Chytej.cz

Bellyboat vs. Rybářský kajak

21.9.2012 vložil osprey | Vybavení pro pobyt u vody | zobrazeno: 28.698×

Už v pradávných dobách začali naši předkové ve snaze dostat se k rybám blíž používat při jejich lovu nejrůznější plavidla. Tento trend vydržel dodnes. Postupně se ale oddělily lodě určené ke komerčnímu lovu, jimž vévodí plovoucí továrny dnem i nocí drancující bohatství oceánů a naopak plovoucí prostředky určené ke sportovnímu vyžití, z nichž některé se doslova předhánějí v tom, jak blízko bude jejich pasažér mokrému živlu. A právě na dvě plavidla, která se vracejí k pradávným kořenům rybařiny a nabízejí rybáři bezprostřední kontakt s přírodou, se teď podíváme.

Nevím, jestli je fér srovnávat bellyboat z kajakem, protože kajak je přece jen loď, zatímco bellyboat je spíš jakási pomůcka, která rybáři dovolí plout na hladině, ale o to, kdo vyhraje, v našich Duelech nikdy moc nešlo. Dnes prostě vyplujeme po vzoru našich předků z doby kamenné a tam, kde oni se pokoušeli zajistit si holé živobytí, my budeme hledat dobrodružství, zážitky a tak trochu i návrat ke kořenům. Než se do toho dáme, rád bych poděkoval kolegovi Mírovi (mvincik) za jeho účast na celém podniku.

Bellyboat

Bellyboat Bellyboat Bellyboat Bellyboat Bellyboat Bellyboat Bellyboat

 

Začneme plavidlem, na němž to má rybář k vodě tak blízko, že víc už to snad ani nejde. Pokud totiž lovíte z bellyboatu, jste víc pod vodou než nad ní (reálně zhruba po pás) a skutečně si můžete celý lov velmi intenzivně vychutnat i v případě, že nic nechytíte.
Pokud se budete rozhodovat, zda kajak nebo boat, určitě vás u bellyboatu osloví jeho podstatně nižší cena i nároky na prostor během přechovávání a transportu. Bellyboat stojí oproti kajaku zlomek jeho ceny, můžete ho mít i v panelákovém bytě někde ve skříni a k vodě ho dovezete nejen v autě, ale třeba i na kole v batohu.

Cena za samotný boat ale není konečná. Budete potřebovat ještě oblečení do vody, protože s výjimkou horkých letních dnů byste si rychle vykoledovali zánět ledvin nebo něco jinou chorobu mající svůj původ v nachlazení.
Standardním oblečením jsou na boatu brodicí kalhoty - úplně normální, které užijete i při běžném brodění a je celkem jedno, zda neopreny nebo „dejcháče“. Neopreny budou mít navrch hlavně v chladnější části roku, kdy bude třeba udržet tělo co nejvíc v teple. Membránové prodyšné kalhoty pak po celý zbytek sezóny.
K pohonu budete potřebovat ještě ploutve na nohy – takové, abyste si je mohli v broďácích nasadit.
Abyste si při nafukování svého šífu neroztrhli plíce, užijete ještě pumpu či kompresůrek (na autobaterii). Tím máte v zásadě všechno a můžete vyplout.

Stopovali jsem s Mírou, jak dlouho trvá příprava od vyjmutí boatu z auta až do chvíle, kdy může oblečený rybář nasednout. Mírovi to zabralo asi 9 minut. Největší část této doby padla na nafukování a oblékání broďáků.

Z čeho budete jako „boutař“ na hladině těžit, je tichý a nenápadný pohyb, doslova splynutí s vodou a obrovská stabilita daná nízkou polohou těžiště. Snadno se dostanete k rybám téměř na dosah, můžete pronikat do blízkosti křoví, do mělčin, putovat podél skal a zažijete lov, jaký žádný majitel rybářské lodě (ani kajaku) zažít nemůže.

