Chytej.cz

Wolframové lanko vs. Fluorocarbonové lanko

16.1.2017 vložil HaD | Ostatní | zobrazeno: 20.854×

Duel se zabývá použitím lanka při cíleném lovu štik. Samozřejmě je možné vyrazit na okouny a na vodě, kde to „smrdí“ štikou, lanko použít. Pak je ale volba vcelku jasná – silné fluorocarbonové lanko je nepoužitelné a sáhneme po tom slaboučkém wolframovém. Při cíleném lovu zubatých dravců si ale již můžeme s ohledem na velikost použitých nástrah vybírat. Wolframové, případně jiné splétané lanko (z kovu) na dravce zná dnes již zřejmě každý rybář. Často se ale setkávám s tím, že to druhé z dnešního duelu, fluorocarbonové, rybáři neznají. Anebo znají, ale neví, k čemu je vhodné a k čemu naopak nikoliv. A to samé může platit o lanku wolframovém.

Wolframové lanko

Wolframové lanko

 

Wolframové lanko se používá k lovu dravých ryb, které mají schopnost běžný vlasec či pletenou šňůru narušit či "přeříznout" svými zuby. V našich vodách je to zejména štika. 

Wolframové lanko je obvykle spleteno z mnoha jemných vláken, aby byla dosažena rozumná vláčnost při zachování dostatečné odolnosti vůči štičím zubům. Sílu a nosnost lanka určuje množství těchto vláken.

Díky vysoké pevnosti wolframu je nosnost i velmi slabého lanka poměrně vysoká. Díky tomu je tedy většinou dost tenké a tudíž i vláčné, a je zajištěna jeho malá viditelnost. Malá tloušťka pak také umožňuje vodit i malé nástrahy či lehké nástrahy, aniž by byl výrazně negativně ovlivněn jejich chod. Mohou to být zejména menší smáčci, malé woblery s malou lopatkou, menší plandavky, malé rotačky apod. Slabé lanko o nosnosti např. 3 kg, které je hůře viditelné, je tedy použitelné i pro lov opatrných ryb v čisté vodě - tloušťů, pstruhů, okounů s tím, že pokud zabere štika, je velká šanci ji zdolat. V případě, že jde o cílený lov štiky, je vhodné použít lanko alespoň 10 - 15 kg (více vláken = menší šance na poškození).

Současně má wolfarmové lanko dvě základní negativní vlastnosti.

  1. Vlákna, z kterých je lanko spleteno jsou extrémně tenká a relativně brzy dojde k jejich poškození a lanko se začne třepit - na otřepy se zachytávají nečistoty a nosnost lanka klesá. K třepení dochází po kontaktu s dravčími zuby nebo po kontaktu s ostrým kamenitým dnem.
  2. Lanko z wolframu má velmi vysokou tvarovou paměť. Stačí protáhnout mezi nehty a již se začně tvořit spirála. To samé se děje často při ulovení ryby, při vázce apod. Lanko je potom lépe viditelné a lehčí a menší nástrahy se obtížně vodí, pokud je to vůbec možné.

Není tedy výjimkou, že je lanko po první štice na výměnu.

Fluorocarbonové lanko

Fluorocarbonové lanko

 

Fluorocarbonové lanko je v tuzemsku primárně určeno pouze k lovu štik, případně sumců. Fluorocarbon je materiál podobný vlasci, ovšem s mírně jiným složením, které snižuje jeho viditelnost ve vodě. Dosaženo je to tím, že má podobný lom světla jako voda a mělo by se stát ve vodě "neviditelným". Většinou se ale jedná o vlasce s příměsí fluorocarbonu a tudíž o úplnou neviditelnost nejde. Úplně neviditelné lanko by z fluorocarbonu nebylo po nějaké době, i kdyby byl 100%, protože v okamžiku, kdy na sobě bude mít drobné nečistoty, začne světlo "lámat jinak. A to se dříve či později stane, zejména pokud na jeho povrchu dojde k malým povrchovým "odřeninám". I tak je ale jeho viditelnost výrazně nižší, než u jakýchkoliv konkurenčních "kovových" lanek.

