Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Čirý vlasec vs. Fluo vlasec

12.12.2015 vložil HaD | Vlasce | zobrazeno: 27.704×

K napsání tohoto pomyslného souboje dvou produktů, různě barevných vlasců, mne přivedl jeden z říjnových čtenářských článků, který se zamýšlí nad úspěchy a neúspěchy jednoho rybářského dne, kdy se s čirým vlascem úspěchy dostavily a s barevným nikoliv. Jelikož jsem se vloni a zejména letos lovu s barevnými vlasci celkem věnoval a navíc informace a zkušenosti doslova hltal od excelentních rybářů, jako je Martin Forbák a David Maixner, mohu, myslím, zamyšlení na toto téma sepsat. Současně se budu velmi těšit na vaše názory pod duelem, který si myslím, je tématicky mimořádně zajímavý.

Čirý vlasec

Čirý vlasec

 

Popisovat čirý vlasec je doslova a do písmene nošením dříví do lesa. Zná jej každý rybář a velká většina z nás je používá zejména kvůli jejich relativní "neviditelnosti" ve víře, že ryby nikterak neruší a s důvěrou pak přijímají naše nástrahy.

Celé roky jsem čiré vlasce na běžný rybolov používal i já, a to pro většinu rybolovných způsobů. Dokonce jsem mnohdy nepoužíval ani wolframové lanko, i když hrozil záběr štiky, s pocitem, že vlasec ryba v podstatě nevidí a nic jí od záběru neodradí. 

Když jsme natáčeli film o Laponsku a ve střižně jsem měl možnost sledovat podvodní záběry, utrpěl jsem šok. V čisté vodě totiž za slunečného dne vlasec při určitém úhlu z pohledu ryby zářil, jako kdyby měl vnitřní osvětlení LED diodami a naopak např. wolframové lanko světlo pohlcovalo.

Své iluze o jeho "neviditelnosti" jsem tedy pozbyl a začal o všem přemýšlet. Došel jsem k názoru, že v čisté vodě je čirý vlasec méně viditelný pouze za určitých podmínek a v především v hloubce či kalné vodě. V čistý a prozářených vodách však nikoliv. Zde je "neviditelný pouze vlasec speciální - fluocarbonový. 

Ačkoliv vím, že fluocarbonový vlasec (měl by být ve vodě skutečně téměř neviditelný i za nepříznivých světelných podmínek) je pro situace, kdy běžný vlasec doslova září, řešením, nepoužíval jsem ho nijak hojně. Jsem totiž od přírody lenoch. Důvodem je i fakt, že má fluocarbon při stejném průměru o cca 25% nižší nosnost jak v tahu, tak v uzlech. A navíc jsem již za svůj život ulovil dostatečně velké množství ryb i na "viditelné" vlasce, že jsem zkrátka neměl potřebu při žádném rybolovném způsobu a ani při závodní přívlači, kde se každá chyba počítá!

"Neviditelný" čirý vlasec mi ale roky dělal občas problémy při samotném lovu a kontrole nástrahy - jak při plavané, tak při feederu i přívlači. A o čem mluvím? Při plavané, té aktivní, kdy neustále nahazujeme, nadržujeme, rovnáme pytle z vlasce, jsem v určitých chvílích prostě vlasec neviděl. Navíc při takové plavané vyžívám i cit a zrakové vjemy a škubnutí vlascem na větší dálku (splávek může zmizet za vlnkou, v odrazu apod) prostě vidět není. Při feederu zase občas, zejména při jemném braní, sleduji i pohyby vlasce a ten čirý je např. brzy ráno nebo naopak podvečer hůře vidět. A to podobné při přívlači - zejména při aktivních technikách lovu, kdy se jen "tupě" nenavíjí, ale s nástrahou pracuje (např. při smáčkování, dropshotu, jerkování) jsem občas neměl dobrý vizuální kontakt s vlascem a tudíž hůře rozpoznával záběry, hůře odhadl pozici nástrahy, její kontakt se dnem, hůře nahazoval. Na několik vycházek jsem dokonce zkoušel si vlasec po metru nabarvit, abych si v tomto směru pomohl.

Všechny tyto "problémy" jsou ale samozřejmě jen relativní. Pro běžný rybolov je čirý vlasce naprosto dostačující a roky ověřený a pro řadu situací naprosto ok. Je tu ale ono ALE. Kdo chce být lepší a úspěšnější, musí si ho dříve či později uvědomit....

