Chytej.cz

Twin Power CI4 2500 FA vs. DAIWA BALLISTIC SH

22.4.2013 vložil HaD | Navijáky | zobrazeno: 17.631×

Přívlač provozuji už hezkou řádku let. Při této rybolovné technice mě provázely různé navijáky. Začínal jsem s těmi nejobyčejnějšími a postupem času přecházel na ty lepší a dražší modely. Dostala se mi do rukou celá řada navijáků ve škále od výrobků téměř neznámých značek až po „vlajkové lodě“ světoznámých firem. Všechny modely měly jedno společné – předcházela je pověst, že jsou „zaručeně spolehlivé a nezničitelné“. Většinou jejich skvělá pověst vydržela jen do prvního servisního zásahu. Jelikož si své navijáky zásadně čistím a promazávám sám, tak vím, že se pod krásným pláštěm nemusí pokaždé ukrývat jen zlato…

Musím ještě dodat jednu věc – nikdy jsem se nepídil po tom, který naviják je NEJ! Vždy jsem pouze sledoval, jestli je schopný splnit nároky, která na něj kladu. Myslím si, že kupovat ten nejdražší naviják od vyhlášené firmy jsou, tedy alespoň pro mě, vyhozené peníze. Předpokládám, že se vyrábí na stejných strojích a podobnými technologickými postupy, jako jeho levnější verze. A těch několik přidaných ložisek nebo extra doplňků už pro mě nemá takový význam, abych za ně zbytečně připlácel.

Výběr:

Když už si vybírám nový naviják pro přívlač (ale i jiné rybolovné techniky), dívám se, aby to byl model alespoň střední či lehce vyšší cenové třídy. Přitom jsem celkem imunní vůči reklamním sloganům a nápisům „novinka letošní sezóny“. Stejně tak mě nechávají v klidu nově objevené kosmické materiály a převratné patenty, které firma do svého výrobku umístila. Dříve jsem možná dbal na to, aby můj model byl posledním výkřikem techniky, ale odhalení pravdivé skutečnosti mě vesměs stálo jen nemálo peněz, trápení i ztráty úlovků.

Desatero výběru navijáku:

  1. Na začátku si ujasněte, jakou maximální částku jste ochotni do navijáku investovat!
  2. Určete si, na jaký druh ryby budete přednostně naviják používat a jaké nároky na něj budete klást (např. pstruh, okoun, tloušť, výjimečně bolen, candát nebo menší – budete vybírat naviják pro lehkou, max. středně těžkou přívlač)!
  3. Naviják vybíráte i podle konkrétního brzdného systému. Ti, co teprve začínají s přívlačí, sáhnou raději po pohodlnější zadní brzdě a to i z cenových důvodů. Ti, kdo požadují bezchybný a hladký chod brzdy, volí raději přední brzdu. Obecně se dá říci, že větší brzdná plocha lamel u přední brzdy je předurčena k jemnějšímu nastavení. Při dlouhodobém zatížení je daleko spolehlivější než brzda zadní.
  4. Dalším kritériem výběru je konstrukce cívky navijáku. Obecně platí – čím větší průměr a výška cívky – tím delší nához! Samozřejmě za předpokladu, že má naviják křížové navíjení (v podstatě ho má každý model střední a vyšší cenové skupiny).
  5. Důležitou úlohu má převodový poměr. Čím je vyšší, tím rychleji jsme schopni nástrahu táhnout. Při lovu bolenů to může být rozhodující ukazatel. Není nic horšího, než zběsile motat kličkou, přičemž se nástraha sotva vleče.
  6. Dalším ukazatelem výběru je, zda je či není součástí navijáku náhradní cívka.
  7. U vláčecího navijáku hleďte na jeho hmotnost. Každý gram, který s sebou kolem vody nemusíte tahat, je znát.
  8. Design nebo konstrukce těla je při výběru skoro nepodstatná věc. Hleďte na to, aby naviják neměl výrazně lesklé díly. Každý záblesk navijáku při nahazování může snadno rybu poplašit. Dovedu si představit, že pro spoustu rybářů je vzhled navijáku důležitý a může rozhodování ovlivnit.
  9. Daleko důležitější je však zabezpečení navijáku proti nepříznivým vlivům okolního prostředí (odolnost proti mořské vodě, proti průniku nečistot do soukolí, proti mechanickému poškození).
  10. Velmi cenné jsou zkušenosti kolegy, který podobný model vlastní a má s ním praktické zkušenosti.

