Vyhledávání
Jigová hlavička s nálitkem vs. Jigová hlavička bez nálitku
5.11.2013 vložil HaD | Háčky | zobrazeno: 11.450×Pokud jste vláčkařem, určitě jste někdy stáli před rozhodnutím, jakou si pořídit k určité nástraze jigovou hlavičku. Parametrů, které je potřeba zohlednit je celá řada, ale dnes se budu zabývat tím, co defacto není vidět a zdánlivě nemá na lov praktický vliv. Jenže jen zdánlivě… Tento duel zřejmě nikterach nenadchne zkušené vláčkařské harcovníky, nicméně nezapomínejme, že jsou mezi námi i začínající či méně zkušení a věřím, že jim následující informace přijdou vhod.
Jigová hlavička s nálitkem





Jigovky s nálitkem jsou myslím skoro stejně staré jako "gumová přívlač". I když, jak na tím tak přemýšlím, tipl bych si, že když bylo gumování v plenkách, byly jigovky napřed bez nálitku a praxe - sklouzávání nástrah - donutila výrobce nálitky dělat.
Nálitky, které zajišťují lepší držení nástrahy na háčku - tedy aby nesklouzávala, na dnešních jigovkách nalezneme v nejrůznějších tvarech. Některé jsou pouze jakési zesílení háčku, některé na sobě mají nejrůznější drážky, či je nálitek oddělen od hlavičky. Poměrně často se lze ještě setkat i s nálitkem s jakýmsi "protihrotem", který by měl nástrahu držet ještě pevněji.
Když jsem však začínal chytat přívlačí a hltal rozumy od mých učitelů, všiml jsem si už tenkrát, že tyto "protihroty" někteří odstraňují. Bylo tomu tak hlavně při chytání na menší banja, twistery a smáčky. Vadilo jim totiž, že nejde nástrahu bez zásadního poškození vyměnit. Současně, zejména při lovu okounů nebo např. duháků, kdy je obvykle záběrů více, se nástraha rychleji v hlavové části trhala (díky častému stržení) a paradoxně vydržela poměrně málo ryb.
V dnešní jsou na pultech k vidění stále jigovky s tímto nálitkem až "nesmyslně" velkým "zobákem", který si zaslouží zamáčknutí peánem, případně odbroušení. Současně jsou ale k dispozici už i hlavičky s podobným typem nálitku (např. jigovky SASAME), který je celkově štíhlejší a zobáček má mnohem menší. Tyto jigovky jsou použitelné i pro lov s jemnějšími nástrahami, kdy nedojde k deformaci tvaru, nicméně zobáček je natolik ostrý, že např. výměna smáčka na jigovce téměř nepřipadá v úvahu.
Jigovky s nálitkem jistě do krabičky vláčkaře patří, zejména pokud hodlá lovit s masivnějšími a většími nástrahami, které by mohly už při náhozu sklouzávat a nehrozí u nich riziko roztržení hlavové části (nástraha musí mít v této části dostatek materiálu). Pokud rybář nehodlá na hlavičce nástrahy měnit, je podle mých zkušeností ideální tvar pouhé zesílení s drážkami, bez zobáčku, případně nálitek s drobnějším zobáčkem.
Ačkoliv by měl nálitek, ať už je jakýkoliv, nástrahu u hlavičky pevně držet, znám rybáře a občas se mezi ně také řadím, kteří stejně vždy nástrahu k hlavičce lepí vteřinovým lepidlem. Pokud se totiž nahazuje mimořádně energicky a ryby nástrahy nehltají až do jícnu, dochází postupně k uvolnění nástrahy na jakémkoliv nálitku. A vzhledem k tomu, že hlavičky s nálitkem nejsou vhodné k měnění nástrah, je použití vteřinového lepidla rozhodně na místě.
Jako drobnou výhodu vidím fakt, že hlavička s nálitkem je při stejném rozměru o něco těžší - část olova se ukrývá v nástraze a je možné, že díky mírně jinému těžišti se nástraha chová trochu jinak. Výrazný praktický význam ale při lovu nevnímám.
Jigová hlavička bez nálitku





Jigové hlavičky bez nálitku jsou v poslední době stále populárnější a jejich nabídka roste. Dříve byly k vidění spíše v malých velikostech, v současnosti jsou dostupné v nejrozličnějších velikostech a gramážích.
Podle mého názoru má používání hlaviček bez nálitku velký význam zejména u jemných nástrah typu smáček, nymfa, malé twistry a subtilní malá kopýtka a ripery. Dobře je smysl takového počínání vidět u závodníků, v jejichž krabičkách naleznete nejčastěji jigovky bez nálitku - buď olověné, nebo wolframové.
