Chytej.cz

Jelec tloušť - Jak na něj? necteno

1.8.2017 | AnyBeast | 4.586 zobrazení | 14 odpovědí

Zdravim rybáři, chtěl bych vědět Vaše názory a zkušenosti. Nedávno jsem začal chodit na řeku (hloubka max 1,5–2m) a zjistil jsem, že tam je ve velkém množství se vyskytující tloušť. Ovšem jak ho reálně chytit, na to jsem doposud nepřišel. Měl jsem tu čest chytit jen jednoho z celého týdne (každý den jsem chodil chytat) a to opravdu neni moc. Co jsem zkoušel? V první řadě jsem nebyl na jednom místě ale prošel to podél řeky z obou stran. Zkoušel jsem na přívlač (třpytka, wobler, gumové nástrahy[tvary od červů po rybičky]). Tam se chytil teda jen ten jeden asi 30cm na třpytku. Zkoušel jsem také na splávek a třešeň (mnoho rybářů doporučuje), ovšem to byl ještě větší provar, než na tu přívlač. Zkoušel jsem jak ze břehu, tak jsem stál v řece, abych nahodil na lepší místa. Chápu, že každý den se dařit nemůže, ale když vidíte, kolik ryb tam je a jaké jsou velikosti (některé odhaduji kolem 50–60cm, což pro někoho neni moc, pro mě je to až až), tak si říkáte, že děláte jen něco špatně. Jediné tedy co jsem nezkoušel, je muškařit. Možnost k tomu mám, nejsem sice odborník na lov tohoto typu, ale každej nějak začíná. Doufám, že to někdo dočetl až do konce, protože budu rád, za všechny rady. :)

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Středa 4. října 2017 ve 12:08 ® Scorpion-75

Tloušť je dost plachá ryba. Uvidí tě nebo ucítí otřesy a je vymalováno. Co jsem tak vypozoroval, poodjede, schová se pod břeh nebo do hloubky, pak musíš počkat, až se ryby uklidní. Já na ně chodím tak, že buď chodím opatrně kolem břehu, postavím se nad lovné místo a se splávkem tam něco pošlu, třeba tu oblíbenou třešeň. Pokud chytám dlouhé tišiny, zabrodím na začátek a nechám splávek jet, dokud na něj vidím. Na muchy prochytávám rychlejší vodu a tůně. Tichou vodu chytám na co největší vzdálenost. Na rotačky mi funguje měděná meppska. Stříbrnou moc nechtějí. Asi se je plaší výraznější odlesk. Suma sumárum, tloušť vezme kde co, ale musí se mu to správně naservírovat.

reagovat
Neděle 3. září 2017 ve 13:29 ® Sintrix
Sintrix

Já nikdy neměl štěstí na třešně, plavanou či položenou. Zde se mi velcí tloušti vyhýbají. Pouze při muškaření mám střídavé úspěchy. Většinou je chytám na strýmříky, nebo velké mokré mouchy. Házím k druhé straně řeky, kde „vymetám“ tišiny a příbřežní partie. Občas vezmou i nymfu ze dna. Hlavně chtějí klid na vodě. Když je rej lodiček, pak najdu jen velikost 40+.

reagovat
foto/forum/2017/th-img127082.jpgfoto/forum/2017/th-img127083.jpgfoto/forum/2017/th-img127084.jpg
Pondělí 21. srpna 2017 v 0:52 ® superweb reakce na …
superweb

Klobasa> neni nutne hned sarkasticky, kazdy at si chyta po svem, ja se snazim „discipliny“ stridat a kazda disciplina ma sve priority souvisejici i se snahami vyhnout se nezadoucim rybam..
Jednou jdu na tlouste na par hodin, vezmu si cervy a kukurici a za 50ku budu rad. Jindy jdu na kapry s boilie na dva dny a tam me zaber i od pekneho tlouste kazdou hodinu stve a snazim se mu predchazet, protoze jsem u vody kvuli necemu jinemu a s jinym vybavenim. Na 3lb kapraku sotva poznam jestli tahnu tezsi rasu nebo 2kg tlouste. Na feeder budu zas tezko tahat 12kg kapra – i to jsem videl se stastnym koncem, ale ta technika na to neni urcena – asi jako kdyz pojedes na silnicnim kole horsky downhil.
Navic jejich caste zabery svedci o tom, ze jsem nezvolil dobre misto/krmeni/cas na chytani kapru, protoze caste zabery tlouste svedci o tom, ze zakrmeneho krmeni pro kapry moc nezbyde.
Pravda ze je trochu zvlastni se ve foru o tom jak chytit tlouste ptat na to jak se mu vyhnout :-) Obecne odpovedet nejde, snad jen nepouzivat ovocne a sladke prichute, pripadne zkusit jine misto.

reagovat
Neděle 20. srpna 2017 ve 22:34 ® Klobasa reakce na …
Klobasa

Cejno bijec> Musíš zvětšit průměr koulís na 55mm. Pak vznikne jistota, že to ani velký jelec nenarve do huby.