Fluo vlasec

Fluo vlasec

 

K používání barevných šňůr jsem se dostal při sumcařině. Již mnoho a mnoho let chytám sumce výhradně s dobře viditelnou bílou či fluožlutou šňůrou. Důvody jsou vcelku jednoduché - lov probíhá především v noci a při zavážení je potřeba vidět, kudy vedou další šňůry, aby se do nich člověk nezamotal a nejlépe tak viditelné, že jsou vidět i se slabou svítilnou nebo dokonce bez ní. Dalším důvodem je i samotné zdolávání - při souboji je prostě dobré dokonale vědět, kde se ryba pohybuje a zda nehrozí riziko zajetí do vázky, zamotání do druhého prutu apod. 

Jelikož se mi barevná šňůra osvědčila, začal jsem se osmělovat a používat ji i při sumčí přívlači. Sumci vidí takřka "kulový" a v noci či za špatných světelných podmínek tuplem. Postupem času jsem se přestal bát i přes den - sumcům to nikterak nevadilo, štikám jsem barevný konec oddělil lankem a úlovky nijak neubývaly. Jen snad okounů při lovu v mimořádně čisté vodě s tehdy bílou "fajrlajnou".

Postupem času jsem se dostal až do loňské situace, kdy jsem na vláčecích závodech začal vídat Davida Maixnera a Maťa Forbáka se svítivě žlutozelenými fluovlasci. Napřed jsem si říkal, zda se nepomátli, následně, že zřejmě používají návazce z čirého vlasce či fluocarbonu, až jsem nakonec zjistil, že tak chytají natvrdo napřímo. A úspěšně! Osmělil jsem se tedy ještě více a začal chytat jako oni a úlovky? Zvýšili se!

Ptáte se jak je to možné? Vcelku snadno. Barevný vlasec totiž vylepšuje díky své viditelnosti téměř vše, co rybář potřebuje, aby dosáhl úlovku:

- Nahazování: je s dobře viditelným vlascem mnohem přesnější co se směru i vzdálenosti týká.

- Ovládání nástrahy: je preciznější a přesnější

- Identifikace záběru: je vidět ještě dříve než se přenese na špičku prutu (jak u feederu, tak u přívlače - zejména u smáčkování, nymfování, dropshotu a jerkování)

- Zdolávání ryby: je více pod kontrolou a tedy úspěšnější.

Samozřejmě jsou tu také ona ALE: Ačkoliv jsem si v praxi ověřil, že barevný vlasec nevadí ani těm nejopatrnějším rybám jako jsou tloušti, boleni, pstruzi a okouni, hlodá ve mě stále červíček pochybnosti a pokud nejsem líný, dělám návazec z vlasce čirého. Na úlovcích to ale znát není. Nekompromisně však doporučuji dělat návazce u feederu (tam je to tak jako tak logické), u plavané (to samé co u feederu) a i u přívlače - u štik samozřejmě lanko vždy a u pak dropshotu, kde rybám dávám dost prostoru si celou montáž dobře prohlédnout. Např. u dropshotu, kde je barevný vlasec mimořádně velkým pomocníkem pro identifikaci záběru (je mimořádně dobré jej sledovat a na poškubnití v klidové fázi reagovat zásekem), dělám zhruba metrový návazec jak u barevného vlasce, tak třeba u bílého nanofilu za pomoci beuzlové spojky. Návazec dělám podobně jako u plavané či feederu z vlasce o nižší pevnosti, než je kmenový vlasec či šňůra. U dropshotu pak, zejména v podzimních dnech s čistou vodou, z fluocarbonu.

Jako jedinou nevýhodu barevných vlasců mohu zmínit snad jen jejich nepatrně  nižší nosnost při stejném průměru, protože jak známo, barviva ji o něco snižují. Nejedná se však o dramatickou hodnotu. A pak onu velmi důležitou víru - aby byl rybář úspěšný, je potřeba své montáži věřit. A onu víru je potřeba získat praxí u vody a to u barevných vlasců chvíli trvá a i když už s nimi mám dost za sebou, stále ji ještě získávám.

Co se barevnosti týče, nejraději v poslední době používám fluožlutý vlasec na běžný lov a přívlač, na jerkování (na snímku) jsem naviják nabil fluooranžovou "pětatřícou".

Rekapitulace za mě osobně - barevné vlasce a šňůry u mne budou získávat i nadále více prostoru a je vcelku možné, že jednou na mých navijácích ani jiné nebudou.

