislativa | 7.795 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 25
V předchozích příspěvcích jsem se zmínil o našich „strážcích vod“ jak z pohledu zákona, tak i z pohledu praktických zkušeností. Zkrátka jsem popsal pár osobních příhod s těmito rádoby hlídači řádů. I loňský rok mi přinesl nejeden zážitek, a proto jsem se rozhodl napsat volné pokračování k tomuto tématu. Mám za to, že na nešvary a protiprávní jednání těchto lidí (včetně ostatních funkcionářů svazu) je zapotřebí neustále poukazovat a tím bránit zákonná práva provozování rybolovu. „Tišší blázni“ nesmí být zase tak moc tišší, musí se umět ozvat,
když to je třeba!...
Kouzelná nymfa
13.3.2005 | Povídky od vody | 7.795 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 4
Asi před 15 lety jsem při rybolovu v Jižních čechách našel nymfu, kterou asi nějaký nešťastník utrhl při vláčení na Husinecké přehradě. Jelikož byl nízký stav vody, nymfu jsem z pařezu vyprostil, a i přes její značně "použitou" vyzáž jsem si jí uložil k rybářskému náčiní. Nymfa byla poměrně velká, asi 6 cm, červená, s otřepanými bílými křídly z peří. Dlouho ležela v mé vláčecí krabičce bez povšimnutí, ale jednoho dne, kdy se zdálo, že se všichni dravci odstěhovali neznámo kam, jsem ji vzal na milost...
