Chytej.cz

Baitcast vs. Smekací naviják

5.12.2013 vložil HaD | Navijáky | zobrazeno: 22.863×

Když jsem redakci Chytej.cz navrhoval téma pro duel, ještě jsem netušil, jaký jsem sám na sebe ušil bič. Bylo mi totiž okamžitě navrženo, abych se na srovnání odlišných typů navijáků spolupodílel. Sice jsem souhlasil, ale současně mě napadlo, jak asi dopadne mé oživení vědomostí ze školy na téma slohová práce… :-)

Baitcast

Baitcast Baitcast Baitcast

 

Setkání s multiplikátorem

Hned při mém prvním setkání s multiplikátorem v rybářské prodejně jsem se do tohoto typu navijáku doslova zamiloval. Uběhla sice ještě pěkně dlouhá doba, než jsem na první multík našetřil, ale mezitím jsem jej stále chodil do krámku obdivovat. Jakmile jsem naviják vlastnil, probudila se ve mně touha chodit s ním na ryby. A to co nejrychleji! Což ale nebylo úplně snadné, protože mnou zvolený model byl tak velký a těžký, že na běžné chytání, tedy kromě sumcařiny a lovu mořských oblud, byl dost nepraktický. Na lepší časy se zablýsklo ve chvíli, kdy se na trhu objevily menší baitcastové navijáčky, se kterými jsem mohl k vodě vyrážet mnohem častěji. Poznal jsem dokonce rybáře, který je používal i při lovu na feeder. Tak moc jim (stejně jako já) propadl...

Baitcast

Je to naviják, jemuž buď podlehnete a budete ho milovat, nebo vás naopak nechá naprosto lhostejným a ani po něm nevzdechnete. Jeho používání je prostě o stylu a snad i o několika výhodách oproti klasickému smekacímu navijáku. Hlavně v jeho ovládání nehledejte žádnou vědu, byť by to tak mohlo ze začátku působit.

První věc, která na navijáku zaujme, když jej vezmete do ruky, je množství „koleček a hejblátek“ sloužících ke správnému seřízení. Baitcastové navijáky mají kromě klasické zdolávací brzdy, která je snad téměř vždy hvězdicová, ještě další brzdu volnoběžnou, magnetickou přítlačnou a některé modely i odstředivou. Důvody těchto „složitostí“ jsou velice prosté. Při odhozu nástrahy vlasec opouští rychle cívku a díky jejímu roztočení během náhozu (baitcasty mají velmi kvalitní ložiska) se může stát, že cívka bude vlasec odmotávat mnohem svižněji, než jak rychle letí nástraha. Tedy bude se „přetáčet“ až nakonec může dojít k zaseknutí uvolněných smyček vlasce a nastane tzv. backlash! Není to sice nic, co by se nedalo odstranit, ale čím tenčí vlasec, tím je pozdější rozmotávání paruky obtížnější. Naštěstí existuje starý dobrý trik pro zamezení tohoto nešvaru, který funguje v 95%! :-)

K ideálnímu stavu pro bezpečné nahození použiji volnoběžnou brzdu, kterou nastavím tak, aby nástraha při volném zavěšení pomalu a stálou rychlostí klesala dolů. Magnetická brzda v kombinaci s odstředivou brzdou mají za úkol usměrnit klesající energii nástrahy za letu a její zpomalování. Cívku navíc lehce dobrzďují, aby nedošlo k jejímu přetočení.

Baitcastem je nutné nahazovat tahem a ne ostrým švihem! Jakmile použijete klasický švih, na který jste zvyklí u smekacích navijáků, tak vám nepomůže žádné nastavení a návin na cívce prostě zamotáte. 

Když jsem si baitcast zakoupil, nedočkavě jsem s ním vyrazil k vodě a... zamotání mě samozřejmě neminulo. Myslím si, že to čeká všechny adepty lovu s tímto typem navijáku. Věřte, že to není žádná ostuda. Osobně jsem se učil naviják nastavit a ovládat na zahradě. A teprve až poté, co jsem házel dál a dál do předem určených směrů, pak jsem začal pilovat techniku a začal házet přesně na cíl. Vše jsem se učil s olůvky o hmotnosti 5, 10 a 20 g, abych dostal patřičný grif a vyzkoušel si nastavení na různé váhy nástrah. Troufám si tvrdit, že dnes při přechodu z 15 g nástrahy na pětadvacetigramovou už ani nastavení neměním, zatímco v začátcích mého seznamování s baitcastem to znamenalo jasné zamotání. 

