Chytej.cz

Kormorán a jiní predátoři na Ohři necteno

21.2.2012 | Vodní ekologie | 6.364 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

Kormorán a jiní predátoři na OhřiMinulý týden jsem se vydal na procházku kolem téměř zamrzlé řeky Ohře v Chebu. Jako milovník vody, rybaření a fotografování jsem se těšil na to, jak uvidím krásné hejna kachen, labutí a jiných druhů vodního ptactva. Bohužel, až tak krásná podívaná, na kterou jsem čekal, to nebyla.Už při prvních krocích u Ohře, pod hradem, jsem pozoroval podstatně větší množství ryb vytažených na led, než v předchozích letech, což mi přišlo velice divné. Celkový počet ryb ležících na ledu byl cca 30 kusů, od plotic až menší štičky. Že by kormorán? Ano, i on je příčinou výskytu několika uhynulých ryb. Ale objevuje se zde i jiný predátor, kterým je vydra říční. Ta se však na Ohři dříve objevovala jen zřídka. Jak se zdá, dnes je pro ni tato řeka nejspíš vynikajícím domovem s patřičnou škálou potravy.

Člověku, rybáři, je těchto ryb velice líto, avšak další ryba, kterou jsem našel uhynulou u břehu, mi doslova nahnala slzu do oka. Byl to tolstolobik bílý. První, co mě u této ryby šokovalo, byla její velikost a dále také to, že byla bez hlavy ( viz foto ). Odhadoval jsem jeho délku na něco kolem metru (kdyby měl hlavu)a váhu kolem 8 až 10 kg.

001.jpg

Další kroky mě dovedly až k ÚN Skalka. Zde mě čekala další smutná podívaná a tou bylo hejno cca 30 kormoránů, kteří lovili ryby pod splavem, na klidnější, nezamrzlé vodě, drastickým tempem a v obrovském množství.

Nebylo by lepší kormorána odstranit ze seznamu ohrožených zvířat? Kolik přinese škody a kolik užitku? Ano, škoda vs užitek tu vychází v poměru 100 : 0. Je smutné, že se tento problém nemůže řešit odstřelem tohoto dravce. Vždyť kormorán potřebuje na den 350 gramů rybího masa. Tudíž přibližná spotřeba u hejn jako jsou na Plzeňsku o 300 až 500 kusech je denně 175 kilogramů ryb. Měsíčně je to zhruba 5250 kilogramů a dále nebudu počítat, kolik to je během jednoho roku. Toto mě vede k zamyšlení nad  teď už opravdu vážnou situací týkající se kormorána.
Dále by mě zajímalo, k čemu je třeba plašení, když se ptáci zvednou z jednoho místa a poletí lovit někam jinam. Opravdu je situace kolem kormorána už je vážná a měla by se začít řešit, jinak se co nejdřív budeme chodit dívat na vodu a říkat si, jak to bylo krásné, když tu byly ryby...

Text i foto: Tomáš Koubek (sroubecek11)

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

4 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 29. března 2015 ve 20:19® Bořík

kormoráni něco žrát musejí. z uvedeného pozorování vychází, že predátoři mají co žrát a že neubývá.mějte ohled ke zvířatům, nám lidem nic nechybí a náš rybolov je jenom kratochvílí.

Úterý 21. února 2012 v 15:41® w-c-c-t
w-c-c-t

Řečí kolem kormoránů je mnoho… Dokonce se již pořádají schůzky, semináře a diskuze se zainteresovanými spolky a hlavně s ochránci přírody. Řešení se nabízí jistě také řada, ale pokud v Čechách půjde tato problematika stále stejným „tempem“, bude to pomalu tak, jak píšete – „krásná voda by to byla, jen kdyby tam byly ryby…“. Bohužel řadím se mezi ty, kteří by nesmírně rádi přijali konečné řešení tohoto problému – výraznou redukcí kormoránů. Takže nakonec jen mohu popřát zainteresovaným, kteří razí tuto cestu – rychle se PROSAĎTE!!! Děkujeme :-)