Pokud jde o možnosti boatu jako plavidla, je třeba vyzdvihnout fantastickou manévrovatelnost v kterémkoli okamžiku. Boat řídíte nohama a s těmi můžete pracovat kdykoli, úplně nezávisle na tom, co zrovna dělají ruce. Dokážete se tím pádem udržovat na místě v mírném proudu nebo větru, snadno se můžete otáčet, aniž byste byť i na chviličku odložili prut a bez potíží budete manévrovat při zdolávání ryby.
Na mělčinách nebo u břehu se můžete fixovat opřením nohou o dno a jste tiší a nenápadní, že víc už to ani nejde.

Rozhodně se nemusíte bát převrácení. Jsou šílenci, kteří se prohánějí na bellyboatu v metrových vlnách nebo zdolávají dvoumetrové sumce (tady pozor na víceháčkové sestavy – aby se vám ryba nezachytila za nohu nebo vám nerozpárala boat).

Jako plavidlo má boat i jisté nevýhody. V první řadě je k uzoufání pomalý. Ujet kilometr nebo dva? To si radši hoďte tu věc na záda a co můžete, ujděte pěšky. Plavba proti proudu nebo v silném větru? To jsou galeje. Kromě toho si musíte uvědomit, že nejrychlejší pohyb je zády dopředu a to taky není žádné terno.
Dál potřebujete určitou provozní hloubku pro pohyb končetin. V příliš mělkých úsecích musíte vystoupit a odtáhnout si svou „pneumatiku“ trochu víc na vodu.
No a konečně je třeba připomenout i zranitelnost bellyboatu – lze ho roztrhnout, prorazit, prodřít, propíchnout háčkem a podobně. Hodně tu záleží na kvalitě použitého materiálu a na tom, co zrovna vyvádíte. Se zranitelností souvisí i nižší životnost. Oproti dnešnímu soupeři, tedy kajaku, je na tom boat podstatně hůř.

Výhodou rozhodně není ani skutečnost, že ve srovnání s jakoukoli lodí má boat velice skromnou přepravní kapacitu. Máte k dispozici pár kapes, je možné přidat i držák na pruty, skromné kotvení nebo dokonce echolot, ale věci na týdenní výpravu do boatu nenaskládáte, ani kdybyste se rozkrájeli.

Ať už je to ale jakkoli, boaty mají početnou komunitu příznivců a to zejména mezi muškaři a vláčkaři (kteří ale mají mnohem větší tendenci používat jiné druhy plavidel). Majitelé těchto minimalistických plovoucích zařízení propadli pocitům spojeným s „káčkáním se“ na hladinách různých nádrží nebo i nadjezí řek, jsou na svých nafouklých „duších od traktoru“ šťastní a spokojení a asi by neměnili.Rybářský kajak

Rybářský kajak Rybářský kajak Rybářský kajak Rybářský kajak Rybářský kajak Rybářský kajak Rybářský kajak


Kajak je plovoucí základna pro ty, kdo sice prahnou po sepjetí s přírodou, ale mají neklidného ducha a touží po svobodě pohybu. Osobně jsem několik let zvažoval výhody a nevýhody všech možných rybářských plavidel, až jsem si nakonec vybral to, kterému dnes říkám „rychlé křeslo“. Je sice fakt, že ne každý rybářský kajak disponuje sezením, které si zaslouží honosné označení křeslo, ale ten můj ano. A není jediný. Na rozdíl od boatu sedíte na tom křesle relativně v suchu a jste s tím, na čem to křeslo drží, pohybliví. Mimořádně pohybliví.

Bez váhání přiznám boatu schopnost daleko většího splynutí rybáře s vodou. To tiché vznášení se a bezprostřední kontakt doslova rukama nohama, to tu prostě není. Padlo to za oběť rychlosti, pohodlí a celkově tomu, že pod zadkem máte loď a ne pruh plátna.
Samozřejmě, loď musíte koupit a je to o dost větší výdaj než při nákupu boatu. Musíte ji také někde přechovávat a nějaká polička ve skříni vlevo dole to rozhodně nespraví. Ideální je pověsit tu věc na stěnu v garáži, protože k vodě ji velmi pravděpodobně budete přepravovat na střeše auta a tudíž je dobré zařídit to tak, aby vzdálenost mezi oběma dopravními prostředky byla minimální.