S oblibou nahazuji bokem (nástraha letí daleko) a přes hlavu. Kyvný nához spodem ještě dostatečně neovládám, ale jde to také. 

Když jsem se výše zmínil o váze nástrah, tak za ideální považuji hmotnost od 10 g výše. Lehčí nástrahu zvládnu nahodit rovněž, ale neodhodím ji do takové vzdálenosti, jako při použití klasického smekacího navijáku. A pokud by nějaký fanda chtěl baitcast nasadit při UL přívlači, tak ať to raději vůbec nezkouší! Nástrahy pod 5 g prostě nahazovat nejdou! 

Další omezující nevýhodou používání vláčecího multíku je potřeba dostatečného prostoru kolem sebe. Tím, že dostatečně neovládám hody spodem, jsem částečně omezen překážkami v nejbližším dosahu. Pokud nemám vedle sebe (nebo nad sebou) místo alespoň na délku prutu, tak si mohu nechat o dlouhém a přesném náhozu jen zdát.

Nespornou výhodou baitcastových navijáků a vůbec multiplikátorů je skutečnost, že nekroutí vlasec (šňůru). I když ryba provede opakované daleké výpady, vůbec nic se neděje. Vlasec se namotává napřímo na osu, takže odpadává jeho nechtěné kroucení přes pravý úhel řadiče. Namotávání „napřímo“ má ještě další výhody. Při odhozu a rychlém odvíjení vlasce z cívky se vlasec o nic nebrzdí, takže se dá dosáhnout mnohem delších hodů. Při zdolávání extrémně bojovných a velkých ryb je rybář limitován pouze nosností vlasce, kterou nic (jako třeba rolna smekáče a boční navíjení) nesnižuje.

 

Smekací naviják

Smekací naviják Smekací naviják Smekací naviják

 

Klasika, kterou zná a umí ovládat každý tuzemský rybář! Všichni vědí, jak se smekáč ovládá, co práce s ním obnáší. I naprostý laik nebo začátečník se s ním naučí brzy zacházet. Funkce navijáku je lehce pochopitelná, veškeré součástky jsou účelné a snad neexistuje nikdo, kdo by se při ovládání musel dívat do manuálu. Tak alespoň na smekací navijáky pohlíží rybář ze „starého kontinentu“. 

Paradoxem je, že v zámoří jsou naše známé smekací navijáky spíše raritou a loví se s nimi minimálně. V kurzu jsou naopak baicasty, se kterými umí vláčet téměř každý rybolovec, včetně malých dětí! Pravdou je, že za Atlantikem také málokdo provozuje UL přívlač a téměř nikdo se cíleně nevěnuje malým rybám. A když už je někdo chytá, tak používá navijáky s krytou cívkou, nebo je loví bez navijáku – na bič s přirozenými nástrahami.

Jak bylo naznačeno, hlavní výhoda smekáče spočívá v jeho snadném ovládání. Odpadá tak dlouhodobý trénink pilování stylu, délky a přesnosti náhozu. Brzda je jen jedna (přední nebo zadní, tedy pokud není ještě "záběrová") a slouží k vlastnímu zdolávání ryby. Vlasec se při náhozu zamotá jen náhodou a to spíš díky nešikovností rybáře. 

Přes výčet všech nesporných předností má smekací naviják i své mouchy. Má podstatně nižší odolnost při extrémním zatížení, např. při dlouhotrvajících soubojích s velkými a vytrvalými druhy ryb, nebo při chytání na nástrahy, které jsou těžké, či ve vodě vytváří vyšší odpor. I když jsou některé typy smekáčů k těmto podmínkám uzpůsobené (kvalitní ložiska v rolně i v soukolí, zesílený překlápěč, převody z pevného materiálu), nikdy nevydrží takovou zátěž jako multík. Hlavní problémem spočívá ve způsobu navíjení vlasce. U multiuplikátoru se vlasec ukládá přímo na osu, kdežto u smekacího navijáku se návin rovná na cívku, ale vlasec (šňůra) se předtím „pravoúhle láme“ přes rolničku a tím dochází k jeho výraznému stáčení do spirály. Je jasné, že vlasec na multiplikátoru má podstatně vyšší životnost. Kromě toho navíjení na osu drženou z obou stran je podstatně spolehlivější a pevnější, než přes „jednobodové“ uchycení rolny. Kdoví, kolik smekáčů každoročně odskáče brzdění velkých ryb...

