Chytej.cz

Proč je sucho? Zajímavé povídání s hydrobiologem

Pátek 21. června 2019 ve 13:34 | vložil(a) revoke | zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz/… | 1.366× zobrazeno | 2 komentáře

Rybníky, to není jen místo pro chov ryb. Neocenitelnou úlohu mají i v boji proti suchu. Ovšem pozor. Samotný rybník krajinu nezachrání, vždy musí být totiž v souhře s celou okolní krajinou.

„Postavíme-li v rybník v krajině, kde je obrovská erozní činnost, bude se rybník velmi rychle zanášet. Když se nad rybníkem nachází obec, která špatně nakládá s odpadními vodami, bude v rybníku mizerná kvalita vody. Takže ano, mohu postavit rybník, ale mohu si tím do budoucna nadělat na problémy,“ vysvětluje. Kvalita vody v rybníku tak přímo souvisí se způsobem hospodářství.

Role rybníku je přitom v krajině neocenitelná. Přestože se totiž část vody z rybníka v horkých měsících vypaří, do krajiny se pak vrací jako rosa. „Navíc rybník z velké části tvoří to, co nevidíme, tedy podzemní voda,“ upozorňuje Jindřich Duras, že rybník bývá propojen se zásobárnami vody například ve studních.

Celý rozhovor si poslechněte zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/…cuje-7967727?…

img130007.jpg

všechny krátké zprávy - přidat zprávu

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze ke zprávě

Čtvrtek 10. června 2021 v 5:09® ivana665

Já si myslím, že se to zase za pár let vrátí do normálu, alespoň v to doufám. Už vloni dost pršelo a vody přibylo. V zimě bylo dost sněhu, květen skoro celý propršel, takže se snad hladiny vod zvednou. V těchto sušších letech se rozhodně vyplatí vlastní studna. Zalévat zahradu vlastní vodou ze studny je to nejlepší a hlavně i cenově výhodnější a vody máme dost :-) .

Tento příspěvek byl editován Pondělí 14. června 2021 v 9:43 uživatelem mikuláš.
Středa 10. července 2019 ve 12:18® Bořík

Rybník dělají až stromy na břehu, jinak je to nádrž.