Chytej.cz

Daiwa Exist 1003 vs. Shimano VANQUISH C 2000 HGS

5.1.2013 vložil HaD | Navijáky | zobrazeno: 19.016×

Oba modely z duelu patří ke špičce vláčecích navijáků ve třídě UL. Jedná se o skutečné „skvosty“ ve své kategorii. Určitě je vlastní nejeden UL vláčkař (nebo o nich alespoň sní) a oba typy opravdu splňují ty nejvyšší nároky na ně kladené (samozřejmě za vyšší pořizovací ceny).

Daiwa Exist 1003

Daiwa Exist 1003 Daiwa Exist 1003 Daiwa Exist 1003

 

Model Daiwa Exist 1003 byl novinkou z r. 2007. Jedná se opravdu o perfektní naviják se zajímavými parametry. Hmotnost navijáku – 160 g. Vyznačuje s absolutně čistým a tichým chodem, při němž nejsou cítit převody. Skvěle ukládá vlasec a vlascem se dá naplnit cívka až po okraj – nepadá z ní ani nově navinutý vlasec (stávalo se mi to u modelů Twin Power FB a FC 1000, u nichž nově natočený vlasec padal v celých smyčkách, a kamarádi se smáli, že mi vyletěl celý svetr).

Brzda je poměrně citlivá s rychlým nástupem (na rozdíl od vzpomínaných navijáků zn. Shimano, kde stačí pootočit málo a je okamžitě poznat rozdíl v nastavení), jelikož běžně používám vlasec o průměru 0,08 a 0,10 mm a netrhám ho (je to především o zvyku). Převodový poměr 4,8:1 zabezpečuje pocit velmi lehkého chodu, což pode mě výrazně napomáhá k citlivějšímu vedení nástrah. Možná jedinou výtkou je malý návin vlasce na jednu otočku kličkou – 59 cm. Je to cítit hlavně na tekoucí vodě, když se nástraha vede po proudu v silnějším tahu – tam je třeba točit rychleji a ztrácí se tím vzpomínaná citlivost vedení. Na stojácích a v pomaleji tekoucích revírech, poměr bohatě postačuje. Daiwa EXIST 1003 nemá žádný výraznější nedostatek. Vzhledem k tomu, že je relativně starším modelem už z roku 2007, stále je to výborný naviják, jehož kvality nedosahují ani aktuální vlajkové lodě jiných značek. 

Shimano VANQUISH C 2000 HGS

Shimano VANQUISH C 2000 HGS Shimano VANQUISH C 2000 HGS Shimano VANQUISH C 2000 HGS

 

Naviják s převodem 6:1 byl novinkou roku 2012. Jde o naviják na UL přívlač (asi první reálná konkurence vůči modelům Daiwa na UL přívlač). Váha navijáčku je 160 gr. Bohužel v době dovozu nebyl dostupný typ C 2000 S s pomalým převodem, a tak jsem z Japonska objednal High Speed. Tato „hračka“ mě vyšla na 525 Eur na rozdíl od navijáku Daiwa = jen 420 Eur (ze známosti a ještě v akci). Jinak běžná cena Daiwy se pohybuje okolo 700 Eur! 

Chod Shimanka je velmi hladký, jakoby převody ani neměly zuby (tady je dost cítit technický pokrok z roku 2012 oproti roku 2007), ale při zátěži je cítit slabý „hrkot“. Myslím, že je to možná slabost „šnekového systému“(Aero Vrap), který zabezpečuje pohyb cívky nahoru a dolu. Daiwa to má vyřešené na způsob kloubové hřídelky, na které se to neprojevuje. Dalším mínusem je podle mě dost krátká klička. Mám pocit, jakoby šel naviják ztuha. Je to asi dané převodem 6:1. Podle mě by si zasloužil delší kličku. Tím by byla vytvořená větší páka, která by měla za následek pocit lehčího chodu. Oproti modelu Daiwa Exist má ale lepší zpracovaní rolničky a o něco méně kroutí vlasec. Brzda je neskutečně citlivá a umožňuje použití i těch nejtenčích vlasců - 0,08 mm i tenčích. Kuličkové ložisko se nachází i v cívce a proto je chod brzdy je opravdu neskutečně jemný a plynulý. Vlasec se sice nedá navinout až po okraj cívky, jako u Daiwy, a je to tím pádem poznat na délce náhozů, ale je to možná dané i výškou cívky (Daiwa ji má asi o 1,5–2 mm vyšší). Kapacita cívky je u obou modelů v podstatě stejná. Ale ani u jednoho se mi ještě nestalo, aby vlasec vyletěl ve smyčkách, jako tomu bylo u „Twinů“. Občas, při použití nejmenších nástrah v silném větru a při vlascích 0,08 a 0,10 mm se mi stává, že vlasec zaběhl pod matici brzdy (asi 2× se mi to stalo i u navijáku Daiwa). Jak jsem překlápěl rukou, všechno bylo OK. Za běžných podmínek se mi to ale nikdy nestalo. 

