Chytej.cz
Kajak HALIBUT - VÝPRODEJ

NORSKO - nová pravidla platná od 1.1.2018

Úterý 9. ledna v 11:36 | vložil(a) HaD | zdroj: www.rybareni-norsko.cz/… | 479× zobrazeno | žádný komentář

Norsko je právem považováno za jednu z rybářsky a turisticky nejatraktivnějších zemí Evropy. V norských jezerech se loví trofejní štiky a okouni, pstruhové a lipanové řeky se dají počítat na stovky, lososí pooly patří k nejdražším na světě a pobřeží Norska od Bergenu po Nordkapp je stále oblíbenějším cílem příznivců mořské rybařiny ze všech koutů naší planety.

Většina norských rybářů se na řekách a jezerech věnuje přívlači nebo muškaření. Na některých tekoucích vodách je povoleno výhradně muškaření. Plavaná, položená a lov ryb na přírodní nástrahy jsou způsoby rybolovu povolené na většině jezer, ale jen na některých řekách. Nejčastěji používané způsoby rybolovu na norském pobřeží jsou přívlač, vertikální přívlač, lov na přírodní nástrahy a pilkrování, které spočívá ve zdvihání a spouštění nástrah. V případě, že cestujete do Norska poprvé, doporučujeme důkladně prostudovat tyto stránky včetně uvedených odkazů nebo přípravu podle knihy nakladatelství Fraus – „průvodce sportovního rybáře – NORSKO".

Rybářské lístky a povolenky vylovení zdolaného pstruhaNa moři a ve fjordech nepotřebujete při lovu ryb na udici žádnou povolenku ani rybářský lístek.

Pro lov lososů, mořských pstruhů a tažných sivenů na řekách a jezerech si musíte zakoupit on-line státní rybářský lístek (Fiskeravgiftskor­t), který stojí 235 NOK / osobu (nebo 375 NOK / rodinu) na celý rok. Lístek by měl být k dostání rovněž na poštách.

Na všech řekách a jezerech je dále vyžadována místní povolenka k lovu ryb. Platnost povolenky je vždy omezena časově (jednodenní nebo týdenní nebo celoroční) a platí pouze na jeden konkrétní revír. Velikost revíru může být od několika set metrového úseku řeky až po oblast stovek kilometrů čtverečních s mnoha řekami a jezery. Ceny povolenek se pohybují od několika norských korun do několika stovek norských korun na den (podle typu vody, rybí obsádky a sezóny). Povolenky prodávají správci revírů, místní rybářské obchody, kempy nebo některé hotely. Ne na všechny revíry je možné povolenku zakoupit – někteří majitelé/správci vod povolenky vůbec neprodávají nebo je prodávají pouze jako součást dalších služeb (rybářského průvodce, ubytování apod). Povolenku pro lov lososů, mořských pstruhů a tažných sivenů můžete získat pouze po předložení celoročního státního rybářského lístku (viz výše).

Předpisy V Norsku neexistují jednotné rybářské předpisy pro všechny sladkovodní revíry. Předpisy se liší revír od revíru a správci revírů je mohou v průběhu sezóny měnit. Na jezerech a řekách s výskytem štik a okounů jsou obvykle předpisy mírné a jednoduché, ale na některých pstruhových a především lososích řekách jsou pravidla rybolovu velmi komplikovaná a přísná. Informace získáte při rezervaci rybářského pobytu nebo od správce revíru.

vlkouš obecný – mořská kočkaZahraniční návštěvníci Norska mohou rybařit pouze na udici (nikoli do sítí), ulovené ryby si mohou ponechat pouze pro vlastní potřebu, nesmějí je prodávat. Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedeny žádné doby hájení, pouze v období od 1.9. do 31.5. je zakázán cílený lov okouníků. Rybář musí respektovat zákonem stanovené minimální lovné míry. Lovné míry nejčastěji lovených mořských druhů ryb jsou:

treska obecná 47 cm treska tmavá 45 cm treska jednoskvrnná 44 cm platýs obecný – halibut 80 cm ostatní druhy platýsů 29 cm žralok ostroun 70 cm mořský ďas 60 cm okouník 32 cm makrela 30 cm pstruh ob. mořský 35 cm siven alpský 35 cm Halibut délky nad 2 metry musí být po ulovení ihned puštěn na svobodu.

Přesné znění zákona a minimální lovné míry naleznete na norských internetových stránkách Lovdata.

Rybáři-návštěvníku Norska, který je ubytován v registrované rybářské chatě, je povoleno odvézt z Norska nejvýše 20 kg vlastnoručně ulovených ryb nebo výrobků z mořských ryb. Rybáři ubytovaní v neregistrované rybářské chatě mají vývozní kvótu sníženou na 10 kg. Limit 20 kg resp. 10 kg je na týdenní cyklus, to znamená, že po vyvezení jedné kvóty má rybář nárok na další vývoz dle kvóty nejdříve za 7 dnů. Z chat uvedených na stránkách rybolov.com patří mezi neregistrované pouze chaty Treekrem I a II. Sladkovodní ryby včetně mořských pstruhů a lososů a ryby zakoupené v Norsku (koupě musí být prokázána platnou účtenkou s vyčíslenou výší daně) se do limitu nepočítají.

Rybáři ubytovaní v registrované rybářské chatě jsou povinni předepsaným způsobem hlásit počet ulovených tresek obecných, tresek tmavých, halibutů, okouníků a vlkoušů. Hlášení počtu ulovených ryb se týká i ryb puštěných na svobodu, provádí se za každou loď, po každém výjezdu na moře a zaznamenávají se i nulové úlovky. Zaznamenává se pouze počet, nikoli hmotnost ulovených ryb a registrace se týká pouze výše uvedených pěti druhů ryb.

V průběhu rybaření dodržujte bezpečnou vzdálenost nejméně 150 m od sádek a rybochovných zařízení.

Při rybolovu z lodě musí mít osoby na lodi plovací vesty viz menu „rybářské lodě“.

Řidiči lodí s datem narození 1.1.1980 nebo mladší musí v Norsku k řízení lodí delších než 8 metrů nebo vybavených motory o výkonu nad 25 HP být držiteli mezinárodně platného oprávnění k řízení motorových lodí příslušných parametrů (kapitánský průkaz).

krabovci z kraje FinnmarkDovoz ryb z Norska do zemí EU Zpráva Komise Evropského Společenství ze dne 5. března 2009 o dovozu výrobků živočišného původu pro osobní spotřebu do zemí Evropského Společenství, kterou se upravuje zpráva číslo 136/2004 Evropské Společenství – Komise č. 206/2009 (EU ABl. Nr. L 77, 24.03.2009, S. 1):

4. Omezené množství výrobků z ryb pro osobní spotřebu Je povoleno dovézt do EU pro osobní spotřebu omezené množství rybích výrobků (např. čerstvých, sušených, vařených, uzených nebo jinak upravených ryb), jestliže jsou splněny tyto podmínky:

  • čerstvé ryby musí být vykuchány a
  • hmotnost výrobků z ryb nepřekročí 20 kg na osobu.

všechny krátké zprávy - přidat zprávu

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.