Chytej.cz

Kormorán velký - chráněný škůdce?

Pondělí 19. prosince 2011 ve 13:44 vložil(a) HaD | Pořady Chytej TV | 103.641 zhlédnutí

Dokument, který mapuje zřejmě nejožehavější problém současného rybolovu – kormorána velkého.

V dokumentu se k problematice vyjádří zástupce Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství, zástupce krajského úřadu Královohradeckého kraje, Českomoravské myslivecké jednoty, zástupci ČRS a zástupci produkčních i sportovních rybářů. Rovněž se dozvíte o škodách, jaké kormorán působí včetně možných řešení současného stavu.


Nefunguje vám toto video? Dejte nám prosím vědět.
     

Informace o videu

  • délka: 26:30
  • autor snímku: CHYTEJ.TV
  • datum natočení: 2011
  • zdroj: Chytej.cz

Hodnocení videa

  • špatné video
  • podprůměrné
  • průměrné video
  • nadprůměrné
  • vynikající video

86 hodnocení, v průměru 4.8 hvězdiček

rybářská videa | vložit video | vložit toto video na vlastní stránky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k videu

Pondělí 2. dubna 2012 ve 13:39® plavčík Tom

Surky11: Já se domnívám, že většina myslivců není ochotná s regulací kormorána pomoci především kvůli jedincům, jako jsi Ty. Sportovnímu rybolovu se věnuji 15 let a myslivosti 5 let, tudíž jsem již udělal jistý obrázek o fungování věcí, ale tolik nesmyslů, co si napsal Ty, jsem ještě neslyšel. Za prvé: nepopírám, že mezi myslici je spouta takových, kteří to dělají pro maso. U rybářů ten fenomén podle Tebe neexistuje? Za druhé: Ukaž mi na jediného myslivce v republice, který za rok střelí 50 psů. Neukážeš mi ani jednoho, protože každý myslivec, který dnes psa zastřelí (byť je to v souladu se zákony) je vláčen v médiích a panélákový „znalci“ přírody z něj dělají netvora. Pokud o problematice toulavých psů v přírodě nic nevíš, nepouštěj se do takových diskuzí (bohužel je moderní, že každý mluví do něčeho, o čem nic neví). Za třetí: pokud si video pozorně sledoval od začátku do konce, zjistil bys, že myslivci jsou ochotni s tímto problémem pomoci, ale má to jistá úskalí (plachost kormoránů, jejich učenlivost, zákaz lovu vodní pernaté zvěře olověnými broky, atd.). Za čtvrté: nevím, jestli to z videa dostatečně jasně vyplynulo, ale pokud bys byl znalý problematiky, věděl bys, že v současné době škody, které kormoráni způsobí, hradí MŽP, ale v okamžiku, kdy kormorán bude zařazen mezi zvěř, kterou je možné lovit bez výjimek, přejde povinnost placení škod způsobených kormorány na uživatele honiteb, tzn. na myslivce a to je hlavní důvod proč se Ministerstvo zemědělství a Českomoravská myslivecká jednota brání tomuto kroku. Je opravdové umění způsobit problém a odpovědnost za něj potom hodit na někoho jiného. Chyba je v první řadě na Ministerstvu životního prostředí, které tento stav svým jednáním dopustilo a ten šišlavý úředník z videa má ještě odvahu se tvářit, jako by vlastně řešení bylo hrozně jednoduché. Ano, řešení jednoduché bude, ale až v okamžiku, kdy se někdo na MŽP chytne za nos na vydá směrnici, která podřízeným správním orgánům nařídí povolovat bezpodmínečné výjimky k lovu kormoránů. Proto příště než budeš zase psát o střílení psů, které mají na svědomí „kluci v zelených kazajkách“, doporučil bych Ti nejprve trochu hlubší exkurz do problematiky, abys potom ze sebe zbytečně nedělal hlupáka.

Čtvrtek 22. března 2012 v 19:29@ Surky11

Samozřejmně, že není pro myslivce nijak zajimavé střilet kormorána reději budou střilet tu jednu srnku a dva zajice co mají v reviru, nebo nejlépe sousedovic kočku. 300 kč za odstřel z vyjímky se jim zdá málo, ale psu z vesnice maji všichni střelených 50 zadarmo proč? Protože pes pánovi utekl z vodítka a chytl srnčí stopu. Pokud budeme čekat az na regulaci na rozumnou mez, aby byl kormorán vyřazen z přisně chraněných druhů, tak do té doby budou řeky prazdné. To je řešení lidí, co u vody nikdy nebyli a hlavně položme si otázku „komu to vadí“? Myslivci mají odtřel škodné, my Kormorána na udici nechytíme, to je bohužel stav, diky kterému můžeme jen doufat, že pánové v kravatách na ministerstvu a kluci v zelených kazajkách, udělají konečně něco užitečného pro jedno z nejstarších a nejhezčích řemesel na světě.