Díky absenci nálitku nástrahy sice mají občas tendenci sklouzávat, ale je možné je bez poškození přímo na háčku pohodlně měnit. Jsou dny, kdy je potřeba zkoušet a člověku se nechce pořád převazovat a tak nechává navázanou jigovku a jen na ní mění nástrahu. Alespoň já to tak někdy dělám. A k tomu je potřeba jigovka bez nálitku a pokud možno s co nejmenším protihrotem.
Současně, a to považuji za nejdůležitější, nejsou nástrahy nepřirozeně deformovány. Zejména ty jemné. V dobách minulých, když se objevili první smáčci Berkley, jsem měl hlavičky pouze s obřím nálitkem a smáček po nastražení vypadal, jako by měl v hlavičce nádor. Současně se celkem často stávalo, že hlavička nástrahy po chvilce podélně praskla a smáček přestal držet úplně. A tak je to u některých nástrah i v současnosti - materiál nápor nálitku nevydrží a dojde k podélnému roztržení. Koneček lze samozřejmě odstřihnout (odkousnout) a nastražit znovu, ovšem pokud to bude opět na jigovku s nálitkem, problém se bude opakovat.
Sklouzávání nástrahy z jigovky bez nálitku může být někdy dost otravné, zejména u déle používané nástrahy, která zažila více útoků od dravců. Osobně to řeším tak, že v takový okamžik použiji vteřinové lepidlo. Stačí kapička mezi hlavičku a nástrahu, na pár vteřin přitlačit a nástraha je takřka "nesmrtelná". Tedy pokud se např. nepřilepí ka dnu...
Pokud lepidlo nemám k dispozici, nástrahu napřed zpravidla přepíchnu do "čerstvé" gumy a snažím se nahazovat více s citem. Pokud je sklouzávání neúnosné, nástrahu jednoduše vyměním a tu "klouzavou" uložím k dalšímu použití, až bude lepidlo v batůžku :-)
Hlavičky bez nálitku mají mj. menší styčnou plochu s tělem háčku, což u některých modelů a výrobců zapříčiňuje tzv. klepání. Jinými slovy se mezi olovem a háčkem vytvoří vůle a olověná hlavička se na háčku začne hýbat, což způsobuje i zvukový efekt. Zda je to pro ryby dobře či špatně nevím, osobně to ale za přednost nepovažuji.
Hlavička bez nálitku má oproti hlavičce s nálitkem také o trochu jiné těžiště, což v praxi znamená kolmější klesání a následně o něco lepší kolmější tzv. "stání" na hlavičce na dně.
Klady
+ lépe drží nástrahu+ stále větší výběr
+ o něco vyšší váha při stejné velikosti hlavičky
Klady
+ bez přilepení lze dobře měnit gumu, aniž by se poškodila+ nedeformuje tvar nástrahy
Zápory
- nástraha se nedá bez poškození vícekrát měnit- nástraha se nastražením poškozuje
Zápory
- bez přilepení může nástraha po čase sklouzávat- hlavička může začít klepat
- menší výběr
Závěrečné zhodnocení
Jak se pomalu stává tradicí, duel opět asi nebude mít jednoznačného vítěze. Každý typ hlavičky má totiž své opodstatnění v určitých podmínkách a pro určité nástrahy. Já ovšem hlasovat hodlám a to pro hlavičky bez nálitku, které mají v mých krabičkách již mnoho let drtivou převahu. Je to dáno především tím, že hodně mých lovů se odehrává v jemném duchu a s případným sklouzáváním si umím poradit…
Váš názor
Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz
I vy můžete přidat svůj názor!
Diskuze k duelu
- Středa 20. listopadu 2013 v 19:02® Segoves
-
Používám obě ale radši mám bez nálitku na gumy do 7cm stačí úplně v pohodě
- Sobota 16. listopadu 2013 ve 12:36® super rybar
-
když chytam na kopyto nebo na twistr,dávam s nálitkem,ale jak nasadim mikrogumu nebo smáčka tak jedině bez nálitku,jsem tedy pro obojí
- Čtvrtek 14. listopadu 2013 v 18:33® Jarda Š.
-
Palivec> No jo, ale wolfram je proti olovu řádově dražší, takže trhat gumy s wolframovými kuličkami se už docela prodraží.
- Středa 13. listopadu 2013 v 15:44® HaD
-
Zajímavé, že bez nálitku vede. Čekal jsem opak…
- Pondělí 11. listopadu 2013 v 18:43® HaD
-
kerob> ok, pak to chápu :-)
- Pondělí 11. listopadu 2013 v 18:38® kerob
-
David H.> pres leto gumy vubec nepouzivam a v zime moc ryb v metrovy hloubce neni a kdyz, tak nasadim woba nebo neco jinyho. Okouny chytam na gumy od cca 3", bezne na ruzny kopyta 4" – okouni zmrdecci me neberou :-D a okoun co ma pres 30 cm, vezme i mnohem vetsi gumu. Asi nejmensi guma, co bezne pouzivam je Berkley smacek 8cm, ale vyhradne na dropshotu a jen tam, kde to ma smysl…
Pstruhy cilene opravdu nechytam, imho neni o co stat. - Pondělí 11. listopadu 2013 v 17:59® HaD
-
kerob> a co třeba štiky v metrové hloubce? Jak se tam dá chytat s jigovkou 10–20 g? Nebo na Orlíku okolo břehů apod.?