Fluorocarbonové "lanko" má odolnost vůči štičím zubům omezenou. Aby na něj bylo určité spolehnutí, musí být dostatek materiálu, který štičím zubům odolá. Z praxe je dokázáno, že i kvalitní fluorocarbon o síle 0,4 mm štika při "blbé" konstalaci překousne. Minimum je tedy 0,6 mm, za cca 95% bezpečnost lze považovat sílu 0,7 - 0,8 mm. Pak je lanko schopné vytáhnout i několik desítek štik. Mě se podařilo na jedno 0,7 mm vytáhnout přes 60 štik a lanko mám stále (je jen "posekané", ale zatím drží). Výhodou fluorocarbonového lanka je i fakt, že je současně jako jedno z mála použitelné pro lov větších sumců při šanci záběru štiky - riziko předření kartáči je od průměru cca 0,7 - 0,8 mm malé.

Nevýhodou a negativní vlastností tohoto typu lanka je jeho vysoký průměr. Ten v podstatě umožňuje používat pouze větší nástrahy s výraznějším chodem, které lanko neovlivní. Vždy je to potřeba vyzkoušet, ale s jistotou nebude použitelné na malé plandavky, woblery s malou lopatkou, malé woblery, malé smáčky apod. Osobně jej bez problému používám na nymfy 13 cm+, smáčky 10 cm+, woblery s větší lopatkou cca 9 cm+, woblery s malou lopatkou 13 cm+, popy 7 cm+ apod.

Další vlastností, kterou ale neoznačím za nevýhodu, je jeho "tuhost". Tato vlastnost sice omezí použití malých a náchylných nástrah, ale na druhou stranu se vzdáleně blíží k vlastnostem jerkových drátů. To znamená, že se bude při jerkovém vedení, kdy leckdy nástraha lanko "předjede", méně motat a konec konců se může méně motat méně i při nahazování. 

 

Klady

+ cena
+ široká paleta průměrů a délek
+ jemný slabý materiál
+ použitelné i na menší "nezubaté dravce"

Klady

+ snížená viditelnost
+ vysoká životnost
+ vydží i desítky štik
+ malá tvarová paměť
+ vhodné i pro jerkové nástrahy
+ použitelné i na sumce

Zápory

- vyšší viditelnost
- nižší životnost - má vysokou tvarovou paměť a ostré zuby mohou jemná vlákna poškodit a lanko se třepí
- po první rybě je mnohdy na vyhození

Zápory

- silný materiál nevhodný pro malé nástrahy
- pokud je od štičích zubů poškozené, začíná být ve vodě více vidět
- o něco vyšší cena
- nemožná nabídka mnoha průměrů a nosností

Závěrečné zhodnocení

Pro většinu situací je možné s přimhouřením očí použít obě lanka i přes to, že se na něco příliš nehodí. Jaké by jste si k vodě vzali, kdyby jste mohli mít jen jedno?

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 21. července 2019 v 9:43® Bořík

HaD> Tak to se mýlíš. Stačí nahodit jednou za pět minut.

Pátek 10. února 2017 ve 22:50® luckyway
luckyway

kerob> Diky

Čtvrtek 9. února 2017 ve 12:40® kerob
kerob

luckyway> pokud se snurou, tak viz obrazek. Pokud s monofilem, tak lze na konci navazcoveho FC pomoci zapalovače udělat malou „kuličku“ a vlasec navázat na FC jakoby to byl háček s lopatkou. Jen je potřeba to cca každý den (půlden) převázat, protože nahřátím FC skřehne a nemá původní pevnost a pružnost, přesto to tak dělám zatím bez problému.

Středa 8. února 2017 ve 21:44® luckyway
luckyway

kerob> Rad bych si nechal poradit, jak spojit silny FC a neudelat hruby uzel. Dik

Úterý 7. února 2017 ve 23:27® NEEO

Co takhle porovnat fluorocarbon s Knot 2 Kinky? Mám odzkoušeno a nemohu si vynachválit…

Tento příspěvek byl editován Úterý 7. února 2017 ve 22:28 uživatelem NEEO.
Pátek 27. ledna 2017 v 10:46® jepice-zruseno

kerob> Co si člověk neudělá sám, to za něj z..rví někdo jinej :-D Příznám se, že na lanka jsem celkem línej. V metráži mám akorát jakési lanko na muškařinu a také jsem ze strunky zkoušel dělat takové ty drátky se samozamotávacíma koncema.

