Chytej.cz

Galerie vláčecích rybářských nástrah

Galerie nástrah: podle abecedy podle druhu podle výrobce
×

Nástrahy podle abecedy

Savage Gear Deviator Belly-up

25. července 2011 vložil(a) osprey | jerky | výrobce: Prologic | 6.269× zobrazeno | 1 komentář

img81_198.jpg
Jerky typu glider (ploché, do stran kličkující) jsou často uváděny do pohybu hydrodynamickým odporem vznikajícím na základě toho, že voda obtéká každou stanu nástrahy jinou rychlostí. Proto často bývá jedna strana jejich trupu vyboulená, zatímco druhá nikoli. Voda, která by musela obtékat obrys vypouklé strany po delší dráze pak vychyluje nástrahu z přímého směru.
Je otázkou, zda vyboulit hřbet nástrahy nebo její břicho a šalamounsky to pojala firma Prologic, která kromě jerku Savage Gear Deviator vyrábí i verzi Deviator Belly-up, což není nic jiného, než Deviator otočený břichem vzhůru. Tělo obou nástrah je ve velikosti 16 cm podstatě identické, jenom háčky v tomto případě vystupují z obrysově kratší strany a verze Belly-up je těžší (rychleji klesá). Rybář si tak může vybrat. U klasického Deviatora je 16 cm velikost doplněna větší 19 cm, naopak verze Belly-up se místo toho dělá v 10 cm verzi, která potěší milovníky menších nástrah a najde uplatnění na našich vodách, kde převažují štiky kolem 50 cm.

Provedení

Plochý plastový potápivý a výrazně ozvučený jerk s poměrně realistickým vzhledem.

Vyráběné velikosti

Vyrábí se jen ve dvou velikostech a to 10 cm (22 g) a 16 cm (84 g).

Kvalita dodávaných háčků

Kvalitní ostré oblé trojháčky s černou povrchovou úpravou. Pravděpodobně se jedná o Ownery ST-36 anebo trojháčky jmenovaným velmi podobné.

Přednosti

Vzhledově se Deviator Belly-up podobá silně protaženému Slideru. Má ale delší tělo a tím i delší amplitudu pohybu.
Je ozvučený, což je dvousečná zbraň – ryby ho sice snáze nalézají, ale na druhou stranu se ho rychleji naučí ignorovat.
Je to výborný jerk na prochytání velkých vodních ploch a provokování aktivně lovících ryb.
Verze 16 cm relativně slušně vyklesává a dá se použít i na hlubších vodách s hloubkou 1,5 – 2,5 m.

Použití

Klasický lov na jerky s adekvátní výbavou. Nástraze vyhovuje rychlejší ráznější vedení, ale při dodržení delších pauz mezi škubanci je možné udržet ho poměrně snadno v pracovní hloubce kolem 2 m.

Lovené druhy ryb

Jako většina jerků je i tento primárně konstruován jako štiková nástraha. Na deseticentimetrovou verzi ale zabere i řada dalších dravců, zejména candát, bolen, sumec a velký okoun. Záběr jiných dravců, než je štika, nejsnáze docílíte někde pod jezy, v době vyšší potravní aktivity ryb anebo když narazíte na hladovou rybu.

Ideální použití

Dobrá nástraha v případě, že potřebujete prochytat velkou plochu a vydráždit k záběru málo zkušené ryby. Dobře se uplatní například na brakických vodách při pobřeží Baltu nebo ve velkých skandinávských jezerech. U nás ho stojí za to vyzkoušet při lovu velkých štik, ale vzhledem k jeho ozvučení se nevyplatí prohazovat s ním stanoviště ryby příliš dlouho. Neozvučenou nástrahou z firemní nabídky je Freestyler a celkem se vyplatí tyto dvě nástrahy (nebo jim podobnou dvojici ozvučená + neozvučená) střídat a zjistit, která je momentálně úspěšnější.

Nevýhody

Nic zásadního. Nástraha si své odchytá, zásadní slabinu nemá a dokonce i cena je celkem realisticky nastavená.

Oblíbené barvy

Nabídka je poměrně široká a protože se sezónu od sezóny mění, je dobré ji sledovat na stránkách výrobce. U vody celkem boduje bílá ryba, okoun a pak pruhované dráždivé vzory - vlastně je to klasika. Snad jen lze dodat, že na mnoha lokalitách, zejména pak na severu Evropy, vynikají právě barevné „jedůvky“, které ve spojení s rachotem kuliček uvnitř nástrahy silně provokují místní zubatice.

img81_199.jpg img81_200.jpg

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k nástraze

Čtvrtek 24. listopadu 2011 ve 22:16® kerob
kerob

10 cm verze nefungovala ani zdaleka podle mych predstav. Sel z domu.