Chytej.cz

Jaxon XT Pro Spin Caster 180 cm / 35 g vs. Cormoran Black Bull HC Vertical 185 cm / 14 – 28 g

6.11.2011 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 8.367×

Srovnání dvou krátkých castingových prutů pro střední přívlač

Jaxon XT Pro Spin Caster 180 cm / 35 g

Jaxon XT Pro Spin Caster 180 cm / 35 g

 

V současnosti se u nás stále více rybářů zajímá o možnost vláčení s multiplikátorem. Většina z nich volí pro vstup do světě baitcastových navijáků klasické jerkovací sestavy. Mnozí z těchto zájemců pak zjistí, že nějaký dramatický nárůst počtu úlovků se nekoná, neustálé rumplování s těžkými nástrahami je dřina a pokud si navíc ne zcela porozumí se svým multíkem, často pak  rezignují a vracejí se ke smekacímu navijáku.

Určitou alternativou ke klasické jerkové výbavě je pořídit si kratší castingový prut určený spíše pro střední přívlač. Nabízí se tu pak širší paleta využití. Kromě menších jerků do 30 g lze s takovýmto prutem obsloužit většinu běžných vláčecích nástrah. Krásně se s nimi vodí wobblery, plandavky, rotační třpytky a zejména při vertikální přívlači z lodě i gumy na těžších jigových hlavách. Rozhodně si s takovým prutem užijete víc zábavy a možná pak zjistíte, že sestava pro střední přívlač může být lepší vstupenkou do světa s navijákem na horní straně prutu než těžké jerkovací kombo.

V dnešním Duelu se tak střetnou dva kratší castingové pruty s gramáží zhruba do 30 g, které nejsou nijak přehnaně drahé a mohly by zájemcům posloužit jako startovací náčiní. Potíž je, že s ohledem na zatím nevelký zájem se takovýchto prutů moc nedováží a tak ačkoli oba tyto pruty se daly ještě nedávno na našem trhu omezeně sehnat, nevím, jaký je aktuální stav. Berte tedy tento souboj spíše jako ukázku rozdílů mezi dvěma zdánlivě velmi podobnými pruty. Měl jsem je jeden čas doma oba a fakt bylo dilema, který prohlásit za lepší.

 

Duel zahájí Jaxon XT Pro Spin Caster v délce 180 cm a s odhozovou hmotností do 35 g. Tento prut je na trhu už několik let. Prvotní verze, která je vyobrazena na snímku a kterou vlastním, prošla během té doby menším faceliftem, který si nepochybně vynutily připomínky zákazníků nebo testovacích rybářů. Šlo hlavně o změny rukojeti, jejíž ergonomie a celkové provedení měly dost značné rezervy. Nová rukojeť je štíhlejší, lépe zpracovaná a jak opticky, tak pocitově prut dost vylepšila. Navíc se prut nově nabízí v délce 198 cm (katalog 2011).

Současný název je Jaxon XT Pro New generation Spin Cast a v katalogu ho najdete v sekci s jerkovacími pruty.

Obecně mají ale starší i nová verze mnoho společného, takže ačkoli většina zkušeností bude pocházet z lovu se starší verzí, víceméně stejně dobře platí i pro verzi novou.

Blanky XT Pro jsou to nejlepší, co Jaxon u svých prutů nabízí. Jsou lehké, rychlé a pruty na nich postavené jsou obecně velmi příjemné. Stěna blanků XT Pro není přehnaně silná a protože jsou i relativně tenké, tak akce není úplně špičková - prostě žádný X-Fast. Dalo by se to spíš označit jako rozumný kompromis mezi potřebami vedení nástrahy a zdoláváním ryb. Platí to i pro tento krátký proutek.

Přes svoji relativně malou délku se totiž dokáže prut XT Pro Spin Cast  rozumně ohnout a celkem příjemně se s ním zdolávají i větší ryby. Z pohledu ovládání nástrah je prut dostatečně tuhý, ale protože jeho soupeř disponuje daleko špičkovější akcí, jejich gramáže pocitově docela splývají. Zato při lovu s oběma pruty jsou jasně cítit rozdíly. Kvůli výrazně špičkové akci se s Cormoranem lépe pracuje s nástrahou, s Jaxonem se zase lépe tlumí výpady zdolávané ryby.

