Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Jigová hlavička s nálitkem vs. Jigová hlavička bez nálitku

5.11.2013 vložil HaD | Háčky | zobrazeno: 9.901×

Pokud jste vláčkařem, určitě jste někdy stáli před rozhodnutím, jakou si pořídit k určité nástraze jigovou hlavičku. Parametrů, které je potřeba zohlednit je celá řada, ale dnes se budu zabývat tím, co defacto není vidět a zdánlivě nemá na lov praktický vliv. Jenže jen zdánlivě… Tento duel zřejmě nikterach nenadchne zkušené vláčkařské harcovníky, nicméně nezapomínejme, že jsou mezi námi i začínající či méně zkušení a věřím, že jim následující informace přijdou vhod.

Jigová hlavička s nálitkem

Jigová hlavička s nálitkem Jigová hlavička s nálitkem Jigová hlavička s nálitkem Jigová hlavička s nálitkem Jigová hlavička s nálitkem

 

Jigovky s nálitkem jsou myslím skoro stejně staré jako "gumová přívlač". I když, jak na tím tak přemýšlím, tipl bych si, že když bylo gumování v plenkách, byly jigovky napřed bez nálitku a praxe  - sklouzávání nástrah - donutila výrobce nálitky dělat.

Nálitky, které zajišťují lepší držení nástrahy na háčku - tedy aby nesklouzávala, na dnešních jigovkách nalezneme v nejrůznějších tvarech. Některé jsou pouze jakési zesílení háčku, některé na sobě mají nejrůznější drážky, či je nálitek oddělen od hlavičky. Poměrně často se lze ještě setkat i s nálitkem s jakýmsi "protihrotem", který by měl nástrahu držet ještě pevněji.

Když jsem však začínal chytat přívlačí a hltal rozumy od mých učitelů, všiml jsem si už tenkrát, že tyto "protihroty" někteří odstraňují. Bylo tomu tak hlavně při chytání na menší banja, twistery a smáčky. Vadilo jim totiž, že nejde nástrahu bez zásadního poškození vyměnit. Současně, zejména při lovu okounů nebo např. duháků, kdy je obvykle záběrů více, se nástraha rychleji v hlavové části trhala (díky častému stržení) a paradoxně vydržela poměrně málo ryb.

V dnešní jsou na pultech k vidění stále jigovky s tímto nálitkem až "nesmyslně" velkým "zobákem", který si zaslouží zamáčknutí peánem, případně odbroušení. Současně jsou ale k dispozici už i hlavičky s podobným typem nálitku (např. jigovky SASAME), který je celkově štíhlejší a zobáček má mnohem menší. Tyto jigovky jsou použitelné i pro lov s jemnějšími nástrahami, kdy nedojde k deformaci tvaru, nicméně zobáček je natolik ostrý, že např. výměna smáčka na jigovce téměř nepřipadá v úvahu.

Jigovky s nálitkem jistě do krabičky vláčkaře patří, zejména pokud hodlá lovit s masivnějšími a většími nástrahami, které by mohly už při náhozu sklouzávat a nehrozí u nich riziko roztržení hlavové části (nástraha musí mít v této části dostatek materiálu). Pokud rybář nehodlá na hlavičce nástrahy měnit, je podle mých zkušeností ideální tvar pouhé zesílení s drážkami, bez zobáčku, případně nálitek s drobnějším zobáčkem.

Ačkoliv by měl nálitek, ať už je jakýkoliv, nástrahu u hlavičky pevně držet, znám rybáře a občas se mezi ně také řadím, kteří stejně vždy nástrahu k hlavičce lepí vteřinovým lepidlem. Pokud se totiž nahazuje mimořádně energicky a ryby nástrahy nehltají až do jícnu, dochází postupně k uvolnění nástrahy na jakémkoliv nálitku. A vzhledem k tomu, že hlavičky s nálitkem nejsou vhodné k měnění nástrah, je použití vteřinového lepidla rozhodně na místě.

Jako drobnou výhodu vidím fakt, že hlavička s nálitkem je při stejném rozměru o něco těžší - část olova se ukrývá v nástraze a je možné, že díky mírně jinému těžišti se nástraha chová trochu jinak. Výrazný praktický význam ale při lovu nevnímám.

Jigová hlavička bez nálitku

Jigová hlavička bez nálitku Jigová hlavička bez nálitku Jigová hlavička bez nálitku Jigová hlavička bez nálitku Jigová hlavička bez nálitku

 

Jigové hlavičky bez nálitku jsou v poslední době stále populárnější a jejich nabídka roste. Dříve byly k vidění spíše v malých velikostech, v současnosti jsou dostupné v nejrozličnějších velikostech a gramážích.

Podle mého názoru má používání hlaviček bez nálitku velký význam zejména u jemných nástrah typu smáček, nymfa, malé twistry a subtilní malá kopýtka a ripery. Dobře je smysl takového počínání vidět u závodníků, v jejichž krabičkách naleznete nejčastěji jigovky bez nálitku - buď olověné, nebo wolframové.