Také se mi o něco častěji zamotává vlasec na překlápěči (než na Existu), pokaždé se mi to přihodí jen v silném větru – i tak jen v zanedbatelném množství. Podle mě je to naviják na technické úrovni Stelly. 

Ještě jedna věc mě na modelu Shimano Vanquish zarazila – je to způsob uchycení krycí matice hřídele, do kterého se šroubuje klička (vlevo anebo vpravo). Nevím, jestli je to kvůli snížení celkové hmotnosti, že je takto perforovaná, ale domnívám se, že to má za následek snazší proniknutí vody a nečistot do ložiska. Možná to mají firemní konstruktéři pod palcem, ale já, jako laik to vidím jinak. Snad je to z přiloženého snímku patrné. 

Klady

+ skvělé ukládání vlasce
+ velmi citlivá brzda

Klady

+ moderní design
+ hodí se, díky rychlému převodu, i do prudce plynoucích revírů

Zápory

- menší převodový poměr má za následek, že není vhodný do prudších toků k chytání po proudu,
- vyšší pořizovací náklady (cca od 12.990,- Kč 12/2012)

Zápory

- hlasitější chod soukolí
- vyšší pořizovací náklady (cca od 12.000,- Kč 12/2012)

Závěrečné zhodnocení

  • Daiwa Exist je v podstatě bezchybný naviják, na kterém je možná trochu znát datum jeho vzniku. Je vhodnější spíše na stojáky a pomalejší toky. Z přiložených snímků je také patrné, že Daiwa lépe ukládá vlasec.
  • Shimano Vanquish s převodem 6:1 je nenahraditelný na rychlých řekách. Jsou na něm patrné nejmodernější výrobní technologie. Tento model zn. Shimano má oproti svému protivníku z fy. Daiwa podstatně větší vůli v kličce. Vanquish při rychlém točení trošku vibruje, naopak Exist je stabilnější.

Text a foto: klient

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 20. ledna 2013 v 8:43® troutkiller

axiom>Já sem v klidu kámo:-))Závodění v chytání pidiryb nechápu i když mám mezi závodníkama pár kamarádu.

Sobota 19. ledna 2013 ve 21:29® jepice-zruseno

Za chvíli bude povinnost chytat malé ryby. Horní míra okouna na jednom nejmenovaném revíru je od letoška 35 cm …

Sobota 19. ledna 2013 ve 13:10@ axiom

troutkiller> Nerozčiluj se zbytečně, se ti divím. Je zbytečné se zabývat machrováním závodníků, kdo ho má jakého. Jejich ego roste lineárně se zmenšováním listu blinkru. Jeden tady kritizuje a hrozí ti, že tě začne považovat skutečně za zabijáka pstruhů, při tom patří do spolku, co na mrňavé nástrahy dopíchají všechno v potoku, co je větší jako potěr. Jasný, těm rybičkám nevadí šmudlení v podběráku, v rynzále na měření, případně uchopení suchou rukou, jak jsem to vloni viděl od dvojice českých přívlačových extraspecialistů závodních atď., protože používají barblessy a to je to hlavní. I pohlavní…

Pondělí 14. ledna 2013 ve 23:26® klient

David Havlíček> Dobre si to napísal…

Pondělí 14. ledna 2013 v 16:58® troutkiller

David Havlíček>Líp to ani napsat nešlo!

Pondělí 14. ledna 2013 ve 13:33® matador

jepice> ja sa radsej budem nejaky cas trapit dlhsie v praci a budem poto stastny na rybach ako sa trapit a nervacit na rybach s nejakym,trocu prezeniem,polo­funknym verklom.radsej 30 alebo 50 „spokojnych“ vychadzok ako vyse sto vytrapenych.stavalo sa mi ze som siel z ryb nastvany nie preto zeby nebrali atd.,ale preto ze som z nicoho nic pri zdolavani nemohol poriadne otocitkluckou a pod.kupil som si twin,na moje moznosti dost drahy a vobec nelutujem.dalsi bude tiez „drahy“.aj ked to nebude vrch triedy

Pondělí 14. ledna 2013 ve 13:03® HaD
HaD

jepice> někdo to tak dozajista má – má drahé vybavení zejména na odiv ostatním. Když budu mluvit za sebe – vše co mám (mám jak levné věci, tak pár lepších kousků), tak mám především pro mě a můj pocit z lovu. Ono nakonec – na rybách jsem nejvíce sám a většina rybářů, kteří mne z dálky uvidí ví prdlajz, jestli mám naviják za 1.500,– nebo 15.000,–. Já to ale vnímám každou vteřinu lovu…