Středa 29. února 2012 ve 20:27@ barbusna

možná trochu s křížkem po funuse, ale snad se něco pohne. toto jsem našel: http://www.ceskenoviny.cz/…ativu/759390

Středa 25. ledna 2012 ve 22:22® SURF

ještě přidám jeden odkaz:http://www.crsplzen.cz/…inky/72.html. když se podívám na datum a velikost vysazovaných ryb, tak se nemohu ubránit dojmu, že jde o „krmnou směs“ pro kormorány. tolik práce, peněz, krásy..... přijde nazmar. podle mě je jediné řešení: razantní…

Středa 25. ledna 2012 v 17:24® SURF

http://www.crsplzen.cz/…inky/63.html Nevím, jestli je to pro Vás novinka. Pro mne ano.

Neděle 8. ledna 2012 v 17:46® jepice-zruseno

Lu©K> Jo a navíc ten článek jasně vypovídá o tom, že autor netuší, že pro rybáře mohou být třiceticentimetrové plotice zajímavým úlovkem. Nejen že jsou zdrojem zábavy, ale někdy i potravy. I takové domácí zavináče jsou docela dobré. Je tedy pravdou, že dneska spoustu lidí vzhledem k množství duháků a kaprů v našich vodách ani neví, jak chutná plotice nebo třeba výborný perlín.

Sobota 7. ledna 2012 ve 14:58@ Lu(c)K

jepice – je to jak píšeš, vůbec to navíc nevypovídá o situaci na malých vodách nebo na rybníku. Dal jsem to sem, že je to jiný pohled na černobílý problém.

Pátek 6. ledna 2012 ve 22:36® jepice-zruseno

Lu©K> Ten článek je trošku zavídějící co se velikostního složení týče, to se i v článku naznačuje. V zimě by to dopadlo asi jinak. Psát, že kormorán v troji ve velice proudné vodě pod jezem nechytá kapry, je trošku kravina – není to z důvodu toho, že by mu nechutnali, ale spíše z důvodu toho, že tam téměř v zimě asi nejsou. Nevím, kolik je v troji pod jezem štika a candátů a duháků, ale určitě jich bude oproti jiným rybám minimum, takže ani dvacet vzorků (natož šest až sedm) by nedokázalo to, že kormorán se zaměřuje na jiné ryby. Že bude v jeho žaludku nejvíce plotic, tloušťů a proudníků a ježdíků je jasné. Jsou to zde asi nejčastější druhy, teda alespoň já jsem tu snad ani jiné neulovil. Ještě jsou tam v tom proudu parmy. Pod jez se stahují na zimu bílé ryby z celého okolí a tak zde kormoráni zimují každým rokem, přičemž čím větší zima, tím jich je tu více. V době, kdy byl článek napsán bylo ryb pod trojským jezem opravdu hodně, zdržovaly se ale jen ne pár místech. V poslední době sem tam moc nechytal, tak nemám přehled.

Pátek 6. ledna 2012 ve 21:43@ Lu(c)K

našel jsem článek, jak je to asi s kormoránem v Troji. http://ziva.avcr.cz/…v-praze.html. je tam i pravděpodobné složení jeho potravy, pokud tam zimuje. Tahle řeka je asi fakt schopná ho každý rok přes zimu nakrmit, aniž by ryby zkolabovaly.

Čtvrtek 5. ledna 2012 ve 22:05@ Lu(c)K

jepice – to by mohlo být i sportovně zajímavý zážitek. on by se plácal na vlasci na obloze a rybář utíkal po poli za ním aby ho neutrh. Taková kormo-drakyáda. Ale co kdyby ti uletěl i s vercajkem? :) A dokážeš si představit tu melu, kdyby jsi při mouše chytil i další dva na přívěsy?

