Chytej.cz

Mivardi Imperium feeder M 3,6m 20-70g vs. Shimano Alivio BX feeder 3,66m 100g medium

5.4.2013 vložil skwor | Pruty | zobrazeno: 15.671×

Výběr prvního feederového prutu se řeší na internetových rybářských serverech snad denně. Dnešní duel bude proto zaměřený na dva levnější feederové pruty. Oba jsou mezi českými rybáři poměrně populární, a i když už jsou na trhu jejich následovníci, budeme předpokládat, že základní vlastnosti prutů zůstaly stejné.

Mivardi Imperium feeder M 3,6m 20-70g

Mivardi Imperium feeder M 3,6m 20-70g Mivardi Imperium feeder M 3,6m 20-70g Mivardi Imperium feeder M 3,6m 20-70g

Imperium je už několikátou generací z řady rychlejších prutů se špičkovou akcí za rozumné peníze. Před ním byly na trhu pruty Spectrum feeder a poté Spectrum cross feeder. Dnes je dostupná i inovovaná verze Imperium II, ale bez problémů se dá stále sehnat i "jednička".

Prut se vyrábí v délkách 3,0m 3,3m a 3,6m ve třídílném provedení.  Můžeme vybírat také mezi 20-70g Medium verzí a 40-100g Heavy. Drobnou nevýhodou při přepravě je jen to, že očko na spodním dílu je jen u nejdelšího modelu.

Celkově jde o tvrdší poměrně robusní prut s akcí v horní třetině. Své využití určitě najde u rybářů lovících na řekách, případně zaměřujících se na větší ryby. Oblíbený bude i u závodníků, protože díky tvrdší páteři se s prutem poměrně přesně nahazuje. Dostatek sil pro zdolávání poskytuje i medium verze. Snad jen při lovu se slabými návazci je třeba být opatrnější a více zapojit brzdu navijáku.

Zpracování prutu je poměrně slušné, snad jen kvalita korku by mohla být lepší. Setkal jsem se také s jedním, který při náhozu mírně klepal ve spojce, což se ale u levnějších prutů stát může.

Pruty jsou dodávány se čtyřmi barevně odlišenými špičkami - u medium verze v rozpětí 1, 1.5, 2 a 2.5 OZ (kromě 3m verze, která má špičky od tři čtvrtě po dvě unce). U verze heavy jsou špičky od do 3 OZ. Délka špiček je 62,5cm. Jejich zpracování je poměrně kvalitní a není problém dokoupit za lidovou cenu náhradní. Průměr se ale oproti starším prutům u Mivardi zvýšil na 3,8mm. Samotný přechod ze špičky na prut tak působí daleko plynulejším dojmem. Svými vlastnostmi mi ale vyhovuje více chování špiček na starších prutech. I když akce prutu nebyla tak plynulá. Možná by do sady místo jedné z tuhých lépe pasovala ještě jemnější špička.

Celkově je Imperium slušný prut, se kterým se dá odchytat většina běžných situací u vody a který svému majiteli odpustí i mnoho chyb, které by křehčí prut nemusel přežít.

Pozitivem je také přijatelná cena, která se v závislosti na zvoleném modelu pohybuje mezi 1300 - 1500 Kč.

Shimano Alivio BX feeder 3,66m 100g medium

Shimano Alivio BX feeder 3,66m 100g medium Shimano Alivio BX feeder 3,66m 100g medium Shimano Alivio BX feeder 3,66m 100g medium

Druhým z dnešních soupeřů je prut z dílny firmy Shimano.

I Alivio je u českých rybářů poměrně rozšířené, vlastnostmi se ale od Imperia v mnohém liší. I zde jde už o několikátý prut pod tímto označením, dokonce už má i svého nástupce pod označením Alivio CX. Díky tomu se ale dá pořídit i poměrně levně.

Jako většina feederů od Shimana je k dostání ve verzích Light (3,35m 70g), Medium, které je popsáno tomto duelu (3,66m 100g) a Heavy (3,96m 110g). I přes to, že udávaná gramáž je o 30g vyšší než u druhého prutu, jejich možnosti jsou podobné. Alivio má totiž jako většina prutů od Shimana delší a spíše parabolickou akci. To nás sice bude limitovat, pokud jde o lov ve větších proudech, zato si můžeme dovolit použití slabších návazců. Větším zážitkem také bude zdolávání, ovšem možná na úkor o něco méně přesného nahazování s měkčím prutem.