reagovat
Středa 16. srpna 2017 v 17:47 @ Cejno bijec

Ahoj. Osobně chytám Jalce na boilii a kukuřici a dost mě to štve,jelikož má cílová ryba by měla být Kapr popř. Cejn(zakon schvalnosti). Hodně záleží na řece a místě lovu. Na mém fleku není nic zvláštního,když tahám Jalce okolo 55cm. Největšího jsem zatim vytáhl 60cm. Nejčastěji se vyskytují pod převisi stromů. Teď k sestavě. Heavy feeder(špice 3oz) vlasec 25,navazec šňůrka
háček lk curve 4, boilii 20mm(sportcarp sladke,chilli jim moc nechutnalo). Pokud použijí jakoukoliv masovou nastrahu(boili­i,cerv,peleta) mam v tu ránu záběr a tahám Jalce. Hold někde nejsou a někde jich je tolik,že rybářům lezou na nervy . Lovu zdar.

reagovat
Středa 16. srpna 2017 v 17:46 @ Cejno bijec

Ahoj. Osobně chytám Jalce na boilii a kukuřici a dost mě to štve,jelikož má cílová ryba by měla být Kapr popř. Cejn

reagovat
Pondělí 7. srpna 2017 v 10:34 ® AnyBeast

Všem díky moc za rady, jsem rád, že jsem ted o něco chytřejší. Snad na příští rybačce už něco chytnu. Pokud se povede přidám fotky, díky moc :-)

reagovat
Neděle 6. srpna 2017 ve 21:01 ® Forest

Jak píší kolegové, důležité je vidět a nebýt viděn. Ideální polarizační brýle, lehký proutek a vlasec max 0,12 mm. Na větší jelce jsou velmi dobré woblery tak kolem 5 cm nebo woblery tzv.hmyzáky. Pokud rybu vidíš a ona tebe nevidí je dobé nahodit před ni cca. 0,5 m, ale zlehka žádná rána na hladinu a pak pokud ryba žere tak v naprosté většině případů jelec nástrahu okamžitě atakuje na hladině. Důležité je mít dobře seřízenou brzdu, abys ho při záseku neutrhl s ohledem na tenký vlasec. Na jednom webu jsem umístil článek o chytání tlouštů, tak když budeš hledat , tak ho možná najdeš. :-)

reagovat
Čtvrtek 3. srpna 2017 v 0:10 ® Klobasa reakce na …
Klobasa

AnyBeast> Naopak právě zkus vyhledávat ty peřeje – podjezí, tam je přelstíš snadněji než v tišině, protože ryba nemá čas pozorovat a přemýšlet. Jelec sežere cokoli, tak zkus experimentovat, já je chytám vždy proti proudu jak píše Robur. V létě je neberu, mají bahnité až doslova hnusné maso, na podzim po vyčištění vody jsou větší kusy jedlé.

reagovat
Středa 2. srpna 2017 v 18:08 ® Švejk
Švejk

Chytám na podobné řece (Svitava) Na přívlač používám v tomto případě rotačku typu Mosquito (odlehčenou) s jednoháčkem velikost 0 až 00 nejlépe zlatou. Nahazuji kolmo nebo mírně pod sebe k druhému břehu a inned po dopadu začnu stahovat. Špičkou prutu sleduji oblouk, tak jak třpytku proud unáší. Využívám proudy mezi kameny a často vidím jak se ryba pohne za nástrahou a nějaký čas ji sleduje. Záběr mívám často na přechodu mezi proudem a tišinou. Jak píšou ostatní základ je, aby tě ryba neviděla a opravdu velmi opatrný pohyb.

reagovat
Středa 2. srpna 2017 v 11:13 ® AnyBeast reakce na …

No, co jsem vypozoroval, tak jsou zde ryby spíše u dna. Jinak to nejsou žádný peřeje. Dva dny zpátky jsem řeku procházel z jedné strany na druhou a úplně v klidu. Ale již jsem zjistil, že jsem dělal obrovskou chybu a nahazoval po proudu. Zkusím muškaření a dám vědět. Díky za za rady :-)

reagovat
Úterý 1. srpna 2017 ve 23:54 ® jepice-zruseno reakce na …

AnyBeast> Jestli je to klidnější voda a ryby stojí pod hladinou, tak je to opravdu těžký lov. Důležité je být nenápadný, nástrahu k nim dostat také nenápadně a mít trochu kliku. Já jsem v létě nejvíce větších tloušťů chytil na mušku, ale myslím,že metoda lovu není až tak podstatná. Někdy pomůže počkat do večera, až se začne stmívat.

reagovat
Úterý 1. srpna 2017 ve 22:20 ® AnyBeast reakce na …

Díky za radu :-)

reagovat
Úterý 1. srpna 2017 ve 21:22 ® Robur
Robur

ryba by tě neměla vidět, zkoušej se pohybovat proti proudu a nahazuj proti proudu, používej jemnější vlasec tak do 0,16 nenápandý spláve, a tyto základy rozvíjej sám dle intuice

reagovat