Čtvrtek 5. ledna 2012 ve 21:10® jepice-zruseno

Mám jednu otázku: Nedají se kormoráni chytat na rybičku nebo na přívlač? Pokud by to šlo, všichni by měli co chytat v duchu chyť a pusť (samozřejmě by byla oficielně cílem nějaká dravá nehájená a nechráněná ryba). Svaz jako každý rok náležitě navnadí duhákama a my budeme spokojení. Teda aspoň dokud nepřestanou být chránění a „dědulové“ (bez urážky) je nezačnou igelitkovat ve velkým.

Pondělí 2. ledna 2012 ve 23:04® osprey
osprey

XAXAP> Jak sám víš, dobro a zlo jsou velmi filozofické pojmy. Lišíme se v tom, jak na ně nazíráme.

A Sofokles by, myslím, regulaci počtů škody působícího živočicha za zlo nepovažoval. V jeho časech se i jen potenciální škůdci hubili všemi dostupnými prostředky. Ale to bychom dál pokračovali v té diskuzi…

Takže hodně zdaru a zase někdy příště nad jiným tématem.:-))

Pondělí 2. ledna 2012 ve 22:51® osprey
osprey

ada> Řekl bych, že komerční rybáři podstatně aktivněji spolupracují s myslivci a hlavně platí.

Pondělí 2. ledna 2012 ve 21:29® toman.rich

XAXAP> Sofokles mluvil anglicky? :-) Jinak seš dobrej tragéd.

Pondělí 2. ledna 2012 v 19:10@ Lu(c)K

XAXAP – nebyl Sofokles aktivně zapletený do válek?

Pondělí 2. ledna 2012 v 18:59@ Lu(c)K

…takže k soudu už došlo, ale jejich právník něco podělal – „zbytečně vynaložené náklady na chov ryb (jejichž náhradu žalobce v řízení nepožadoval)“ – je to ale vytržené z textu, jsou tam další ale.

Pondělí 2. ledna 2012 v 18:54® XAXAP
XAXAP

osprey> loučím se s touhle diskusí slovy Sofokla:

All concerns of men go wrong when they wish to cure evil with evil.

Pondělí 2. ledna 2012 v 18:48® XAXAP
XAXAP

David Havlíček> zima je zatím nevytlačila k nám

Pondělí 2. ledna 2012 v 18:44@ Lu(c)K

Z nálezu Ústavního soudu ČR č.j. 2809/09 vyplývá, že uživateli rybářského revíru vzniká skutečná škoda ve formě takové újmy, která znamená zmenšení majetkového stavu poškozeného oproti stavu před škodnou událostí, tedy predačním tlakem kormoránů, a která představuje majetkové hodnoty, jež je třeba vynaložit k uvedení věci do předešlého stavu. Skutečnou škodou jsou i náklady, které uživatel rybářského revíru vynaložil zbytečně (např. aniž se dostavil s nimi očekávaný výsledek, či které musel použít na reparaci stavu vyvolaného škodnou událostí). Takovými zbytečnými náklady mohou být i výdaje, které subjekt rybářského práva vynaložil ze svých prostředků na doplnění stavu ryb ve vodních tocích, k nimž vykonává rybářské právo, byť mu k rybám samotným nesvědčilo rybářské právo" – z http://cernozice.cz/file.php?… originál – http://kraken.slv.cz/…3%9AS2809/09

Pondělí 2. ledna 2012 v 18:29® ada

Zdravím všechny. Chtěl bych se zeptat přímo Hada nebo Ospreye na jednu, podle mě docela zvláštní věc, kterou jsem zpozoroval v reportáži: Na jednom ze slidů (čas 24:55), na kterých jsou uvedena různá čísla, je psáno, že u nás – ČR se střílí 4000 – 6000 kusů kormoránů ročně. Z toho pouze 200 na svazových vodách, kde tihle tvorové páchají z našeho pohledu největší škody. Proč je tohle číslo tak malé? Jak to, že produkční rybáři dokážou „chránit“ svoje ryby mnohem lépe než my, sportovní rybáři? Z té reportáže jsem pochopil, že podmínky pro odstřel jsou pro všechny stejné: 1) vyjednat výjimku 2) přimět myslivce, aby je stříleli. A platí i u těchto údajů, že jde maximálně o desetinu z celkového počtu ptáků? /n /t Jinak bezva reportáž, jen tak dál. U nás v Plzni prý bude koncem února konference o kormoránovi pořádaná svazem, tak uvidíme, s čím se vytasí.

novější starší
Stránky:   11 10 9 ...