Díky absenci nálitku nástrahy sice mají občas tendenci sklouzávat, ale je možné je bez poškození přímo na háčku pohodlně měnit. Jsou dny, kdy je potřeba zkoušet a člověku se nechce pořád převazovat a tak nechává navázanou jigovku a jen na ní mění nástrahu. Alespoň já to tak někdy dělám. A k tomu je potřeba jigovka bez nálitku a pokud možno s co nejmenším protihrotem.

Současně, a to považuji za nejdůležitější, nejsou nástrahy nepřirozeně deformovány. Zejména ty jemné. V dobách minulých, když se objevili první smáčci Berkley, jsem měl hlavičky pouze s obřím nálitkem a smáček po nastražení vypadal, jako by měl v hlavičce nádor. Současně se celkem často stávalo, že hlavička nástrahy po chvilce podélně praskla a smáček přestal držet úplně. A tak je to u některých nástrah i v současnosti - materiál nápor nálitku nevydrží a dojde k podélnému roztržení. Koneček lze samozřejmě odstřihnout (odkousnout) a nastražit znovu, ovšem pokud to bude opět na jigovku s nálitkem, problém se bude opakovat.

Sklouzávání nástrahy z jigovky bez nálitku může být někdy dost otravné, zejména u déle používané nástrahy, která zažila více útoků od dravců. Osobně to řeším tak, že v takový okamžik použiji vteřinové lepidlo. Stačí kapička mezi hlavičku a nástrahu, na pár vteřin přitlačit a nástraha je takřka "nesmrtelná". Tedy pokud se např. nepřilepí ka dnu... 

Pokud lepidlo nemám k dispozici, nástrahu napřed zpravidla přepíchnu do "čerstvé" gumy a snažím se nahazovat více s citem. Pokud je sklouzávání neúnosné, nástrahu jednoduše vyměním a tu "klouzavou" uložím k dalšímu použití, až bude lepidlo v batůžku :-)

Hlavičky bez nálitku mají mj. menší styčnou plochu s tělem háčku, což u některých modelů a výrobců zapříčiňuje tzv. klepání. Jinými slovy se mezi olovem a háčkem vytvoří vůle a olověná hlavička se na háčku začne hýbat, což způsobuje i zvukový efekt. Zda je to pro ryby dobře či špatně nevím, osobně to ale za přednost nepovažuji.

Hlavička bez nálitku má oproti hlavičce s nálitkem také o trochu jiné těžiště, což v praxi znamená kolmější klesání a následně o něco lepší kolmější tzv. "stání" na hlavičce na dně.

Klady

+ lépe drží nástrahu
+ stále větší výběr
+ o něco vyšší váha při stejné velikosti hlavičky

Klady

+ bez přilepení lze dobře měnit gumu, aniž by se poškodila
+ nedeformuje tvar nástrahy

Zápory

- nástraha se nedá bez poškození vícekrát měnit
- nástraha se nastražením poškozuje

Zápory

- bez přilepení může nástraha po čase sklouzávat
- hlavička může začít klepat
- menší výběr

Závěrečné zhodnocení

Jak se pomalu stává tradicí, duel opět asi nebude mít jednoznačného vítěze. Každý typ hlavičky má totiž své opodstatnění v určitých podmínkách a pro určité nástrahy. Já ovšem hlasovat hodlám a to pro hlavičky bez nálitku, které mají v mých krabičkách již mnoho let drtivou převahu. Je to dáno především tím, že hodně mých lovů se odehrává v jemném duchu a s případným sklouzáváním si umím poradit…

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 20. listopadu 2013 v 18:02® Segoves
Segoves

Používám obě ale radši mám bez nálitku na gumy do 7cm stačí úplně v pohodě

Sobota 16. listopadu 2013 v 11:36® super rybar
super rybar

když chytam na kopyto nebo na twistr,dávam s nálitkem,ale jak nasadim mikrogumu nebo smáčka tak jedině bez nálitku,jsem tedy pro obojí

Čtvrtek 14. listopadu 2013 v 17:33® Jarda Š.

Palivec> No jo, ale wolfram je proti olovu řádově dražší, takže trhat gumy s wolframovými kuličkami se už docela prodraží.

Středa 13. listopadu 2013 ve 14:44® HaD
HaD

Zajímavé, že bez nálitku vede. Čekal jsem opak…

Pondělí 11. listopadu 2013 v 17:43® HaD
HaD

kerob> ok, pak to chápu :-)

Pondělí 11. listopadu 2013 v 17:38® kerob
kerob

David H.> pres leto gumy vubec nepouzivam a v zime moc ryb v metrovy hloubce neni a kdyz, tak nasadim woba nebo neco jinyho. Okouny chytam na gumy od cca 3", bezne na ruzny kopyta 4" – okouni zmrdecci me neberou :-D a okoun co ma pres 30 cm, vezme i mnohem vetsi gumu. Asi nejmensi guma, co bezne pouzivam je Berkley smacek 8cm, ale vyhradne na dropshotu a jen tam, kde to ma smysl…
Pstruhy cilene opravdu nechytam, imho neni o co stat.