 

Klady

+ jsou dostupné snad ve všech průměrech a návinech
+ jsou levnější
+ mají vyšší pevnost
+ jsou většinou ve vodě méně viditelné

Klady

+ vynikající přesnost při nahazování
+ lepší manipulace s montáží při aktivních způsobech lovu
+ lepší identifikace ryby při zdolávání
+ lepší identifikace pozice nástrahy či montáže
+ lepší možnost rozpoznání záběru

Zápory

- hůře a méně přesně se s nimi nahazuje
- méně přesná manipulace zejména při horších světelných podmínkách
- při některých rybolovných způsobech horší identifikace záběru

Zápory

- menší dopstupnost a zejména mnohem menší výběr
- o něco nižší pevnost
- vyšší cena
- např. při přívlači o něco složitější montáž při vytváření návazce z čirého vlasce

Závěrečné zhodnocení

Ačkoli v sobě mám ještě vcelku dost psychických zábran k trvalému používání barevných a dokonce křiklavých vlasců či šňůr, vím jednoznačně, že je budu používat čím dále častěji. Myslím si totiž, že okamžiků, kdy odradí rybu od záběru je vcelku málo a pozitiva, která z použití dobře viditelného vlasce či šňůry pramení, jsou jasně daná a přináší zejména při aktivních způsobech lovu (přívlač, plavaná, feeder apod.) snadnější a úspěšnější okamžiky a případné chvíle, kdy možná ryby barevný vlasec ryby ruší, jsou řešitelné čirými či dokonce fluocarbonovými návazci. Těším se na vaše názory a zkušenosti!

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 2. března 2016 v 10:06® dam
dam

johhny> osobně si myslím, že při lovu, jaký uvádíš, má fluo vlasec pouze efekt například při zdolávání, kdy lépe vidíš, kam ti jede ryba, jinak prakticky je asi jedno, jakou má barvu, neboť chytáš staticky a používáš nejspíš hlásiče:-)

Pondělí 29. února 2016 ve 22:02® johhny

Chci se zeptat, když používám třeba fluo zelený vlasec 0,30mm a na posledních 5m dám shockový vlasec 0,50mm v čiré barvě tak tam je to v podstatě jedno, že je ten vlasec výrazný tam jde hlavně o to aby nebyl vidět u montáže. Ne ? Jen pro info chystám se koupit tenhle vlasec myslíte, že je vhodný ? Popřípadě má s ním někdo zkušenosti ? Díky Michal http://www.rybarske-nej.cz/…avadeci-cena

Tento příspěvek byl editován Pondělí 29. února 2016 ve 21:05 uživatelem johhny.
Čtvrtek 25. února 2016 v 10:57® HaD
HaD

Juraj> nejde o vzdálenost, ale o přesnost – zejména délkovou. Je to logické – to, co lépe vidím, lépe kontroluji (např. překlopením prutu, přibržděním vlasce, stopnutím vlasce atd.)

Pátek 19. února 2016 v 15:27® kerob
kerob

Juraj> nástraha dál určitě nepoletí, ale díky výrazné barvě vlasce se lépe sleduje dráha letu i v horších světelných podmínkách, což samozřejmé přínos je a tak je to myšleno.

Úterý 16. února 2016 ve 21:49® Juraj

HaD> Který z těch odborníků přišel na to, že s čirým vlascem se hůře hází? Pokud se bavíme o konkrétní typu, tak by měl být také konkrétně uveden. Jako obecně platné pravidlo je to zcela zcestná a mylná informace. Jsem schopen doložit přímo tobě k otestování minimálně jeden vlasec, na nějž se uvedená informace zcela určitě nevztahuje.

Tento příspěvek byl editován Úterý 16. února 2016 ve 20:52 uživatelem Juraj.
Pondělí 8. února 2016 v 11:40® sethy
sethy

Klobasa> IT nepočítám. Nevím 50cca

Pondělí 8. února 2016 v 9:02® Klobasa
Klobasa

sethy> Tak z IT něco máš snad, kolik jsi měl loni vycházek?

Pondělí 8. února 2016 v 8:55® sethy
sethy

Já loni nechytl skoro nic a to používám i čirý i fluo. Chyba bude asi jinde :-D

Pondělí 8. února 2016 v 8:32® Klobasa
Klobasa

Vyrovnal jsem procenta duelu, virtuálně jste mě skoro přesvědčily, že fluovlasec bude pro mě dobrá volba a možná si ho u Vás v pátek na FF koupím. Ale do veletrhu týden ještě počkám na to, až mi kolega Maixner odpoví a ještě dovysvětlí proč mu z toho nepadají ryby, protože pak se budu stejně podruhý ptát Davida u stánku, abych si to líp zapamatoval.

Sobota 6. února 2016 v 11:41® Klobasa
Klobasa

Dany73> Máš osobku.

