Chytej.cz

Galerie vláčecích rybářských nástrah

Galerie nástrah: podle abecedy podle druhu podle výrobce
×

Nástrahy podle abecedy

Rapala Jointed Floating

13. června 2011 vložil(a) osprey | woblery | výrobce: Rapala | 7.784× zobrazeno | 2 komentáře

img68_162.jpg
Plovoucí dvoudílný wobler, který se podle rychlosti přitahování a síly proudu pohybuje v hloubce okolo 1 metru (max. 2 m). Díky „unylému“ pohybu představuje unavenou rybičku. Atypické vibrace dvoudílného tělíčka mohou také připomínat plovoucí hejno rybiček. Vynikající volbou při denní přívlači v mělčích revírech (na štiky) a při vláčení potmě (na candáty a sumce). Jde rovněž o velmi účinný model na většinu ostatních dravců - záleží jen na volbě optimální velikosti a způsobu prezentace.

Provedení

Plovoucí dvoudílný neozvučený wobbler z balzy.

Vyráběné velikosti

Vyráběné velikosti: 5 cm (3,5 g), 7 cm (4 g), 9 cm (7 g), 11 cm (9 g) a 13 cm (18 g).

Kvalita dodávaných háčků

Všechny Jointedy jsou vybaveny párem polooblých trojháčků VMC s tmavou povrchovou úpravou.
Odpovídají většině cílových ryb, u velikosti 13 cm jsou celkem dobře použitelné i na (spíše menší) sumce s výjimkou míst, kde je nutné silové zdolávání. Výhodou je, že na silné šňůře se dají ve vázce narovnat (zachrání to nástrahu), nevýhodou, že velký sumec to při silném náporu dokáže také.

Přednosti

Doutníkovitý dělený wobler vytváří při tažení vodou zvláštní „hadovitý“ pohyb, který mocně dráždí dravce. Umožňuje velmi pomalé vedení (zastavení v proudu), aniž by vypadával z rytmu a stejně „stabilní výkon“ podává rovněž i při rychlém navíjení.
Značnou výhodou je jeho „nehlučnost“ - proto je účinný po celou sezónu i na silně prochytávaných revírech (kde se často vláčí se „hrkacími“ woblery).
Umožňuje splouvání po hladině až do těsné blízkosti obvyklých dravčích stanovišť (pod mosty, převislé větve, podemleté břehy a do blízkosti nejrůznějších překážek).
„Kloubový“ wobler má také mnohem spolehlivější držení v rybí tlamě a zaseklý dravec ho (na rozdíl od jednodílných woblerů) tak snadno nevypáčí.

Použití

Velmi široké! Klasická přívlač v mělčí stojaté i tažné vodě, noční přívlač pod hladinou, kličkování s nástrahou mezi listy stulíků, vláčení za lodí (trolling), kdy za pomoci zátěže umístěné na bočním návazci umožňuje prochytat i těsné okolí dna.
Menší velikosti jsou vybaveny lopatkou, která nástraze nedovoluje příliš hluboké zanoření (obvykle se loví do hloubky 1 m a často se s wobblerem pracuje i na hladině). Velikost 13 cm ale disponuje jiným typem lopatky a snadno se zanořuje i do hloubky přes 2 m. Z hlediska konstrukce i využití je proto mezi velikostmi 11 a 13 cm daleko větší rozdíl, než by se na první pohled zdálo.

Lovené druhy ryb

Velikost 5 cm je vhodná na okouny, pstruhy, tlouště a menší boleny. „Sedmička“ je spolehlivá na větší okouny a candáty, při rychlém vedení také na boleny. Ve velikosti 11 cm nemá chybu na štiky, candáty nebo sumce a 13 cm je klasický štikový vzor, který se velice líbí i větším sumíkům.

Ideální použití

- velice vhodný je na techniku „stop and go“ - tedy pro přerušované vedení, kdy nástraha během přestávek v přitahování stoupá vzhůru a při každé vhodné příležitosti, např. nad mezerou mezi trsy rostlin, ji zrychleným navíjením mělce zanořím (tento způsob je vynikající především v mělkých či zarostlých vodách na štiky)
- k noční přívlači na řekách pod hladinou či podél břehů, kdy při ultra-pomalém vedení wobler hřbítkem čeří hladinu
- Při lovu v proudu se vyplatí nechat wobler samovolně kmitat na místě (skvělá strategie při nočním chytání candátů a sumců)
- při tažení za lodí umožňuje prochytání blízkosti dna – je k tomu potřeba zátěž na bočním návazci, který je ke kmenové šňůře připojen cca metr od nástrahy (na candáty, štiky, okouny, a kde je to povoleno, i na pstruhy)

Nevýhody

Vzhledem k jeho nižší hmotnosti se s Jointedem hůře nahazuje přesně a do dálky (zvláště za silného větru nebo při použití silnějšího vlasce).
Občas se za letu zahákne některý trojháček za vlasec.

Oblíbené barvy

Za bílého dne a v čisté vodě se uplatní zejména přírodní odstíny (B, S,G, P), v přikalené vodě fluo zbarvení (FT, GFR, SFC) a po tmě libovolné zbarvení – zvláště sumcům je to prakticky jedno.
Zajímavé je, že v Holandsku platí (nebo platívala) za jednu z nejlepších barev na štiky oranžová GFR.

img68_163.jpg img68_164.jpg

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k nástraze

Pondělí 2. prosince 2013 ve 20:12@ Taro

Každý ma na to iný názor, podľa mňa spolu s klasickým Shad rapom asi najlepší vobler na svete.

Neděle 26. června 2011 ve 12:56® HaD
HaD

Moje top nástraha na noční přívlač na sumce.