Chytej.cz

Očka Fuji K vs. Očka Fuji s klasickými rámy

27.3.2012 vložil osprey | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 10.860×

Zamyšlení nad různými tvary rámu oček prutu

Očka Fuji K

Očka Fuji K


Firma Fuji je asi nejznámějším výrobcem oček k rybářským prutům. Vyrábí nejkvalitnější očka na trhu a svým způsobem definuje standardy a v mnoha případech určuje vývoj. Vzhledem k tomu, že už využívá nejkvalitnější dostupné materiály na rámy i vložky oček, zdálo by se, že už není moc věcí, které by se daly vylepšit.
Přesto asi před dvěma lety přišla firma Fuji s výraznou novinkou na poli designu – uvedla sérii s novým a velice zajímavým tvarem rámu označovanou jako Fuji K očka.

Co je na tomto novém tvaru tak zajímavé a má vůbec nějaký reálný smysl? Osobně bych řekl, že tady do určité míry převládá marketingový záměr. Nový tvar oček je zajímavý, provokující a určitě zláká spoustu lidí k vyzkoušení.

V praxi by navíc měly takto tvarované rámy zabránit omotání zejména pletených šňůr kolem očka. Stát se to může hlavně za silného bočního větru, který strhne z navijáku víc smyček šňůry najednou. Zažil jsem to kdysi s velmi tenkou pletenkou a přeplněnou cívkou navijáku. Prostě z navijáku vyletí  víc smyček najednou a na některém očku se to celé zachytí. S těžší nástrahou pak může následovat i suché lupnutí a jste o jeden klenot své sbírky chudší. U tenkých šňůr se mi proto zdá být lepší cívku mírně nedovinout, aby si nástraha musela brát šňůru přes okraj cívky pěkně závit po závitu.


Fuji K očka řeší tento problém z jiné strany – smyčky šňůry se na nich díky speciálnímu tvaru rámu nezachytí a neškodně sklouznou.
Rám je tvarován tak, že zeširoka obepíná z obou stran samotné očko a nevytváří žádnou nerovnost, o kterou by se šňůra zachytila. Samotné očko je navíc naklopené. Firemní videa ukazují, že to opravdu krásně funguje, ale pokud si v  reálu dáte pozor, zas tak moc šancí to vyzkoušet nedostanete.

Očka Fuji K zatím patří mezi vyšší řady produktů Fuji. Vyrábějí se  s vložkami SiC a Alconite a velká část je vybavena titanovými rámy, které jsou lehčí než ocelové a dokonale odolávají korozi.
Setkáme se s nimi na vyšších řadách vláčecích nebo kaprových prutů. Ze známých výrobců je používá například Daiwa, ale setkal jsem se s nimi i na zakázkově stavěných prutech, jejichž majitelé jimi podtrhují originální vzhled své nové „zbraně“.
A jen pro zajímavost – vítězný exponát brněnské výstavy Rybaření 2012 byl kaprový prut Century osazený právě očky Fuji K.

Pokud jde o nevýhody, našel jsem jedinou. Jednopatková K očka malých velikostí určená pro pokrytí špičky prutu potřebují stále dvě postranní větve rámu, zatímco klasická vystačí s maličkou stopečkou a jsou tudíž znatelně lehčí. Je to na prutu trochu znát a proto není výjimkou, že při osazování K očky se dává o jedno očko méně oproti klasickému Fuji new konceptu (viz jeden z předchozích Duelů).

Očka Fuji s klasickými rámy

Očka Fuji s klasickými rámy


Tento typ oček představuje skutečně naprostou klasiku. Setkáme se s nimi na prutech většiny výrobců, kteří používají očka Fuji. Navíc další výrobci oček tento k dokonalosti dovedený tvar kopírují (co taky jiného, ono se to už o moc líp udělat nedá).
Tvar klasických rámů je dokonale minimalistický, není tu nic zbytečného, všechno je dávno vychytané a hmotnost oček je dána nutným množstvím materiálu potřebného pro dosažení požadované odolnosti.


