Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Kajak Halibut - rady, zkušenosti, tunning necteno

7.2.2017 | Švejk | 5.427 zobrazení | 70 odpovědí

Letos si chci koupit kajak Halibut a rád bych již v předstihu, získal pár rad a zkušeností od Vás, kteří již tento člun vlastníte. V čem jsou slabiny a jak je vylepšit, čím si usnadnit a zpříjemnit pohyb na vodě, lov a vše ostatní o co se budete chtít podělit. Díky za Vaše náměty Švejk

Nastrahy.cz - Daiwa akce

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Reakce na téma
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Vaše reakce

Pro psaní smajlíků použijte zkratky a ikony. Nepoužívejte prosím HTML značky. Odkazy, odstavce a seznamy se vytvářejí automaticky podle syntaxe Texy.


Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
novější starší
Stránky:   3 2 1
Pátek 22. června v 7:46 ® Draky reakce na …
Draky

Ychtyl> Zkus si sedačku trošku víc natlakovat, pak by tě zadek bolet nemusel.

Na pádle bývají takové gumové kruožky u listy, ty stékání vody částečně eliminují, zbytek je šikovnost, ale na kajaku by si měl s vodou trošku počítat, nicméně pomalá jízda jde i za sucha. :-D

Místa je v Halibutu obecně víc, než u většiny plasťáků, takže lepší už to nebude. :-D

Na přehradě s kotvou opatrně, já jsem třeba prodloužil lano na 30 m. :-)

Jestli chceš, aby to s tebou nemlelo, tak by si musel používat ještě driftovací kotvu, jinak musíš s nějakým pohybem počítat, konec konců tě drží jeden provázek, to nemůže být stabilní. :-)

V balení echolotu je standardně obrazovka, sonda + nějaký jednoduchý adaptér na přišroubování k lodi. Takže musíš dokoupit baterku a nabíječku na ní. případně, pokud se budeš chtít věnovat vertikálnímu lovu, tak budeš muset vyrobit / koupit držák sondy na přední lavičku. :-)

Mapa v echolotu za normálních okolností nebývá, někdy třeba jen obrys břehů, někdy se dá něco stáhnout, některé umí dělat mapu přímo na vodě, to už záleží, co si koupíš. :-)

reagovat
Čtvrtek 21. června ve 13:47 @ Ychtyl

Ahoj, máme za sebou zahájení a já i první desítky hodin na Halibutu a tedy první praktické zkušenosti. Musím objektivně uznat, že jsem nadšený, kajak plní přesně to, co jsem od něho očekával, zatím pouze s jedinou vyjímkou, a tou jsou ryby. Už teď jsem si projel místa, která vypadají tutově, množství padlých stromů na své řece, kde se točí hluboká voda, osamělé kameny u vysokých břehů atd. na nichž jsem ovšem nic moc nechytil. Je velké horko a ryby u nás moc neberou. Halibut mně trochu překvapil tím, jak jsem ho zaplnil od zádě až po spici a už není moc kde brát, místa opravud pomáli. Nikde jsem se taky nedočetl, jak hodně ze sedačky po chvilce bolí zadek a jak moc o hubu je se ve vlnách či v proudu na kajaku postavit, abyc si prokrvil nohy. No a poslední nepohodlná věc, kterou přisuzuji své nečikovnosti je to, že při pádlování se vždycky strašně zleju. Jak sedím vysoko, tak i s 260cm pádlem mi při záběru stéká voda z mokrého listu přímo na nohy a hlavu a já jsem za chvíli promočenej jako v dešti a moc s emi to nedaří eliminovat. Teď lezu do kajaku v kraťasech a sandálech, ale na podzím a v zimě budu mít buď problém a nebo se do té doby musím naučit pořádně pádlovat. Originální kotva funguje skvěle a včera jsem ji zkoušel i v opravdu silném proudu a naprosto bez problémů mně udržela na fleku. Horší je to, že pokud ji přesunu na záď, mává to se mnou zleva do prava, což přesunutí kotvy na příď nedělá. Stejně se mi na přehradě stalo, že jsem vesele vyhodil kotvu a hloubka byla větší než patnáct metrů a málem jsem přišel o kotvu i provázek.

