Chytej.cz

Galerie vláčecích rybářských nástrah

Galerie nástrah: podle abecedy podle druhu podle výrobce
×

Nástrahy podle abecedy

Rapala Jointed Shad Rap

13. června 2011 vložil(a) osprey | woblery | výrobce: Rapala | 7.156× zobrazeno | žádný komentář

img69_165.jpg
Jak název wobbleru napovídá, jedná se o „čistokrevného křížence“ dvou osvědčených modelů firmy Rapala - Jointed a Shad Rap. Snoubí se v něm všechny kladné vlastnosti obou vzpomínaných modelů – kromě jediné, jedná se o plastový chrasťák a ještě k tomu v jeho útrobách rachotí opravdu pořádné „rumbakoule“. Na našich revírech přestává být tato vlastnost žádoucí už pár dní po zahájení. Občas se ještě hodí za vyšších vodních stavů a v přikalené vodě, ale obecně je hlasitý zvukový projev spíše nevýhodou.
Tělo wobbleru je poměrně vysoké, má však zploštělé boky.
Jointed Shad Rap je vybaven rozměrnou lopatkou, která je položená téměř rovnoměrně s osou nástrahy. Tomuto prostornému nořítku vděčí wobbler za rychlé a hluboké zanoření a také za dostatečně agresivní pohyb.

Provedení

Plovoucí dvoudílný hlubokopotápivý wobler. Nástraha je ozvučena (v pohybu chrastí).

Vyráběné velikosti

Vyrábí se ve velikostech 4 cm (5 g), 5 cm (8 g) a 7 cm (13 g). Dostupné jsou spíše ty větší dvě.

Kvalita dodávaných háčků

Standardní polooblé trojháčky VMC s černěným povrchem.

Přednosti

Nápadná kývavá akce a vysoká stabilita při pomalém i velmi agresivním vedení.
Umožňuje rychlé zanoření do potřebné hloubky (ke dnu) a dosahuje i slušných letových vlastnosti při nahození.
Má velmi trvanlivou povrchovou úpravu, která vydrží tvrdé nárazy o překážky dna a také útoky i stisk silných zubatých predátorů.
Ohebnost dvoudílného těla vylepšuje držení zaseklého wobleru – dravec si nástrahu z čelisti jen tak snadno nevypáčí.

Použití

Použití je všestranné – klasická přívlač jak ve stojaté tak v proudící vodě, může být použit i k tažení za lodí (trolling).
Vyžaduje použití prutu s tvrdší špičkou, aby se eliminoval vyšší odpor nástrahy (zvlášť v silnějším tahu vody).

Lovené druhy ryb

Na menší model rádi zaútočí potočáci (zvláště v hlubších partiích vody), dále parmy, tloušti a okouni. Větší velikosti neodolá štika ani candát a nezřídka se splete i sumec.

Ideální použití

Hodí se k „vymetání“ říčních jam, prochytávání vývařišť splavů a hlubších koryt, kopírování pat regulací nebo zlomů za rákosovými poli a také k tažení za lodí. Noří se podle síly proudu a rychlosti navíjení do hloubek 2,5 – 4,5 metru. Při lovu v proudech umožňuje zastavení na místě, kde, aniž by byl wobler přitahován, neúnavně ozobává dno a lákavě se vlní (výborná alternativa především na okouny a candáty).
Vzhledem k tomu, že se jedná o plovoucí nástrahu, umožňuje splavání po hladině do předem vytypovaného místa – pod podemleté břehy či převislé větve, do blízkosti překážek, pod lávky a mosty.

Nevýhody

Dodávaný sortiment velikostí je nedostačující. Je škoda, že se tento model nevyrábí ve větších velikostech - např. 9 nebo 11 cm, protože jeho menší rozměr přednostně láká spíše středně velké dravce (pokud jej přece jen popadne větší kus, obvykle zklamou tenké trojháčky).
Rovněž by se velmi dobře uplatnil v mělčeji potápivé verzi Shallow Runner s lomenou lopatkou, aby tolik „nevrtal dno“ v mělčích lokalitách. Jelikož je tento wobbler ozvučen, s postupem vláčecí sezóny ztrácí účinnost a navrch pak mají spíše „tišší“ nástrahy.

Oblíbené barvy

Za bílého dne, průzračné vodě přírodní odstíny – P (okoun), BSD (bílá ryba s oranžovým bříškem). V přikalené vodě a pošmourném počasí pestré vzory – FT (Fire tiger – žlutozelená s černými pruhy), BHO (fluo-žluť). Některé modely jsou vybavené sytě rudými nornými lopatkami, které mají být dalším dráždícím prvkem, ale v našich podmínkách tato „novinka“ zkušeného dravce od útoku spíše odradí.

img69_166.jpg img69_167.jpg

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.