Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Zaslepeni líny necteno

23.12.2011 | Feeder | Lín obecný | 7.190 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 7

Zaslepeni línyNa jaře roku 2011 jsem se rozhodl, že se zaměřím na chytání línů. Byl konec února a to rozhodně měsíc pro lov línů není, měl jsem tedy dost času na pobrání spousty zkušeností a postupné nakoupení všech věcí potřebných k lovu. Chytat jsem měl na zarostlém potoce širokém asi 6 metrů, jehož dno bylo zanesené poměrně velkou vrstvou bahna, které líni milují.


První výpravu jsem měl naplánovanou na konec dubna a už čtrnáct dní předem jsem byl jako na trní. Samozřejmě jsem mohl vyrazit o něco dříve, ale voda byla ještě dost studená a líni začínají být aktivní až při teplotě vody minimálně 10°C. Navíc v den lovu mělo být podle předpovědi 22°C ve stínu. Večer před výpravou dávám do batohu poslední věci. Na konec stačilo jen nasbírat dostatek rousnic a jít spát.


K vodě jsem dorazil něco po páté hodině. Jako první začínám míchat krmení, vždy do něj přidávám sekané rousnice, masné červy a konzervovanou kukuřici. Zakrmuji poblíž rákosí, kde je zhruba půlmetrová hloubka. První nahazuji feeder s páternosterovou montáží, ta se mi při lovu na zabahněném dně nejvíce osvědčila. Druhý prut mám nahozený na plavanou. Jako nástrahu jsem u obou prutů zvolil rousnici. Po půl hodině se mi na zamlžené hladině pomalu rozjel splávek. Nedělal jsem si žádné iluze, že se jedná o lína a měl jsem pravdu, byl to sotva patnácticentimetrový okounek. Do dvou hodin se jich na břeh podívalo spousty. Pomalu jsem toho začínal mít dost, ale najednou na feeder přišel záběr, u kterého jsem si byl téměř jistý, že je to lín, protože špička se opatrně ohýbala. Chvíli jsem počkal, velká rousnice je na lína přeci jen velké sousto.
Zasekávám a v prutu cítím klasické líní kopance. Po chvilce boje je lín u břehu. Není to žádný obr, ale ke třiceti centimetrům má a já mám ohromnou radost, že se všechna moje snaha vydařila.

Fotografie0921.jpg


Na jaře se mi moc nedařilo, ale v létě to bylo o poznání lepší. Tentokrát jsem v tom nebyl sám, můj kamarád Tomáš, který je do línů také takový blázen, byl na většině výprav se mnou.
Jednoho dne jsme se rozhodli, že u vody přespíme a pokusíme se nějakého lína chytit v noci. Toho dne bylo odporné horko. Moc velké iluze jsem si nedělal, zvlášť když jsem se dočetl, že líni se ve velkých vedrech zahrabávají do bahna a přestávají přijímat potravu, ale zkusit jsme to museli. Chladná noc plná zvuků přírody byla naše jediná naděje. Jako vždy jsme vyházeli většinu krmení hned při příchodu k vodě, abychom ryby dál neplašili. Celé odpoledne jsme byli bez záběru.

Fotografie0923.jpg

 

Kolem 20:00 zapadalo slunce a poslední paprsky se odrážely o vodní hladinu. Z ničeho nic, se mi rozjel splávek. Okamžitě zasekávám a byl to lín. Po vyfocení šel nekompromisně zpět do vody.

Začalo se stmívat a to byl čas na zlomení chemických světýlek. Byli jsme obklopeni zvuky žab, cvrčků a občas jsme zahlédli světlušku. Asi pět hodin jsme bez záběru, až se ve tmě rozhýbalo chemické světýlko. Zasekávám a u břehu je noční lín.
Měl jsem z něj nepopsatelnou radost a během noci jsme pak chytili ještě tři líny menších velikostí. Ráno, když Tomáš lovil mimo zakrmené místo, dostal na masné červy záběr od pěkného lína přes třicet centimetrů.

Fotografie0733.jpg

 

Na další výpravu jsme se připravovali o něco déle. Protože jsme si jisti, že jsou tu líni přes 50 cm, rozhodli jsme se na tyto dědečky vypravit. O tom jak jsme dopadli, vám povyprávím příště.Závěrem, bych chtěl Vám čtenářům říci, že článek píši ve svých čtrnácti letech, bez cizí pomoci a proto se chci předem omluvit za případné nedostatky. Také chci všechny rybáře poprosit, aby většinu ulovených línů pouštěli.   

Text i foto: Lukáš Herink - Herink

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

20 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 1. ledna 2012 ve 22:32® mvincik
mvincik

Také souhlasím. Ikdyž je lín výtečná gastronomická pochoutka, stejně jako pstruha obecného, lipana, tlouště a ještě nějaké další rybí druhy prostě „na pekáč“ neberu. Je jich přeci jen hrozná škoda…

Neděle 1. ledna 2012 ve 14:34® Raduna
Raduna

Na 14 let hezký článek.Klobouk dolu.S tim poštěním bezvýhradně souhlasím.Páč bez malých línů nebudou ani velcí. Krásnej novej rok všem a mnoho rybářských úspěchů v roce 2012.

Sobota 24. prosince 2011 v 17:00® František Helm

Hezkej článek – znám jen málo rybářů, kteří se specializují na líny – o to víc ti a tvým kolegům fandím :-)

Sobota 24. prosince 2011 v 15:33® iron maiden
iron maiden

parádní článek zvlášt když tam píšeš o mně:)

Sobota 24. prosince 2011 v 15:07® fribble

Na 14 let – klobouk dolů. Jen ať nám vyroste víc takových! Hezké vánoce a v novém roce hodně zážitků.

Pátek 23. prosince 2011 ve 12:37® Herink
Herink

Jasně, na jaře vyrážíme :-)

Pátek 23. prosince 2011 ve 12:34® papiksk12
papiksk12

Luky tak to je luxus…:) někdy na ten revír zajdeme spolu.a napiš mi na fb nebo do zpráv co to je za revír jo?? Díky moc..