Klasická Fuji očka se vyrábějí s výplněmi z nejrůznějších materiálů - samo Fuji používá zejména tři varianty oxidu hliníku ("obyčejný", Hardloy a Alconite) a karbid křemíku (SiC). I rámy se používají z různých kovů podle požadované kvality a cenové úrovně očka.


Rámy mají zejména u jednopatkových oček tendenci být spíš úzké a tak samozřejmě nemohou nijak zabránit případnému omotání šňůry kolem očka. Ze své české vláčkařské praxe ale považuji takovou situaci spíš za hypotetickou a četnost jejího výskytu bych popsal slovy: "už jsem se s tím setkal".

Rozhodně ale necítím potřebu kupovat prut osazený novým typem oček proto, abych řešil nějaké potíže s motáním. Pro mě by byl případný nákup prutu s očky Fuji K podmíněný spíš estetickým sladěním všech doplňků a dosažením zajímavého atraktivního vzhledu.

Na klasických očkách Fuji mi vyhovuje zejména to, že jsou štíhlá, lehká a dovolují pokrýt špici prutu větším počtem drobných oček, díky čemuž se lépe využívá akce blanku.
Jsem přesvědčen, že tento typ bude v nabídce firmy Fuji i nadále převládat a jen tak ho něco nenahradí.

Zbývá už tedy jen položit duelovou otázku. Představte si, že byste dostali nabídku na výhodné postavení vláčecího nebo kaprového prutu a měli si vybrat veškeré komponenty včetně oček. Sáhli byste po inovativních K očkách nebo dali přednost léty osvědčené klasice?


Klady

- brání omotání šňůry

- výrazný designový prvek

Klady

- širší spektrum nabízených modelů

- mohou být lehčí

Zápory

- nejmenší velikosti jsou mírně těžší

Zápory

- neřeší situaci s omotáním šňůry kolem očka

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 8. dubna 2012 v 10:27® sys-el

Ta okurková sezona je hodně dlouhá. Na vláčku si stejně ti dva rybáři vozí správně 3 až 4 kapřáky, nějaký ty pepřáky a stejkový vepřáky.

Sobota 7. dubna 2012 ve 20:03® regulus
regulus

Hlasoval jsem pro klasiky, protože prohrávaly :)))

Ale pokud bych měl pravdivě odpovědět na otázku, tak bych nejspíš řekl že nevím. Jako výrazný designový prvek mi Káčka nepřipadají, z mýho pohledu jsou na tom esteticky oba typy skoro stejně, jen ty Káčka nejsou tak okoukaný, pokud se týká toho zamotání, tak to se mi snad nikdy nestalo nebo si to alespoň nepamatuju, takže je to asi irelevantní výhoda nebo nevýhoda, tu váhu bych taky neřešil bude to nula, nula, nic, takže celkově čistokrevná plichta. Stejně jako pepa-č bych Káčka na multíkovej prut nedal a na klasickým vláčáku by mi to bylo jedno, kapřáky posoudit nemůžu, to jde mimo mě.

Pátek 30. března 2012 ve 21:23® osprey
osprey

pepa-č> Krásně řečeno s těmi názory.

Nad prut bych ho taky nedal. Ostatně tam trochu padá i ten důvod s motáním. Z multíku vítr nic nesfoukne, ten se umí zamotat úplně jinak.

Čtvrtek 29. března 2012 v 19:44profil byl smazán

káčka jsem stavěl jednou. a jen jedno očko. to nejspodnější. (to trojnožičkové – viz foto nahoře) díky tvaru je to pružnější a při ohybu se to celkem hezky skloní (ne, že by se ten prut nějak zásadně dole ohýbal), že si očko zachová sklon k vlasci – snad jsem to popsal smysluplně. trochu jsem to testoval na jiném blanku, kam jsem zkusmo káčko vyvázal právě, abych si tohle vyzkoušel.

to klasický očko neudělá.

jestli je to reálná výhoda? to reálně nevím.

