Chytej.cz

Muškaření na P vodě vs. Přívlač na P vodě

3.5.2012 vložil osprey | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 14.846×

Porovnání dvou technik povolených při lovu lososovitých ryb na P revírech

Muškaření na P vodě

Muškaření na P vodě



Na pstruhových revírech se u nás již léta táhne jakýsi konflikt mezi vyznavači přívlače a muškaření. Obě techniky jsou povoleny rybářským řádem a obě mají početný okruh příznivců, ale  vláčkařům je ze strany muškařů často kladeno za vinu, že používáním nástrah vybavených trojháčky nebo i velkými jednoháčky poraní značné množství ryb. Někteří vláčkaři zase oponují, že jsou schopni výběrem nástrah selektovat větší jedince, zatímco značný počet muškařů chytá stylem, při němž popíchají a ohmatají kdejakou čudlu. Obě skupiny mají v jistých ohledech pravdu.
Určitou ukázkou, jak je záležitost vnímána, by mohl být i finální stav, do něhož se rybář lovící na pstruhových vodách po letech praxe dopracuje. Jenže setkal jsem se s lidmi, kteří přestali vláčet a už jen muškaří, ale zároveň i s takovými, kteří se od muškařiny vrátili k přívlači. První skupina je, pravda, početnější.
Dále pak existuje nemálo jedinců, kteří bez potíží střídají obě techniky a nad nějaké spory jsou povzneseni.

Protože ale jsme v rubrice Duel, kde jsou proti sobě stavěny dva výrobky, řešení či přístupy, podívejme se teď, čím vším může muškař zdůvodnit větší ušlechtilost svého počínání:

Muškařina je oproti přívlači o něco pestřejší a nabízí širší škálu způsobů, jak ryby lovit. Naprosto jedinečný je lov na suchou mušku, ale existuje i chytání na mokré mušky, několik variant nymfování (krátká nymfa, francouzská nymfa,…) a nakonec lov na streamery.

Základem naprosté většiny umělých mušek je dnes jednoduchý háček, pokud možno bez protihrotu. Navíc je ve většině případů menší než háčky používané při přívlači. Je to logické, protože obvykle je menší celá nástraha. Menší háček méně zraňuje ryby a samozřejmě ve srovnání s trojháčkem je daleko šetrnější.

Muškaření je v řadě ohledů náročnější a vyžaduje větší materiální i duševní investice. U muškaře je tedy pravděpodobnější, že postupem času získá daleko sportovnější přístup k rybám.

Muškaření není jen lov ryb. Je to svým způsobem i životní styl nutící člověka k většímu sepjetí s přírodou.



Obecně se dá říct, že skutečně existuje řada důvodů, proč muškařinu na pstruhových revírech do jisté míry nadřazovat přívlači. Na druhou stranu je tu otázka právě té míry. Je třeba ji hledat a proto tenhle Duel vznikl.

Přívlač na P vodě

Přívlač na P vodě



Vláčkaři jsou obvykle přímočařejší než lovci s muškou. Potřebují kontakt s nástrahou a adrenalin. Ne, že by muškařina tyto prvky postrádala, ale je v tomto ohledu trochu jiná.
Co se dá přívlači vytknout, je skutečnost, že jako jednodušší technika přitahuje daleko víc nepříliš dovedných, kultivovaných a disciplinovaných rybářů, často se sklony vzít od vody vše, co se pověsí na háček. Je ovšem faktem, že když se tito jedinci naučí muškařit, chovají se pak většinou naprosto stejně.
Přesto je ale hlavním terčem kritiky pstruhař mající proutek za pár stovek, o něco dražší naviják, pár rotaček nebo wobblerů a igelitku. Nepotřebuje mnoho umět. Systematickými hody prochytá celou řeku, podměrečné ryby pomačká a nějak pustí, mírové odnese. Zejména po zahájení je podobných lidiček k vidění plno.