Klady

+ Vyšší životnost navijáku
+ Vyšší životnost vlasce (šňůry)
+ Skvělé využití k lovu velkých ryb
+ Pevné a spolehlivé navíjení rovnou na osu
+ Nekroutí spirálovitě vlasec (šňůru)

Klady

+ Snadná manipulace a ovládání bez dlouhého učení
+ Možnost rychlejšího navíjení díky převodům
+ Skvělé uplatnění při UL přívlači
+ Možnost nahazování lehkých nástrah

Zápory

- Delší čas na obeznámení a ovládání
- Zpočátku časté zamotávání vlasce
- Navíjení je pomalejší
- Nelze ho použít při UL přívlači
- Nemožnost nahazování lehkých nástrah

Zápory

- Nižší životnost navijáku
- Nižší životnost vlasce (šňůry)
- Menší využití k lovu velkých ryb
- Horší využití při chytání na těžké a odpor kladoucí nástrahy

Závěrečné zhodnocení

Možná by se hodilo zmínit i cenové rozdíly srovnávaných duelistů. Baitcast se zdá být o něco dražší, ale v dnešní době se dají sehnat v obou kategoriích levnější druhy i luxusní značkové modely.

Závěrem

Drželi jste někdy v ruce baitcast „nabitý“ na multíkový prut s trnem u rukojeti? Spojením těchto dvou nástrojů dostanete něco úchvatného a navíc i funkčního! Nejenže je celek parádně vyvážený a krásně se drží, ale k náhozu stačí pouze jedna paže. Jen tak si nahodím od boku a nemusím nic překlápět. Prostě mi to sedí…

Text a foto: Karel Hrubín Foto: redakce CHYTEJ.cz

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Úterý 9. prosince 2014 ve 20:07® Mr.Štikáč
Mr.Štikáč

seba> cau dostal jsem na tebe doporuceni netusis kde sehnat tohle tak do 30g dhozovka !!!!! http://65.61.181.121/…rods/villain diky moc

Úterý 3. června 2014 ve 21:30® karel.hrubin

Bořík> na to musis prijit sam, kazdej to dela jinak. Udelej to jak Seba popisuje, trochu si s tim vyhraj a ono to pujde. Zkusil jsem to, dal tomu trochu casu a uz to jde. 3g s tim uz odhodim, ale styl je strasnej a dalsi vec je ta, ze s jednim navijakem mi to jde a ten druhy nejsem schopen nastavit. Mozna je to dany i rozdilnou tloustkou vlasce, ktere na nich mam. Zatim nejidealnejsi 0,18 na lehky nastrahy, mensi tam nemam.

Neděle 13. dubna 2014 ve 22:38® Bořík

seba> ahoj, můžeš mi ten grif popsat? umím házet obvykle, ale lehké nástrahy neumím. děkuji!

Úterý 25. února 2014 ve 21:43® jepice-zruseno

http://www.youtube.com/watch?…

Středa 22. ledna 2014 v 9:47® Piscicapus

seba> ty, takový zkušený a děláš si legraci! Hanbi se.

Spadnout z Marsu? To přece není tak jednoduché. Jak se to dělá?

Úterý 21. ledna 2014 ve 21:31® seba

Piscicapus> Ty asi se strasne moc nudis,nebo jsi spadl z Marsu.S pozdravem

Tento příspěvek byl editován Úterý 21. ledna 2014 ve 20:33 uživatelem seba.
Neděle 19. ledna 2014 ve 21:50® Piscicapus

seba> jakou hmotnost nástrahy máš na mysli?
Jakou střední brzdu máš na mysli? Asi máš na mysli mechanickou (snad se nemýlím) a o kolik ji mám utáhnout?
A co když můj naviják nemá magnetickou brzdu?
Nemohl bys TO víc popsat a vysvětlit význam té které brzdy?
Co si mám počít? Jsem jednoduše ztracen a bojím se toho…

Neděle 19. ledna 2014 ve 21:20® seba

Karlosi dékuji za kompliment.Stav se dlouho jsem Tě neviděl. Pro casting(nacha­zování) lehkeé nástahy potřebujete utahnout střední brzdu trochu vic,a uplně povolit magnetickou brzdu ,to je vše.Je to jednoduchý a nebojte se toho.Karlos to vysvétlil moc dobře,vždy jenom tahem NE ŠVIHEM aspoň na začatku potom mužete taky.

