Chytej.cz

Recenze na DVD Chytáme v Norsku

vložil(a) 26.1.2009 Raf | Videa | zobrazeno: 1859×

Celkové hodnocení

hodnoceni

Cena

299,- Kč

Vlastnosti

neuvedeno

Vlastní recenze

Dalším nově vzniklým DVDýčkem je 142 minut dlouhé „Chytáme v Norsku“. Norsko je krásnou malebnou zemí, která se dokumentuje téměř sama. A pokud má v ruce kameru někdo, kdo s ní umí profesionálně (D. Bonaventura) a před ní stojí někdo, kdo si rozumí se slovy a zná rybařinu (R. Diviš) a kdo rozumí dokonale místnímu prostředí (Z. Edelmann), tak špatný film snad ani vzniknout nemůže.
Skandinávie není krajem, který by se dal „prosvištět“ se zavřenýma očima. A tak už samotná cesta na sever Norska přes odbočky na loviště pstruhů a pastviny pižmoňů byla přesně podle mého gusta. Vlastní lov na moři zahajuje parádně dlouhé, byť neúspěšné zdolávání R. Diviše a předznamenává tak krásné prolínání časových rovin, které provází celý film. Tým chytej.cz totiž našel ve svých filmech velmi rozumný kompromis mezi teorií a praxí. Zásady a nejnovější trendy v mořském rybolovu tak nejsou vysvětleny v průběhu dvouhodinové přednášky, ale stále působí jakoby nalévány do hlavy spontánně v průběhu lovu.
Dobře působí i zvolená hudba, zvláště působivě zní během zdolávání halibuta, a také dlouhé podvodní záběry. Na Norské rybaření je ve filmu až nezvykle šetrně zacházeno s úlovky. Komentář, ze kterého vyplývá vysvětlení, jak to zařídit, aby se dala pustit zpět i ryba na moři, je rozhodně krokem kupředu.
DVD dobře zachycuje i fakt, že se mořská rybařina neustále vyvíjí. Když jsem byl před třemi lety v Norsku, tak se pomalu začala trochu více rozšiřovat vertikální přívlač s velkými jigovými hlavami a gumami. Multiplikátory měly maximálně počítadlo metrů. O rok později se rozmáhaly „létající oka“. Dnes letí a chytají velké ryby giant jigheady. Radek výborně vysvětluje funkčnost další novinky z oboru – elektrických multiplikátorů – bez kterých to za chvíli také nepůjde.
Na závěr musím autory pochválit za to, že se kromě tradičního pilkrováná a jigování, věnovali i lehčí fjordové přívlači, byť by si její vysvětlení určitě zasloužilo trochu více prostoru.
Jedinou výhradu k filmu spatřuji k opomenutí způsobů lovu mníků na přirozené nástrahy. Možná si ale autoři nechávají rezervu na další díl. Kdyby bývalo bylo „mníkování“ uvedeno už nyní, nemělo by DVD Chytáme v Norsku chybu.

DVD Chytáme v Norsku

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.

úvodní strana recenzí - výpis recenzí v této kategorii - přidat recenzi