Existuje ale i jiná kategorie vláčkařů, která si s muškaři nemá co vyčítat. Mají podobný pohled na věc a jsou přesvědčeni, že neškodí rybám o nic víc. Můžeme se podívat, jak by mohli hájit svůj přístup.

V první řadě dovoluje přívlač prochytat i špatně přístupná stanoviště ryb, kde muškař bude mít značné problémy vůbec lovit (zejména se jedná o úzké toky se silně zarostlými břehy).

Vláčet lze i v podmínkách, kdy je muškaření obtížné, ne-li nemožné (vyšší průtoky, kalná voda,...).

Dalším argumentem může být, že muškařské a vláčecí nástrahy se v podstatě prolínají. Jakákoli jigová muška zhruba od 1 g výše může být použita jak na muškařském, tak na vláčecím náčiní. A v čem je pak z pohledu ryby rozdíl?

Poslední dobou přibývá vláčkařů, kteří preferují nástrahy s jednoháčky. Někteří už s nimi osazují i třpytky nebo wobblery. Tím se stírá další odlišnost obou technik.

Je pravda, že vláčecí nástrahy mají větší háčky. Ale obecně bývají větší a tudíž selektivnější. Sedmicentimetrový smáček už je pro pstruží omladinu poměrně málo zajímavý, zatímco pstruh kolem 40 cm s ním nemá potíže.

Vláčkaři jsou navíc už teď omezeni tím, že jejich sezóna na P vodách je podstatně kratší než ji mají muškaři. Je to plně ospravedlnitelné, protože v době, kdy vrcholí lipanová sezóna, se vytírají potočáci.


Skutečnost je podle mého názoru taková, že technika sama o sobě zdaleka nehraje takovou roli jako osoba rybáře. Není až tak důležité, zda rybář muškaří nebo vláčí. Rozhoduje výběr nástrahy, lokality, chování u vody, úroveň etického cítění a zejména zacházení s rybou. Samozřejmě můžete mít jiný názor a dole v diskuzi jej rozvinout.
Otázka dnešního Duelu je následující: Která z obou technik je vám bližší nebo jí věnujete více času?

Klady

- šetrnější k rybám

- nutí rybáře k daleko hlubšímu poznávání ryb a přírody

Klady

- snadnější a levnější

- úspěšná v širší škále podmínek

Zápory

- dražší a náročnější

Zápory

- v mnoha případech poškozuje ryby víc než muškaření

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 17. března 2014 v 18:52® Václav Říha

Na některých rybářích mi vadí že každého malého pstruha berou do ruk a někdy ho i fotí.

Čtvrtek 21. února 2013 v 10:45® tragikomix
tragikomix

Už 15 let chytám přívlačí, loni jsem si poprvé vyzkoušel muškaření. Obě techniky jsou dost zajímavý, ale prostě u mě výtězí vláčka. Když si dáte na rotačku trojháček bez protihrotů o číslo menší velikost než by měla být tak tu rybu bez problému vyháčkujete ve vodě a vůbec jí nepoškodíte. Porovnávat tyto dvě techniky pořádně nelze. VŠE JE O RYBÁŘÍCH. Masař je masařem a kdo si chce užít opakovaně souboj s krásnou rybou tak zvolí chyť a pust.

Petrův zdar

Pondělí 28. května 2012 v 18:18@ Huxley

žišmarjá, tu se diskutuje o tom, který hovno smrdí víc

asi z nedostatku

de gustibus non est disputandum

hmmm, a kde je rozum, toho, co „to“ spáchal?

de mortuis nihil nisi bonum

Neděle 27. května 2012 ve 14:28® jepice-zruseno

wop: Lipana lze na přívlač ale ulovit celkem snadno na malou rotačku.

