Chytej.cz

Háček s protihrotem vs. Háček bez protihrotu

10.2.2013 vložil HaD | Háčky | zobrazeno: 19.143×

Používání háčků s protihroty, zabraňující padání ryb, je staré téměř jako rybařina sama. V dávné minulosti byly protihroty téměř zásadním faktorem úspěšného zdolání ryb, neboť neexistovaly kvalitní pruty, vlasce, navijáky a z kostěného háčku uvázaného na provázku by ryba snadno spadla. V posledních desetiletích se však s vývojem kvalitního vybavení stále častěji objevují háčky, které zpětný hrot nemají a rybáři jsou přesto úspěšní. Pojďme se společně podívat, jaké výhody a nevýhody jednotlivé skupiny háčků mají z mého pohledu.

Háček s protihrotem

Háček s protihrotem

Rybářské háčky s protihrotem se používají od nepaměti. V dávných pravěkých dobách se nejčastěji vyráběli pomocí pazourku ze dřeva nebo z kosti. Už kdysi se pravěcí lovci snažili, aby jim úlovek neunikl a začaly vznikat první náznaky protihrotu, jak je vidět např. zde: http://www.ingema.net/foto_na_www/g_w_pollak/solutre/folie2-u.jpg.

Později se rozšířily háčky ocelové, které snáze pronikají do rybí tlamy a s nimi přišly první "opravdové" protihroty.

Zpětný hrot na háčku má primárně dvě funkce:

Především jeho existence napomáhá rybáři k úspěšnému zdolání ryby. Zpětný hrot totiž znesnadňuje samovolné vypadnutí háčku z rybí tkáně i v okamžicích, kdy není napnutá šňůra či v případě, že se dostane do nevhodného úhlu. K těmto situacím dochází téměř při každém souboji s rybou, kdy ryba ve snaze tu nepříjemnou pichlavou věc, která ji omezuje, třepe ve snaze se jí zbavit hlavou.

Existuje celá řada rybolovných způsobů, kdy je možné pomocí šikovných rukou a kvalitního vybavení okamžiky, kdy s rybou ztrácíme kontakt a hrozilo by vypadnutí háčku, významně eliminovat. Jsou však také rybolovné způsoby, jako je například přívlač s většími nástrahami, kdy je to velmi obtížné či úplně nemožné. Typickým příkladem je lov s jerky (poměrně velké a těžké vláčecí nástrahy). Kombinace zpravidla tuhého krátkého prutu, silného vlasce či šňůry, těžké nástrahy a mnohdy velmi aktivního souboje s dravcem, dokonalý kontakt s rybou téměř vylučuje a představa úspěšného lovce s takovými nástrahami opatřenými BL háčky je téměř utopická. Úspěšnost zdolaných ryb bude oproti nástrahám s háčky s protihrotem zlomková. Naopak u lehkých nástrah či malých háčků, je toto riziko velmi malé a úspěšnost může být až shodná. 

Druhou, poměrně významnou funkcí protihrotu na háčku je zajištění, aby nám z něj nespadla nástraha. Tento problém samozřejmě odpadá v okamžiku, kdy chytáme přívlačí či s vlasovým přívěsem (např. kaprařské montáže). V okamžiku, kdy ale chytáme např. na feeder s bílými červy či hnojáčkem, je protihrot téměř nutností. Bez něj bychom se záběru velmi často vůbec nedočkali - nástraha by prostě zdrhla:-) Některé speciální háčky, zejména známé "úhořáky", mají ještě další protihroty proti sklouzávání nástrahy, nejčastěji jsou na ramínku háčku. Ty však nemají žádný praktický význam z pohledu zdolávání ryby.

Nevýhody

Protihroty na háčcích mají tedy dost PRO. Nicméně existují i negativní stránky této "technické vymoženosti". Tím nejčastěji diskutovaným mínusem je větší poškození ryb. Ačkoliv má velké množství současných kvalitních háčků s protihroty zpětný hrot výrazně menší, než tomu bylo dříve, představují pro ryby přesto mnohem větší riziko, než BL háčky a to z několika důvodů:

  • zpětný hrot při vyjímání z rybí tkáně (nejčastěji z tlamky) způsobuje její trhání a rána způsobená háčkem je nepoměrně větší
  • zaseknutí ryby do žaberních oblouhů, do oka apod. může mít pro rybu až fatální důsledky
  • uvolnění háčku je obtížnější, což v důsledku znamená delší manipulaci s rybou a nutnost ji většinou vylovit na břeh - delší doba na suchu, více "ohmatávání" apod. skýtá rizika většího stresu, zaplísnění apod.

