Chytej.cz

Recenze na Daiwa Seagate 3500E-QD

vložil(a) 21.3.2011 osprey | Smekací navijáky | zobrazeno: 6454×

Celkové hodnocení

hodnoceni

Cena

kolem 9000 Kč

Vlastnosti

Výkonný smekací naviják vhodný i pro lov na moři. kapacita: 190 m vlasce 0.32 mm (v přepočtu 220 m 0.30 mm) převodový poměr: 5,3 : 1 hmotnost: 395 g návin na otočku kličky: 91 cm 7 kuličkových ložisek (z toho 2 CRBB)

Vlastní recenze

Daiwa má podobně jako další velcí výrobci ve výrobním programu vybrané série navijáků určené pro speciální účely. Od běžných univerzálně pojatých navijáků se tyto stroje liší tím, že mají některé části přispůsobené specifickým nárokům, které jsou na ně při té které konkrétní technice kladeny. I Daiwa Seagate, jíž je věnována tato recenze, je takovým speciálem. Její doménou by mělo být silové zdolávání velkých dravých ryb, zejména na moři. V našich podmínkách by se recenzovaný model mohl uplatnit při sumcové přívlači.

Protože Daiwa dost intenzivně obměňuje svou nabídku, existuje celá řada regionálních verzí a dokonce i v rámci jednoho typu se objevují konstrukční rozdíly, raději zdůrazňuji, že celý tento text je věnován verzi 3500E-QD a uvedené informace nemusí platit pro celou řadu Seagate. Namátkou uvedu jeden rozdíl: Seagate vel. 5000 a 6000 má podle katalogu jen manuální ovládání překlápěče – kvůli vyšší odolnosti. Testovaný naviják má ale normální plně funkční pružinový překlápěč.

Seagate je specifický v několika ohledech. Zajímavá je brzda, která má mimořádně rychlý náběh. Vše podstatné se na ní odehraje během poloviny otáčky matice – jinými slovy otočením o 180° se z brzdné síly blížící se minimu dostanete téměř k maximálnímu dotažení. Umožňuje to rychle reagovat na některé situace a bleskově změnit brzdnou sílu např. při prudkém výpadu ryby u břehu nebo boku lodi. Je otázka, jak dalece toto využije rybář lovící na našich revírech. Konstrukčně je brzda velmi podobná navijákům Certate nebo Infinity-Q a tedy velmi kvalitní s třemi brzdnými lamelami a gumovým utěsněním proti proniknutí nečistot. Jediným zásadním rozdílem je stoupání závitu dotahovacího šroubu, v jehož důsledku se brzda dotahuje výrazně rychleji.

Navijáky Seagate jsou primárně určeny k nasazení na moři. Tělo i cívka jsou z hliníkové slitiny a působí vcelku bytelným dojmem. Kvůli vytahování nástrahy z hloubek byl zřejmě vznesen požadavek na větší rychlost navíjení a proto byl převodový poměr navýšen na u Daiwy poměrně neobvyklých 5,3: 1, což se projevilo nárůstem návinu na jedno otočení kličky na 91 cm. Převody zůstaly i tak poměrně bytelné a nemají problém ani s vlečením velkých nástrah. Na Seagatu je vidět, že patří do vyšší třídy smekacích navijáků Daiwa – vypovídá o tom dutý překlápěč s rolničkou pokrytou nitridem titanu, atraktivní design (zejména cívka a klička vypadají opravdu dobře) i celková kvalita zpracování. Výrobce počítá i s použitím silnějších pletených šňůr a právě bytelnost převodového ústrojí, velká výdrž a dlouhá životnost by měly být největšími devizami tohoto navijáku.

Velikostně je Seagate 3500 stále ještě použitelný pro dlouhodobější nasazení při přívlači – váží 395 g a s tím se nechá pár hodin mávat. Kapacita 190 m vlasce 0,32 mm je dostatečná na ledacos, ale pravděpodobně si majitel na cívku navine spíš pletenou šňůru a té se tam vejde víc než dost. Poněkud smutnou skutečností je fakt, že náhradní cívka není součástí balení a je ji třeba v případě potřeby dokoupit. Klička rovněž vypovídá o tom, že naviják je určen pro hrubou práci – je prodloužená kvůli větší síle při navíjení a opatřená masivním madlem pokrytým měkkým porézním materiálem EVA. Je to velmi příjemné na dotek, zejména pokud je chladno a když zaberete, je to znát. Oboje ale asi nejvíc ocení ten, kdo by služby Seagatu využil pro lov tresek přívlačí někde na severu. Z navijáku Seagate jsem měl trochu rozporuplný pocit. Je tu určitá vůle na kličce, s níž se u navijáků stavěných Daiwou podle konceptu „Real Four“ (tj. od Caldie výš) nesetkáte a jeden ze tří kusů, které jsem měl v ruce mě co se týče chodu dost zklamal. V této cenové relaci (na jaře 2011 kolem 9 000 Kč) bych čekal víc. Dva zbylé kusy byly v pohodě. Když nic jiného, asi bych z tohoto důvodu preferoval koupi takovéhoto navijáku v kamenném obchodě.

Daiwa Seagate 3500E-QD Daiwa Seagate 3500E-QD Daiwa Seagate 3500E-QD

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.

úvodní strana recenzí - výpis recenzí v této kategorii - přidat recenzi