Jediným nezbytným doplňkem k provozování kajaku je pádlo. Hromada dalších věcí je sice hodna doporučení, ale nutná není. Budete – li se plavit od května do září za pěkného počasí v nadjezí menší řeky, pravděpodobně nebudete potřebovat ani vestu, ani žádné speciální oblečení. Jestliže naopak budete mít nutkání prohánět se v listopadu křížem krážem po hladině Lipna, tak buď utratíte za to, co budete mít na sobě, možná i tolik jako za dva boaty anebo budete hazardovat s vlastním životem (což spousta lidí na pramicích a jiných lodích běžně činí a každoročně na to někdo doplatí).

Kajak si samozřejmě můžete doplnit o spoustu věcí (pokud už nejsou v základní výbavě), na které „boutař“ nemůže ani pomyslet – držáky na pruty, různé systémy kotvení, kormidlo, trollingový držák, echolot, postranní plováky nebo si dokonce můžete pořídit kajak se šlapacím pohonem.

Přepravní kapacita kajaku je také někde úplně jinde. Máte k dispozici celý prostor uvnitř lodě. Pokud se jedná o dutý „sit on top“ kajak, pak na přídi a zádi jsou pod uzavíratelnými víky desítky litrů prostoru, kam nacpete výbavu na několikadenní výpravu jako nic. A to máte spoustu dalšího místa jen tak v lodi.

Spuštění kajaku na vodu je rychlejší. To, co Mírovi s boatem zabralo 9 minut, já zvládnul za 4. Sundal jsem loď ze střechy auta, položil na vodu, dal do ní sedačku, kotvení a batoh, do držáků zasunul pruty, nasednul a odjel. Obrácený postup je neméně rychlý.
Na tomto místě je třeba připomenout, že rybářský kajak má podle typu běžně 20 – 40 kg a měří 3 – 4,5 m. Fyzicky méně zdatní jedinci mohou mít s jeho nakládáním potíže, ale dá se to vždy vyřešit.

Teprve na vodě oceníte úžasnou mobilitu kajaku. Chcete semhle? Támhle? Na druhý břeh? Po proudu? Proti? Dojedete kamkoli a i obyčejný pádlovací kajak se pohybuje rychlostí běžné chůze. Není tím pádem problém navštívit i loviště velmi vzdálená od míst, kam se dá zajet autem nebo najezdit za den dvacet kilometrů (s dobrou lodí i víc).

Boat ale překonává kajak schopností manévrovat – zatímco „boutař“ může neustále pracovat nohama a stabilizovat plavidlo nebo naopak upravovat jeho polohu, rybařící kajakář to může v omezené míře provádět, jen pokud má k dispozici šlapací pohon a kormidlo. Jinak platí, že pokud máte v ruce prut, jen těžko v ní budete mít ještě pádlo. Dokážu sice držet jednou rukou prut a druhou pracovat pádlem, ale každý majitel boatu by to považoval za velmi úsměvné.
S kajakem také pěkně mává vítr, což přináší nutnost kotvení. Bez něj nemáte moc šancí vydržet už při mírném vánku na jednom místě.
Stabilita kajaku není špatná, i když tak stabilní jako někdo, kdo má zadek dvacet čísel pod hladinou, v něm nikdy nebudete. Já se ale v tom svém přinejmenším bez problémů postavím. Mohu se přitom rozhlížet, co kde plave, chytat nějakou jemnější technikou nebo dokonce vykonat malou potřebu. Ve chvíli, kdy dojde na tenhle okamžik, jsem před všemi „boutaři“ světa ve značné výhodě.

I na kajaku můžete rejdit v metrových vlnách anebo zdolávat ryby, jaké v Čechách ani nepotkáte. Vím o třímetrových žralocích a jeseterech, sedmdesátikilových mečounech či tuňácích, sumcích kolem 180 cm… Krom toho můžete i sjíždět peřeje a na některých typech se i vydávat na rozlehlé vodní pláně včetně mořské hladiny. Je to hodně o typu lodi a schopnostech majitele.

