Chytej.cz

Smáček s klasickým ocáskem vs. Smáček s vidličkovým ocáskem

18.3.2013 vložil HaD | Nástrahy | zobrazeno: 14.656×

V dnešním duelu se podíváme na málo známý rozdíl mezi dvěma typickými druhy smáčků, kteří jsou v posledních letech mimořádně účinní a oblíbení na mnoho druhů dravých ryb a v menších velikostech i některých nedravých jako je parma, tloušť, cejn kapr a další. V duelu se budeme zabývat rozdíly v chodu smáčků všech velikostí zejména při jemnějším citlivém vedení na jigové hlavičce a dropshotu. Zde jsou rozdíly nejmarkatnější, při nastražení se zátěží mimo nástrahu a u metod Carolina či Texas Rig jsem tak výrazné rozdíly nepozoroval.

Smáček s klasickým ocáskem

Klasický smáček s jednoduchým ocáskem Ve sloupci ocásek mírně padá i při pohybu. U dna se smáček pohybuje více vodorovně.

Klasický smáček s jednoduchým ocáskem umožňuje celou řadu způsobů imitace chování rybičky, které mají primární úkol: vydráždit dravce k záběru.

Na jigové hlavičce je možno smáčka vést následujícími způsoby:

Zmatená rybka
Imitace životního projevu zmatené rybky docílíme prudkými pohyby prutu, které se podobají záseku při dravčím záběru. Naviják při tomto způsobu vedení využíváme minimálně, resp. pouze k dopínání vlasce, aby jsme měli s nástrahou kontakt. Smáček se přitom pohybuje opravdu zmateně, poskakuje různě do stran a nahoru a dolů, v závislosti na úhlu vlasce.

Prchající rybka
Toto vedení je podobné předchozímu s tím rozdílem, že využíváme více naviják. Špička prutu by měla dělat pohyby také prudké, ale kratší a současně s pohyby prutu navíjíme vlasec. Intenzita a zmatenost prchající nástrahy závisí na kombinaci rychlosti navíjení a poškubávání prutem.

Umírající rybka
Zde v podstatě kombinujeme zmatenou rybku, tedy prudší kratší poškubání špičkou prutu kombinovanou s několikavteřinovou přestávkou, kdy smáček dopadne na dno, chvíli leží a znovu ho uvedeme do pohybu. Pro tento způsob se hodí spíše lehčí jigová hlavička.

Krmící se rybka
Smáčka necháme na jigové hlavičce dopadnout na dno a mikrotřesem špičkou prutu, který je podobný marmyškování, smáčkem jemně oťukáváme dno. Zde se víří kal a dravec by měl nabýt dojmu, že se jedná o nic netušící rybičku, která se krmí něčím ze dna.

Volně proplouvající rybka
Ačkoliv se oku může zdát, že smáček při tažení bez pohybů špičky prutu nijak nepracuje, není to úplně pravda. Nikdy totiž nedocílíme naprosto plynulého tažení a smáček vytváří drobný pohyb ocásku a změny směru plutí. Napomoci můžeme tak, že budeme plynule navíjet a jemně poklepávat špičkou prutu. 

Všechny tyto pohyby, resp. životní projevy je možné v rámci jednoho náhozu různě kombinovat a například dravci prezentovat smáčka jako rybku, která se krmila a pak si uvědomila jeho přítomnost a začala unikat, což mnohdy i v nedůvěřivých dravcích vyvolá neodolatelnou chuť zaútočit. Přitom by jinak jen nástrahu nástrahu imitující např. ono krmení ze dna jen pozorovali a pak bez útoku odpluli.

Při nastražení na dropshotu můžeme v podstatě imitovat všechny životní projevy obdobným způsobem, jen krmící rybka se imituje obtížně - absence zátěže přímo v nástraze nedovolí dosednutí na dno i při superjemném vedení. Naopak se při použití dropshotového způsobu nastražení snáze docílí dojmu umírající rybky - několik prudších pohybů a úplné povolení vlasce způsobí velmi pomalý a přirozený chaotický pád ke dnu. 

Smáček s jednoduchým ocáskem ve vodě působí, zejména v přírodních barvách, podle mého názoru přirozeněji, ale při vedení, kdy jsou pohyby špičky prutu méně divoké, pracuje o něco méně výrazně a díky absenci zadní ploutvičky má větší tendenci se rychleji a kolměji propadat ke dnu.