Neděle 13. ledna 2013 v 15:45® troutkiller

jepice>Pořádně študuj a třeba ne ten pěknej cajk taky jednou vyděláš!I když tady v banánistánu to bude s prací horší a horší:-(((Uvidíš sám že za to trápení v práci budeš radši než za 100 vycházek k vodě a pobyt na pracáku:-(((

Neděle 13. ledna 2013 ve 14:29® jepice-zruseno

Je to samo o sobě na duel. Z mého pohledu je to tak, že čím víc chci mít peněz, tím víc (dýl) musím pracovat. Pak se tedy rozhoduju mezi tím, jestli budu více pracovat abych si mohl koupit lepší věci, nebo jestli ten čas raději strávím na rybách s vercajkem za pár. Tak je to alespoň u mě. Já se raději „trápím“ u vody s tím nekvalitním cajkem, než abych se „trápil“ při práci. Loni jsem měl podobně jako v minulých letech přes 100 docházek k vodě (odhadem více než polovinu na lehkou přívlač), což je dle mne k nezaplacení a asi budu na tato studentská léta rád vzpomínat. Je to otázka životních hodnot a postojů. Pánové si tu použití drahého cajku rozumně obhájili a tak jsem pozbyl původního dojmu, že pro ně není důležité ani tolik co dělají, jako jak u toho vypadají. Děkuji vám.

Neděle 13. ledna 2013 ve 13:18® troutkiller

matador>Asi bych to schrnul tak že mám hodně drahé navi i pruty protože mi práce s nima dělá větší radost než s levnym matrošem.Sem rád že zatim jsem v situaci že mám dobrou práci a mužu si to dovolit.Radši pošetřim na pěknou věc než se trápit s krámem za pár korun:-(((

Neděle 13. ledna 2013 ve 12:54® matador

troutkiller> suhlas.na druhj strane na hrane atd mozes odpalit aj megasokovku.ale to je nadlho a odbacame od temy.

Sobota 12. ledna 2013 ve 13:11® troutkiller

matador>Ono je to s tím taháním ryb na slabej vlasec asi tak,když budeš mít prostor neni problém vyndat 10kg Kapra na 0,12 mono.Pokud bude někde poblíž vázka tak mužeš bejt Mistr světa amoleta a máš smolíka páč tu rybu prostě neotočíš kdyby si sebe víc chtěl:-((

Sobota 12. ledna 2013 ve 12:51® matador

ja by som uvital duel viac znaciek jednej cenovej kategorie naraz.a zacalo by sa naj radov a slo postupne dole.bolo by vela duelov vela citania a mozno by to niekomu aj pomohlo pri vybere

Sobota 12. ledna 2013 v 9:50® klient

matador> Ano,je to J.M.

Sobota 12. ledna 2013 v 0:40® matador

ja som zacal ticou libra,potom daiwa regal,robinson exaga nexave-vsetky casom dost" otazeli"achvalabohu som sa daktorych zbavil,teraz mam twin-a a je to ina liga a to som ho vykupal asi viac ako vsetky ostatne dokopy.viem,ma chyby aj on,viem co mi na nom vadi,ale 12litrov a viac za navijak nedam.to su uz len „zanedbatelne veci“.teraz sa chystam dokupit este cosi podobne v podobnej velkosti aby som mal styri cievky a dva navijaky.poradim sa so skusenejsimi,zatial mi to vychadza na biomaster.p.s. nema ten pretekar inicialyJ.M.?jeho som uz videl vytiahnut par velkych ryb na 0.08 a vobec to netrvalo dlho.

Pátek 11. ledna 2013 v 8:58® troutkiller

klient>Rozdíl je v tom že co chytáš ty je celkem běžná i když hodně zjemněná přívlač kterou provozuje třeba muj mladej v létě pod jezem.To co sem psal já provozujem na přehradě všichni co po zámrazu chytaji Okouny,protože jinak se k nim prostě nedostaneš:-(((Proto to 0,12 Nano co se ti zdálo tak přehnané:-(((

Pátek 11. ledna 2013 v 8:46® klient

troutkiller> Na rozdiel od teba, nebudem súdiť výbavu, ani daný spôsob rybolovu, ktorý nám tu teraz prezentuješ. Nie že by som na to nemal vlastný názor, ale chýba mi praktická skúsenosť a tak nechcem zbytočne tláchať do vetra.

Pátek 11. ledna 2013 v 6:18® troutkiller

klient Vážený slovenský chytrolíne,na Okouny chodím s 0,12 Nanem protože je chytám ve 20m na Orlasu když mrzne a šnura je k hovnu páč namrzá!Někdy zajed a já se rád podívám na tvoje galapředstavení s 0,08mm monofilem a jigovkou 18–25g:-(U Pstruha je to podobné páč když jdu na přehradu se sbirem a potřebuju házet daleko tak to s tou tvojí pavučinou zase neni možný!Je jasný že pokud pujdu třeba na horní tok Blanice brodit tak si vemu klacek do 9g a mono 0,12mm.