Vzhledově je Alivio čistý prut s tmavým blankem bez zbytečných "kudrlinek". K prutu jsou dodávány pouze dvě špičky s tuhostí 2 a 3 OZ. Vyplatí se přikoupit i jemnější pro lov na stojácích.

Špičky na Alivio jsou oproti špičkám na jiné Shimano feedery poměrně levné a dají se pořídit kolem 250 Kč. To je sice skoro dvojnásobná cena proti Imperiu, ale pravda je taková, že o zlomené špici od Shimana slyšíme málokdy.

Alivio je vcelku příjemný prut především pro rybáře preferující jemnější rybolov, ale snese i poměrně nešetrné zacházení. Cena prutu se dnes, kdy je prut v doprodeji za zvýhodněnou cenu, pohybuje kolem 1400 Kč.

Klady

+ Možnost z výběru více délek v nejžádanější verzi medium.
+ Snadná dostupnost a nižší cena náhradních špiček.
+ Dostatek rezerv pro lov větších ryb a v proudech.

Klady

+ V porovnání s ostatními Shimany levnější náhradní špičky.
+ Příjemné zdolávání i menších ryb.
+ Poměrně kvalitní zpracování.

Zápory

- Horší kvalita korku na rukojeti.
- Zbytečně humpolácký pro jemnější rybařinu.

Zápory

- Příliš měkký pro lov v hlubších proudných vodách.

Závěrečné zhodnocení

Začínajícím feederařům jsou na jejich dotazy ohledně prvního feederového prutu často doporučovány právě pruty kolem 1500 Kč. V zásadě jde o dobrou radu, mezi pruty této cenové relace jdou objevit skutečně slušné pruty. A je jich daleko víc, než zde v duelu. Za všechny jmenujme například Okumu Solitron (ta dokonce oba zde zmíněné možná převyšuje, ale praktická zkušenost od vody mi chybí). Duel měl hlavně ukázat, že i papírově podobné pruty mohou být ve skutečnosti v zásadních věcech odlišné. Proto by měli rybáři před nákupem alespoň částečně vědět, co od daného prutu očekávají.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Čtvrtek 19. června 2014 v 11:49@ Shaman64

Pruty Shimano používám dlouho a nejen pruty,ale i ostatní vybavení.Alivio heavy feeder jsem si koupil jako tvrdší variantu,hlavně pro method feeder.Za ty peníze myslím,že Alivio uspokojí i zkušeného rybáře.

Úterý 29. dubna 2014 ve 20:22@ slavca

Ahoj všem,vlastním alivio bx medium,jsem naprosto sním spokojen,kupodivu jsem byl přkvapen s jakými návazci jsem schopen zdolat.A co se týká značky Shimano mnohdy dražší ale kvalitka.Pro začátek s feederem bych doporučil.

Pátek 18. dubna 2014 v 18:47® marv63

No tak před rokem jsem si koupil dva proutky Mivardi imperium ll 360 20–70.Během tří měsíců jsem zlomil na obou prutech předposlední díly těsně pod spojem se špičkou.Podotý­kám,že jsem udici nezlomil ani když jsem bylo dítě a teď je mě půl století a feedrů jsem měl taky několik.Že to nebylo rukama jsem poznal při druhé reklamaci která už byla zdarma.Za další dva měsíce jsem zlomil ten první opravený znovu.A tady nastal problém s dodáním náhradního dílu.Někdy v září se měpovedlo zlomit i ten druhý prut a jelikož jsem neměl doposud opravený ten první tak jsem si ho radši opravil sám.Ten první mě prodavačka radši vyměnila za nový asi po půl roce,protože jí firma nebyla schopna poslat náhradní díl s tím,že jim z Číny nepřišel kontejner.Koho to do prdele zajímá?Mají chybu v materiálu,nebo ve zpracování.Kaž­dopádné od Mivardi už nekoupím ani háček.

Středa 10. dubna 2013 v 7:40@ Milda94

Já osobně už nedám na značku Shimano dopustit, protože i u nejnižších řad jako je Alivio se vám nestane že budete řešit nějakou reklamaci a nebo, že by se jednotlivé kusy mohly od sebe lišit v kvalitě.Testovaný prut mám a nedám na něj dopustit.A zážitek při zdolávání větší ryby na tento prut je prostě úžasný.