Smáček s vidličkovým ocáskem

Smáček s ocáskem ve tvaru hadího jazyka Ve sloupci se smáček drží vodorovně, při pohybu se ocásek zvedá. U dna má tendenci ocásek zvedat se do sloupce

Smáček s vidličkovým ocáskem se na první pohled zdá být, co se funkčnosti týče, tím samým, co obyčejný smáček. Dlouhou dobu jsem se hadím ocáskům bránil. Připadaly mi nepřirozené a ... jak to říci... zbytečné. Až při pozorování při natáčení pod vodou a při pokusech v akváriu, kdy se mi naskytl rybí (boční) pohled na chod nástrahy, jsem názor dost významně změnil. Stejně jako existuje celá řada způsobů vedení, kdy je podle mého názoru vcelku jedno, jaký typ smáčka použijeme, existují i momenty, kdy se rozdíl projeví a "hadí ocásek" umožní s nástrahou pracovat jinak.

Jestliže jsem u klasického smáčka zmínil možnosti imitace různých životních projevů, tak se u "hadího ocásku" zaměřím na rozdíly.

Zmatená a prchající rybka
Projev zmatené či prchající rybky se podle mých zkušeností se smáčkem s vidličkovým ocáskem napodobuje víceméně stejně a rozdíl mezi oběma typy je minimální. Zde opravdu záleží spíše na špičce prutu a šikovnosti rybáře, jak dobře tento životní projev napodobí. Je možné, že vidlička zafunguje jako ploutev a smáček bude trochu odlišně klouzat do stran, ale při tak zmatených pohybech to podle mne nebude hrát roli.

Umírající rybka

U umírající rybky však již rozdíl zaznamenáme. Díky hydrodynamickým vlastnostem dvojitého ocásku nástraha více "klouže" do stran. Zejména při nastražení na dropshotu či lehké jigové hlavičce při propadu působí méně jako "padající kámen" - pád není tak přímočarý - tudíž působí přirozeněji. 

Krmící se rybka
U tohoto způsobu vedení jsem zaznamenal největší rozdíl a některými pohyby jsem byl doslova fascinován. Zejména při lovu pod lodí, na dírkách, či pod nohami jemný třes smáčkem totiž jednak velmi pěkně rozpohybuje dvojitý ocásek, ale navíc začne ocásek fungovat jako ploutev a smáček se po dně pohybuje. Když pohyb zjemníme, smáček se zastaví a ocásek se začne zvedat plynule kolmo vzhůru. Při pauze si pomalu lehne na bříško a při opakování třesu se začne opět zvedat. Je to opravdu úžasná podívaná a máte-li akvárko, určitě vyzkoušejte. Jakmile se pohyb naučíte, můžete tohoto efektu využít u vody. Pokud budete podobný pohyb vytvářet s nástrahou ve sloupci, tak při velmi jemném pohybu špičkou prutu bude smáček stát na místě, bude vrtět ocáskem, který se bude zvedat směrem vzhůru. Pokud pohyby trochu přiostříte, začne ocásek fungovat jako ploutvičkový pohon a smáček začne opisovat ve vodě kružnici.

Volně proplouvající rybka
Díky ploutvičkovému ocásku se smáček o něco lépe vede ve sloupci (důležité např. na pstruhových stojácích) a ocásek o něco lépe pracuje. Samozřejmě vždy za předpokladu, že např. mikrosmáčka nenastražíme na 5g hlavičku, která ho nekompromisně srazí ke dnu.

Jako výhodu vidličkového ocásku, což samozřejmě nemusí platiti vždy, vidím mimo vizuálních rozdílů i rozdíl v tlakových vlnách, které nástraha vytváří a dravec je vnímá postraní čarou. Logicky by měla vidlička na ocásku vytvářet vlny silnější a tudíž dravce lákat z větší dálky nejen vizuálně, což může být výhodou za šera či kalné vodě.

Při nastražení na dropshotu a jemném vedení lze docílit efektu, kdy se smáček úplně postaví na hlavu, či se rozjede do strany, pak prudce otočí a jede zpět. Všechny tyto pohyby jsou sice jen v rámci několika centimetrů, ale zejména v čisté vodě a u opatrných ryb mohou slavit úspěchy.

Jako nevýhodu vidličkových ocásků vidím větší riziko odkousnutí ocásku při nezdařeném útoku (přeci jen je masivnější a snáze jej dravec udrží v tlamě) a menší přirozenost celé nástrahy. 

