Chytej.cz

Galerie vláčecích rybářských nástrah

Galerie nástrah: podle abecedy podle druhu podle výrobce
×

Nástrahy podle abecedy

Nils Master Invicible

13. června 2011 vložil(a) osprey | woblery | výrobce: Nils Master | 6.113× zobrazeno | 1 komentář

img65_156.jpg
Firma Finlandia Uistin Oy proslavená výrobou wobblerů Nils Master vznikla v roce 1963. Tvrdí se, že využívá zkušenosti některých konstruktérů, kteří odešli od známější Rapaly. Model Invicible se ukázal být jejich vrcholným dílem. Díky horizontálně zploštělému tělu má velmi specifickou a přitažlivou pohybovou akci. Ta ho řadí mezi nejlepší wobblery na světě.
Vyrábí se jako plovoucí nástraha s běžnou velikostí lopatky (té je věnována tato karta) a potom sice stále jako plovoucí, ale se zvětšenou lopatkou (hlubokopotápivá verze DR – má zde samostatnou recenzi).
Mělce potápivá verze se vyrábí v délkách 8 a 12 cm i jako dvojdílná.

Provedení

Plovoucí jednodílný neozvučený wobler se shora zploštělým tělem vyrobený buď z balzy (do vel. 8 cm) nebo z tvrdého dřeva (větší velikosti).

Vyráběné velikosti

Vyráběná škála je jedna z nejširších: 5 cm (6 g), 8 cm (8 g), 12 cm (24 g), 15 cm (30 g), 18 cm (40 g), 20 cm (70 g) a 25 cm (120 g).

Kvalita dodávaných háčků

Wobblery Nils Master Invicible do 8 cm jsou vyzbrojen dvojicí pevných trojháčků s hnědou povrchovou úpravou (brynýrování) a s „orlími drápky“ na hrotech.
Velikost 12 cm má dva polooblé trojháčky (pravděpodobně VMC) s "mořskou" povrchovou úpravou a ještě větší velikosti pak mají trojici trojháčků s „mořskou“ povrchovou úpravou.

Přednosti

Výrazný a pro ryby velmi přitažlivý chod, široká silueta proti hladině, schopnost pracovat i při nízkých rychlostech.
Dále pak nízká frekvence vibrací, což má za následek, že tato nástraha je přijímána dravci i na velmi prochytaných vodách.
Zajímavá je i řada dostupných velikostí od drobných wobblírků až po čtvrtmetrové macky a mimořádně široká paleta nabízených barevných odstínů, která vede některé rybáře až ke sběratelství.

Použití

Jedná se o klasický plovoucí wobbler s širokými možnostmi použití a navíc vyráběný v extrémním rozsahu velikostí, což opět ovlivňuje možnosti nasazení.
Velikost 5 cm můžete použít např. v proudech mělkých řek pro lov tloušťů nebo na okouny lovící zrána u břehu, velmi univerzální velikosti 8 a 12 cm jsou skvělé na štiky, candáty i sumce, délky 15 a 18 cm představují štikovou klasiku a konečně velikosti 20 a 25 cm jsou vynikajícími trollingovými nástrahami určenými na největší dravce od trofejních štik až po nilské okouny a používají se i jako nástraha na hlavatky (tajmen).
Každá z těchto nástrah má trochu jiné vlastnosti a je nutné se s ní důvěrněji seznámit.
Invicible pracuje skvěle ve stojaté vodě i v proudu, jeho chod je přitažlivý pro ryby a často zláká k záběru i kusy, které už před většinou umělých nástrah prchají.

Lovené druhy ryb

Ve velikosti 5 cm se jedná o nástrahu na okouny, pstruhy, tlouště nebo případně boleny. „Osmička“ je mimořádně univerzální nástraha, na kterou zabírají snad všechny druhy dravců od tloušťů až po sumce překvapivé velikosti (zdolání ryby je pak většinou limitováno silou náčiní a pevností trojháčků).
V mělkých vodách je dobrý na candáty. Na boleny se jedná o spíš jen průměrnou nástrahu.
Velikost 12 cm už má zesílenou konstrukci i trojháčky a je to vynikající štikový i sumcový wobbler, který ale stále ještě atakují i menší dravci.
Větší velikosti jsou určeny na trofejní štiky a jiné velké dravce.

Ideální použití

Je to typický plovoucí wobbler lišící se od jiných jen svou specifickou akcí. Použít se dá na spíše mělčích stojatých i tekoucích vodách (hloubka dle konkrétního vzoru) a to celosezónně, protože je neozvučený.
Splouvání s proudem pod převislé větve, technika "Stop and go", kličkování mezi trsy vodního rostlinstva, noční přívlač v mělčinách - nic z toho nedělá téhle nástraze potíže.

Nevýhody

Konstrukce není příliš odolná a např. k vylomení lopatky o kameny na dně dochází častěji než u jiných wobblerů.
Ve velikosti 8 cm je chod nejdelikátnější, ale také se dá nejvíc pokazit nevhodnými typy karabinek apod. Kromě toho má tato velikost malou hmotnost, nepříliš velký ponor (lepší je sáhnout po verzi 8 cm DR) a moc daleko se s ní nenahodí.
Nevýhodou velkých vzorů je špatná dostupnost a vysoká cena.

Oblíbené barvy

Barevné spektrum je jedno z nejširších, s jakým se můžeme u wobbleru setkat a zahrnuje desítky odstínů (jsou značeny číslováním – např. 75 je barva makrely).
Nabízejí se velmi realistické barvy i naprosté šílenosti a se všemi se dá v určitých podmínkách uspět. Jen málokterý výrobce nabízí tolik neokoukaných barev. Legendární „nilsmasteří“ barvou je vzor se stříbrnými boky, temně hnědým hřbetem a tmavě rudými pruhy na bocích (03).

img65_157.jpg img65_158.jpg

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k nástraze

Sobota 14. července 2012 ve 13:37@ rybomil 2

Používám dlouhé roky a bez těchto Nilsů si už nedovedu klasickou vláčku ani představit. Jednoho času dokonce byly v doprodejích za relativně nízkou, některé barvy až směšnou cenu, takže jsem udělal zásoby. Spešl chod a také to, že je mnoho lovích nevlastní jsou výhodou. Mám i nějaké v ČR zřejmě velmi neznámé ale poměrně zdařilé kopie těchto nástrah, které jsou chodem trochu rozdílné, což zdaleka není na škodu.