Chytej.cz

Recenze na Daiwa US 80 XE

vložil(a) 18.12.2010 jepice-zruseno | Smekací navijáky | zobrazeno: 5285×

Celkové hodnocení

hodnoceni

Cena

650

Vlastnosti

Naviják s krytou cívkou, typ pod prut s páčkou (UnderSpin) Hmotnost: 260 g Kapacita cívky: 95m/0,22mm Převodový poměr: 4,7 : 1 Materiál: téměř vše důležité kov, otáčející se váleček na kolíčku a hrana otvoru krytu z TiN Brzda: zadní Zarážka zpětného chodu není tzv. „nekonečná“. Naviják je prodáván s vlascem. Vyroben v Číně. Uvedená cena modelu je po slevě a zároveň nejnižší, se kterou jsem se v ČR zatím setkal.

Vlastní recenze

Praktické zkušenosti z dlouhodobého provozu doplním později, naviják mám teprve krátce. V této recenzi se spíše pokusím detailněji popsat funkci toho navijáku pro ty, kteří s tímto typem ještě neměli tu čest. Na internetu je totiž o těchto navijácích informací jako šafránu.

Určení navijáku: Naviják je vhodný zejména pro přívlač na malých zarostlých vodách, které vyžadují časté, ale kratší náhozy lehčími nástrahami. Nemělo by docházet k tvorbě paruk při náhozech, a to ani při používání rotačních třpytek. Pro jednoduchost ovládání je také často doporučován začínajícím rybářům.

Popis funkce navijáku: Naviják navíjí pomocí bubínku před cívkou, ze kterého ční na jedné straně otočný kolíček (u dražších typů bývají kolíčky dva naproti sobě). To celé je schované pod krytem. Před náhozem se zmáčknutím páčky ukazováčkem zasune kolíček do bubínku a celý bubínek se zároveň poněkud vysune dopředu. V přední části bubínku je kroužek z měkkého plastu, který přitiskne vlasec k vnitřní straně krytu. Tím je vlasec poměrně pevně držen. Při vlastním náhozu se ukazováčkem uvolní páčka, tím dojde k návratu bubínku do původní polohy a vypustí se vlasec. Okamžik puštění páčky je tedy schodný s okamžikem uvolnění vlasce prstem při nahazování s běžným navijákem. Při letu lze nástrahu zbrzdit nebo zcela zastavit opětovným stisknutím páčky (např. pokud se nástraha nebezpečně blíží ke křoví u druhého břehu). Kollíček vyskočí a naviják navíjí po otočení kličkou. Nevýhodou zdá se být zejména cívka, která je velice úzká a neosciluje. (U některých dražších typů ale oscilovat může.)

Konkrétně tento naviják nemá žádné kuličkové ložisko, přesto chodí velice hladce. Doufám tedy, že čínští soudruzi dali na pohyblivá místa ucházející pouzdra a s pomocí robusního kovového těla a vůle Boží naviják přečká v pořádku více sezón. Brzda je velice citlivá, vzhledem k určení navijáku má dostatečný rozsah. Část tvrdého tlustého vlasce jsem v navijáku nechal jako podklad, na nějž jsem nomotal vlasec 0,14. Přesto, že se na cívku ukládá značně nerovnoměrně, nedochází při náhozu ke vzniku paruky. Doufám, že jsem neznalým osvětlil funkci a zbavil je alespoň části předsudků k neznámému. Všem znalým děkuji za doplnění zkušenstí nebo opravení informací.

Daiwa US 80 XE

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k recenzi

Pondělí 24. února 2014 ve 20:47® tragikomix
tragikomix

Přátelé, kamarádi naviják má za sebou celou sezonu a máme tu nové poznatky. Po zhruba 40 vycházkách se projevuje jemná vůle na kličce. Několikrát se poroučel do vody, ale vždy stačilo odšroubovat kryt cívky a vodu vyfoukat a nechat vysušit. Po vyčištění a promazání jde naviják stále hladce. NEJDŮLEŽITĚJŠÍM POČINEM JE OŠETŘIT NAVIJÁK TUKEM PŘED NATOČENÍM VLASCE NA CÍVKU!!! Já jsem konkrétně použil olej ve spreji Condor.

Neděle 28. dubna 2013 v 10:53® jepice-zruseno

tragikomix> 1500 mi přjde být velmi přemrštěná cena.

Pátek 26. dubna 2013 ve 22:42® tragikomix
tragikomix

Je to 14 dní co chytám s novou Daiwou a jsem naprosto unešen. Ani jedna paruka a to chytám na fakt rychlý vodě. ;-) Jsou trochu znát vůle, ale naviják drží všechna čest ;-)

Čtvrtek 7. února 2013 v 15:29® tragikomix
tragikomix

Dneska mi přišla daiwa domů. Už se těším až jí půjdu vyzkoušet. Trochu mě zklamalo, že sem za ní dál 1500-, Kč a je to Made in China. Ale třeba překvapí ;-)

Úterý 23. srpna 2011 ve 12:29® jepice-zruseno

Po intenzivním vláčení (půl sezóny) se objevují slabé vůle. Přesto je to momentálně můj nejpoužívanější naviják, zejména kvůli tomu, že nedělá paruky při chytání na třpytku.

Neděle 16. ledna 2011 v 17:41® jepice-zruseno

Často se diskutuje špatném odhozu těchto navijáků. S tímto navijákem jsem dnes provedl test před domem, kdy jsem opakovaně nahodil třpytku mepps aglia, velikost 0 do vzdálenosti přesahující 20m. Vlasec jsem použil 0,14. Akorát kolemjdoucí divně koukali.

Neděle 9. ledna 2011 v 5:40® jepice-zruseno

Bezvadné chytání v zimě v rukavicích.

úvodní strana recenzí - výpis recenzí v této kategorii - přidat recenzi