Klady

+ přirozenější vzhled
+ menší riziko odkousnutí ocásku

Klady

+ zajímavější pohyb při jemném vedení
+ možnost správným vedením na místě docílení střídání vodorovné a kolmé polohy
+ výraznější chod ocásku - vytváření větších vibrací a tudíž upoutání dravce i v méně čisté vodě a na větší vzdálenost

Zápory

- menší variabilita nástrahy
- méně výrazný chod při jemném pohybu
- smáček hůře drží vodorovnou polohu

Zápory

- větší riziko odkousnutí ocásku
- u některých druhů menší přirozenost nástrahy

Závěrečné zhodnocení

Ačkoliv jsem býval velký příznivce smáčků bez vidličkového, resp. ploutvičkového ocásku, dospěl jsem po pozorování chování pod vodní hladinou a v akváriu k závěru, že pro určité způsoby lovu umožňuje tento typ smáčků větší variabilitu, zejména při jemnějším vedení a při nastražení na dropshotu, než ten klasický tvar. Při klasickém smáčkování, kdy se snažím rybu vydráždit vedením ve stylu zmatená či prchající rybka asi budu nadále sahat po klasickém provedení, i když…

Každopádně se velmi těším na diskuzi pod duelem. Klidně mi mé poznatky vyvracejte či je doplňte. Věřím, že nás všechny diskuze zase posune o kousek blíž k rybám :-)

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Úterý 26. března 2013 ve 20:19® HaD
HaD

Peake> u nás se smí. Byť je to zcestné. Btw.: v Mongolsku jsem nebyl. Byl jsem v Soči na nerybářské záležitosti.

Úterý 26. března 2013 v 10:03® tucnak11
tucnak11

Promě řaden rozdil.Měl jisem jak do večka ocasek take i placaty,jen většinou ot Berklyho, Cormorana,Team Dragona.Teras chytam jen na Drop-Shop bo si mužu sednout na prdel a tahat i 10 minut.nohi už tak nezlouži

Sobota 23. března 2013 v 11:26® jepice-zruseno

Peake> Aha, tak u nás o peří nic není a kontrola protihrotu tkaninou je už dva roky pasé:

Povolené nástrahy Jsou povoleny pouze umělé vláčecí nástrahy. Při lovu je povolena pouze jedna nástraha opatřená háčky. Povolené nástrahy musí být osazeny originálními jedno, dvoj či trojháčky bez „protihrotu“ anebo jedno, dvoj, či trojháčky s hroty zamáčknutými či jinak odstraněnými. Kontrola se provádí vizuálně. Tělo nástrahy může být při kontrole skryto. Jednotlivé nástrahy mohou být opatřeny maximálně dvěma kusy jednoháčků, dvojháčků, trojháčků nebo jejich kombinací. Toto neplatí u woblerů, u kterých počet háčků je dán výrobcem. Pokud jsou nástrahy zkombinovány do tandemu, může být háčky opatřena pouze jedna z nástrah. Pokud jsou před nástrahou použita různá dráždidla, nesmí být tato dráždidla opatřena háčky. Na nástrahy nebo dráždidla se mohou aplikovat různé chuťové stimulátory. Je povoleno používat návazec z lanka, mimo nástrahu upevněnou potápivou zátěž kromě sbirolina. a zařízení, které zabraňuje kroucení vlasce. Ustanovení o nástrahách platí i pro oficiální trénink.

Sobota 23. března 2013 v 1:29® mascha
mascha

super duel a diskuze! tentokrát deset bodů :-)

Čtvrtek 21. března 2013 ve 14:50® Cudla
Cudla

David Havlíček>neboj bylo to na podzim,já si přešlap nemůžu dovolit,to by bylo „učí děti a sám dělá hovadiny“

Čtvrtek 21. března 2013 v 10:24@ Peake

sethy> Pošlu fotky, reparuji tak nejen smáky, ale všechny gumy, které příjdou o ocas. Některým ocásek vylepším. Kdysi jsem poškoděné gumy zahazoval. Teď málo kdy.

Čtvrtek 21. března 2013 v 10:19@ Peake

jepice> Podíval jsem se na ty soutěžní pravidla. Slovenské a české se asi neliší, protože cílem je příprava na reprezentaci a ctí se pravidla mezinárodní. Tak že tak to je:

5.1.6. Nástrahy
Ako nástrahy môžu byť použité woblery, rotačné blyskáče, plandavky, ripre, twistre, marmyšky, cikády, devony. Tieto jednotlivé nástrahy (okrem woblerov) môžu byť osadené max. dvomi jedno-, dvoj-, alebo trojháčikmi alebo ich kombináciou bez protihrotov. Háčik s upraveným protihrotom sa považuje za  vyhovujúci, ak pri prepichnutí tkaniny pri jeho spätnom vytiahnutí tento nezadrháva. Povolené sú nástrahy z gumy, plastových hmôt, kovu, dreva a ich kombinácií, teda také vláčiace nástrahy, ktoré nie sú špecifi kované v prvom odstavci tohoto bodu a nevyrábajú sa komerčne, avšak musí sa s nimi nahadzovať klasickou prívlačovou technikou. Je zakázané používať nástrahy, dráždidlá, alebo ich časti z peria, kože, srsti, textílií a syntetických vlákien napodobňujúcich perie srsť a pod.. Zdroj:http://www.srzrada.sk/…-vydanie.pdf * * Tak opakuji: Je zakázané používať nástrahy, dráždidlá, alebo ich časti z peria, kože, srsti, textílií a syntetických vlákien napodobňujúcich perie srsť a pod.. Proto exmistr světa Mrázik nenabízí na svém eshopu www.maxxo.sk peří, ale ty silikonové niti. * Howgh.