Tento příspěvek byl editován Neděle 19. ledna 2014 ve 20:32 uživatelem seba.
Středa 15. ledna 2014 ve 22:49® karel.hrubin

seba> cau Sebo, konecne sis toho taky vsiml :-) Pro vsechny ostatni, kdo to ctete, toto je opravdu muj ucitel v castingu a mistr v technice a evidentne mi jeste nepredal vsechno know how :-) Sebo, mam pro tebe dobrou zpravu, ohledne baitcastu na tebe davam vzdy jenom kladne reference a lidi posilam k tobe do kramu :-) Nejlepsi vyber bait.navijaku co jsem kdy kde videl a hlavne vi o cem mluvi, protoze je to jeden z mala prodejcu, ktery to opravdu mistrovsky ovlada. Nerad bych se nekoho dotknul, neznam vsechny prodejce v cr, takze je to brano na ty, se kterymi jsem se setkal.

Pondělí 13. ledna 2014 v 10:36® seba

Ahoj Karle,dobre jsem Te naucil asi jak to vidim podle komentaru.Ale neni pravda ze nemuzes nahodit lehke nastrahy pod 5 gr.Stav se do kramu Ja Te naucim.Je to jednoduhy.A ne zapomen ze na lovu privlaci neide o daleky hod co budes delat s lehkou nastrahu v hloubce?!,pre­vazne chytas kolem brehu nebo z lode a bellyboatu. Na baitcastingu nesmite setrit.Je to obrovskej rozdil v cene a kvalite.Dnes se da koupit baitcastingovy navijak v cene max.2000 kc super a dostacujuci kvalite.Ja chytam baitcasting uz 11 roku vrele doporucuji.Je to perfektni chytani.

Tento příspěvek byl editován Pondělí 13. ledna 2014 v 9:38 uživatelem seba.
Středa 8. ledna 2014 ve 12:18® lukino050505
lukino050505

karel.hrubin> Díky za vysvětlení. No popřemýšlím a asi si ten kolem 600, – Kč koupím na vyzkoušení. Třeba tomu taky propadnu a pak budu schopen hodnotit. Jinak vzhledem k tomu, že mám záda po operaci, tak k vodě už netahám pomalu nic. Vždycky se doma rozmyslím kam jedu a podle toho si vybavení nachystám. Jo a s tou oblíbeností tak to mám taky jeden takový krátký proutek ne brčko a ten z rybařiny nevyndám a pokaždé si s ním musím alespoň jednou hodit. Je to takový mazlík.

Úterý 7. ledna 2014 ve 21:39® karel.hrubin

lukino050505> ja si nemyslim, ze je jedno s cim chytas. Myslim si, ze je lepsi, kdyz chytas s necim, co je ti prijemny do ruky, co se ti libi a neco, z ceho mas radost. Kdyz uz to nebere, tak alespon zvesela a s dobrym pocitem, ze jsem si dobre zahazel. Kdyz nekam jedem tak si beru vic naradi a vybiram na miste co se mi zrovna bude hodit. Nedavno se mi stalo, ze jsem doma nechal ve spechu oblibenej prut a byl jsem z toho pak pekne znechucenej. Kdo ma rad bambus, tak si nejlip zachyta na nej a z ostatnich prutu nebude mit takovou radost. A kdyz uz jsme u toho bambusu, tak neni zrovna levnej… asi jsi hledal spatne, protoze se daji sehnat i multiky uz od 600,–Kč Co se dalekych hodu tyce, tak jestli se nepletu, svetovy rekord do dalky byl hozeny prave multikem. Takze hazet ti to bude podle toho, jak se to naucis, jakej cajk koupis a jakou nastrahu budes hazet. Podle me ti nikdo nerekne, ze mu to lita o tolik a tolik dal. Ja s tim chytam protoze se mi to libi, ne proto ze by to litalo dal. Nasel jsem si v tom neco jinyho. A na UL porad pozivam smekac, protoze to s lehkejma proste neumim :-)

Pátek 3. ledna 2014 v 8:54® lukino050505
lukino050505

Já si osobně myslím, že je vcelku jedno s jakým vercajkem člověk chytá; když ryba nebere, tak můžu mít výbavu třeba za půl mega a je mi ničemu a když to funguje, tak klidně půjdu s bambusem a kolovrátkem. Je to sice lákavé vyzkoušet něco nového, ale odrazuje mě ta cena, která jak koukám, začíná kolem 1 000, – Kč a končí na ceně staršího vozidla, ale ušetřit by se na to dalo, protože když mám levnější vercajk, musím obměňovat tak za 4–5 let. Píšete tady, že to lítá daleko a může tedy někdo upřesnit asi kolik. Jezdím na jedno místo kde je potřeba házet kolem 100 metrů a tak se chci zeptat, jestli tam dohodím (zavážení je zakázané). Jinak na to moje další místo mi opravdu stačí kolovrátek; hody do 10 metrů od břehu. Hlasování se zdržím protože jsem neměl příležitost vyzkoušení.