Proti boatu je kajak mnohem odolnější. Není snadné ho prorazit, háčky nástrah mu neublíží a nemusíte se bát, že si ho prodřete o kamení. Také životnost je někde jinde a s trochou štěstí si můžete služeb svého plastového miláčka užívat nějakou tu desítku let, takže ten cenový rozdíl oproti bellyboatu se pak poněkud setře.

A zmínit se dá ještě jedna výhoda - kajak můžete využít i pro běžnou turistiku nebo ho půjčovat ostatním členům rodiny. Je to i dobrá záminka k prosazení nemalé investice do tohoto plavidla.

Opravdu ale nejde o to dokazovat, které z plavidel je lepší. Majitelé určitě vědí, proč si vybrali jedno nebo druhé. Můžete sice některému dát hlas, ale šlo spíš o to, ujasnit si rozdíly, ukázat v čem které plavidlo vyniká a usnadnit rozhodování těm, kdo zatím v otázce výběru tápají, jako před pár roky já. Po dlouhých letech nadvlády pramic je konečně už několik let dána rybářům svobodná možnost volby a současný trh nabízí širokou škálu možností jak a z čeho volit. Snad v tom tenhle Duel někomu pomůže.


Klady

Nižší cena
Větší skladnost a snadnější transport
Nenápadnost
Absolutní splynutí s vodou
Volné ruce při řízení plavidla
Stabilita

Klady

Rychlost, mobilita, velký akční rádius
Velký nákladní prostor, možnost instalace bohatého příslušenství
Zvládne téměř jakoukoli vodu
Odolnější proti poškození
Delší životnost
Kratší příprava ke spuštění na vodu

Zápory

Pomalé, malý akční rádius
Uveze minimum věcí
Vysoké riziko poškození
Jsou vody, kde je provoz problematický – velmi mělká místa, proudy apod.
Kratší životnost
Delší příprava ke spuštění na vodu (nafukování)

Zápory

Vysoká cena
Neskladný, transport obvykle na střeše auta
Obtížnější manipulace – rozměry, váha
O něco nižší stabilita
Nemůžete tak snadno zároveň chytat a manévrovat s lodí

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 17. listopadu 2013 v 11:39® ZIPaaK

a co srovnat BB a nafukovací člun? :) to by mě totiž zajímalo, páč se mi zdá BB dost nepraktickej. Na nafukovacím člunu má člověk větší rychlost, pohodlí, méňě vody a je taky skladnej :)

Úterý 22. října 2013 ve 12:37® Drholdr
Drholdr

Tak se po nejakem tom plavidle taky poohlizim a narazil jsem na toto: http://www.amazon.com/…/ref=sr_1_25?…

Středa 3. října 2012 ve 23:43® hecht
hecht

Chose> http://www.nationaloutdoors.net/…ak-Sand.html tohle to by byl muškařskej pupek světa

Neděle 30. září 2012 v 8:13® dam
dam

troutkiller> mám ho taky, udělal jsem pár úprav a v pátek se stěhuje na Selenge…

Sobota 29. září 2012 v 8:55® troutkiller

mvincik> Nedavno sem založil forum na belíky a tam je i foto držáku na pruty:-)

Čtvrtek 27. září 2012 v 18:13® Chose
Chose

hecht> no, ak je tu super,nadšenej jsem z kajaku byl. Co se jízdy týká, ale na tu mouchu mi stejně líp vychází ten belík :-)

Čtvrtek 27. září 2012 v 8:43® mvincik
mvincik

mart> Mohl by jsi sem nebo někam do diskuze hodit foto uchycení sonaru na boat?