Jemné náčiní: při chytání lipanů se mi několikrát stalo, že bych to jemné náčiní, především tenké vlasce a malé háčky, nejradši rozšlapal a zahodil, to když mi to nečekaně načoudila nějaká větší ryba, se kterou se nedalo nic dělat… Nevím teda, jak často tato situace nastane na pstruhovce :-D

Neděle 27. května 2012 ve 14:14® jepice-zruseno

Já chodím pouze na MP vody, ale když je tu řeč o malých zarostlých tocích, tak mě štve, že občas chytám pořád dokola tytéž ryby :-D Prostě tydy je duháček vorvanej vod štiky, schválně, jestli zabere – prd a je tam. Tady stojí tloušť – několik metrů plížení kopřivama, prd a ejhle, je to ten samej, co převčírem, chyběla mu šupina … Je jedno, jestli to je na přívlač, nebo na mouchu

Sobota 26. května 2012 v 16:41® jiris
jiris

Když je na P povolena vláčka, voda se snáze vyčistí od pěkných ryb. S mouchou tam víc větších ryb zbyde, alespoň na velkých rekach.

4 metrovou jámu s vláčkou prochytám poslepu s mouchou už je to větší problém :-))

osprey – když je to tedy ta diskuse :) (hraniční skore)

Pátek 25. května 2012 v 15:14® MB

Robur> Díky, zkusím to ;-)

Pátek 25. května 2012 ve 14:47® Robur
Robur

MB> na horní liště máš klub chytej, tam si zkus vyfiltrovat někoho z okolí a zeptej se ho

Pátek 25. května 2012 ve 13:30® regulus
regulus

Na pstruhovce zásadně nevláčím, nějak se mi tam ta přívlač vnitřně ekluje, byť na MP s tím nemám problém. Je to daný nejspíš mým vnitřním vztahem k rybám, vodě, přírodě, prostě mě ke pstruhovce patří muška, nejlépe suchá. Je to pochopitelně jen můj pocit a názor, který nikomu nevnucuji.
Pokud se týká mýho vztahu k vláčkařům na P voách, tak pokud vidím, člověka s jemným proutkem, nevelkou nástarahou a ohleduplným chováním k rybám a přírodě, tak s tím žádnej problém nemám, ale jak bylo v duelu napsáno, po zahájené, respektive nasypané, libovolný prut s obrovským navijákem vhodný k čemukoliv, často i kaprový teleskop, tak to mě můžou vzít všichni čerti. Nechci aby to vyznělo tak, že kdo má horší nebo ne úplně vyhovující vybavení musí být nutně masař nebo člověk co se k rybám chová nevhodně, ale tihle lidi jdou na 99,9% jen pro maso, mají to pomalu napsaný na čele a svědčí tom i fakt, že se vyrojí po zahájené, případně po nasazení a jak je to co se nasadilo vychytaný (byť tam stále ryby jsou) tak už je celej rok nepotkáte.

Čtvrtek 24. května 2012 ve 21:47® MB

Ohledně muškaření… Chytám tak už několik let, ale pořád to „není ono“, protože v rodině nikdo nemuškaří a tak jsem vlastně úplně mimo, pokud ryby zrovna nesbírají :D Máte někdo nějaký tip na to, odkud se to naučit? Lidí u vody se zkouším ptát, jestli by někdy nezašli k vodě, že bych potřeboval poradit, ale nikdo není ochotný…

Čtvrtek 17. května 2012 v 11:35® Janko
Janko

Já z muškařením začínám, ale myslím si že jsou obě techniky skvělé i když muškaření je náročnější.

Středa 16. května 2012 v 16:24® HaD
HaD

Bigpista, wop: já si osobně myslím, že náročnost muškaření a přívlače se v určité úrovni blíží. V mušce je snad náročnější technika hodu ve větru, na zarostlých březích a do dálky. Ale mnohdy to vynahradí podstatně větší účinnost. Viděl jsem to na společných závodech muškařů a vláčkařů – když byly ryby pro muškaře na „dostřel“, neměl nikdo s vláčkou ani nejmenší šanci. A navíc – muškaři je tahali po dvou i po třech. Podobné to bylo i na tekoucí vodě. Ta muška je většinou prostě výrazně účinnější. Pokud už bychom přidali vázání a entomologii jako takovou, pak je muškařina o dost náročnější. I když… není málo lidí, co si dělají rotačky, gumy, woblírky a tam už je to zase s tou náročností obdobné…

Lipani? Tak tam není asi co řešit. Jednoznačně muška.