Duel: SHIMANO Twin Power CI4 2500 FA vs. DAIWA BALLISTIC SH

Při vlastním výběru jsem si stanovil kritéria, na základě kterých mi zůstalo několik horkých favoritů. Aby byl výběr spravedlivější, zaměřil jsem se na technicky srovnatelné navijáky vyšší cenové kategorie. Do duelu jsem proti sobě postavil Shimano Twin Power C14 2500 Fa a Daiwa Ballistic SH.

Technické údaje:

SHIMANO

DAIWA

Twin Power CI4

BALLISTIC SH

Velikost

2500

3000

Hmotnost navijáku (g)

250

230

Převodový poměr

5,2:1

6,0:1

Počet ložisek

8+1

7

Mat. cívky

Hliník

Hliník

Náhradní cívka

Ano

Ne

Kapacita cívky (mm/m)

0,25/160

0,28/220 *

Návin na 1 ot. kličky (cm)

76

88**

Cena (Kč)

10 700,–

6 700,–

Cena náhr.cívky (Kč)

1 000,–***

Celková cena (Kč) cca

10 700,– INFO

7 700,–

*pro srovnání musím doplnit, že kapacita 2500 cívky Daiwa je 0,25mm/190m.

**čím je větší převodový poměr, tím je větší i návin. U cívky Daiwa 2500 je návin také 88 cm na jednu otáčku cívky

***Aby cenové srovnání bylo spravedlivé je potřeba připočítat k ceně navijáku Daiwa cenu cívky, kterou má Shimano v základním vybavení.

INFO
V době přípravy článku o výběru navijáku pro časopis KAJMAN (9.prosince 2012), ze kterého vychází tento duel, se na svých internetových stránkách zastoupení Shimana pro ČR o žádné slevě nebo výprodeji těchto navijáků nezmiňuje. V rámci objektivity, ale upozorňuji na velké výprodeje navijáků Twin Power v některých internetových obchodech. Před Vánoci 2012 se tak dostala cena Twin Poweru 2500 CI4 až na své historické minimum cca 6 800,–Kč. Možná proto, že navijáky Twin Power končí a na jejich místo přichází nástupci z USA.

Detaily ukryté i viditelné – každopádně rozhodující!

Twin Power CI4 2500 FA

Twin Power CI4 2500 FA Twin Power CI4 2500 FA Twin Power CI4 2500 FA Twin Power CI4 2500 FA Twin Power CI4 2500 FA


Rolnička: Shimano má vodící drážku podstatně užší a příliš nehledí na nějaké zaoblené hrany.

Klička: Jemné mechové držení držátka kličky navijáku Shimano je příjemné a nestudí v zimě.

Rotor navijáku: Shimano zůstalo věrné jednoduché, osvědčené a bezproblémové konstrukci.

Chod navijáku: Velmi příjemný a hladký.  Bohužel, pouze do doby, než naviják namočíte do vody!

Rovnoměrné navíjení na cívku: Výrobce řeší tento problém poměrně jednoduše. Při zakoupení navijáku dostanete v balení sadu podložek pro vyladění optimálního zdvihu cívky podle průměru navíjeného vlasce. Stejný postup funguje i u dalších navijáků Shimano, kde je na hlavní hřídelce navléknuto hned několik podložek.

Matice brzdy na cívky: Po vyšroubování ráda odskakuje a mizí z dosahu rybáře. Pozor na ztrátu! 

Hmotnost navijáku: O 20 g vyšší než u konkurenčního modelu.

Ochrana navijáku před vnějšími vlivy: Shimano dokázalo na této cestě dosáhnout velkého pokroku, učilo se však za pochodu a průnik vlhkosti a nečistot do soukolí ještě není úplně odstraněno.

Servis: Shimano má v našich zemích daleko větší zázemí a také servisní oporu.

DAIWA BALLISTIC SH

DAIWA BALLISTIC SH DAIWA BALLISTIC SH DAIWA BALLISTIC SH DAIWA BALLISTIC SH DAIWA BALLISTIC SH


Rolnička: Naviják Daiwa má na rolničce širší vodící drážku pro vlasec. Také boky náběhové rolničky, které navádí vlasec do drážky, jsou více zaoblené. Vše je přizpůsobeno tak, aby se vlasec co nejšetrněji a nejjednodušeji dostal tam, kam má.