Stejně jako pro ryby představují háčky s protihrotem určitá rizika i pro rybáře. Je známo mnoho případů, kdy skončil háček s protihrotem v těle rybářově a v mnoha případech to dopadlo návštěvou lékaře. Lidská kůže, ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, je mimořádně pevná a i malý háček v ní drží neuvěřitelně pevně. Nepříjemné je na protihrotech i to, že pokud se háček z nejrůznějších důvodů zapíchne do oděvu, do autosedačky, do batohu, je poměrně obtížné jej "vypreparovat" a hrozí poškození daného předmětu.

Jste-li příznivci háčků, které mají protihrot, ale přesto by jste si rádi vyzkoušeli bez návštěvy rybářských potřeb, zda nedokážete stejně úspěšně lovit i s háčky bez protihrotu, stačí malými kleštěmi či peánem protihrot zamáčknou a jít na věc.

 

Háček bez protihrotu

Háček bez protihrotu

Používání háčků bez protihrotu, které jsou často označovány jako BL, je stále populárnější. Zkratka BL pochází z anglického výrazu barbless - tedy doslovný překlad bez protihortu (http://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT#en/cs/barbless). Chytání na háčky, na nichž chybí protihrot, který primárně zajišťuje, aby se po úspěšném zaseknutí ryby sám neuvolnil, není nikterak staré a zřejmě pochází z Anglie, kolébky mnoha moderních přístupů a postupů. Zejména z této země se šíří snaha o šetrnější zacházení s rybou a tedy i používání háčků bez zpětného hrotu.

Háčků bez zpětného hrotu je na našem trhu poměrně málo. Nabídka se sice stále zvětšuje, ale je stále zlomkem s dvoumístným dělitelem nabídky háčků s protihroty. Výhodu však je, že háček bez protihrotu si můžeme velmi snadno vyrobit tak, že protihrot zamáčkneme, případně modelářskou bruskou či pilníčkem ubrousíme. Především u větších háčků jde zamačkávání velmi obtížně a odbrušování je jedinou reálnou možností, jak se hrotu dobře zbavit. Pozor ale na přehřátí či přílišné zeslabení! Špička by se mohla při souboji ulomit!

BL háčky mají oproti háčkům s protihrotem celou řadu výhod, ale i nevýhod.

Začněme s nevýhodami.

  • Jak již bylo řečeno, je to výrazně menší nabídka na trhu a špatná dostupnost. Představa, že přijdu do běžného obchodu a krabičku si naplním BL háčky všech velikostí a tvarů je utopická. Zpravidla je k dispozici jen několik málo typů, které bývají dražší.
  • Hlavním záporem je ale fakt, že riziko ztráty ryby je výrazně větší. A to zejména u háčků, kde si protihrot rybář odstraní sám. Originální BL háčky mají totiž většinou odlišný tvar - zejména bývá špička háčku delší, což zajišťuje o něco lepší držení ryby i při absenci protihrotu.
  • Spekulativní nevýhodou je jisté riziko řezání rybí tlamy díky skutečnosti, že je BL háček většinou vyroben z tenčího drátu. Při silovém souboji s tvrdším náčiním tak může dojít k proříznutí tkáně a poškození ryby. Je tedy potřeba zdolávat o něco méně silově a snažit se používat o chlup jemnější cajk.

A jaké přináší BL háčky výhody?