Čtvrtek 26. ledna 2017 v 16:22® kerob
kerob

jepice> jo, a spousta lidi se dokonce děsí toho, že by se měli spolehnout na něco, co si sami vyrobili… což já mám třeba uplně obraceně a věci, který si dokážu sám vyrobit, si prostě vyrobim, pokud na to mam čas, chuť a prostředky.

Čtvrtek 26. ledna 2017 v 15:08® jepice-zruseno

kerob> Nejjednoduší je přijít v pátek večer do rybářských potřeb, koupit to, co tam visí na zdi (v tomto případě buď ocelové nebo wolframové lanko) a v sobotu vyrazit na ryby. Vzhledem k tomu, jak se wolframová lanka kroutí a některá časem odrbou nebo přetrhnou se nedivím, že jsou často nakupovány :-D

Středa 25. ledna 2017 v 15:20® kerob
kerob

HaD> to je pravda, u nás taky. Ale jsem si jistej, že hlavní důvod je to, že o ničem lepším zatím neví nebo jim hotová Ti lanka přijdou drahá (to opravdu jsou) nebo si nechtěj/neuměj/nechtěj umět vyrobit svoje vlastní lanka.

Středa 25. ledna 2017 ve 14:52® HaD
HaD

kingkubik> Vzhledem k tomu, že tyhle věci prodáváme, vím, že ho kupuje největší procento rybářů.

Úterý 24. ledna 2017 ve 22:48® Algec

No ono je toho 4,5 metrů za nějakých 230 Kč, takže to není zase tak drahé. To jde.

Úterý 24. ledna 2017 ve 22:21® kerob
kerob

Algec> jen sama pozitiva. Nic jinyho nepouzivam.

Úterý 24. ledna 2017 v 18:13® Algec

Jaký máte názor na Knot2kinky ni-ti lanko?

Úterý 24. ledna 2017 v 8:02® Nevyn

Ja pouzivam titan. Je to pro me nejlepsi material. Je sice drahy, ale me funguje a to staci. Fluorokarbon pouzivam na vetsi ryby take a rad. Wolfram pouziji vetsinou tam kde hrozi velka moznost utrhnuti, ale i tak radeji sahnu po titanovem lanku.

Pondělí 23. ledna 2017 ve 21:29® kingkubik

Sam nevim na jakou stranu se priklonit…spise mi prijde dost chybne mluvit o wolframu…95%ry­baru ktere znam jiz davno wolfam zavrhla a pouzivaji spousty jinych a lepsich lanek.wolframem jsem si prosel cca pred 10 rokama a myslim ze doba uz je davno jinde…podle toho vypada i jednoznacne hlasovani

Tento příspěvek byl editován Pondělí 23. ledna 2017 ve 20:29 uživatelem kingkubik.
Pondělí 23. ledna 2017 v 15:04® HaD
HaD

jepice> To jsem na mysli neměl :-) Ale třeba při vertikálu to spustím a vytáhnu pro kontrolu nebo při přejezdu např. jednou za půl hodiny.

Pondělí 23. ledna 2017 v 10:47® jepice-zruseno

HaD> Jaký techniky máš na mysli? Nepozoroval si mě náhodou na závodech? Jeden nához, deset minut rozmotávám paruku, potom to stejně utrhnu u navijáku, vytáhnu třpytku, smotám vlasec do kapsy, protáhnu očka, navážu třpytku a po deseti minutách celou akci opakuju :-D

Neděle 22. ledna 2017 ve 20:00® HaD
HaD

Bořík> pokud se loví přívlačí, tak to moc jinak nejde. Tedy kromě speciálních technik :-)

Neděle 22. ledna 2017 ve 13:14® Bořík

Příliš házíte.Co minuta, nához? Stačí třikrát, pětkrát za hodinu, nikam nespěchat, nebičovat vodu jak cvok.

Čtvrtek 19. ledna 2017 ve 21:09® Jarda Š.

HaD> Jj, to je největší nevýhoda wolframových lanek – malá životnost.

Středa 18. ledna 2017 v 17:32® kerob
kerob

HaD> ja si s wolframovejma lankama užil v minulosti dost, nechci to už ani vidět :-D Rozmlouvám to dokonce i lidem na krámě a radši jim ukážu, jak si dělat vlastní lanka z titanu, což je ve finále vyjde cenově skoro nastejno jako wolfram, ale výsledek je uplně jinde :-D

Středa 18. ledna 2017 ve 14:56® HaD
HaD

kerob> věřím. Nejspíše to, co jsem měl, byl „titan“… Jinak ještě k wolframu – kroucení asi lze vyřešit (ne vždy mám ale zapalovač a ne vždy je to reálné (vítr), ale třepení nikoliv. Je to zkrátka vlastnost, s kterou je potřeba počítat.

