Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Tření tloušťů necteno

4.7.2012 | Vodní ekologie | Jelec tloušť | 6.182 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 3

Tření tloušťůPřed časem mi vyprávěl jeden známý, jak byl pracovně ve Skotsku a během hovoru s hostiteli došla řeč i na rybařinu. Známý se mimo jiné zajímal o to, jak je to na místních řekách s vysazováním.
Odpovědí mu byl nechápavý výraz a následně věta asi v tomto duchu:
„Víte, ony se ty ryby, jaksi… tak nějak… prostě rozmnožují samy.“

Nastrahy.cz - Daiwa akceI u nás se kdysi ryby zvládly rozmnožovat samy a některé druhy to dokážou i dnes. Ovšem je třeba říci, že si toho příliš nevážíme. Většinou jsou to druhy menší velikosti a mnohé jsou považovány za bezcenný šupinatý plebs. Však jim také ten výtěr nijak neulehčujeme – zlikvidovat během úprav toku trdliště libovolného druhu není žádný problém a nikoho to netrápí. A doba, kdy byly řeky v jarním období kvůli výtěru ryb hájeny, je už dávno minulostí.

Nemyslím, že by bylo nutné řeky opět kompletně hájit, ale některé úseky by si to zasloužily.

Setkat se dnes s masovým výtěrem libovolného druhu je docela problém. Ještě tak na cejny na přehradách nebo v jejich přítocích bývá spolehnutí. Ale pořádné tření parmy, tlouště, podoustve nebo jiného říčního druhu, během něhož je dno určitého úseku doslova poseto masou ryb, to už jsem dlouho neviděl. O to větší radost jsem měl, když se mi to letos opět podařilo.

Dvacátého června jsem se náhodou stal svědkem výtěru početného hejna tloušťů. Předchozí den panovaly rekordní teploty a ty zjevně odstartovaly tuhle masovou akci, ve které byly zapojeny stovky ryb. O kus vedle se třelo menší hejno jiného druhu, z toho, co jsem viděl, tipuji, že se jednalo o podoustve nebo ostroretky.

Tloušti je ovšem svým projevem zcela zastínili. Erupce vodní tříště tryskaly do výšky v celé šíři řeky, masy ryb se hromadily v průlivech mezi kameny a občas se jich nahromadilo tolik, že byly některé kusy na hřbetech svých kolegů doslova vyzdviženy nad hladinu.

003.jpg

 

Však je také na rybách znát, že boj o přežití druhu berou vážně – spoustě z nich chybí nějaká ta šupina a roztřepené ocasní ploutve byly vidět každou chvíli.

013.jpg


Pokusil jsem se tu podívanou vyfotit, ale snímky mě trošku zklamaly. Jednak bylo ještě poměrně brzo ráno a slunce se sotva prodíralo houstnoucími mraky a jednak jsem fotil do protisvětla. Brodit mezi ryby, které rozhodně nebyly zaslepené sexem a na mou přítomnost reagovaly přerušením třecí aktivity, se mi nechtělo a tak jsem fotil ze břehu několik nejbližších skupinek a spokojil se s tím, že to dopadne tak, jak to dopadne.

Mrzí mě, že na řekách v mém okolí už se takovéhle divadlo pozorovat nedá. Jádrem třecích hejn jsou zde kusy kolem 25 cm a velkých jedinců je mezi nimi jen pár. Navíc při počtu a průměrné velikosti ryb jejich výtěr snadno přehlédnete.
Za doplnění stojí i to, že tloušť je ryba s tzv. porcionálním výtěrem. Obvykle se tře ve dvou dávkách, přičemž větší objem pohlavních produktů je uvolněn při prvním tření, které se letos odehrálo někdy na přelomu dubna a května. Toto už musela být druhá vlna.

Kdo máte rád ryby i jinak než na prutu nebo na talíři, můžete se teď pokochat pohledem na něco, co by mělo k našim vodám neodmyslitelně patřit. Vzpomínám si, jak staří rybáři vyprávěli, co všechno se na řece třelo, jaká to byla hejna a jaké v nich byly kusy. Doufám, že se ty časy jednou vrátí. Jenom nevím, jestli se toho, přestože zatím nejsem úplný kmet, ještě dožiju. Každopádně, jsem rád i za tohle.

009.jpg

010.jpg

007.jpg

001.jpg

012.jpg

004.jpg

011.jpg

006.jpg

002.jpg

008.jpg

005.jpg

Text i foto:  M. Horáček - Osprey

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

16 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 29. března 2013 v 11:49® Petkol55
Petkol55

Něco podobného jsem zažil před léty na Berounce u Dolan.Voda na mělčině kolem mně vařila. Při zkušebním ponoření podběráku jsem ho zvedl plný tloušťů.Samozřejmě jsem je opatrně pustil zpět. Bylo to neskutečné a dodnes to vidím před sebou.Jezdily doslova kolem mně a občas i mezi nohama.Od té doby jsem nic podobného nezažil.

Středa 4. července 2012 v 9:20® Libor
Libor

Dobrá práce Míro, pěkné, díky. Jenu chybu to má, není to hlavní článek.

Jo a pak že 16.6. jsou tloušti již dávno po tření.. .

Středa 4. července 2012 v 7:41® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

Ty fotky jsou krásné, ač je mi jasné, že za těch vhodnějších podmínek bys byl schopen udělat ještě lepší. Také bych chtěl jednou něco takového zažít.
Komentáře prostřednictvím FACEBOOKu