Pondělí 11. listopadu 2013 v 16:59® HaD
HaD

kerob> a co třeba štiky v metrové hloubce? Jak se tam dá chytat s jigovkou 10–20 g? Nebo na Orlíku okolo břehů apod.?

Pondělí 11. listopadu 2013 v 16:59® HaD
HaD

kerob> okouny, pstruhy, duháky apod. nechytáš?

Pondělí 11. listopadu 2013 v 15:25® kerob
kerob

Zcela vyjimecne – tak 5× do roka – pouziju hlavicku do 5g, vetsinou pouzivam hlavicky 10–20g a tam mi nalitek fakt nevadí, vetsi guma ho v pohode pojme.

Čtvrtek 7. listopadu 2013 v 8:37@ Palivec

Taky si to liju sám.

Středa 6. listopadu 2013 v 11:34® jepice-zruseno

toro> Mě než by se ta guma stáhla nebo používání poškodila, tak jí urvu :-(

Středa 6. listopadu 2013 v 9:57@ Palivec

toro>Podstatně víc odporně chemicky smrdí ty obyčejné gumy (ty, co rozleptávají krabičky z polystyrénu) a evidentně to rybám nevadí. Až se divím, že to vezme i candát, tloušť či parma, tedy ryby, které mají čich. Já gumy nelepím. Používám háčky se zpětnými zoubky, nebo na háčky (většinou muškařské od Tiemca) navinu řídkou spirálku z drátu a tu zafixuji sekundáčem. Gumy na tom drží podstatně lépe, jako na holém háčku. Ale já jsem pouhý amatér…

Středa 6. listopadu 2013 v 9:30® toro
toro

Používám různé hlavy v poměru fifty fifty. Bez nálitku hlavně na hodně měkké smáčky (Repture), či naopak ty tužší (Berkley). Pokaždé gumu lepím k hlavě sekunďákem a ani nezáleží na tom, jestli se jedná o mikronymphu Maxxo nebo Jankes 4! S výměnou nalepených gum nemám problém, vždy se dají stáhnout, i když jsou potom trošku „uslintané“. Rybám pach lepidla nevadí, mám několikrát ověřené, že záběr přijde kliďánko hned po prvním náhozu.

Středa 6. listopadu 2013 v 9:15® jepice-zruseno

Je mi to šumák, ten nálitek se dá snadno odstranit. Většinu si stejně odleju doma, u těch větších to má nálitek díky typu formy dycky a když chytám na smáčka, tak ho prostě přecvaknu a odstraním tím ostrým na malých kombinačkách, které nosím k vodě na zamačávání protihrotů. Snad jen dodám, že když se chytne štika a ten tvistr zklouzává, tak ona ho tima zubama posunuje dál a dál po ramínku háčku až do obloučku a pak se může kvůli tomu snáz vyklepat, takže na štiky raději s nálitkem a nebo doplnit trojhák na nástrahu.

Tento příspěvek byl editován Středa 6. listopadu 2013 v 9:16 uživatelem jepice-zruseno.
Úterý 5. listopadu 2013 ve 20:05® skwor
skwor

Preferuji bez nálitku. Na menší nástrahy v podstatě vždycky, u větších jak kdy.

Úterý 5. listopadu 2013 v 18:50® FANY
FANY

Pro me je asi nejhlavnejší poměr cena /kvalita. zkousim vsechna mista a docela trhám…, jinak mam radši s nalitkem. PS:stejne ten zpetnej cancour olova smácknu klestema aby se mi netrhali gumy ;)

Úterý 5. listopadu 2013 v 18:42@ Palivec

Монтаж на новите Jig Heads – чебурашка

http://youtu.be/WaZ5FGRaaBE

Je výhodné mít možnost kombinovat různé gramáže hlaviček s různými háčky.

Tento příspěvek byl editován Úterý 5. listopadu 2013 v 18:43 uživatelem .
Úterý 5. listopadu 2013 v 18:27@ Palivec

A co jigový systém „čeburaška“? To není jedno, ani druhé. A je to perfektní. Mám na tom malé i velké strímry, funguje to s gumami, ale dá se k tomu zavěsit i rotačka, nebo plandavka. Nejuniverzálnější jsou ty, co mají jedno očko rozpínatelné.

K těm porovnávaným – pokud se použijí wolframové kuličky tak při porovnání stejně velkých litých hlaviček, není co řešit.

Tento příspěvek byl editován Úterý 5. listopadu 2013 v 18:31 uživatelem .