Středa 18. ledna 2017 ve 14:16® kerob
kerob

Dany73> vim jak ho narovnat, ale nevim proc tedy rovnou nepouzit něco, co se rovnat vůbec nemusi, protože se to nekrouti. Chodim na ryby, ne nahřejvat drat zapalovacem po každym 5. hodu.
Smiř se s tim, že wolfram jako návazec je dávno překonanej, stejně jako třeba bambus u prutů.
A k tomu FC… nevidim důvod na tom dělat jakejkoliv uzel, se snurou nebo vlascem se da spojit aniž by vzniklo cokoliv, za co budu tahat bordel z vody. Jinak FC se pro cílený lov štik používá po celý Evropě´navzdory bludům, který tady šíříš ty.

Středa 18. ledna 2017 ve 14:10® kerob
kerob

HaD> poslední cca 4 roky používam z kovových lanek jen NiTi a jeho vlastnosti mi uplne vyhovujou.

Středa 18. ledna 2017 v 9:56® HaD
HaD

Dany73> Neumíš číst??? Jasně bylo napsáno, že 0,4 mm nestačí. Ale chytej si klidně na řetízek ze železářství.

Středa 18. ledna 2017 v 8:53® Dany73

Na FC mám odchytáno mraky hodin, je to nepoddajnej drát, kterej se hodí tak akorát před velký nástrahy. Pokud na něm navíc uděláš jakejkoliv uzel, vypadá to pak jak bakule a chytneš na to sebemenší bordel. Ani jednu výpravu, co jsme ho s klukama testovali, nebylo nabyto dojmu, že by s ním bylo více záběrů. Spíše naopak. Pro rýpaly – stále hovořím o silném průměru. Ona ta „neprůhlednost“ s určitou tloušťkou vždycky logicky trochu končí. No a o tom, že FC se pro cílený lov štik zásadně nepoužívá, bylo řečeno již hodně, ale i když to medializuje i takový Maťák, stále jak vidno, málo platné. Hezky navádíte ty mladé začínající, kteří můžou popadnout tu 0,4 mm, chjo chjo. Malamuta na vás! :-(

Tento příspěvek byl editován Středa 18. ledna 2017 v 7:58 uživatelem Dany73.
Středa 18. ledna 2017 v 8:39® Dany73

kerob> Tys dosud nepřišel na to, jak snadno wfr narovnávat? To si snad děláš legraci :-D

Úterý 17. ledna 2017 ve 22:11® HaD
HaD

kerob> měl jsem v ruce „titan“, který ohneš a nenarovnáš. Nevěřím už této vlastnosti.

Úterý 17. ledna 2017 ve 22:09® HaD
HaD

Dany je teoretik, jehož sportem je oponovat názorům Havlíčka. Beru to sportovně a je mi to fuk. Nepotřebuju, aby takoví lidé přebírali mé zkušenosti.

Úterý 17. ledna 2017 v 15:53® kerob
kerob

FC je za určitých podmínek nenahraditelný (teda je nahraditelný třeba jinym monofilem) a od určitého průměru je štičím zubům i sumčím kartáčum naprosto bezpečně odolný. Super materiál

Wolfram je děs a běs. Kroutí se to, třepí se to, nic to nevydrží. Ve finále vyjde dráž než titan.

Titan (ruzné varianty – třeba NiTi) je zatím nejlepší matroš na návazce na štiky. Verze lanko je dokonale ohebná, přesto se nekroutí a vydrží ve 100% kondici neskutečně dlouho (většinou dokud to člověk neurve). Varianta struna je ještě odolnější a hlavně stojí o hodně méně.

Já používam jak NiTi, tak FC (nebo jiný mono) a dokážu tim obsáhnout vše od normální vláčky po vláčení 200g+ nástrah. Každý se hodí na něco jinýho, každý má svoje přednosti, jen wolfram je uplně na howno a výhodu nemá snad ani jednu :-)

novější starší
Stránky:   2 1