Chytej.cz

Galerie vláčecích rybářských nástrah

Galerie nástrah: podle abecedy podle druhu podle výrobce
×

Nástrahy podle abecedy

Mepps Aglia

4. září 2013 vložil(a) dam | rotační třpytky | výrobce: Mepps | 3.471× zobrazeno | žádný komentář

img101416.jpg
Nejznámější model rotačky francouzské fy. Mepps mě provází na toulkách kolem vody už pěknou řádku let. Dnes si snad už nedokážu představit výpravu k vodě bez dostatečné zásoby těchto třpytek v krabičkách. Konstrukce Aglie je poměrně jednoduchá, ale podle mého soudu je naprosto nenapodobitelná. Chod třpytky je strojově přesný, ale podle způsobu vedení umí být nečekané nepravidelný. To mně (ale i rybám) imponuje nejvíce...

Provedení

Konstrukce Aglie je asi všem milovníkům přívlače notoricky známá. Nejdůležitější součástí je rotační list (křidélko) kapkovitého tvaru, který je navlečen na "unašeči" (závěsu). Osou třpytky je tvrdý nerezový drátek. V originální verzi je na drátku, kromě závěsu s listem, mosazný korálek, válečkovité tělíčko a za ním je v očku trojháček. Hladký a plynulý pohyb unašeče s plíškem na drátku zajišťuje malý mosazný korálek a dva kónické válečky, které v podstatě fungují jako ložisko. Rotující list s osou třpytky svírá přibližně 45 stupňový úhel.

Vyráběné velikosti

Aglia se vyrábí ve velikostech 00, 0, 1, 2, 3, 4. Základní barvy křidélek jsou: měď, stříbro, zlato. V některých velikostech i černá, TW, nebo jsou základní barvy doplněné tečkami (černé, modré a červené).

Přednosti

Aglia je přímo předurčena k lovu všech druhů dravých ryb v různorodých typech vod. Její největší předností je naprostá univerzálnost a skvělá "manévrovatelnost" při vedení vodním sloupcem. Spousta třpytek by se už dávno nefungovala, ale Aglia rotuje i při ultra pomalém vedení. Právě možnost maximálního zpomalení je její největší předností.
Tato nástraha je navíc přímo ideální k všemožným úpravám - lze ji velmi snadno rozebrat a znovu sestavit podle vlastních představ. Tím si vytvoříte svůj vlastní originál s bezprotihrotovými trojháčky.

Použití

S Aglií lze lovit v proudu, nahazovat ji po i proti vodě, anebo si vodit i na stojáku.

Lovené druhy ryb

Nejmenší velikost 00 používám hlavně při lovu tloušťů a menších pstruhů. Velikosti 0 a 1 jsou vhodné na pstruhy, větší tlouště, okouny, štiky nebo boleny. Ještě větší velikosti se hodí k lovu štik a velkých okounů. Někdy na ně zabere i sumec nebo candát.

Ideální použití

Použití Aglie má velmi široké spektrum. Lze s ní chytat jak ze břehu, tak i z vody. Pokud dokážete přesně nahazovat, tak se můžeme vyloženě pobavit jen pouhým ovládáním chodu rotačky. Každá její trasa přitom bude zcela jiná. To jsou právě situace, které ryby dokážou vydráždit k útoku. Aglii je možné pouze nechat unášet vodou a špičkou prutu ji neustále otáčet v proudu. Střední velikosti jsou v chodu prakticky bezchybné. Ovládání nástrahy je poměrně snadné, závisí pouze na rybářově citu a fantazii. Velké Aglie jsou určené pro lov velkých dravců a málokdy zklamou.

Nevýhody

Jako všechny rotační třpytky, tak i Aglie, v silném proudu kroutí vlasec. Za jednu konkrétní nevýhodu považuji "nedovážení" modelu vel. 0 vzhledem k velikosti použitého tělíčka.

Oblíbené barvy

Nejčastěji chytám na klasickou stříbrnou barvu. Občas ji však dobarvuji lihovým fixem. V čisté vodě a za slunečna je nutné nástrahu ztmavit křidélko.

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.