Klička: T - provedení kličky z tvrdého plastu u navijáku Daiwa dobře sedí v ruce.

Rotor navijáku: Daiwa vsadila na futuristické provedení rotoru, kde výrazné oblouky rotoru pracují jako setrvačník, ale také současně slouží jako mechanická ochrana před bočním nárazem navijáku.

Chod navijáku: Díky svým přesným převodům má velice jemný chod a minimální vůle. Najdou se určitě rybáři, kteří budou přísahat, že Daiwa má hladší chod než konkurent. Pro mě v tomto parametru není žádný markantní rozdíl. 

Rovnoměrné navíjení na cívku: Základem rovnoměrného navíjení na cívku navijáku je, aby systém ukrytý pod cívkou navijáku byl nastaven tak přesně, aby zdvih cívky pokryl celé vybrání cívky. Nikde se nesmí zdržet nebo tento zdvih překročit. To by mělo za následek přepadávání vlasce a jeho hromadění. Daiwa je v tomto ohledu naprosto bezkonkurenční.

Matice brzdy na cívce: Při sundávání cívky většinou musíme dávat pozor, abychom neztratili zajišťovací matku. Daiwa tento nešvar konstrukčně dokázala zvládnout tak, že při vyšroubování zůstává matka v těle cívky.

Hmotnost navijáku: Navzdory tomu, že Daiwa 3000 je větší, má v porovnání s konkurentem o velikosti 2500 nižší hmotnost.

Ochrana navijáku před vnějšími vlivy: Daiwa je v tomto ohledu o dost spolehlivější. Když náhodou naviják ponořím do vody, nemusím se bát, že jsem právě dochytal. Je to tím, že naviják má speciální vnitřní olejovou bariéru, která chrání vnitřní soukolí před nečistotami a částečně i vlhkosti. S navijákem si i po namočení v pohodě zatočíme a po chvíli již není znát, že byl pod hladinou. 

Servis: Daiwa řeší servisní činnost přes své nově otevřené servisní středisko v jižních Čechách a přes zastoupení v Německu. 

Klady

+ Klička navijáku Shimano je pro mě lépe ergonomicky udělána a výborně se drží i za deště i v zimě.
+ Jednoznačně bych upřednostnil provedení rotoru používané firmou Shimano, neboť: V jednoduchosti je síla!
+ Twin má lepší chod za velkého horka. Pravděpodobně to nesouvisí s technickým řešením navijáku, ale spíše s použitým mazivem.
+ Z hlediska operativnosti je servisní zázemí prozatím lepší u firmy Shimano.

Klady

+ Při větší kapacitě cívky má naviják nižší hmotnost.
+ Provedení rolničky navijáku je podle mě konstrukčně lepší.
+ Lépe snáší chladné počasí, vodu a déšť.
+ Systém rovnoměrného ukládání propracovanější a podstatně přesnější.
+ Zajišťovací matice brzdy zůstává při vyšroubování v cívce, takže se snižuje riziko její ztráty.
+ Je zajištěna vysoká odolnost vůči průniku vody a nečistot do navijáku.

Zápory

- Dosáhnout rovnoměrného ukládání vlasce na cívku je nepoměrně složitější. Optimální stav je nutné vypátrat metodou pokusů - přidáváním či ubíráním podložek.
- Při výměně cívky pokaždé hrozí jisté riziko ztráty jistící matice brzdy, která není zapuštěná do cívky. Rybáři hledající ztracenou matku ve vysoké trávě nebo ve vodě, o tom už jistě něco vědí...
- Nedostatečná ochrana proti průniku vody do navijáku. Po "vykoupání" a následném zatočení kličkou se budou ozývat podivné zvuky a můžeme být rádi, když bude naviják fungovat.

Zápory

- U navijáku Daiwa se mi (pří lovu s lehkým smáčkem do 2 g a s jemným vlascem do 0,12 mm) občas stává, že vlasec z cívky vyběhne a zachytí se za rotorový oblouk.
- Náhradní cívka se musí dokoupit zvlášť.
- Zatím horší servisní podmínky.