Čtvrtek 21. března 2013 v 10:18® sethy
sethy

Peake> Něco takového akorát na smáčku. Pochopil jsem to správně? https://www.google.cz/search?…

Čtvrtek 21. března 2013 v 10:00@ Peake

jepice> To by měl objasnit spíš David, nebo Tomáš z Mongolska, či kde jsou (já tam jezdil na podzim a myslím, že ruská strana Altaje je méně prolezlá). Já mám marabou a podobné ptákoviny (peří) taky nástrahách. Většina moji wobů a plandavek a rotaček a… má na prdelce nějaký atraktor. Či to vždy pomáhá, nevím. Ale určitě to neškodí. Někdy navážu trs červeného nebo oranžového marabou na kroužek upínací karabiny a wobům a gumám to vlaje u hlavy. Já jsem v styku se slovenskými účastníky ligy v přívlači a oni mi říkali, že peří a podobné materiály nesmí. Už jsi viděl, že by na MS chytali na strímry muškařské? Já ne.Psal jsem a píši o PŘÍVLAČI. Najdi si pravidla na webu a uvidíš. Ale bacha! Kdysi nám ve firmě přez dovolenou modernizovali hajzlíky a na jednom pisoáru byl nápis „nepoužívat“ a rukou dopsané „našti do mě a uvidíš!“. Mi to nedalo, obhlédl jsem to a vykonal. Ucítil jsem. V mušli byla mikrodírka (vada z výroby) a krásně jsem měl mokré koleno od vlastního moče. Hmm, s požitkem jsem teď za 2 hodiny přečetl knížku o lovu siluruse těch dvou a chystám se na závody 3 dny od 1.máje. Já přívlač!

Čtvrtek 21. března 2013 v 9:53@ Peake

David Havlíček> Nafotím postup „jak se to dělá“.

Středa 20. března 2013 v 16:02® jepice-zruseno

Peake> Závodníci nesmí používat peří? to je kravina ne? Na mistrovství republiky na otavě loni borci chytali normálně na nymfu lipany (teda většinou to jenom zkoušeli), já mám peří za každou druhou rotačkou na trojháku (pokud nemám ten ocásek pořešenej holografickejma lametkama nebo bavlnkou). Tak teď nevím jestli se něco změnilo nebo ne. asi bych se měl občas do těch řádů podívat, než zas udělám nějakou botu jako že vylezu na druhej břeh když se to nesmí atd :-D

Středa 20. března 2013 v 15:54® HaD
HaD

Peake> to zní velmi dobře. Nemáš fotku?

Středa 20. března 2013 v 15:25@ Peake

Ještě poznamenám, že když smáček přijde o ocásek, tak pahýl mírně roztavím zapalovače, aby byl hladký. Po vychladnutí, vtáhnu do tělíčka jehlou kousek marabou, délky podle velikosti smáčka a mé nálady. Z barev používám nejvíc červenou, oranžovou, růžovou, zelenou olivovou, ale i černou a modrou. Občas chtějí ryby víc tyto nuceně „vytuněné“ smáky, třeba s marabou ocáskem dlouhým jako polovina smáka. Ale to občas nedosáhnou na háček. Závodníci peří používat nemohou, ale už jsem odzkoušel to, čemu Jura Mrázik říká „spúšťač záberu“ (my muškaři to používáme dávno): http://www.maxxo.sk/category.php?…

Středa 20. března 2013 ve 14:33@ Peake

Mi se zalíbili „bobříci“ Red Bass. Myslím, že je nabízí Havlíček na nástrahy.cz, ale i vláčej.cz maji "monču:http://www.vlacej.cz/…macek-monca/, která má bobří ocásek.

Úterý 19. března 2013 ve 22:16® Fryw
Fryw

David Havlíček> Chápu. Šťastnou cestu.