Jaxon je o něco lehčí, Cormoran zase o něco lépe vyvážený, takže subjektivně je o něco příjemnější než stará verze Jaxonu. Při vývoji nové verze se ale v tomto ohledu trochu zapracovalo, takže dnes by ten rozdíl mezi oběma soupeři možná už nebyl takový.

Designéři Jaxonu navrhli osazení prutu dvoupatkovými očky v počtu 8 + koncové, což platí pro novou i starou verzi. Navyšuje to sice trochu hmotnost i cenu, ale jinak je zátěž krásně rozložena po blanku a zejména při zdolávání větší ryby prut i při malé délce účinně pracuje.

Podobně jako u soupeře je optimálním vlascem průměr 0,20 – 0,22 mm s tím, že níž asi nemá cenu chodit a 0,25 mm rozhodně vadit nebude. Je to dáno větší tolerancí multiplikátorů k síle vlasce i tím, že silnější vlasce pocitově méně pruží (ony se protáhnou stejně, ale potřebují k tomu větší sílu). Se silnějším vlascem proto dáte nástraze o něco razantnější impulsy. Toho se dá dosáhnout i použitím pletenky a díky delší akci by z obou srovnávaných prutů byl pro její použití vhodnější právě tento.

Prut celkem dobře zvládá nástrahy do 30 g libovolného typu (gumy spíš z lodě a na těžších hlavičkách, ideálně 7 – 20 g).

 

Cenově vychází Jaxon o pár stovek dráž než soupeř. Má ale kvalitativně lepší materiál blanku, dvoupatková očka a o něco lepší sedlo navijáku s dohmatem na obnažený blank. Na výstavě v Brně stál něco přes 1600 Kč, což je s ohledem na jeho kvalitu velice rozumná cena.

 

Cormoran Black Bull HC Vertical 185 cm / 14 – 28 g

Cormoran Black Bull HC Vertical 185 cm / 14 – 28 g

 

Soupeřem Jaxonu bude podobně povedený proutek z nabídky firmy Cormoran. Je specifikován jako prut pro vertikální přívlač, ale zvládne mnohem víc. Je skvělý jako „výukový“ prut pro zájemce o lov s multiplikátory, a skvěle se uplatní i při lehkém jerkování a aktivní práci s popy, wobblery nebo plandavkami. Pro někoho, kdo by chtěl urazit první krůčky s prutem osazeným baitcastovým navijákem, to může být poměrně zajímavá volba.

 

Pruty ze série Black Bull jsou výrobky z nižší cenové hladiny, ale zato s poměrně vysokou užitnou hodnotou. Materiál jejich blanků je poměrně tuhý, což umocňuje křížový oplet. Stěna je dostatečně silná, takže Black Bully obecně dost snesou, ale daní za to je poměrně vysoká hmotnost. Při délce kolem 270 cm (u jiných prutů této série) už je to víc než patrné, ale popisovaný proutek o délce 185 cm podobným neduhem rozhodně netrpí. Vynikají na něm spíše pozitivní vlastnosti použitého materiálu – prut je tuhý, rychlý a překvapivě výkonný. Vzhledem k tomu, že je dobře vyvážený (sedlo navijáku je o něco více vpředu oproti soupeři), je i skvěle ovladatelný a pocitově hodně příjemný. Po osazení multiplikátorem Daiwa Zillion bylo těžiště sestavy asi centimetr před navijákem a vodit nástrahy s touto sestavou byla vysloveně radost.

Prut má převlečnou spojku a je osazen devíti jednopatkovými očky. Jsou neznačková, nejsou z materiálu SiC, ale vypadají docela dobře a rozhodně bych si s jejich kvalitou nedělal starosti.

Rukojeť pokrytá korkem běžné kvality má podle mého subjektivního pocitu optimální délku (necelých 40 cm) a díky zeslabení za sedlem navijáku dobře padne do ruky, což umocňuje pocit jistoty a příjemného držení.

Sedlo navijáku svým tvarem snese srovnání se značkovými výrobky Fuji používanými u „lepších“ prutů, ale materiál působí trošku laciným dojmem – je to takový hladký lesklý plast. Šroubení je uloženo v předním otáčivém dílu rukojeti a esteticky je docela zdařilé, což se ale nedá říct o koncovce rukojeti, která mi k prutu tak nějak nesedí. Je malá a divně „bambulatá“.