Středa 26. září 2012 ve 23:25® hecht
hecht

Chose> sakra netahej sem už ty traktor duše, přiznej barvu, že od srazu je jich (boutařů) o jednoho méně. No a kaďakářú čekatelů o jednoho více :-))

Středa 26. září 2012 ve 13:39® mart

Já mám už bout druhej…první byl na zkoušku za dvojku..od tý doby jsem tomu propadnul…letos jsem koupil ten Snowbee a je fakt dobrej…jen bacha na na úřefouknutí jak se to stalo mě…ale malá oprava UV lepidlem to spravila…letos mám už na boutu odchytáno víc jak 200 hodin a ryb neskutečně…dokonce i 5 sumců od 130–170cm......prostě paráda… vzdálenost 2km na místo lovu žádný problém…ale mám k tomu potápěčské „pořádné“ ploutve.....k tomu i sonar a kotvu..... ale s přicházejícím ochlazením pošilhávám i po jiném plavidle co by se dalo jednoduše převážet…loď co mám na přehradě je přeci jen moc velká…:-)

Úterý 25. září 2012 v 16:40® mvincik
mvincik

troutkiller> Kolikrát jsi letos na boatu byl chlape??

Úterý 25. září 2012 v 11:23® troutkiller

Chose>No nevim ale jak tak na něj koukám tak to zpracování proti Snoubíčku nič moč:-(Vypadá jak větrovka do který někdo omylem nacpal duši z traktoru:-(

Úterý 25. září 2012 v 10:59® Chose
Chose

jisa79> o něco hezčí a za podobnou cenu, ale v setu s pumpou a ploutvema.

http://muskareni-zeman.eshop-zdarma.cz/index.php?…

Úterý 25. září 2012 v 8:46® troutkiller

RH>Mám ho taky a spokojenost:-)

Pondělí 24. září 2012 ve 22:13® RH
RH

jisa79> mám tento a max spokojenost http://shop.top-carp.cz/…/float-tube/

Pondělí 24. září 2012 v 17:04® sethy
sethy

zedus> Uvidíme uvidíme :)

Pondělí 24. září 2012 v 15:56® zedus
zedus

sethy> Dávám ti dva roky. :-) Pak už se ti bude rozpadat bout a ty budeš koukat po novém plavidle. Jenou všichni boutaři stejně skončí na kajacích (sliver ©).

Pondělí 24. září 2012 v 15:18® sethy
sethy

zedus> Tož ja jednou máchnu pádlem a hned utopím prut :-D Ne, ještě to jedno v budoucnu zkusím, ale s koupí čekám až nebudou ryby, pak nebudu muset kupovat různý úchyty na pruty a podobný kraviny :-)))

Pondělí 24. září 2012 v 10:07® zedus
zedus

sethy> To tě jako odradilo jenom to, že se 30 minut koupal muj prut v baltu? Vždyť se nic v podstatě nestalo a navíc to byla moje blbost že sem nezajistil prut. :-)

Pondělí 24. září 2012 v 6:36® sethy
sethy

zedus> Neboj mě je zima na břehu už teď, takže v prosincu mě do vody nikdo nedostane :-D
Jo já taky jel teď proti proudu na moravě rychlostí umírajícího šneka, ale co na plat :-D
Na kajak mě nikdo nedostane, víš jak to dopadlo, když jsem si pučil ten tvůj :-)))

Neděle 23. září 2012 v 19:36® zedus
zedus

sethy> Můj průměr na vycházku je 30km a taky v pohodě. :-) Hele jednou jsem to taky absolvoval. cca 4km tam a z5. Po ránu pohoda klídek a zpátky protivítr, fakt jsem myslel že se vylodím propíchnu to a kopnu do přehrady a dojdu pěšky. Ty jsi sportovec, jinak bacha na kolena, doteď s tím mám problémy, boutovačka v prosinci bez neoprenu nic moc.

Neděle 23. září 2012 v 19:26® sethy
sethy

zedus> Prosimtě posledně jsem s kolegou za celý den najezdil přes 10 kiláku na boatu a pohoda :-)

Neděle 23. září 2012 v 10:49® osprey
osprey

mvincik> Všechno má své. A net je od toho, aby se to probralo a zájemce byl víc v obraze. Nebo se aspoň pobavil.

