Chytej.cz

Články o rybách, rybářích a rybaření

Seřazeno podle počtu zobrazení

Skandinávská Odysea - 10.díl necteno

18.9.2011 | Rybaření v zahraničí | 5.446 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Skandinávská Odysea - 10.dílJak se mi odhalila krásná tajemství ukrytá v horském jezeře. O tom, že tiché ráno ještě neznamená klidný večer.
A také o tom, že když táhnou mořští pstruzi, táhnou i rybáři z celého světa. Nejenom proto, aby je ulovili, ale také aby si připomněli, že krásné věci jsou někdy vykoupené velkými starostmi.

Rybařina dříve a dnes... necteno

13.7.2013 | Vaše názory | 5.437 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 5

Rybařina dříve a dnes...Jak jsem začínal
Bylo mi sotva 6 let, když jsem trávil letní prázdniny u dědečka. Byl jsem u něj celý týden, ale v životě mi nikdy čas takhle neutekl. Začalo to tím, že se mě jednou děda zeptal, jestli s ním nechci jet nachytat pár nástražních rybiček. Tímto nevinným dotazem spustil lavinu mé rybářské vášně...

Znovuzrození rybáře necteno

20.6.2004 | Vaše názory | 5.432 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

Znovuzrození rybářeNe že by se stalo něco světoborného, ale po téměř čtyřiceti letech jsem jednoduše ze dne na den praštil s myslivostí. Konečně mi totiž došlo, že koníček má člověk mít hlavně pro radost! Stále se v lese dívat na lumpy, kteří nedělají nic jiného, než si neustále cpou mražáky, ale pro zvěř nikdy nic neudělají, asi nikomu radost nedělá, zvláště když s takovou přesilou nikdo sám nic nezmůže. Kolega který byl na té památné schůzi právě u toho, mi za to, že já z něj kdysi udělal myslivce, jako vášnivý muškař slíbil, že ze mne zase udělá tichého blázna, aby on sám měl s kým jezdit...

Nemoci ryb 15: Okouni na oxazepamu, aneb vliv znečištění farmaky necteno

12.9.2015 | Vodní ekologie | Okoun říční | 5.431 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

Nemoci ryb 15: Okouni na oxazepamu, aneb vliv znečištění farmakyV minulém článku tohoto volného seriálu, který upozorňuje na různé zdravotní neduhy, kterými trpí naše ryby, jsem se zaměřil na téma vlivu hormonálního znečištění na zdraví ryb a vodních organismů. Bohatá diskuze, již tento článek vyvolal a která se netýkala pouze steroidních léčiv, mě přivedla k tomu, že bychom se měli tématu i nadále věnovat, neboť antikoncepční pilulky nejsou rozhodně jedinými farmaky, která mohou ovlivňovat zdraví a chování ryb. Než si však představíme další farmaceutické výrobky, které mohou pro vodní ekosystém představovat potenciální riziko, zaměřme se obecně na téma chemického znečištění vodního ekosystému a řekněme si, jak významně se proměnil jeho charakter za uplynulých několik desítek let...

Zážitek se štikou necteno

9.12.2003 | Povídky od vody | Štika obecná | 5.403 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Zážitek se štikouJak tento zajímavý příběh začít. Tento rok jsem si koupil povolenku na jeden z revírů místní organizace Kostelec nad Labem. Doporučení mi dali přátelé z okolí. Roční povolenka nebyla zrovna laciná, ale po tom, co mě na lokalitu zavedli, rozhodl jsem se ji koupit....

Nie je rybačka ako rybačka necteno

31.12.2017 | Povídky od vody | 5.390 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 3

Nie je rybačka ako rybačkaJeden môj kamarát sa zakaždým rozčúlil, keď som mu dával ako rybárovi nejaké rady. Raz to prasklo, stratil trpezlivosť a nazlostene mi povedal: „Vieš čo? Zapíš sa do rybárskeho spolku. Bude to trojnásobná výhra. Užiješ si prírody, donesieš domov ryby a budeš radiť sám sebe!“ Aj som tak po dlhom zvažovaní aj urobil. Nakúpil som kopu rybárskeho náčinia, zaplatil členské a dostal povolenie na lov rýb. Všetko ako sa patrí...