Závěrečné zhodnocení

Výše uvedené srovnání nebylo psané proto, aby vyzdvihovalo klady testovaných modelů, nebo naopak upozorňovalo na jejich nedostatky. Chtěl jsem jen nastínit běžnému rybáři cestu, která by mu pomohla orientovat se při nákupu dražšího typu navijáku. Takový naviják si nikdo z nás nekupuje moc často, a tak by byla škoda nevěnovat jeho výběru vyšší pozornost. Nebudu se ani vyjadřovat k tomu, který z dvojice navijáků je lepší. To už nechám na vašem rozhodnutí. Mohu pouze popřát hodně štěstí při výběru.

Milan Rozsypal

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 17. března 2014 v 18:08® Václav Říha

Mám Daiwa Ballistic SH a jsem s ním velmi spokojen všem vláčkařům jej doporučuji

Neděle 5. ledna 2014 v 19:02® dodorider
dodorider

mam Twin Power a sem s nim spokojen, hlas ale endam zadnemu, protoze mam i jiny model daiwa, spro, okuma a abu, se vsema sem spokojen, jeste sem neresil nejaky velky problem krom opotrebovani provozem, jedine co me u shimana trochu vadilo je tenoulinky dratek preklapece, proto mam nejmensi model a uzivam ho na opravdu UL privlac. Navijaky nekupuji podle ceny, ale toho jak se mi jaky model libi.

Čtvrtek 10. října 2013 v 16:29® flachby

U navijaku kolem deseti tisic je resume obou dost smutne. Zda se, ze rybari obecne maj hodne penez na vyhazovani.

Pondělí 13. května 2013 v 15:23® Fanda 81
Fanda 81

Rolna neodešla,mám ji stále v navijáku !!! ale při výměně šustícího ložiska jsem ji malinko poškrábal při uchycení.Vše jede ,ale malinko ji slyším i po výměně ložiska,tak chci do zálohy novou.Ale jestli se dočkám -nevím.Fakt ten servis nefunguje.jepice>

Neděle 12. května 2013 v 17:27® jepice-zruseno

Fanda 81> můžu se zeptat jak odešla? Co jí je? Děkuji.

Sobota 11. května 2013 v 7:19® Fanda 81
Fanda 81

Ahoj,potřebuji prosím adresu na servic Daiwy. Mám certate 4000,odešla mi rolnička,objed­návval jsem to již 2× v Brně/Papírníková/ a pak u autorizovaného prodejce .P.Krále v Novém Jičíně. Katastrofa ,slibotechna největšího kalibru.Ani Brno ani Král po půl roce náhrání díl nedodaly.V loni jsem podobně sháněl vazelinu Daiwa na promaz.Výsledek stejný. Navi Daiwa dobrý,ale servis nefunguje.Proto Daiwu už asi nekoupim.Děkuji předem.Fanda 81 gastro-plsek@opavsko.com David H.>

Neděle 5. května 2013 v 7:43@ rybomil2

minatrix> bodejť by taky nestálo 19 dolců, když cívky na některý Okumy a Daiwy strouhaly CNC automaty tady v CZ …

Pondělí 29. dubna 2013 ve 13:38® Martin Chmelík

jepice> :-)

Neděle 28. dubna 2013 ve 20:30® jepice-zruseno

Martin Chmelík> to stojí jenom 6 litrů? To si nekoupim. S tim bych se styděl jít i posetmění na úhoře :-D

Tento příspěvek byl editován Neděle 28. dubna 2013 ve 20:31 uživatelem jepice-zruseno.
Neděle 28. dubna 2013 v 18:48® Martin Chmelík

minatrix> no ona ta cenová politika obou značek v tuzemsku je mírně řečeno, na vyšší úrovni, než ve světě.