na pruty vzůru nohama mi káčko přijde zcela zbytečný (ono, proč ne – ale taky – stejnou měrou – proč jo)

na prut s očkama dolů bych dal káčka klíďopíďo ale jen na ty spodní (několik) pak bych změnil typ a přešel co nejblíže k blanku, což káčko moc neumí.

ale já mám rád vlasec skoro u blanku a někdo to tak nerad a raději si drží odstup (čili normálně – jako většina výrobců – většina ne všichni), dle vkusu toho kterého.

jsou to jen mé skromné poznatky, nikoli nějaké zásadní „pravdy“.

a dva rybáři se sejdou a dají dohromady 3 až 4 správné názory :)

Čtvrtek 29. března 2012 ve 14:59® cormaxx
cormaxx

Nemůžu posoudit ty nový Káčka. Omrknul jsem je jen na nových daiwách infinity. Tam se mi líbily jen na prutech s větší gramáží.Nevydapaly na nich tak robustně proti síle blanku. Možná to bylo i tou blýskavou barvou. Pruty s jednopatkovýma očkama mi přišly žvejkovitý. Jestli to bylo zrovna očkama jsem nezkoumal,ale určitě bych si ten prut nekoupil.

Takže jsem dal hlas „klasice“.

Čtvrtek 29. března 2012 v 11:52® osprey
osprey

bowman> Káčka jsou novinka, musí se zaplatit vývoj a využít jejich současné atraktivity. Jinak nevidím důvod, aby byla dražší nebo nějak zásadně lepší krom toho motání pletenky.

Ale vyzkouším a uvidím.

Středa 28. března 2012 ve 23:20® bowman

osprey> Ahoj Mirku.Asi jsem to napsal špatně,ale jsou prostě levnější.Delší hody testovali kapraři.Dle mých info je to prokazatelné.U­vidíme :-))

Středa 28. března 2012 ve 22:33® osprey
osprey

bowman> Ahoj Vlasto. Díky za názor. Jen nevím, kde jsi padl na to srovnání s nejlevnějšími očky. Ta klasika vpravo jsou čistokrevná Fuji SiC.

S těmi delšími hody je to zajímavé. Vyzkoušíme to v květnu.

Středa 28. března 2012 v 18:44® bowman

Káčka jsou dle mého názoru nejen velmi pěkná,ale i vysoce funkční.Navíc srovnávat je s těmi nejlevnějšími očky je jako srovnávat starou Š120 a dnešní automobil vyžší střední třídy.Těch výhod je už dneska prokazatelně vícero.Jsou to třeba i delší náhozy(10 a více %) a díky širokému rozpětí nožiček u dvounožičkového očka i práce společně s blankem prutu.Očko se „ohýbá“ s blankem a tím méně ohrožuje blank při vysoké zátěži.Co se týká váhy oček,tak je tam opravdu mírný nárust.Vážil jsem 9ks oček"K" a 9ks takových jako je na obrázku vpravo.Velikostně stejná ale koncové očko u káček bylo MNST proti zamotání vlasce.Tudíž teoreticky mnohem těžší.Rozdíl váhy činil 0,75gr ve prospěch klasiky.To je rozdíl který je nepodstatný a lze ho ho snadno prohospodařit při vázání a lakování. Takže za mě " Káčka" super.Po AGS to nej :-))))

Úterý 27. března 2012 v 16:48® skwor
skwor

Káčka jsem viděl na dvou typech vláčáků na výstavě v Praze a působilo to na mě… divně. Asi bych si prut s nimi nekoupil, klasika se mi líbí víc.

Úterý 27. března 2012 v 7:02® Martin Chmelík

Já osobně volím klasiku, osobně se mi K očka ani moc nezamlouvají po designové stránce. Připadají mi tak nějak „vykloubené“. U vláčecích prutů se mi tato očka už vůbec nelíbí. U kaprových jsem viděl jeden model, kde jsem dal + za větší, první „vývodové“ očko. Ale ty se dnes dělají i u standardních oček. A zamotání šňůry kolem očka? Setkal jsem se s tím, ale tento jev se mi stává tak jednou, maximálně dvakrát za 10 let. :-))