Chytej.cz

Recenze na Daiwa Luvias 1003

vložil(a) 21.3.2011 osprey | Smekací navijáky | zobrazeno: 9928×

Celkové hodnocení

hodnoceni

Cena

11 000 Kč

Vlastnosti

Miniaturní luxusní naviják pro lehkou přívlač

hmotnost: 160 g

kapacita cívky: 100 m vlasce 0,15 mm

převodový poměr: 4,7 : 1

návin na otočení kličky: 59 cm

6 kuličkových ložisek (2 typu CRBB)

Vlastní recenze

Luvias 1003 je luxusní miniaturní naviják s odlehčeným plastovým tělem určený pro lehkou přívlač. Jde o skutečně maličký navijáček s kapacitou přibližně 100 m vlasce o průměru 0,15 mm.

V některých ohledech ale zas tak malý není. Jedním z těchto ohledů je široká „daiwácká“ cívka, z níž se vlasec nebo šňůra velice dobře smeká. Díky ní jsou hody i s lehkými nástrahami na takové tintítko až překvapivě dlouhé. Téměř čtyřcentimetrová šířka cívky dovoluje i při převodovém poměru 4,7 : 1 dosáhnout návinu 59 cm na jedno otočení kličky, což je při běžném vláčení a jmenovitě při lovu na „gumy“ ještě akceptovatelné.
Malá kapacita cívky je dána hlavně tím, že je hodně mělká. V zásadě na ni navinete kolem 100 m tenkého vlasce nebo šňůry (víc stejně není třeba) a nezvyšujete hmotnost navijáčku případným podvinem. Dík zaionové (speciální plast) konstrukci váží Luvias 1003 pouhých 160 g a navinutím malého objemu návinu tento údaj příliš nenavýšíte. Když už je řeč o návinu – nezbývá mi, než konstatovat, že je perfektní – odshora až dolů souvislý válec mírně se rozšiřující na horním konci, což je dáno přímo konceptem cívky a není to vada, nýbrž vlastnost

Zatímco na hmotnosti těla navijáku se něco ušetřilo, na kvalitě jeho útrob nikoli. Uvnitř jsou klasické převody Digigear, konstrukce je omyvatelná, řadič s rolničkou je stejný, jakou byste nalezli u řad Certate nebo Infinity-Q a tak by se dalo pokračovat. V podstatě se jedná o výbavu nejvyšších řad navijáků Daiwa vloženou do miniaturního zaionového těla s cílem dosáhnout pocitu úžasné lehkosti a dokonalosti. Myslím si, že se to v rámci možností podařilo na výbornou.

Je jasné, že v malém těle, u něhož se nepočítá s tvrdým nasazením při lovu velkých ryb, mohly být některé věci redukovány. Počet kuličkových ložisek klesl na 6, z čehož 2 jsou typu CRBB (tedy nejvyšší třídy se speciálně upravenými povrchy). Brzda má technické rysy shodné s firemními top navijáky, ale počet brzdových podložek byl omezen na jedinou. Ubylo díky tomu několik gramů a z vlastní zkušenosti mohu říct, že při zdolávání úlovků do 60 cm toto řešení zcela postačuje.

Brzda pracuje plynule, přesně a je jemně nastavitelná. Na úplné dotažení je třeba několik otoček matice, takže brzdnou sílu sice nelze bleskově měnit, ale je možné ji skutečně precizně vyladit. Klička Luviasu se šroubuje napevno do převodů a sedí v těle téměř bez vůlí. Můžete si ji samozřejmě našroubovat zleva i zprava, podle toho, kterou rukou točíte. Madlo kličky je příjemně velké a krásně se drží.

Luvias je postavený kvůli pocitům při lovu a ty jsou skutečně velmi příjemné. Dík vyspělé neošizené technologii se jedná o poctivý a dostatečně výkonný naviják prakticky bez vůlí, se kterým se krásně točí, takže se můžete koncentrovat na každé drbnutí ryby, i když je dělí třeba i desítky minut. Lehkost navijáčku dovoluje bez problémů odchytat osm až deset hodin lehké přívlače. Snadnost nahazování i celého ovládání, chod převodů při zdolávání ryb, práce brzdy – stále mě napadá jen jediné slovo – příjemné. Jestli to stojí za pětimístnou sumu, to už musí zvážit každý sám.

Daiwa Luvias 1003 Daiwa Luvias 1003 Daiwa Luvias 1003

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k recenzi

Úterý 12. července 2011 ve 13:40® jarda01

Nevítě někdo jaký má průměr cívka u navijáku.Když by jste to porovnali, odpovídá to u shimana 1000, 2500 .. Díky.

úvodní strana recenzí - výpis recenzí v této kategorii - přidat recenzi