  • Především umožňují chovat se k rybám šetrněji. Háček lze totiž velmi dobře z těla ryby vyjmout a nezpůsobuje žádné tržné rány. Ono se to možná nezdá, ale zkuste si malým háčkem propíchnout ruku a pak ho vyndat. A pak zkuste to samé s jehlou, pokud nemáte BL háček k dispozici. 
  • Snadné uvolnění nástrahy umožňuje při lovu CHYŤ a PUSŤ rybu s menšími obtížemi uvolnit přímo ve vodě, bez zbytečné manipulace na břehu.
  • Háček bez protihrotu snižuje riziko poranění rybáře. Sám jsem si kdysi "zatnul" v zahraničí při muškaření velký háček do ucha a kdyby měl protihrot, asi bych měl velké problémy. Osobně patřím k těm, co mají problémy s udržením pořádku a háčky mám stále někde zapíchané. Díky tomu, že mnoho háčků mám BL, okamžiků, kdy vztekle něco vytrhávám z batohu či vesty ubývá.
  • Díky tomu, že na špičce háčku není žádná překážka zabraňující zapichování do tkáně, přináší použití BL háčku více zaseknutých ryb, zejména s jemnějším náčiním, ale nejen s ním. Pozoroval jsem to mnohokrát při lovu na jemnou plavanou či při přívlači. Stačí opět jednoduchý pokus - zapíchněte např do kartonu háček s protihrotem a pak bez něj (či zmíněnou jehlu) a rozdíl uvidíte sami. Je skutečně velký.
  • Další výhodou je, že ryby, na které nechceme sahat, mnohdy ani nemusíme. Stačí ji přidržet u břehu a setřepe se sama, případně ji špičkou prutu jen vyklepneme.
  • BL háčky jsou zpravidla z tenčího drátu (především z důvodů, že není potřeba tolik materiálu na zpětný hrot), jsou BL háčky méně nápadné a lehčí a ryby je spolu s nástrahou snadněji a s větší důvěrou uchopí a záběrů může být více. 

Největší nevýhodou BL háčků je a bude větší riziko ztráty zdolávané ryby. To však lze velmi významně eliminovat a dosáhnou téměř stejné efektivity, jako u háčků s protihorty. A jak tedy s BL háčky chytat a především zdolávat, aby ryby nepadaly? Je to vcelku jednoduché. Všemi možnými prostředky musí rybář zajistit, aby v průběhu souboje neztrácel s rybou kontakt. Tomu napomůže:

  • použití kvalitního a rychlého prutu, který bleskově reaguje na pohyby ryby a udržuje kontakt
  • použití vlasce, který díky své pružnosti funguje jako guma a tuží napomáhá držet rybu v tahu
  • mít volné a "pružinové" zápěstí! To znamená pomáhat prutu v udžení kontaktu. Křečovitě sevřený prut s tuhým zápěstím - to je nejlepší cesta, jak ryby ztrácet!
  • udržovat takový úhel prutu s vlasce, aby bylo možné regaovat na pohyb ryby kterýmkoliv směrem.

Pokud jste s háčky BL ještě nelovili a chtěl by jste to vyzkoušet, není nic snazšího, než pro začátek použít peán či malé kleště, protihrot odstranit a začít lovit. Nezapomeňte se ale řídit radami, jak zdolávat a nepošlapte šetrný způsob lovu následným válením ryby na břehu, ohmatáváním či mačkáním.

Klady

+ ryba na háčku lépe drží
+ mimořádně široká nabídka na trhu vč. vláčecích nástrah
+ nižší cena
+ možnost zamáčknout protihrot a vyrobit si BL háček

Klady

+ šetrné zacházení s rybou
+ snazší zaseknutí ryby
+ snazší odháčkování ryb
+ snadné vyproštění z oděvu, případně těla

Zápory

- větší poškození ryby
- horší kvalita záseku
- horší vyprošťování háčku a tedy složitější manipulace s rybou
- určité riziko pro rybáře

Zápory

- o něco větší ztrátovost ryb
- problematický lov s živými nástrahami
- menší nabídka na trhu
- minimální nabídka vláčecích nástrah
- vyšší cena

Závěrečné zhodnocení

Co tedy použít? Existuje určitě dost důvodů, proč používat ty či ony háčky. Z mého pohledu: pokud půjdu na pstruhy, nebo normálně na ryby se záměrem si zachytat metodou chyť a pusť a rozhodující pro mne budou zážitky a nebudu se bát určitého rizika ztráty ryby (i při takovém lovu mohu trefit třeba půlmetrového okouna či jiného velkého dravce velkých rozměrů), je asi volba jasná – použiji BL háček. Když půjdu po trofejních rybách (tzn. že ulovím jen někdy a jen jednotlivé kusy), nebo si půjdu k vodě sednout tzv. na kapříka či si chytit delviťáka k večeři a po jeho ulovení budu uspokojen a nebudu toužit chytat velké množství ryb, bez jakýchkoliv výčitek použiji háčky s protihroty, stejně jako když k vodě vyrazím na sumce či velké štiky. A jak to máte Vy?