Neděle 28. dubna 2013 v 18:42® Martin Chmelík

Hezký nedělní podvečer kolegové. Jsem majitelem obou modelů z tohoto zajímavého duelu. A kdybych se měl rozhodnout zda Shimano nebo Daiwa, nerozhodl bych se. U mě je to přesně 50:50 a tudíž byćh musel koupit oba modely. Každý má něco do sebe. Twin Power CI4 je taková odlehčená Stella, která má sice méně ložisek, ale má náhradní cívku. Což je pro vláčkaře velmi podstatné. Fajn je i neoprénové pouzdro, které je v krabici. Co se týče chodu, na Orlíku tahám woblery s poměrně velkou lopatkou v hloubce cca 2–5 m (odpor je v hloubce již hodně znát) a naviják se chová velmi zdatně a chod je hladký. Avšak pro vetší hloubky (okolo 6 m) již volím velikost 4000. Jinak co se týče návinu, tak mám již odzkoušeno, že po zakoupení nového navijáku od Shimana (kupuji pouze vyšší třídy) ihned dám na hřídel ještě jednu podložku, které jsou přiloženy (tu slabší) a navíjení vlasce je přímo ukázkové. Velmi kvalitní je brzda, která je totožná se zmiňovanou Stellou. Co se týče Ballistica, tak to byla moje druhá Daiwa. A kolovrátek mne okamžitě překvapil. Skvělé navíjení vlasce, hladký chod a nevím čím to je, náhozy mám o něco delší než s Twinem. Přitom mám na obou stejný monofil. Velmi mi u Ballisticu vyhovuje rychlejší převod, rád na hladině Orlíka lovím boleny, který je při používání hladinových woblerů výhodou. Co mi vadí, tak to je absence náhradní cívky a i ochranného pouzdra. A ještě jedna podstatná věc. Twin Power má kličku šroubovatelnou do těla, Ballistic má pětihran, kde se mi po roce práce zdá malá vůle. Nevím, proč zde Daiwa nepoužila stejný systém šroubování do těla jako u modelu ve stejné kategorii – Caldie. Oba kolovrátky jsou podle mne vynikající a ustojí i souboj s výššími modely, tedy Stellou, Vanquishem či Certate. PS: Normark nyní Twin Power CI4 vyprodává za skvělou cenu 6 300 Kč, vůbec bych neváhal. http://www.bohemiafishing.cz/…-ci4-2500-fa

Tento příspěvek byl editován Neděle 28. dubna 2013 v 18:45 uživatelem Martin Chmelík.
Pátek 26. dubna 2013 ve 22:03® Segoves
Segoves

nemůžu si pomoct ale ta daiwa je mi sympatičtější

Středa 24. dubna 2013 v 8:19® minatrix

sethy> mám jen ty na navijáku :-( Kamarád, co mi slíbil, že je dojedná teď má jiné starosti. Tak zkouším jinou cestu. Zatím je čas…

Úterý 23. dubna 2013 v 9:05® sethy
sethy

minatrix> Tak sis jich objednal 5 (abys to jako měl za stejnou cenu) :-D

Úterý 23. dubna 2013 ve 2:29® minatrix

..po roce intenzivního používání hlasuji pro Baldu. Mám velikost 3000 a nyní jsem si koupil i 2500. Naviják mě nikdy nenechal ve štychu a funguje přesně tak, jak má. A líbí se mi designově. Jedinej mínus vidím v zastoupení a jejich cenové politiky. Chtěl jsem si zakoupit náhradní cívku u prodejce a řekli mi cenu 2000Kč a pouze na objednávku. Tak jsem zkusil jiného prodejce a stejná odpověď. Napsal jsem tedy přímo do Daiwy Japan a tam mi sdělili, že náhradní cívka stojí necelých 19 USD…

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:46® kerob
kerob

Hlasuju pro Daiwu. Twin me nikdy moc nebral, penovka na klicce neni muj salek kakaa a i vzhledove se mi ballistic libi vic. Popravde mam na Ballistic docela zalusk – konecne rychla Daiwa.

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:43® kerob
kerob

Nektery moje Shimana taky po namoceni do vody tuhnou a jsou citit prevody. Nastesti koupu navijaky naprosto vyjimecne.

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:32® čabi
čabi

skwor> jn, ale vem si, když chceš nahodit 0,5dcl krmítko 40g s futrem trošku dál, tak při tom hodu se do toho navijáku taky opřeš stejně jako do prutu, ten naviják ti dělá tzv. „odrazovou plochu“. Ryby se snažím zdolávat navijákem…skloníš prut dolů k vodě a jenom točíš, přestaneš pokud ryba začne kopat nebo se rozjela od tebe. Netaháš rybu na hladinu, tudíž se tolik nebrání a jede docela lehce k tobě. Je to rychlejší než ji klasicky pumpovat a snižuješ riziko vyříznutí.

