Chytej.cz

Galerie vláčecích rybářských nástrah

Galerie nástrah: podle abecedy podle druhu podle výrobce
×

Nástrahy podle abecedy

TWISTER ORKA

29. dubna 2013 vložil(a) HaD | twistery | výrobce: Orka | 3.860× zobrazeno | žádný komentář

img98043.jpg
Orka je základní model stejnojmenné srbské firmy. Proti jiným twisterům se vyznačuje tužším materiálem, dlouhým tenkým ocáskem, hřbetním krytem na špičku háčku a jen základní škálou barev. Při své prostotě a jednoduchosti je twister Orka překvapivě účinný hlavně na okounovité ryby a štiky.

Provedení

Orky jsou vyrobeny z měkčeného PVC. Oproti známějším twisterům, např. značek Mister Twister, Relax či Berkley, se zdají být na omak podstatně tužší. Twister se vyznačuje plochým „rybičkovým“ tělíčkem, dlouhým pružným ocáskem a hlavně typickou „žraločí“ ploutvičkou na hřbítku, která slouží jako kryt hrotu háčku při lovu ve vodách plných překážek (této „funkce“ při chytání nikdy nevyužívám z důvodu snížení účinnosti záseku).

Vyráběné velikosti

50, 90 a 110 mm

Přednosti

Orka je vynikající twister hlavně na netečné či odpočívající dravce. Už proto ji počítám k nejlepším nástrahám do chladnějšího období roku. Kouzlo nástrahy spočívá v dlouhém srpovitě prohnutém ocásku, který „plápolá“ opravdu hodně líně. Nástraha se díky němu chová jako unavená nebo dodělávající rybka, což je správná mast právě na zpomalené zimní dravce. Účinnost nástrahy však v žádném případě neklesá ani v letním období. Hodí se do stojatých vod i tekoucích vod, s výjimkou opravdu hodně silného proudu, který dlouhý ocásek natáhne nadoraz. Vyznačuje se velmi příznivou cenou.

Použití

Hodí se pro chytání rozličnými způsoby, které jsou vlastní twisterům. Nastražit se dá na běžné jiggové hlavičky, nejrůznější vláčecí systémky, dropshott, Texas rig. Lákavě se rozvlní při jakékoli rychlosti tažení a také při volném klesávání ke dnu.

Lovené druhy ryb

Nejčastěji s ním lovím okounovité ryby – okouny, candáty a také na štiky. Nástraha ovšem funguje velice dobře i menší sumce.

Nevýhody

Předlouhý ocásek se občas při náhozu zachytí za oblouček háčku nebo se napíchne na jeho hrot. Nástraha není imunní proti ostrým zubům dravců a ani proti tepelnému poškození. V silném proudu se ocásek natáhne a přestává pracovat. Při záběru je nutné se zásekem vyčkat než si dravec nástrahu lépe srovná v tlamě, jinak unáhleným zásekem přijdete o pořádnou porci útočících ryb.

Oblíbené barvy

Nabízená škála barev je hodně skromná. V podstatě se jedná o pět základních zbarvení – bílá (W), žlutá (Y), fluozelená (FL), vínově rudá s flitry (R) a hnědá s flitry (BR). Nic však rybáři nebrání dobarvit si nástrahy podle vlastních představ lihovými fixy a domalovat na gumy oči, skřelové oblouky, proužky, tečky apod.

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.