Úterý 15. května 2012 v 16:03® wop

David Havlíček> taky nejsem jenom ortodoxní muškař, mám to půl na půl s vláčkou a fousáče, feeder nebo houpačku si občas taky dám ;)… jenom mám pocit, že k P revíru ten mušák z určité tradice patří víc a víc si to tam s ním užiju

Možná by v téhle diskuzi mohlo zaznít téma lipani. Na ty se zaměřuje dost muškařů, zatímco pro vláčkaři je nechávají celkem na pokoji.

Úterý 15. května 2012 v 15:46® wop

David Havlíček> O.K. nemyslel jsem to špatně, jen jsem se zamyslel nad tím co jsem předtím napsal a dal jsem vám za pravdu :-)

Úterý 15. května 2012 v 15:36® wop

Bigpista> jo jde, s mouchama jdou vůbec dělat psí kusy :-)

jinak s tou účinností… jednou se dá vyrabovat řeka s mouchou, jindy s gumou nebo rotačkou a jindy nejdou vůbec …asi bych nic nevyzdvihoval, záleží na okolnostech

Úterý 15. května 2012 ve 12:17® Bigpista
Bigpista

Pstruhovou povolenku nemám a neplánuju. Moje zkušenost s pstruhovou vodou je založená jen na třech návštěvách Vltavy 33, což je vysloveně pstruhová voda, ale platí zde MP povolenka. Přívlač na tomto revíru byla velmi účinná, ale na kamarádovu mouchu jsem neměl. Byl 3× úspěšnější. Jeho ryby byly ale často výrazně menší a dost se samozřejmě lišila druhová skladba úlovků. Kdo tedy napáchal větší škodu na rybách? Podotýkám, že jsem chytal na gumové nástrahy s jednoháčkem. K obtížnosti obou technik. Muškařinu považuji za obtížnější v počátku. Poprvé hodit mouchu a poprvé hodit rotačku jsou dvě naprosto rozdílné věci. Ale co třeba chytání na smáčky? Ty už vyžadují mnohem lepší práci s prutem. Dá se takhle aktivně ovládat i moucha? Tohle myslím opravdu jako dotaz, nevím to. A splynutí s přírodou? To záleží na duši rybáře, ne na druhu klacku v ruce.

Úterý 15. května 2012 ve 12:12® HaD
HaD

wop> můj pohled není z druhé strany, ale z centra. Mušák je mi totiž taky blízký :-)

Úterý 15. května 2012 v 11:36® wop

Kazan> jojo to máš pravdu. Ale stejně je s těma potočákama zábava, jsou to blázni :-))) včera jsem sice na potoku vytáhnul a pustil jen 3 (15–30cm, nádherně vybarvený), ale co druhý nához tak poškubání :-D … a to o mě věděli

Úterý 15. května 2012 v 8:02® Kazan

wop> je to o přístupu k rybě, té je úplně jedno jestli nad ní mácháš mušákem nebo vláčákem. Důležité je jak setkání s člověkem ustojí.

Úterý 15. května 2012 v 7:37® Robur
Robur

Jiris, do správného duelu patří Jílková. Není Jílková, není duel:-D. Osprey bude muset navštívit kurz lomení rukama atp. Bude duel fídr x plavaná?

Hodně by mne zaujal duel závodní plavaná a fídr x závodní vláčce.