Akce prutu je výrazně špičková a navzdory malému průměru se blank velmi nerad ohýbá (zvláště ve spodním dílu), dokonce i při zdolávání ryb. Ani při souboji s tříkilovou štikou se mu nechtělo do výraznějšího ohybu a tam už mi to trochu chybělo, protože velkou část energie výpadů ryby musel absorbovat vlasec a moje zápěstí. Zato při práci s nástrahou jsem vlastnosti blanku ocenil. Pokud jste dostatečně blízko hladiny (brodění, loď), je vedení wobblerů velmi precizní, krásně se dají provádět nejrůznější kreace a třeba na práci se Sliderem v délce 7 cm je tento proutek téměř ideální. Klasická přívlač, lov na popy i lehké jerkování (nástrahy do 30 g) – tam všude podává vynikající výkony. Velmi dobře se s ním vodí i wobblery okolo 10 – 20 g, u nichž nevadí ani poměrně značný odpor při tažení vodou, protože blank prutu se ohýbá opravdu nerad.

Během doby, kdy jsem měl prut k dispozici, jsem ho používal s navijákem Daiwa Zillion a monofilními vlasci 0,20 a 0,22 mm. Přišlo mi to jako ideální kombinace a čas strávený s touto sestavou jsem si opravu užil. Hlavní lovené ryby byly štiky kolem míry, k tomu jedna o délce 76 cm, jeden bolen a něco tloušťů a okounů.

Vertikální přívlač, pro niž je cíleně určen, jsem si vyzkoušel jen jednou a bez úlovku. Ale aspoň jsem se ujistil o tom, že navzdory tuhosti blanku je u hloubek nad 10 m lepší použít pletenou šňůru. S vlascem už je ztráta citlivosti potřebné pro detekci záběrů příliš velká. Prut samotný je pro tento styl lovu opravdu vhodný - díky dobře tvarovanému sedlu navijáku, které umožňuje kontakt s holým blankem, je dostatečně citlivý a o jeho vyvážení i dobré ergonomii jsem už psal. Jenom zdůrazňuji, že nástraha musí být dostetečně těžká, třígramovou jigovou hlavu skoro neucítíte.

 

Cenově se tento prut pohyboval kousek za hranicí 1200 korun, ale poslední dobou jsem ho nikde nabízet neviděl.

Obecně lze říct, že právě v kategorii krátkých prutů se dá celkem snadno přehlédnout vyšší hmotnost materiálu a naopak vyniknou obecně konstrukční vlastnosti jako je akce blanku, vyvážení prutu a ergonomie. Pokud firma „umí“, dokáže i v nižších cenových kategoriích nabídnout velice slušný prut, se kterým je radost chytat. Dá se říct, že oba dnešní soupeři jsou toho důkazem.

 

Klady

- oproti soupeři lehčí blank

- delší akce, díky níž se lépe zdolávají ryby

Klady

- dobré vyvážení a ergonomie

- tuhý blank skvěle ovládá nástrahy

Zápory

- práci s nástrahou lépe zvládá soupeř

- v původní verzi byla rukojeť dost humpolácká

Zápory

- tuhost blanku negativně ovlivňuje pocity při zdolávání ryb

- tu podivnou koncovku sem prostě napsat musím :-)

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 14. listopadu 2011 v 8:15® All Armor
All Armor

osprey> Nečekej a použij činnost všeobecně nazývaná „řízení procesů“. Já vím, že je lehčí vytáhnout z compu už jednou napsané a po korekci a uplatnění vědomostí (bez ironie), to opět použít. Vždyť musíš jako redaktor produkovat, že?

Čtvrtek 10. listopadu 2011 v 18:38® osprey
osprey

All Armor> To je tak, když čekáš než se ti na ten Duel sejdou produkty a najednou to máš hotové a když si ověřuješ na síti, jak se věci mají, tak Cormorana rok či dva po uvedení na trh nemůžeš sehnat (vím proč – udělal nové série a lepší) a u Jaxona zjistíš, že už je o kus dál, což jsem ale věděl z výstavy. Tak jsem aspoň srovnal vlastnosti těch prutů.

Pokud jde o Jižana, tomu jde spíš o obecné informace. Bavili jsme se, k čemu takový prut potřebuje.