Text a foto: David Havlíček

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 11. června 2018 ve 21:52® milhom
milhom

Vyháknutí ryby je u BL podstatně šetrnější, nicméně je tu jedno ALE. Dlouholetým sledováním se prokázalo že BLka udělají v rybí tlamce podstatně větší otvor nez klasické háčky s protihrotem. Vzhledem k tomu že nic nebrání pohybu háčku v tkáni, dochází k častějšímu pohybu a háček tak kolikrát doslova vymele v tkáni tunel. Řešilo se to před pár lety hodně na webech a majitelé soukromáků to potvrzovali. Kolikrát když sleduju u vody jak se někdo snaží vypáčit hák (zbrojovák) z tlamky tak je mě až k vsteku, protože stačí použít jemnější háček a hlavu. Pokut vytahuji káček s protihrotem tak zatlačím směrem k ramínku háčku a protihrot tak krásně vyjede aniž by se za cokoliv zasekával… Stejně tak z oblečení a jiného materiálu. Zkuste si sami.

Sobota 20. května 2017 v 15:04® adzi

Je to jen dobře že lidé si na bezprotihrotové háčky zvykají, a věřím že nakonec i ti zbylí pak příjdou na to že to je nejen šetrné k rybě samotné, ale hlavně že se mnohem lépe a šetrněji (většinou i bez námahy) zbavují háčků z tlamy ryby. To že je úspěšnost zdolání ryby nižší je nesmysl. Chytám s bezprotihroťáky více jak 11 let a mohu-li porovnat když jsem chytal s protihrotovými, tak je to téměř to samé. Chce to neustále mít nad rybou kontrolu a to je vše. Navíc u malých ryb stačí nechat rybu uklidnit u břehu za 3 sekundy má háček z pravidla vyplivnutý a pluje dál, někdy se vyháčkuje ve vodě za pomocí peanu a když je potřeba rybu vyndat podběrákem, je to otázka pár sekund i když je to hlouběji v tlamě. Lidé si na to jistě zvyknou více a více… Chce to osvětu :)

Čtvrtek 10. prosince 2015 v 11:13® thorn
thorn

používám BL háčky v 99% procentech případů a ryby mi nepadají. proto moc nechápu tvrzení kolegů, že se ryba „setřese“. Maximálně u malých háčků 16 a menších, se občas stane že jí to vyříznu z tlamy (s malým háčkem jsem proto opatrnější na větší ryby a raději jí víc povolím). Háčky s protihrotem používám pouze pokud tam mám samotnou žížalu. červi na BL háčku taky nejsou porblém. další nesporná výhoda je vyháčkování. když vidím ostatní rybáře, jak rybě háček s protihrotem páčí z tlamy chce se mi zvracet.

Úterý 19. března 2013 ve 14:03® HaD
HaD

MERCA> to myslím není potřeba duelovat :-)

Úterý 19. března 2013 ve 13:08® MERCA
MERCA

David Havlíček> a je tu téma na další duel: živá,přírodní nástraha kontra umělá, co a v jakém případě je lákavější pro rybu?

Pondělí 18. března 2013 ve 12:01® HaD
HaD

MERCA> Ono by to šlo velmi dobře objeít i tak, že např. použiješ umělou patentku od Berkley a nic nespadne. Kdo chce BL použít, cestu si najde…

Pátek 15. března 2013 v 15:32® MERCA
MERCA

David Havlíček> nevím,na kapra používám buď háčky longshank nailer barbless,nebo speciálně tvarované od Awa.shimy,které mají placatou špičku a zmačknuté tělo pod hrotem,ale např. na feeder požívám háčky vel. 7–15 s protihrotem­.Přiznám se ,že jsem v této velikosti ani nezkoušel BL háčky koupit,nebo použít-vždyť co se mrská musí z háčku spadnout.Jen teoreticky – pokud bude velmi dlouhé ramínko a nandam je až nahoru,tak je velký předpoklad,že tam nějaký zůstane,ale já stražím max dva kusy červíků.I když – vyzkoušet se má všechno.

Čtvrtek 14. března 2013 ve 23:05® HaD
HaD

MERCA> teď jsem se bavil s jedním plavačkářem a ten nemá s BL ani problémy se spadáváním červů.