Čtvrtek 2. ledna 2014 v 0:13® karel.hrubin

dodorider> kolik do toho chces investovat? Ja zacinal s Abu Garcia Black max za par korun a kdyz jsem se to naucil, koupil jsem si Quantum Smoke 151. Rozdil v tom byl veliky jak v kvalite zpracovani, tak celkovym chodu navijaku. Rozhodne se znackami Abu Garcia, Quantum, Daiwa a Shimano neudelas chybu a to jak v nizsich radach, tak i v tech top.

Pondělí 30. prosince 2013 v 10:53® dodorider
dodorider

Osobne sem pro smekace,protoze chytam UL privlac, ale uvazuji o tom se naucit chytat s multikem,jelikoz sem zacal obcas chodit i na prehrady a vetsi toky s vetsima woblerama, bohuzel sem zatim nemel to stesti, abych narazil a nejakeho pekneho maleho kolovratka, proadi mi nekdo nejaky?

Neděle 29. prosince 2013 ve 13:16® Jarda Š.

karel.hrubin> Lehká přívlač s minimultíkem bývala kdysi oblíbená hlavně ve Švédsku, používaly se strojky, které měly pouze zdolávací brzdu, při náhozu se cívka uvolňovala a brzdila palcem. Pruty k nim měly kvůli lepší ergonomii zalomenou (tzv. revolverovou) rukojeť.

Pondělí 16. prosince 2013 v 17:59@ PALIVEC

David H.> Pravdu díš. Nanofil je super šňůra a dohodím s ní tam, kde s flascem ani poteflonovaným ne, i kontak s nástrahou je bezprostřední, ale něco za něco. Když se kdesi vinou chybné manipulace rybáře zamotá, těžko s tím něco dělat. Když jsem začínal na stará kolena s multíkem, poučený, či spíš nalákaný školením jistého Ospreye a jeho sekundanta Sethyho tady, udělal jsem chybu, a namotal jsem na cívku fungl nový FireLine. Prvních pár zarputilých hodů s těžkým voblerem a nenastavené brzdy a neužívání té „palcové“ mne stálo snad 20 metrů nové lajny. Ale já se hned tak neleknu. Teď už mi to myslím celkem slušně jde, i když letos jsem tomu moc nedal Ale ještě máme 14 dní do konce roku a je teplo. Obden chodím po řekách a vláčím. Možná zítra vyvětrám lehké kombo od Daiwy.

Tento příspěvek byl editován Pondělí 16. prosince 2013 v 17:02 uživatelem .
Pondělí 16. prosince 2013 v 15:43® Siven Polní
Tento příspěvek byl editován Pondělí 16. prosince 2013 ve 14:44 uživatelem Siven Polní.
Pondělí 16. prosince 2013 v 15:35® Siven Polní

Nevím jak je to u slabších monofilů, ale vlasec přes 0,30mm se mi díky paměti zamotává víc, než pletenka (měl jsem 0,28 a 0,40). Teď tam mám mono, protože mrzne. Na vaju si ho nechám, nemá cenu mít 110m pletenky a jednoho dne urvat 30m – pak je ten návin k ničemu. Pletenka = klasický vrátek s vyšší kapacitou návinu, vlasec = vajo (tam když citelně „zredukuji“ návin, tak mě nemrzí koupit nový).

Tento příspěvek byl editován Pondělí 16. prosince 2013 ve 14:43 uživatelem Siven Polní.
Čtvrtek 12. prosince 2013 v 11:32® HaD
HaD

fR4Nk13> Palivec netvrdil, že je nanofil tenká šňůra. Mluvil o tom, jak to funguje u šnůr typu nanofil v tenkých průměrech. A to, jak to funguje, nevypovídá o kvalitě, ale o vlastnostech.