- Pondělí 11. listopadu 2013 v 17:59® HaD
-
kerob> okouny, pstruhy, duháky apod. nechytáš?
- Pondělí 11. listopadu 2013 v 16:25® kerob
-
Zcela vyjimecne – tak 5× do roka – pouziju hlavicku do 5g, vetsinou pouzivam hlavicky 10–20g a tam mi nalitek fakt nevadí, vetsi guma ho v pohode pojme.
- Čtvrtek 7. listopadu 2013 v 9:37@ Palivec
-
Taky si to liju sám.
- Středa 6. listopadu 2013 ve 12:34® jepice-zruseno
-
toro> Mě než by se ta guma stáhla nebo používání poškodila, tak jí urvu :-(
- Středa 6. listopadu 2013 v 10:57@ Palivec
-
toro>Podstatně víc odporně chemicky smrdí ty obyčejné gumy (ty, co rozleptávají krabičky z polystyrénu) a evidentně to rybám nevadí. Až se divím, že to vezme i candát, tloušť či parma, tedy ryby, které mají čich. Já gumy nelepím. Používám háčky se zpětnými zoubky, nebo na háčky (většinou muškařské od Tiemca) navinu řídkou spirálku z drátu a tu zafixuji sekundáčem. Gumy na tom drží podstatně lépe, jako na holém háčku. Ale já jsem pouhý amatér…
- Středa 6. listopadu 2013 v 10:30® toro
-
Používám různé hlavy v poměru fifty fifty. Bez nálitku hlavně na hodně měkké smáčky (Repture), či naopak ty tužší (Berkley). Pokaždé gumu lepím k hlavě sekunďákem a ani nezáleží na tom, jestli se jedná o mikronymphu Maxxo nebo Jankes 4! S výměnou nalepených gum nemám problém, vždy se dají stáhnout, i když jsou potom trošku „uslintané“. Rybám pach lepidla nevadí, mám několikrát ověřené, že záběr přijde kliďánko hned po prvním náhozu.
- Středa 6. listopadu 2013 v 10:15® jepice-zruseno
-
Je mi to šumák, ten nálitek se dá snadno odstranit. Většinu si stejně odleju doma, u těch větších to má nálitek díky typu formy dycky a když chytám na smáčka, tak ho prostě přecvaknu a odstraním tím ostrým na malých kombinačkách, které nosím k vodě na zamačávání protihrotů. Snad jen dodám, že když se chytne štika a ten tvistr zklouzává, tak ona ho tima zubama posunuje dál a dál po ramínku háčku až do obloučku a pak se může kvůli tomu snáz vyklepat, takže na štiky raději s nálitkem a nebo doplnit trojhák na nástrahu.
Tento příspěvek byl editován Středa 6. listopadu 2013 v 9:16 uživatelem jepice-zruseno. - Úterý 5. listopadu 2013 ve 21:05® skwor
-
Preferuji bez nálitku. Na menší nástrahy v podstatě vždycky, u větších jak kdy.
- Úterý 5. listopadu 2013 v 19:50® FANY
-
Pro me je asi nejhlavnejší poměr cena /kvalita. zkousim vsechna mista a docela trhám…, jinak mam radši s nalitkem. PS:stejne ten zpetnej cancour olova smácknu klestema aby se mi netrhali gumy ;)
- Úterý 5. listopadu 2013 v 19:42@ Palivec
-
Монтаж на новите Jig Heads – чебурашка
Je výhodné mít možnost kombinovat různé gramáže hlaviček s různými háčky.
Tento příspěvek byl editován Úterý 5. listopadu 2013 v 18:43 uživatelem . - Úterý 5. listopadu 2013 v 19:27@ Palivec
-
A co jigový systém „čeburaška“? To není jedno, ani druhé. A je to perfektní. Mám na tom malé i velké strímry, funguje to s gumami, ale dá se k tomu zavěsit i rotačka, nebo plandavka. Nejuniverzálnější jsou ty, co mají jedno očko rozpínatelné.
K těm porovnávaným – pokud se použijí wolframové kuličky tak při porovnání stejně velkých litých hlaviček, není co řešit.
Tento příspěvek byl editován Úterý 5. listopadu 2013 v 18:31 uživatelem .