Úterý 9. dubna 2013 v 10:56® Bigpista
Bigpista

U toho Imperia jsou dvě jemnější špičky ze sklolaminátu a tužší pak grafitové. Mám ho ve verzi 3,3m do 70g a jsem s ním naprosto spokojený. Jen to očko na spodním dílu mi chybí :)

Pondělí 8. dubna 2013 v 17:24® čingi

skwor> No právě,když si zadáš ten odkaz tak jsou tam ceny daleko vyšší než uvádí autor.Já mám obchod tak jsem tam zadal cenu v nákupu a v dalším příspěvku jsem napsal prodejní.Tak 250 a 600kč je už sakra rozdíl.

Pondělí 8. dubna 2013 v 15:59® jepice-zruseno

Potvzuji, že špičky origo šimano mě překvalily svojí cenoujiž dříve.

Pondělí 8. dubna 2013 v 15:58® skwor
skwor

čingi> Cenu špiček vzal autor od kolegy, co si jí kupoval. Ostatně stačí zadat na zbozi.cz „shimano feeder tip“ a podívat se sám. Cena je samozřejmě prodejní, za velkoobchodní cenu si je rybáři kupovat nebudou.

Pondělí 8. dubna 2013 v 15:12® čingi

Jo a ta cena je nákupní,tedy VC.Tak prodejní bude kolem 580 až 600kč.

Pondělí 8. dubna 2013 v 15:08® čingi

Tak nevím kde vzal autor ty ceny špiček.Alivio má skutečně 2 špičky.2oz je laminát a 3oz je grafit.Dokoupil jsem si 1oz a ta stojí 450kč.Takže 1 špička třetina ceny prutu.

Neděle 7. dubna 2013 v 10:31® luckyway
luckyway

V duelu neni napsano z ceho jsou vyrobeny spicky. Podle ceny a obrazku ze sklolaminatu.

Sobota 6. dubna 2013 ve 23:23® jepice-zruseno

David Havlíček> Já mám tuto bezspododíloočkovou zkušenost pouze se žlutým wondrou z druchemy. Ve třídílu bych to zažít nechtěl, ono je to peklo i normálně ten třídíl nějak poskládat navázanej, aniž by to člověk do toho báglu prostě naházel.

Sobota 6. dubna 2013 v 17:35® HaD
HaD

Mám starší feeder ABU a taky nemá na spodním dílu očko. A jelikož skládám z 99% prut navázaný, tak je to vcelku hodně nepraktické.

Sobota 6. dubna 2013 v 11:05® cormaxx
cormaxx

Mám 2 Imperia z duelu. Po dvou letech celkem intenzivního používání jsem maximálně spokojen. Odchytám jak stojáky tak Labe kde dávám i krmelce 60–70g + futro(a že ho tam je). Korek je stále OK,jen ho řádně umýt:-)

Sobota 6. dubna 2013 v 9:29® džigit

i když se mi vzhledově víc líbí šímo,tady hlasuji pro konkurenci.Na vzhled se ryba nechytá a to Imperium jedobře pracující.Šímo až ve vyšších cenových relacích :-)

Sobota 6. dubna 2013 v 7:57® skwor
skwor

jepice> Ano, očko na spodním dílu má jenom nejdelší model. Na fotce je 3,0m.

Pátek 5. dubna 2013 ve 21:22® jepice-zruseno

To mivardi na fotce teda nemá 3,6 metru? Právěže mi celou dobu neštimovala ta vzdálenost mezi navijákem a prvním očkem až jsem si to znova pořádně přečetl… To bych tedy nechtěl skládat navázaný bez toho očka na spodním dílu :-) Jestli ho tan 3,6 metru má, tak tam je to v pořádku. Já mám za podobnou cenu už pře pár lety koupenou semu cartel special feeder, mám 3,3 metru a tatínek má tu stejnou, jen 3,6 metru. Dal by se skoro napsat duel o tom, jak tyto dva pruty – stejný výrobce a model, lišící se papírově pouze délkou, pracují úplně jinak (přesto, že jsou dle mě oba dobré). Výše zmíněné neznám, tak nechám hodnocení na jiných.

Edit: řešit korek je malichernost, já ho mám obalený šrotem :-D

Pátek 5. dubna 2013 v 19:58® Walley
Walley

to imperium mam v 3,0m tedka s nim chytam 4-tou sezonu…mam feeder doplnkove k vlacce.sehnal sem ho tenkrat za 1600 a za tu cenu si nemam na co stzovat :-)