Čtvrtek 12. prosince 2013 v 9:17® fR4Nk13
fR4Nk13

PALIVEC> nanoFil mi nepride ako tenka snura. To, ze to u nej funguje „zazracne“ vypoveda o jej kvalite.:)

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 12. prosince 2013 v 8:18 uživatelem fR4Nk13.
Středa 11. prosince 2013 v 10:47@ PALIVEC

fR4Nk13> No, hlavně u tenké šňůry typu NanoFil to funguje přímo „zázračně“. Lepší je ten palec používat jako brzdu při nahazování…

Úterý 10. prosince 2013 v 18:03® Piscicapus

karel.hrubin> ano, je těžké napsat ten a nebo ten, protože by se jednalo o silně subjektivní názor, který v duelu nemá co dělat.
No, každá tvorba je více či méně subjektivní názor autora…

Nechtěl jsem dát najevo, co konkrétně jsi měl napsat, pouze jsem chtěl upozornit, že tomuto duelu z mého pohledu něco chybí a naopak v něm cosi přebývá.
Také nejsem profík, ale kdybych byl naprostý laik a měl se na základě tvého duelu rozhodnout, bylo by to dost těžké. A to proto, že jsi nezmínil více rozdílů a předností/záporů obou typů navijáků.
Když se ale podívám na názor davu, tak je jasné, že většina hlasujících má jasno (proč je tomu tak?). Takže nakonec je vše OK(?), drž se a piš a piš.

Úterý 10. prosince 2013 ve 12:52® Zby...

Před cca 2 lety jsem se ulakomil na multik od PENZILU a okoval jsem s ním „TEAM DRAGON 2,30m 7–25g“.Na to,že je DRAK spoustou rybářů haněný, prozatím absolutní spokojenost.Házím většinou 6–12g a i když to ještě moc neumím,tak ani moc nemotám.Je to opravdu o nahazování tahem.A možná,že i ten prut k tomu sedl(není koupený v ČR,i když by mne možná vyšel levněji).Jediné co mi vadí je,že potřebuji kolem prostor.Před tím jsem vláčel i mezi křáčema.

Tento příspěvek byl editován Úterý 10. prosince 2013 v 11:54 uživatelem Zby....
Úterý 10. prosince 2013 ve 12:50® karel.hrubin

Piscicapus> Když ono je strašně težký napsat ten, nebo onen je lepší protože… Je to asi věcí individuální a každýmu sedne něco jinýho. U každýho typu navijáku se jedná o jinej styl házení a ten nemusí sednout každýmu, takže bych tu pak mohl rozčílit i spousty lidí, kteří na baitcasty zanevřeli, nebo naopak :-) Od tohto je tu naštěstí ta debata a třeba ještě další postřehy přijdou. Sám pochytávám další věci a minimálně se je pokusím v praxi vyzkoušet. Nejsem žádnej profík a ještě se mám dost co učit, možná i proto těch postřehů není tolik, koli by si někdo mohl představovat. Rozhodně ten duel byla pro mě výzva a za zkoušku to stálo :-)

Úterý 10. prosince 2013 ve 4:54® sethy
sethy

minatrix> To už ne, jedna Praha stačila až až.

Pondělí 9. prosince 2013 ve 23:01® minatrix

sethy> na FF už asi nejdeš, což? :-) Snad se někdy sejdem u vody. Pokud budeš někdy mít cestu do Práglu, počítej se společnou vláčkou :-)

Pondělí 9. prosince 2013 ve 22:07® sethy
sethy

minatrix> A co morava? Mohly jsme zaházet v Praze, škoda že jsem neměl víc času. Chvilku jsem si v pátek házel v bázenku s těma chorvatskýma wobama :)

Pondělí 9. prosince 2013 ve 21:27® minatrix

karel.hrubin> jelikož jsem též z Prahy, tak až budete dělat multíkový sraz, rád se zúčastním. :-) Budu li mít volno… :-)

Pondělí 9. prosince 2013 ve 20:08® fR4Nk13
fR4Nk13

Tato finta funguje /odkaz dole/ a po jej zmaknuti v mojich zaciatkoch som si usetril mnoho metrov snury. Este k tomu ci sa da nahazdovat lahka nastraha. Na normalnom castovom prute nemas problem hadzat veci aj pod 10g. Samozrejme ze na tvrdom, jerkovom, 2metrovom prute si ani neprdnes. http://www.youtube.com/watch?…

novější starší
Stránky:   2 1