Sobota 6. února 2016 v 9:17® Klobasa
Klobasa

dam> Super názor odborníka. Dvě otázky, když chytáš fluonanofil a rotačky, taky nemáš návazec? Dost se to kroutí se mi zdá a ten obarvenej nanofil má o kolik procent přibližně asi menší pevnost než ten bezbarvej? Jinak já měl šestku bílou tři roky na navijáku a když jsem se naučil ty správný uzly tak velká spokojenost. Dobře se mi s tím házelo a pevnost byla taky daleko víc než udává výrobce ( měl jsem Berkley 200m. z velkýho návinu) do nějakých čtyř kilo, ale zdálo se mi že by to uneslo i deset kilo a víc, letos ho asi koupím znovu, nebo něco podobnýho. Jakou na tom máš nejtěžší rybu? Já na tom skoro zastavil v proudu i sumíka sto plus.

Pátek 5. února 2016 ve 14:27® kubas
kubas

HaD> No však jasně, ať si každý chytá jak chce a věří si čemu chce, ale ať nevynasi soudy a nehodnotí ;-). To pak totiž vyvolává ten zmíněný úsměv na tváři, když člověk zná ty okolnosti okolo :-).

Pátek 5. února 2016 ve 13:56® HaD
HaD

dam> Abych byl spravedlivej – to fluo jsem odkoukal od dvou mistrů světa v přívlači :-))) – od MF a od Tebe.

Pátek 5. února 2016 ve 13:50® dam
dam

Dlouho jsem se nepobavil, a tohle není vůbec špatný :-) Já absolutně chápu názory všech, protože má každý svůj zažitý styl. Já těch stylů mám víc a nikdy se nazavírám před výzvou něco zkusit. Udělal jsem to a jsem spokojený a je mi jedno, jestli dalších tisíc rybářů nic měnit ani zkoušet nechce. Chytám na všech možných vodách, chytaných i nechytaných, stojatých i tekoucích…zku­šenost s fluo je dobrá, nepadají mi ryby, dobře vidím při nahazování a vedení nástrahy vodou…proč bych si to sám pro sebe nezjednodušil…jes­tli tak bude chytat ten nebo onen mi je jedno a je mi jedno, jestli mě přechytá nebo ne…ten spokojený jsem já a to je důležitý. Nedávám žádný návazec, proč bych se zdržoval? Dokonce chytám i fluo NanoFil a často bez návazce…chytám na sakra prochytaných vodách a nesleduji neúspěch…asi bych byl blázen, kdybych chytal a nic neulovil a měl z toho radost??? Pro mě je fluo jednodušší ve všem, a to je důvod, proč s ním chytám kdekoliv a kdykoliv… a nikoho nenutím sdílet můj názor :-) A s tím pivem souhlasím, je přece pátek (y)

Tento příspěvek byl editován Pátek 5. února 2016 ve 14:04 uživatelem dam.
Pátek 5. února 2016 ve 13:23® HaD
HaD

kubas> ale tak každej tak zase nechytá. Ono je to o tom, co komu vyhovuje. Každý má v určitých situacích svý. Nicméně s tou viditelností – když jsem natáčel pod vodou a viděl, jak „neviditelnej“ šedej vlasec září, začal sem se na to dívat jinak. A když jsem pak viděl Forba a další s fluo vlasci na pstruzích, ťukal sem si stejně na čelo (teoreticky podobně jako Dany73). Pak mi to ale nedalo a vyzkoušel sem to a když mi pstruzi a tloušťi v čistý vodě FLUO brali, jak kdyby tam byl fluorocarbon, tak jsem to jaksi přehodnotil. Na to by si ale každej měl přijít sám. A to, že někdo apriori nechce, je jeho problém. Však mu to nikdo nenutí. NAOPAK!!!

Pátek 5. února 2016 ve 13:08® kubas
kubas

Dany73> Samozřejmě, že z toho mám jenom srandu, protože mi přijde nanejvýš úsměvné až absurdní, jak se snažíš přesvědčit všechny, že fluo vlasec/pletenka je ta špatná volba. Proto většina lidí, co z mého pohledu „umí“, tak chytá v drtivé většině právě ty fluo věci, protože o tom nic neví a připravuje se tak o cenné úlovky. Jasně :-).

Pátek 5. února 2016 v 10:42® HaD
HaD

Dany73> Přesně tak. Máš pravdu. Musíme se ještě hodně učit. Děkuju za cenou analýzu!

