Chytej.cz

Recenze na Daiwa Exceler 3500E

vložil(a) 21.3.2011 osprey | Smekací navijáky | zobrazeno: 5228×

Celkové hodnocení

hodnoceni

Cena

kolem 3000 Kč

Vlastnosti

Smekací naviják Daiwa Exceler 3500E kovové tělo i cívka hmotnost: 415 g kapacita: 220 m vlasce 0.30 mm převodový poměr: 4,8 : 1 návin na otočku kličky: 83 cm 4 kuličková ložiska

Vlastní recenze

Daiwa Exceler ve velikosti 3500 ke mně doputoval jako naviják určený pro použití v kombinaci s těžkým feederovým prutem řady Aqualite. Uvažoval jsem i o vláčce, ale chod tohoto konkrétního kusu mě příliš nenadchl. Viděl jsem podstatně lepší Excelery a navíc se pod názvem Exceler dělá několik řad navijáků s různým stupněm výbavy. Tohle je jedna z nejstarších a nejobyčejnějších. V současnosti je nahrazována novějšími, lepšími a dražšími řadami (např. Exceler X).

Celkově bych řekl, že Exceler řady E je dobrý naviják, ale nedosahuje úrovně mašinek stavěných podle konceptu Real Four, má lehoučkou vůli na rotoru, podstatně větší na klice a může se stát, že koupíte kus, jehož chod nebude zrovna excelentní. Právě napsané řádky nelze vztáhnout na další řady Excelerů – jsou to v mnoha ohledech jiné navijáky, pouze využívající zavedené obchodní jméno. Tečka.

Mám-li se vyjádřit k Exceleru, který jsem si mohl vyzkoušet, vnímám ho spíše jako univerzální naviják, jehož devizami jsou slušný výkon a odolnost. Můžete ho použít na libovolnou techniku počínaje klasickým lovem na položenou nebo chytáním dravců na rybičku přes feeder až po přívlač. U velikosti 3500 to ovšem bude těžký feeder a těžká přívlač. Rozhodně by měl Exceler vydržet víc než mnohé nablýskané kolovrátky s dvojnásobným počtem ložisek prodávané za pár korun. Připouštím ale, že to na trhu nebude mít lehké, protože v jeho cenové kategorii je pěkně našlapáno. Mnohé stroje se mu provedením, vzhledem i dojmem při točení kličkou někde v obchodu vyrovnají nebo ho dokonce předčí a to, jak bude která mašinka šlapat za pár let, to při koupi málokdo řeší – už proto, že to je prakticky nemožné s jistotou předpovědět.

Jedná se o celokovový naviják a jen pro zajímavost – základní korpus těla vyrobený z hliníkové slitiny Hardbody-Z je stejný jako je použit u daleko kvalitnějšího navijáku Seagate určeného pro těžké nasazení. Alespoň jsem nenašel jediný rozdíl. O masivnosti konstrukce svědčí i poměrně velká hmotnost – verze 3500 váží 415 g a to je docela dost. Kovové jsou také obě dodávané cívky, mimochodem velice pěkně zpracované. Plusem je i skutečnost, že převody navijáků Daiwa jsou hodně výkonné a trvanlivé.

Pokud jde o další technická data, pak uvnitř navijáku najdeme 4 kuličková ložiska, což představuje zhruba pokrytí všech důležitých míst, převodový poměr je nízký – jen 4,8:1, ale to umocňuje sílu převodů. Rychlost navíjení je díky široké cívce i tak dostatečná – na otočení kličky se navine 83 cm. Mimoto se vlasec z široké cívky dobře smeká, což má pozitivní vliv na délku náhozů. Kapacita cívky Exceleru 3500 je 220 m vlasce o průměru 0,30 mm. Na brzdě se nešetřilo. Má tři brzdné lamely oddělené kovovými kotouči a dostatečnou třecí plochu, takže se dá brzdná síla velice plynule a přesně nastavit a brzda bezchybně pracuje i při velké zatížení. Matice brzdy je důkladně „utopena“ v cívce, takže nehrozí, že by se za ni zachycoval vlasec. Přitom je dostatečně velká a dostupná, aby se s ní dalo bez problémů manipulovat.

Návin vlasce na cívku je nepatrně soudkovitý, ale v porovnání s mnoha jinými navijáky je to velice slušné. Překlápěč pracuje perfektně, ale má jen obyčejný drátěný oblouk. Myslím, si, že s ohledem na svou cenu by si naviják zasloužil nějaké reprezentativnější řešení. Klička je rychlosklopná, ale spoj sedí naprosto dokonale. Již zmiňovaná vůle vzniká v uložení kličky, sklápěcí mechanismus se na jejím vzniku nijak nepodílí.

Celkově vzato, Exceler 3500E je jednoduchý bytelný naviják pro univerzální použití. Má robustní převody, kvalitní brzdu a předpoklady vydržet pár let intenzivnějšího nasazení. Krom toho i celkem slušně vypadá. Milovníky hedvábného chodu bez vůlí ale asi nenadchne. Asi nejvíc by ho mohl ocenit rybář s všestrannou aktivitou, který potřebuje jednoduchý spolehlivý naviják.

Daiwa Exceler 3500E Daiwa Exceler 3500E Daiwa Exceler 3500E

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.

úvodní strana recenzí - výpis recenzí v této kategorii - přidat recenzi