Neděle 23. září 2012 v 9:19® mvincik
mvincik

Myslím, že využití najde rybář v obojím provedení. Záleží především na potřebě, ke které ho člověk chce využít. Já mám boat rád především na klidných vodách, kde se v pohodě udržím na jednom místě za pohybu nohou a mohu při tom v poklidu prochytávat flek. Ať již přívlačí či na mouchu. Na druhou stranu jsem se v kajaku na chvilku svezl a chytlo mě to. Je to pěkné, rychlé popovezení a na větší vodě typu přehrady je to jasně dominující věc. A lepší je i v proudu, kde se člověk horko těžko bude posouvat s boatem někde proti vodě… Srovnání je napsáno více než dost. Je na každém, aby si našel to, co více využije. Já mám boat a jsem rád, na druhou stranu se při nějaké příležitosti zase s nadšením na kajaku svezu. Řeči typu, že boat je k ničemu, neberu.

Neděle 23. září 2012 v 7:58® cormaxx
cormaxx

Tino> Do boatu cáká? Tak maximálně když chytneš rybu;-)

Jináč,hlasuju pro boat,protože ho vlastním a vim ,že to je na něm super. Ale kdybych měl být objektivní, tak hlasuju pro kajak,protože boat teď prodávám právě kvůli potřebě dlouhých plaveb a s boatem to není úplně ideální. Elektromotůrek a malá lodička budou určitě rychlejší :-)

Neděle 23. září 2012 v 6:24@ Mirek Boháček

A co tak srovnat vařechu s bicyklem?

Sobota 22. září 2012 ve 21:30® zedus
zedus

osprey> Srovnání auto a kolo může být. Můžeš na tom jezdit a dostaneš se do cíle taky, jenom je otázka kdy a za jakou námahu.

Bout není zase tak špatný plavidlo. Napsal jsi to v tom srovnání přesně. Dobrý buď na malou vodu, nebo když znáš flek a trávíš na něm celou dobu. Dva km tam a 2z5 jsou na boutu zničující záležitost. Nicméně je chytání z něj pohodlné. Vítr s tebou netočí a netlačí tě furt někam. Ještě k prsačkám, membránové prsačky na boutu hrozně trpí v ohybech u kolen. Znám lidi kerým se i rozlepily vrstvy od sebe a prsačky šli do konťáku.

Životnost boutu je taky dost mizerná, můj byl po 2,5 letech ostré boutovačky v podstatě na odpis. První lepení přišlo už po první zimě. Hodně lidí to tak mělo taky. Zase na druhou stranu, zalepit a zašít se dá vše.

Sobota 22. září 2012 ve 20:30® kerob
kerob

Boat je dle meho soudu zoufalost s kajakem nesrovnatelna… na placani se u brehu na dosah auta, bez moznosti mit u sebe to co povazuju za nezbytny to je mozna pouzitelny, ale to neni to, co od plovouciho prostredku k lovu ryb ocekavam. Takze hlasuju jednoznacne pro kajak nebo cokoliv jinyho. Boat mi prijde jako naprosto zbytecna, temer nepouzitelna vec. Min nez polovicaty reseni.

Sobota 22. září 2012 v 18:57® osprey
osprey

zedus> A co třeba jako auto a kolo? Ono to srovnávat nejde. Ale dá se diskutovat nad tím, co to komu dává. Zjistil jsem, že většina lidí (včetně mě) žije předtím, než se stane vlastníkem plavidla tak trochu v iluzích.

jepice> Do kajaku si cákám minimálně. A postupně se učím mít při lovu pádlo v klíně a občas po něm jednou rukou sáhnout a korigovat pohyb lodi. Nakonec se spousta věcí nechá vyřešit.

Sobota 22. září 2012 v 9:59® zedus
zedus

Srovnávat rybářský kajak a bout, je jako srovnávat auto a koloběžku. :-)

Sobota 22. září 2012 v 9:57® jepice-zruseno

Tino> Jo, tak se to taky dělá. Jeden si vesele chytá a druhej tu loď neustále koriguje až do doby, než se na to vy… Pak se oba octnou někde v roští u břehu a začnou se hádat :-D

novější starší
Stránky:   2 1