Pondělí 14. května 2012 ve 22:25® wop

takže je to vlastně už jenom o těch trojháčkách ;-)

Pondělí 14. května 2012 ve 22:20® wop

David Havlíček> máte pravdu, z vašeho pohledu je to obráceně… beru to tedy zpět :-)))))

Pondělí 14. května 2012 v 15:05® kerob
kerob

osprey> myslim, ze ses trefil… ja bych tenhle duel dal urcite do TOP3 :-)

Pondělí 14. května 2012 v 15:04® kerob
kerob

wop> pokud nekdo chyta na pstruhovce, tak proto, protoze chce lovit pstruhy at uz kteroukoliv povolenou technikou. Pokud by jeho cilem bylo lovit co nejrozmanitejsi druhy ryb, pujde na MP a opet bez ohledu na techniku. Aspon takhle to vidim ja.

Pondělí 14. května 2012 v 11:45® osprey
osprey

Ačkoli tu v souladu s jirisovým tvrzením není moc o čem hlasovat, padlo tu v dikuzi dost zajímavých příspěvků.

Já Duely primárně nestavím tak, aby vedly k prostému hlasování od dvou srovnatelných věcech, ale spíš tak, aby se nakouslo nějaké téma vhodné k zamyšlení.

Jakkoli toto není typické téma pro tuhle rubriku, následná diskuze se mi zdá být přínosná a jsem rád, že to tu padlo. Ostatně za pár dní tu bude něco jiného:-)

Pondělí 14. května 2012 v 11:01® HaD
HaD

wop> ono by to šlo ale parádně obrátit. Dalo by se říct, že muškařit na pstruhovce Tě nebaví, je tu omezený počet druhů, hloubka dna. Na MP je daleko více členitější terén, popadané stromy a břehy s kořeny a úkryty. Tam je ten adrenalin právě o tom, že nikdy nevíš co Ti může na prut skočit – třeba metrová štika na malý strýmr, když jdeš na tlouště :-)

Btw píšeš: „Myslím si a je to můj názor, že vláčka na pstruhovku nepatří. Vždyť vláčkaři mají spoustu jiných MP revírů s krásnými štikami, candáty a okouny které mohou lovit.“ Na všech těchto revírech a všechny tyhle ryby + parmy, tlouště, boleny, kapry atd. mohou muškaři lovit také, nebo ne?

Pondělí 14. května 2012 v 0:27® wop

sunet> jojo, potoky s vegetací – tohle taky miluji. Určitě si radši zajdu na potok jak na Ohři pod Nechranky :-))) nejlepší je když je to okno i za tebou a pak musíš čumět furt dozadu i dopředu. To je much co utrhám :-DDD Alespoň mám šanci se stále zlepšovat ve vázání. Ale když pak člověk vytáhne na metrovým potoku 20 čísel potočáka, tak to za to stojí. Jenom nedoporučuji pro neurotiky :-))))

Pondělí 14. května 2012 v 0:20® wop

A hlavně mě vláčet na pstruhovce nebaví. Je tu omezený počet druhů, hloubka dna. Na MP je daleko více členitější terén, popadané stromy a břehy s kořeny a úkryty. Tam je ten adrenalin právě o tom, že nikdy nevím co mi může na prut skočit – třeba metrová štika na 00 rotačku když jdu na tlouště :-)

Pondělí 14. května 2012 v 0:13® wop

kingkubik> jsem na tom stejně 15 let vláčení a 2 roky muškařím. A na pstruhovku s vláčkou nepáchnu a i na MP pokud vím o pstruhovi tak se ho snažím dostat na mouchu i když vím že na rotačku bych do dostal snáze. Myslím si a je to můj názor, že vláčka na pstruhovku nepatří. Vždyť vláčkaři mají spoustu jiných MP revírů s krásnými štikami, candáty a okouny které mohou lovit. Je to jen můj pocit, nepovažuji muškaře za nějakou elitu, spíš za lidi kteří mají nějaký vztah ke svému oblíbenému revíru, o který se často i aktivně starají

Sobota 12. května 2012 ve 22:38® jiris
jiris

Tady není o čem hlasovat.

novější starší
Stránky:   2 1