Ukázka z knihy o obludné štice z Jesenice necteno

7.4.2002 | Literatura | 5.389 čtenářů | hodnocení: bezvýznamný | komentáře: 0

Ukázka z knihy o obludné štice z Jeseniceobludná štika z Jesenice", kterou v prosinci 2000 vydalo nakladatelství Viva Aspius.

Když berou... necteno

7.2.2005 | Povídky od vody | 5.379 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

Když berou...Když jsem ještě chodil na střední školu, bylo to pro mě jedno z nejkrásnějších období mého života. Každou volnou chvilku jsem trávil na rybách, no a když přišly prázdniny…

Historky ze sumcopřívlače 22. necteno

27.7.2016 | Přívlač | Sumec velký | 5.369 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 2

Historky ze sumcopřívlače 22.Minule jsem si oživil vzpomínku na chytání sumců v jámách při nízkém stavu řeky. Jámy, prohlubně a koryta jsou však super-fleky i při běžné nebo vyšší vodě. Sumci je mají rádi hlavně z důvodu vlastního bezpečí – najdou v nich klid na odpočinek a zlom jámy jim rovněž slouží k pohodlnému číhání na kořist...

Dírky 2012 necteno

27.2.2012 | Rybaření na dírkách | 5.367 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Dírky 2012Poslední roky holduje nemalá část českých rybářů v zimním období lovu na dírkách. A protože se o tom zas tak moc nepíše, pokusím se vyjít příznivcům lovu na nejmenších „stojácích“ na světě trošku vstříc a podělím se o zážitky ze svého letošního dírkolovu. Nevede mě k tomu ani tak snaha se něčím chlubit (ono není čím), jako spíš snaha o kontinuální tvorbu obsahu těchto stránek.

Vyčistil rybník na návsi necteno

29.5.2002 | Vodní ekologie | 5.367 čtenářů | hodnocení: bezvýznamný | komentáře: 1

Vyčistil rybník na návsiVesnickou náves v Třebnicích na Domažlicku oživil Antonín Zvonař.

Naše slavné prohry – Lipany, Chlumec a nyní i Hamr na Jezeře necteno

18.4.2012 | Závody | 5.361 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 3

Naše slavné prohry – Lipany, Chlumec a nyní i Hamr na JezeřeMalé povídání o tom, jak se vláčkař zúčastnil kaprařského maratónu a kupodivu neuspěl. Sice nejsem žádný špičkový závodník, ale jsem zvyklý, že neodcházím od vody jako bezrybka. Často jsem se na různých závodech i umístil, ale tentokrát to byl naprostý výbuch, srovnatelný, alespoň v mých měřítkách, s výše zmiňovanými slavnými prohrami našeho národa. Nedělal jsem si sice nějaké iluze o umístění na bedně, ale vzhledem k tomu, že mám se závody nějaké zkušenosti, jsem takový propadák nečekal!

Dravec s kaprem na jeden záběr necteno

12.7.2004 | Povídky od vody | 5.351 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 1

Dravec s kaprem na jeden záběrI já jsem se rozhodl přispět se svou troškou do mlýna a podělit se s vámi se svou kuriozní příhodou. Je to dva roky, co se mě podařilo díky povoleným vycházkám při mém marození strávit u vody téměř každé odpoledne a tudíž jsem si tenkrát zachytal, jak nikdy před tím. Sedával jsem u jednoho štěrkovište na Moravě, které má rozlohu 10 ha a bavil se kapříky kolem 40cm, kterým evidentně chutnalo...

Fotosoutěž Rybářské PF 2013 - vyhodnocení necteno

20.1.2013 | chytej.cz | 5.350 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 15

Fotosoutěž Rybářské PF 2013 - vyhodnoceníRok se s rokem sešel a nám vyvstal příjemný úkol vyhodnotit další fotosoutěž, tentokrát na téma - PF 2013. Stejně jako u jiných fotografických soutěží ani tentokrát to nebyl nijak lehký úkol. Nakonec jsme s Davidem a Tomášem došli v redakci u plápolajícího krbu ke společné dohodě, a podařilo se nám najít trojici (resp. čtveřici) vítězů.