Čtvrtek 10. ledna 2013 ve 20:02® klient

troutkiller> 0,12mm nano na pstruhy a ostrieže? Ten tvoj nick asi začnem brať doslovne.

Čtvrtek 10. ledna 2013 ve 13:03® HaD
HaD

troutkiller> no nevím. A jakej používáš na pstruhy a okouny prut? Neumím si představit, že bych na můj pstruhovej prut dal 0,12 NANO.

Čtvrtek 10. ledna 2013 v 9:12® troutkiller

Jepice.Děkuji za vysvětlení:-)))Jsem rád že vím jak na to,prodám pěkný navi,koupim levnej šrot a začnu lapat ty vaše velryby:-)))Né neboj to ani náhodou,mohl bych si sednout na gauč a nahodit do akvárka:-))))

Čtvrtek 10. ledna 2013 v 8:55® jepice-zruseno

troutkiller> Tak ten závodník není na vrcholu blaha z 15 cm okouna, ale je navrcholu blaha z toho, že tím okounem například přechytal soupeře, kterej má tu daiwu za 12 litrů, obroušené rotačky a v tu chvíli v bodovacím listu jenom dlouhou čáru a podpis rozhodčího.

Čtvrtek 10. ledna 2013 v 8:50® troutkiller

klient>Nemáš vubec zač ale ukájení se nad podměrečnejma rybama opravdu není cíl mojí rybařiny:-((

Čtvrtek 10. ledna 2013 v 8:19® klient

troutkiller> Chcel by som poďakovať prispievateľom tohoto fóra za to, že sa s nami podelili o ich dlhoročné skúsenosti v oblasti UL prívlače a som im vďačný za ich nestranné názory. :-))

Čtvrtek 10. ledna 2013 v 6:34® troutkiller

klient Ono to asi bude tím že neobrušuju ani nevlastním nástrahy velikosti OO :-))).Naštěstí nejsem a nikdy nebudu závodník kterej je na vrcholu blaha z Okouna kterej má 15cm:-))),Když sem to viděl u nás na závodech tak sem přemejšlel zda brečet nebo se smát:-(((

Čtvrtek 10. ledna 2013 v 6:29® troutkiller

David Havlíček>Uplně normálně:-))Na konec metr FC a Pstruh s tím nemá žádnej problém.

Středa 9. ledna 2013 ve 21:25® HaD
HaD

klient> to je pravda ale snažím se tomu vyhýbat. Na druhou stranu v létě jsou dny, kdy velkého tlouště na nic většího nechytíš. A pak je 0,12 skutečně silný lano. Ale pod 0,10 fakt nechodím. Dříve jsem nešel ani na 0,10, dnes už se nebojím – nová desina drží dobře.

Středa 9. ledna 2013 v 19:37® klient

David Havlíček>Ak obrúsiš list rotačky 00 zhruba na polovicu, úmerne jeho veľkosti upravíš telíčko a zlepíš trojhák z jednoháčkov č.18 alebo 20, vznikne ti rotačka, ktorú s 0,12 silonom nehodíš. S 0,10 je to o čosi lepšie, ale s 0,08 už to lieta pekne.
Si pretekár a dobre vieš, že na niektorých flekoch chytíš len malú rybu. A práve takéto nástrahy sú tu ideálne. Ak máš jemný prút, ktorý pracuje po celej dĺžke, tak ťa na silon 0,08mm neprekvapí ani prípadný záber rýb okolo 30cm a v pohode ich zdoláš, bez zbytočnej straty času. Samozrejme v primeraných podmienkach.

Středa 9. ledna 2013 v 18:13® HaD
HaD

jepice> já mám jemný věci rád. Ono to krásně lítá, krásně to řeže vodu, ryby to skoro nevidí a baví mě prostě lehkej cajk v ruce – je to příjemné, zejména pro fyzicky slabé a drobné jedince, jako jsem já :-))) Ale musí to mít smysl a opodstatnění. Stejně tak, když to má smysl, vezmu do ruky vláčák 200g s 30 kg šňůrou nebo rovnou sednu k sumčákům, kde mám 80kg šňůru a pruty mnoho set gramů.

Středa 9. ledna 2013 v 17:41® jepice-zruseno

David Havlíček> Já s osmičkou „vláčel“ asi nohem častěji, než ty, ale musím říct, že ten způsob přívlače, který jsem s ní provozoval má s přívlačí pramálo společného. Spíš bych to nazval drbačka.

novější starší
Stránky:   3 2 1