Čtvrtek 14. března 2013 v 18:16® MERCA
MERCA

Při způsobu nastražení „na vlas“ používám úspěšně háčky bez protihrotu,občas nějaká spadne,ale to může i z háčku s protihrotem.Při lovu na červíky nebo žížaly popř.na živou rybku vždy s protihrotem,pro­tože na nich prostě nástraha drží!Lovu zdar

Čtvrtek 21. února 2013 ve 14:38® kerob
kerob

Na mouchu a normalni vlacku pouzivam bud BL nebo zamackany protihroty. Na tezkou vlacku a jerkovani protihroty nechavam. Na feeder a plavanou vzdy protihrot, protoze jinak slejzaj cervi, pada kukurice…

Čtvrtek 21. února 2013 ve 14:01® Bosý a nahý

Už nějaký pátek zamačkávám protihroty (vláčka), a co se ryb týká, tak problém vidím spíš v nalezení ryby a v přinucení ji zaútočit, než v otázce jestli spadne když už visí… :-))

Úterý 19. února 2013 v 18:42® HaD
HaD

oreno> nějaký rozdíl tam bude, ale jak velký si netroufnu odhadnout…

Úterý 19. února 2013 v 17:44® oreno
oreno

David Havlíček> …" musel by háček vždy při změně úhlu vyjet skoro celý ven a pod jiným úhlem se znovu zapíchnout."

Súhlasím s týmto čo si napísal, len za seba doplním. Háčik vyjde skoro celý von (nie je podmienkou, stačí kúsok)… pred následujúcim vpichom stačí malá zmena uhla voči uhlu v ktorom pôvodne vnikal do tlamky … a ostrý háčik, zdôrazňujem ostrý, prenikne do tkaniva vo vnútri ranky na ďalšom mieste … a počas zdolávania tak urobí nespočet krát

O tomto sa dúfam dohodneme, že na pohyb hrotu(von/dovnútra) BL háčika v ranke stačia menšie zmeny uhla/menší ťah vo vlasci, ako v pripade háčika s protihrotom?? … Ergo, zmien polohy BL háčika v tlamke ryby bude za rovnaký čas zdolávania viac … a o tom to je :-/

Úterý 19. února 2013 v 11:50® sethy
sethy

jiris> Jo.

Úterý 19. února 2013 v 10:46® HaD
HaD

oreno> fyzikálně mi to nějak nevychází – změna úhlu na to nemůže mít vliv – aby se poškozovala tkáň jinak, než u háčku s protihrotem, musel by háček vždy při změně úhlu vyjet skoro celý ven a pod jiným úhlem se znovu zapíchnout. A to se samozřejmě stát může, nikoliv však sebemenší změnou úhlu.

Pondělí 18. února 2013 v 15:32® oreno
oreno

To že BL háčik sa dá z (tkaniva) papuľky ľahko vytiahnuť má paradoxne aj jeden dosť negatívny jav. Neplatí obecne, skôr iba v prípadoch keď relatívne malý háčik neprenikne skrz papuľku a hrot je vovnútri tkaniva. Nakoľko háčik nie je protihrotom v tkanive dostatočne fixovaný, dochádza pri každej i sebemenšej zmene uhlu vlasca voči rybe k pohybu háčika v ranke. To vedie k opätovnému prepichovaniu ranky. Navonok to vôbec nemusí byť vyditeľné nakoľko pennejšia koža ryby funguje sťabi čap. Takto roztrhané tkanivo vyhnije až o pár dní, keď je už rybár dávno preč … spokojný že s BL hákom nespôsobil škodu. Pre úplnosť, nemám to z vlastnej hlavy, ale úplne sa s týmto názorom stotožňujem. Východisko? … mikroprotihroty

Neděle 17. února 2013 v 16:58® jiris
jiris

sethy> z jakýho důvodu u sumce ne? Myslíš, že skrz kopání by to vypadlo?

Sobota 16. února 2013 v 19:31® Bahňák

No háček s protihrotem v síťce podběráku to je fakt o zábavu postaráno. Ale stane se při zdolávání že ryba, hlavně kapr vyrazí směrem ke mě a to je pak těžký s ním udržet kontakt, několikrát jsem měl za to že mi ryba spadla a znechuceně jsem stahoval ale pak se prut zase prohnul a rybu jsem zdolal.

