Chytej.cz

Galerie vláčecích rybářských nástrah

Galerie nástrah: podle abecedy podle druhu podle výrobce
×

Nástrahy podle abecedy

MEPPS Aglia

30. května 2011 vložil(a) osprey | rotační třpytky | výrobce: Mepps | 5.385× zobrazeno | žádný komentář

img35_84.jpg
Aglia je možná nejslavnější třpytkou prodávanou v Evropě. Vyrábí se už více než 60 let a za tu doba doznala jen minimálních změn. Konstrukce nástrahy je poměrně jednoduchá, ale zároveň geniální a obtížně napodobitelná. Přinejmenším je skutečností, že žádná z četných kopií nepřekonala kvalitu originálu.
Chod rotačky je rytmicky přesný, ale úmyslným vedením může být i nečekaně nepravidelný. Tato variabilita z ní udělala oblíbenou nástrahu mnoha zkušených vláčkařů a závodníků.

Provedení

Klasická rotačka v minimalistickém provedení bez různých doplňků. Základem jsou křidélka v barvách kovu (měďěné, stříbrné, zlaté) a černé. V poslední době existují i barevné vzory.

Vyráběné velikosti

Aglia se vyrábí ve velikostech č. 0, 00, 1, 2, 3, 4 a 5, takže zahrnuje nástrahy pro závodní přívlač a lov malých ryb i modely určené pro velké štiky.

Kvalita dodávaných háčků

Standardní oblý trojháček VMC, dostatečně kvalitní pro většinu ryb. Závodníci ho při přestavbě nástrah obvykle mění za bezprotihroté Ownery.

Přednosti

Tato nástraha je díky své konstrukci určená k lovu všech druhů dravých ryb na různých typech vod. Její největší přednost spočívá v možnostech manévrovatelnosti při vedení vodním sloupcem. Existují třpytky, které by již třeba ani nepracovaly, ale Aglia rotuje i při velmi pomalém vedení a dokáže tak vydráždit spoustu neaktivních ryb.
Tato nástraha je také přímo určená k možným úpravám. Lze ji velmi snadno rozebrat a vytvořit si vlastní originál, nebo jen maličko pozměnit její vzhled, chod či vyměnit trojháčky za bezprotihrotové.

Použití

Obecně se jedná o velmi univerzální třpytku použitelnou v širokém rozsahu podmínek.
Podle velikosti ji lze nasadit od UL přívlače až po lov trofejní štiky. Je možné lovit s ní na stojáku i v proudu a nahazovat po i proti vodě. Vzhledem k tomu, že list rotuje pod poměrně otevřeným úhlem, má ale třpytka větší odpor a nesvědčí jí příliš silné proudy, zvláště použijeme-li větší velikost (3 - 5).

Lovené druhy ryb

Nejmenší velikost 00 se uplatní hlavně při lovu tloušťů a menších pstruhů. Velikosti 0 a 1 jsou vhodné pro ulovení ryb jako jsou pstruh, větší tloušť, okoun, štika nebo bolen.
Větší velikosti se již hodí hlavně pro cílený lov štik a velkých okounů. Úlovkem však může být i sumec nebo candát.

Ideální použití

Spektrum využití malé Aglie je velmi široké. Dá se s ní úspěšně chytat jak ze břehu, tak z vody. Pokud umíme přesně nahazovat, tak se můžeme vyloženě bavit jen ovládáním chodu rotačky. Každá prezentace může být přitom zcela jiná, a právě to je recept na opatrné ryby.
Aglii je možné nechat unášet proudem a špičkou prutu ji ovládat. Aglie středních velikosti jsou v chodu prakticky bezchybné. Ovládání nástrahy ve vodě je poměrně snadné, závislé pouze na rybářově citu a fantazii.

Nevýhody

Snad jedinou nevýhodou je nedovážení a velikost tělíčka u Aglií velikosti č. 0.

Oblíbené barvy

Klasikou je stříbrná barva, kterou je vhodné v některých případech dobarvovat lihovým fixem. V čisté vody je nutné nástrahu trochu ztmavit, nebo použít rovnou nástrahu s černým křidélkem. Slavným a často kopírovaným barevným vzorem je Aglia TW (na obrázku). Kromě barevného dekoru skládajícího se z červeného středu lemovaného tmavými tečkami se od standardních Aglií liší i šestibokým tělíčkem.

img35_85.jpg img35_86.jpg

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.