Pátek 5. února 2016 v 9:15® Dany73

HaD> Kdyby to bylo jak říkáš, nabídka prodejců by vypadala úplně jinak. Fluo vlasec je pouze „výstřelkem módy“ a nikdy se neuchytil tak, aby byl více prodáván. Ze Tvého navijáku zmizí s první otočenou velkou rybou na malém silně prochytávaném revíru tak, jak se to stalo u velkého okouna mně. Tím bych to asi z mé strany uzavřel a dal prostor dalším.

Pátek 5. února 2016 v 9:07® Dany73

kerob> Díky za názory! Jako vždy od Tebe, věcné a přímé bez známek nadřazenosti. Dlouhodobě si Tě zde velmi vážím!

Pátek 5. února 2016 v 9:00® Dany73

kubas> Přicmrndávat (nejen) šéfovi polívčičku na většině diskuzí by Ti šlo, ale o názor sebe sama, ač třeba kontroverzní, příhodný třeba začátečníkům, o to člověk jen tak nezavadí, to asi aby sis náhodou u kámíčků nezhoršil pověst!? Máme pátek, tak si zajdi radši na pivko :-)))))))))))))

Tento příspěvek byl editován Pátek 5. února 2016 v 8:02 uživatelem Dany73.
Čtvrtek 4. února 2016 v 18:13® HaD
HaD

kubas> :-)))))))))

Čtvrtek 4. února 2016 ve 13:34® kubas
kubas

HaD> To by právě byla docela zábava pozorovat ty „jepičí“ teorie v praxi :-).

Čtvrtek 4. února 2016 v 11:50® HaD
HaD

kubas> sranda by určitě byla a variance by dávala teoretikům i určitou naději :-D

Čtvrtek 4. února 2016 v 11:44® HaD
HaD

Dany73> Jedna k je duel poněkud starší, než názory v diskuzi a druhak je ten „červíček“ z kategorie teoretické. Z hlediska praxe neexistuje. Ale opakuju: jezdi klidně na starém kole. Aspoň zbude ve vodě více zdravých nepopíchaných ryb.

Čtvrtek 4. února 2016 v 11:43® kerob
kerob

Dany73> z pidinastrah jsem dávno vyrostl, nebaví mě chytat mikro ryby na mikro nástrahy, to radsi nechytam vubec. Maximálně tak malý woby na tlouště a na to to takhle používám bez problému.

Čtvrtek 4. února 2016 v 9:33® Dany73

HaD> Ti nevím, ale tady dole na max. obhajuješ a přitom nahoře píšeš, že v Tobě stále cloumá červíček pochybností. To není moc přesvědčivé.. Čirý vlasec je celkově univerzálnější a vždy bude. Mi to příde, jako by tu chtěl někdo znovu objevit kolo..

Čtvrtek 4. února 2016 v 9:22® Dany73

kerob> Takhle chytáš třeba i na pidi gumy okouny?

Středa 3. února 2016 v 19:00® kubas
kubas

HaD> Nezavrhuj ty závody, mohla to být super akce. Cirkus už není v módě, tak mohlo být aspoň něco takového :-D. Vždycky teoretik vs. praktik… A o zábavu by bylo postaráno si myslím :-).

Tento příspěvek byl editován Středa 3. února 2016 v 18:05 uživatelem kubas.
Středa 3. února 2016 v 18:35® HaD
HaD

Dany73> Kdyby v tom byl takový rozdíl, nepoužívali by fluo vlasec nejlepší závodníci v lovu pstruhů. Byli by blázni, kdyby je to mělo připravit i jen o 5% úlovků. A žádnej návazec nedávají. Já s fluo chytám v křišťálovce pstruhy, tlouště, okouny. A dost často okolí přechytám. Ale tak mě je to u řitě – měj si svou teoretickou pravdu a nám nech tu naši praktickou. A závodit s Tebou fakt nepotřebuju – opravdu mi je úplně jedno, jestli budeš chytat jen šedej vlasec a budeš si myslet, jak jsi nad tím vyzrál. :-)

Tento příspěvek byl editován Středa 3. února 2016 v 17:37 uživatelem HaD.
Středa 3. února 2016 v 16:50® kerob
kerob

Dany73> pletenka nabízí mnoho pozitiv a jen par negativ (který dokazu vhodnym vyberem pro moje pouziti téměř eliminovat). Nedovedu si dnes představit vláčet s vlascem a ani po tom netouzim… a ani k tomu nevidim důvod. Barva pletenky není v mym pripade smerodatna (pouzivam bilou nebo fluo), vždy pouzivam 1–3m dlouhej navazec z monofilu (viditelnost je jen část duvodu).

novější starší
Stránky:   3 2 1