Úterý 19. března 2013 ve 22:01® wop

David Havlíček> blbě jsem to napsal, dravci si prostě v zimě zaslouží klid. Škoda že na tohle obcházení co myslíš ty nemyslí i rybářský řád…

Úterý 19. března 2013 ve 21:48® HaD
HaD

wop> Psal jsi doslova: Na jaro mám na nakoupené toto: http://www.vlacej.cz/…trahy/pulci/ na stojácích v horách to bude rabovačka (jdou po nich i místní kapři)

Pokud je to pstruhovka, pak je to OK. Pochopil jsem to jako obcházení…

Fryw: vzhledem k tomu, že za pár hodin letím na týden na dálný východ, už to nestihnu :-(

Úterý 19. března 2013 v 18:55® wop

David Havlíček> já ale nic nepsal o dubnu s mušákem, zkoušel jsem to na podzim. I na mušáku mám svoje pravidlo, že i na MP vodě používám streamer a mokrou mouchu až po zahájení sezony lovu dravců. Možná jsem to blbě napsal, ale ty stojáky v Krušnejch horách jsou pstruhový revír ;-)

Úterý 19. března 2013 v 16:53® Fryw
Fryw

David Havlíček> Čau Davide. Jak píšeš o té zkoušce v akvárku, to by bylo perfekt takovým videem tento duel doplnit. Chápu že málo času, hodně práce atd…ale lepší 1× vidět než 20× přečíst a to video které by názorně ukázalo rozdíl by tam fakt sedlo.

Úterý 19. března 2013 v 16:02® jepice-zruseno

David Havlíček> To jsem nemyslel, spíš když dáš na háček tvisra, tak se točí celej, catímco na kloubový hlavičce ne. chod nástrahy je ale přitom pořád jiný, než na klasický tvistrový hlavě. V úspěšnosti ale rozdíl nepozoruji. To já ale nepozoruji ani mezi gumama vzájemně, páč na ně neumím moc dobře chytat.

Úterý 19. března 2013 v 15:53® HaD
HaD

jepice> no kdybys měl brok 10g a napíchl velkou nástrahu na strýmrový háček a ten brok cvakl před, bude to taky to samé. Jen ty 10–15g broky jaksi nejsou :-)

Úterý 19. března 2013 v 15:15® sethy
sethy

Jednoznačně vidlička. Pohyb je uplně jinde, lepší, hezčí, víc mu důvěřuji…

Úterý 19. března 2013 ve 14:46® jepice-zruseno

David Havlíček> U smáčku možná.

Úterý 19. března 2013 ve 14:01® HaD
HaD

casper> kloubovku nahrazuju brokem cvaklým těsně před háček. Efekt stejnej :-)

Úterý 19. března 2013 ve 13:25® Bigpista
Bigpista

Přiznám se, že dodnes jsem netušil, že v tom může být nějaký funkční rozdíl. No, člověk se pořád učí. Jak teď zpytuju paměť, tak víc jsem asi chytal na klasické, protože ty vidličkové jsem v obchodě moc nepotkával a pokud ano, nebyl takový výběr barev.

Úterý 19. března 2013 ve 12:24® jepice-zruseno

casper> tuhle novinku znám už asi 5 let. Mě k ničemu neni, možná to víc vázne. ten brok dávám těsně před háček, dál před háček nebo na různě dlouhej boční přívěs (někdy se pak stáhne brok, ale neurve se to celý).

Úterý 19. března 2013 v 10:51® casper
casper

jepice> já co jsem zkoušel, tak s brokem to má trochu zajímavější pohyb – přirozenější…na youtube mi minule vyskočila reklama na novinku, jigová hlavička s kloubem před olůvkem, mělo by to mít taky živější pohyb, ale nevím jestli se to už prodává i v čechách…

Úterý 19. března 2013 v 10:46® jepice-zruseno

já ho tam můžu dát klidně opačně a výsledek je úplně stejnej – řešit ocásky je u mě zbytečnost. Ale pro mě je smáček nouzovka, až když to jinak nebere. Navíc ho napichuju na plavačkovej háček a dávám před to brok. džigovek mám dycky zásadní nedostatek

Úterý 19. března 2013 v 9:58® HaD
HaD

Chlapi, když jsou dravci hájení, nechte je být. Dávat smáčky na mušák v dubnu mi přijde už hodně zvrácené :(

Úterý 19. března 2013 ve 3:36® wop

Cudla> zkoušel jsem to a s intermídou je to pěkně realistické :-), okouni jsou jako u vytržení a poctivě berou i tloušťáci Na jaro mám na nakoupené toto: http://www.vlacej.cz/…trahy/pulci/ na stojácích v horách to bude rabovačka (jdou po nich i místní kapři)

novější starší
Stránky:   2 1