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:16® matador

mal som ticu,zopar shiman (nizsie rady),po okupani otras.daiwu jedinu,tiez nizsiu radu,este vacsi otras.teraz mam twina(stareho,nie c14),kupaciek vcelku dost a velka spokojnost.teraz idem kupovat dalsi,uvazoval som nad biomaster,nakoniec som si nechal poradit od skusenejsich, asi to bude luvias.ta vyssia rada preto,ze to bude z cudziny,cize to nebude drahsie az o tolko.tak uvidim a potom budem mudrejsi.ale delenie typu shimanisti vs daiwaci sa mi nepaci

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:16® skwor
skwor

čabi> Začíná z toho být zajímavá debata. Každý má částečně pravdu, takže nemá smysl se snažit dobrat nějakého konečného výsledku. Ale pokud jde o ty náhozy, tak na tom se přece jenom naviják tolik nepodílí (s plným krmidlem to vytáhneš metr dva nahoru). A ryby přece jenom zdoláváš, aspoň z části, navijákem.

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:11® čabi
čabi

feeder taky není jenom pasivní lov. Vem si, že při závodě nahazuji cca každých 3–5min, když to jde tak i méně. Na normální vycházce přehazuji co 5 – 10 minut, pokud tedy nečekám na kapra. Jednak zatěžuješ naviják při náhozu s futrem a pak stahování prázdých krmítek a také vytáhneš z vody mnohem více ryb než při vláčce, takže si myslím, aspoň tedy u mě to vychází tak, že u feederu ten naviják zatížím mnohem víc než při vláčce. A když porovnám vláčení velkého woblera, tak je to jako heavy feeder stahování krmítek 40 – 130g velkého objemu a tudíž velkého odporu. A to taky můžeš stahovat každých 5 minut. Proto na naviják u feederu kladu velké nároky na sílu.

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:09® sethy
sethy

skwor> Tož někteří fídraři stahují krmítka častěji než někteří vláčkaři :-D

Pondělí 22. dubna 2013 ve 20:03® skwor
skwor

sethy> To je mi jasný :-) Jenomže vem si, že za dobu jednoho náhozu s feederem woba párkrát stáhneš. Nemluvě o tom, že ten wobler má narozdíl od krmítka ten odpor daleko výraznější. A ještě, pokud s ním jednotvárně neroluješ, není ten nápor na naviják pořád stejný… Vida, máme námět na příští duel :-)

Pondělí 22. dubna 2013 v 19:56® sethy
sethy

skwor> 100g krmítko v proudu, taky není žádná výhra :)

Pondělí 22. dubna 2013 v 19:52® skwor
skwor

čabi> Já nevím, ale přijde mi, že vláčka (samozřejmě ne UL) ten naviják zatěžuje daleko víc než feeder…

Pondělí 22. dubna 2013 v 16:05® sethy
sethy

David Havlíček> Jj v mouše to je vidět hodně :-D
Když ryby berou je to vážně jedno s čím chytáš.
No a taky je potřeba si jednou za čas udělat radost něčím novým :)

Pondělí 22. dubna 2013 v 15:34® HaD
HaD

sethy> Zcela rozumím. Nicméně jsou lidé, kteří budou vždy kupovat (a je jedno, zda na to mají v klidu každý měsíc, nebo rok budou šetřit) to nejlepší a nejdražší. V některých rybolovných stylech je to vidět – třeba moucha. Já si taky zachytám se svým lowend Sage skvěle a nepotřebuju klacek za dvacet. Někdo ale jo…

Pondělí 22. dubna 2013 ve 14:51® čabi
čabi

Ještě bych podotknul k duelu, že pro mnohé je velice důležitá síla navijáku a lehkost navíjení při stahováni zátěže. Někteří tyto navijáky nepoužívají pouze na vláčku, ale třeba na feeder a tam se teprve ukáže jak dobrý naviják je. V tomto případě Twin má jasně navrch. Krmítka se s ním stahují mnohem lehčeji než s ballisticem.

Pondělí 22. dubna 2013 ve 14:11® sethy
sethy

čabi> Mají stejnou pěnovku na kličce :-)))

Pondělí 22. dubna 2013 ve 13:57® čabi
čabi

Draky> já mám twina i aernos jsem měl. Ty navijáky nejsou stejný ani náhodou!

novější starší
Stránky:   2 1