Středa 9. listopadu 2011 ve 21:50@ All Armor

„Většina z nich volí pro vstup do světě baitcastových navijáků klasické jerkovací sestavy. Mnozí z těchto zájemců pak zjistí, že nějaký dramatický nárůst počtu úlovků se nekoná, neustálé rumplování s těžkými nástrahami je dřina a pokud si navíc ne zcela porozumí se svým multíkem, často pak rezignují a vracejí se ke smekacímu navijáku.“. V tomto napsal Osprey velkou pravdu. Mám dost známých, kteří takhle „dopadli“. Někteří si koupili i nevhodný vercajk (třeba pravoruký multík). Já jsem ještě nerezignoval a ani nejsem sklamán, ale už vím, že jsem si měl koupit lehčí prut(původně jsem vybíral Vendettu od ABU, či právě Jaxona, ale nakonec jsem koupil na zaučení se kombo od Daiwy (do 80g). Jerkování s tyčkou do plotu mne za srdce nechytilo. Mám rád měkčí pruty, spíš s parabolou.

Středa 9. listopadu 2011 ve 21:38@ All Armor

jižan> No nevím, co ti to dává. Zajímavé to sice je, ale jak Osprey píše, Jaxon prut předělal a uváděný model Cormoranu už není na trhu.

Středa 9. listopadu 2011 ve 14:27® jižan

osprey: zrovna za tenhle duel jsem rád, prutů na vertikální přívlač si v obchodech člověk moc neosahá:-(

Úterý 8. listopadu 2011 v 11:01® osprey
osprey

hoky61> Jednodíly jsou fajn. Měl jsem teď v ruce několik velmi pěkných. Asi nejlepší byly stavěné pruty na blancích CTS (snad je to dobře) a pak nová Daiwa stavěná technologií Glatech – takový černý prut z nového katalogu. I ten Nano Cor se dělá v jednodílu, ale rozpůlený mi seděl víc.

A asi největší výběr budou mít někde v USA v regálech Cabelasu, Bass Pro a podobně.

Ale vyměnil bych všechny ty jednodíly za vody s pěknýma rybama, kde bych se nemusel pořád koukat, jak to lidi rubou ven.

Úterý 8. listopadu 2011 v 8:57® hoky61

osprey> Ten Cormoran nevypadá věru zle. Je jen škoda,že to není jednodíl a nemá těsně nad 7 stop. Zajímavej je taky ABU VERITAS,ale v EU se nevyskytuje. Zbláznil jsem se do jednodílů a to jezdím na ryby ve starym TWINGU…

Úterý 8. listopadu 2011 v 0:04® osprey
osprey

hoky61> Věřím tomu, že St. Croix vyloupne lepší proutek než Jaxon. Tohle jsou takové lowendové pruty, ale s oběma se dá.

Až bude na trhu, podívej se na Cormoran Nano Cor (novinka na příští rok). Je to v parametrech plus minus stejná kategorie jako tyhle dva, o něco lepší a dražší, ale svrbí mě po něm pracky…

Je těch pěkných hraček čím dál víc.

Pondělí 7. listopadu 2011 ve 21:51® hoky61

osprey> Novej Jaxon osazuji zásadně vejcem. S mojí oblíbenou nejmenší C3 to není ono. Mám krátký prsty. U toho St.Croix tyhle problémy nemám. Má hodně konický blank,rychlou akci a skvěle se drží s C3 i s vejcem. Oba proutky používám na malý jerky,tak do 25g. Ten američan zvládne o dost víc. Rád ti ho někdy svěřím na testování.

Pondělí 7. listopadu 2011 v 11:55® osprey
osprey

hoky61> Tohle je problém. Než seženu druhý klacek do Duelu, tak se něco změní. Cormoran prakticky vymizel z trhu a Jaxona inovovali.:-))

Ta stará verze Jaxona opravdu ten dohmat na holý blank má, ještě jsem se byl pro jistotu podívat.

Neděle 6. listopadu 2011 v 18:24® hoky61

Mám ten novej model Jaxona a ten dohmat na obnažený blank rozhodně nemá. Ve stejné délce i gramáži mám jednodíl St.Croix Legend Tournament. Je to trochu jiná káva,ale ta cena…Jinak se vším naprostý souhlas.