Čtvrtek 14. února 2013 v 19:07® okurka444

Zdravím Já dávám přednost háčkům bez protihrotu jednak jsou šetrnější k rybám nemusím je vymotávat z podběráku ryby mi z nich nepadají loni jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži když jsem vyjel za 18 kg lyscem na lodi vzal ho do podběráku a cestou ke břehu se mi začal tak silně plácat vypadalo to že se mi zamotá úplně celej díky háčku bez protihrotu jsem ho rychle vyprostil a kapr se mohl plácat jak chtěl

Úterý 12. února 2013 v 17:46® cujo

Používám BL háčky když jdu cíleně vláčet pstruhy, a to i přes to, že padají tak z 40%, na štiky zatím s protihrotem . . . .

Úterý 12. února 2013 v 15:50® HaD
HaD

Bream> Dobrá připomínka! To jsem zapomněl zmínit, že při použití BL háčků odpadá časté peklování s vymotáním háčku z podběráku.

Úterý 12. února 2013 ve 12:24® Bream
Bream

Feeder, plavaná, občas vláčka – poslední 3 roky chytám jen háčky bez protihrotu (buď originál nebo alespoň ten protihrot zamáčknu), ryby mi nikdy víc nepadaly a jedinej „problém“ je když se občas vyvlíkne červík a místo 5 chytám jen na 3 kusy. Ale úplně jsem eliminoval zamotávání do podběráku nebo oblečení a největší plus vidím v lehkém odháčkování i u hlouběji zaseknutých ryb

Úterý 12. února 2013 v 1:03® regulus
regulus

Jako u některých předchozích duelů, nevím co „zmáčknout“ jestli BL háčky nebo ty normální, nemohu říct jednoznačně, že jedny nebo ty druhý jsou lépe ve všech situacích, v podstatě se ztotožňuji s tím co je v duelu psáno, až na drobné niance. Například u malých háčků, třeba u plavané, odháčkuju rybu ve vodě aniž bych na ni šáhnul i když mám háček s protihrotem. Pokud se týká BL háčků, tak hlavně u pstruhů se někdy stane, že je relativně docela obtížné rybu odháčkovat, nevím jestli je to tou delší špičkou, ale je to fakt, dá se to srovnat s odháčkování háčku s protihrotem. Je ovšem neoddiskutovatelnej fakt, že ta dírka co zůstaně rybě v tlamě po BL háčku je menší a rybu méně poškodí.
Pokud budu mluvit za sebe, tak muškařina jen s BL, plavaná obojí, ale vzhledem k tomu, že chytám z 99% na živočišnou nástrahu, tak používám háčky s protihrotem, feeder totéž co plavaná. Na položenou prakticky nechytám, ale na kapra bych šel sice s normálním háčkem, ale s BL bych problém neměl. Pokud se týká přívlače, tak těžká a střední háčky s protihrotem, u lehlé bych BL háčky sice akceptoval, ale v některých případech bych se přikláněl i k těm protihrotům.

Při psaní tohoto příspěvku jsem se rozhodnul „zmáčknout“ ty s protihrotama i když to neodpovídá mýmu přesvědčení, tlačítko plichta, půl napůl nebo něco podobnýho tam prostě není.

Pondělí 11. února 2013 ve 23:39® jarda 2004
jarda 2004

Nedokážu posoudit komplexnost u všech druhů rybolovu ale u kaprařiny a vláčky sem při lovu bez protihrotů nezaznamenal podstatnější rozdíl.Hodně to je o rybáři jak provádí zdolávání a v jaké lokaci loví a co vše musí provádět při zdolávání. Kolik má prostoru jestli jde o vodu čistou či zarostlou a mnoho dalších specifikací.

Pondělí 11. února 2013 ve 20:54® sethy
sethy

Vidím to podobně jak David v závěrečném zhodnocení. Konkrétně u sumce si nedovedu moc představit lov bez protihrotů…
U pstruhů, tloušťů atd, jsem nezaznamenal problémy v pádání ryb při použiti bezprotihroto­vých háčků.

Pondělí 11. února 2013 v 17:43® MuRRon
MuRRon

Korda, Bez protihrotu

Pondělí 11. února 2013 v 11:54@ Samuel Arkand

Výhradně Tiemco … SP BL.

Spear Point Barb Less

http://www.ebaumsworld.com/…view/728157/

Neděle 10. února 2013 v 18:23® RH
RH

osobně již z principu nepoužívám protihrot!!! Protihroty mám zamačkané i na všech vláčecích nástrahách. Na počtu ryb nepozoruji nějaký úbytek, a když již nějaká spadne tak je to zjevně rukama a ne protihrotem. Co dodat: odstranit protihroty a v létě nasušit dostatek heřmánku na koupele rukou :-))