Na rybách je líp jak na světě necteno

31.8.2012 | Povídky od vody | 5.339 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 7

Na rybách je líp jak na světěJe sobota ráno, kdybych nevěděl, že je konec dubna, tipoval bych to na červenec. Už od rána to valí. Kdyby jen ten vítr tolik nefoukal! Manželka od rána fotí svatbu, takže mám celý den pro sebe. Provětrám tedy pstruhy. Pstruzi už čtrnáct dnů zase vědí, čemu se mají úspěšně vyhýbat, tak to bude o něco složitější, ale jak říkám – je to výzva! Nebudu nic vymýšlet, Mohelka je dlouhá, pojedu na ni.

Od nadšení k zoufalství a beznaději necteno

19.6.2012 | Kaprařina | Kapr obecný | 5.334 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 6

Od nadšení k zoufalství a beznadějiAsi každý rybář zabývající se cíleným lovem velkých kaprů ví, že různé výzvy jsou na tomto lovu to nejzajímavější a to, co nás motivuje. Mnohdy ale nejde jen o tu největší rybu, ale taky o klid, pohodu, přírodu a uspokojení z času stráveného u vody. Chtěl bych Vám v tomhle článku představit a přiblížit mé snažení na jednom překrásném revíru. Nemyslím si, že bych něco dělal vyloženě špatně, jen díky vzdálenosti revíru od mého bydliště jsem neměl tolik času a prostoru na zkoumání a experimentování, abych zjistil jak, na co a kde.

Většina rybářů je zamilována do řek necteno

15.10.2002 | Zajímavosti | 5.331 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 0

Většina rybářů je zamilována do řekCHYTEJ.CZ – Více než 60 procent našich rybářů jednoznačně upřednostňuje řeky před ostatními vodními plochami. Dokonce ani přehrady, kde se nejčastěji dají nalovit trofejní exempláře ryb, s tím nic nenadělaly.

Pelety vs. boilies necteno

18.6.2017 | Kaprařina | Kapr obecný | 5.327 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 2

Pelety vs. boiliesTak a už je to za námi! Skončily krásné dva týdny strávené u vody. Prožitá výprava byla pojata jako praktický test nových LT pelet spolu s kalovými peletami se zaměřením na rozpadavé a nerozpadavé nástrahy. Zkrátka našim cílem bylo jejich srovnání a dosažení nejlepších výsledků při lovu. Měl jsem možnost potvrdit (nebo vyvrátit) tvrzení, že „něčím za pár korun krmíte“ a „na to drahé“ chytáte...

Jak ulovit „zlatou rybku“ necteno

28.5.2017 | Zajímavosti | Jelec jesen | 5.316 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 2

Jak ulovit „zlatou rybku“Staří japonští samurajové měli kromě mnoha jiných jednu zajímavou povinnost. Před odchodem do boje museli nějaký čas strávit u jezírka s okrasnými rybami. Meditace v tomto prostředí měla jejich tělo i mysl uvést do stavu celkového zklidnění, vedoucího k nalezení duševní i fyzické harmonie a potřebné vnitřní soustředěnosti...

Když je miluješ, není co řešit... necteno

18.10.2011 | Kaprařina | Kapr obecný | 5.280 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 11

Když je miluješ, není co řešit...Nadpis mého článku vyjadřuje samozřejmě můj vztah ke kaprům. Když jsem se vrátil z nepříliš úspěšné týdenní výpravy, hned jsem začal přemýšlet, kdy a kam si pojedu spravit chuť. Avšak zpražila mě přítelkyně slovy: „Ty jsi byl týden na rybách, tak na konci prázdnin jedu na dovolenou já a ty budeš hlídat malého“.
Jen jsem se na ni podíval a řekl: „Fajn, tak to pojedeme na týden k vodě“.
Zřejmě měla pocit, že to nemyslím vážně, ale když jsem na zahradě postavil bivak a strávil tam se svým rok a půl starým synem Petrem dvě noci, abych zjistil, jestli zvládne spát se mnou venku, pochopila, že nežertuji.