No, ale s čím bych potřeboval poradit : s echolotem. Zvlášť na přehradě si připadám jako slepej, dno oťukávám kotvou a v podstatě chytám dost „na blind“. Takže jsem si jen v praxi dokázal, že potřebuju echo. Ale vůbec tomu nerozumím a potřebuju poradit. Samozřejmě se mi nechce dávat za echolot víc, než stál kajak. Přečetl jsem si různé články o funkcích a taky debaty, ale moc rozumný z toho nejsem. Například jsem téměř nikde nenašel, co je u echolotů součástí balení? Koukal jsem například na Helixe 5 s GPS od Humminbirdu a nevím, jestli v krabici bude všechno se sondou i baterií, anebo vypláznu šestnáct litrů a za dalších deset si budu muset dokoupit další součástky. S GPS mám taky problém, jestli i u těch prvních modelů, je v sonaru klasicky mapa, podle které jedu a mohu doní i ukládat doby, nebo jsou ty GPSky jen nějak na oko a moc toho neumí? Myslím, že na řece se bez GPS asi obejdu, ale na přehradě si uložit úspěšná místa a navštívené lokality, mne zase láká, jen nevím, jaký echolot to solidně umí. Za každou radu, včetně konkrétních tipů a odkazů budu vděčný. Díky

reagovat
Sobota 24. února ve 23:36 ® HaD reakce na …
HaD

Švejk> :-) Bezva postřehy. Pokud mohu doporučit držák na echo, tak RAM. Mám to od prosince a lituju, že jsem to neměl už dávno. Mám zhruba to, co je na obrázku. Není to levný, ale je to absolutně skvělý! https://www.rammounts.cz/…d-111bu.html

reagovat
foto/forum/2018/th-img128340.jpg
Sobota 24. února ve 20:48 ® Švejk reakce na …
Švejk

HaD> No nakonec měl kamarád nevyužitej Hummimbird 570 s quad beam sondou (úzkej+ širokej paprsek, rozdělení na pravou i levoustranu, teplotní čidlo)pouze šedé odstíny. Bez GPS. Tak jsem si ho půjčil na nedefinovanou dobu :-) . Zatím stačí, alespoň jsem si vyzkoušel jak ho je možno využít a co je potřeba a co ne. Takže určitě bych preferoval obrazovku alespoň 5", pevný držák na obrazovku. Asi bych nepotřeboval barevnej display, ale dneska je to už asi standart u takovýchto modelů. Určitě sondu s možností kvalitního vykreslení dna, případně směru pro lepší orientaci a GPS se hodí taky, zvláště při opakovaných výletech, můžeš se vrátit přesně na místo kde si chytal dřív. Hodí se na velkých vodních plochách, kde je omezená možnost orientace podle bodů na břehu… Co se týče značky, tak bych srovnal parametry a pak vybral co by v té době bylo cenově výhodnější… Hummimbird nebo Lowrance každej má svoje…

reagovat
Sobota 24. února ve 14:57 ® HaD reakce na …
HaD

Švejk> a k čemu jsi došel?

reagovat
Pátek 23. února ve 12:08 ® Švejk
Švejk

Zdarec, taky jsem to řešil… https://www.chytej.cz/…nce-hook-3x/

reagovat
Čtvrtek 22. února v 15:07 ® HaD
HaD

Vícemené se budu opakovat – výběr nesouvisí s typem plavidla, ale s použitím a potřebami rybáře.

reagovat
Čtvrtek 22. února v 15:06 ® HaD reakce na …
HaD

Ychtyl> tak pokud to budeš chtít jen jednorázově zmapovat, pak to samozřejmě stačí. Pokud bude echo běžet většinu času (tak to používám např. já), pak už je to nepraktické.

reagovat
Čtvrtek 22. února ve 14:43 @ Ychtyl reakce na …

No právě, já se zkušenostmi z moře chtěl echolot hlavně na zjištění hloubky a reliéfu dna a myslel jsem si, že právě Deeper mi tohle všechno nabídne. Vetšinu lovů konám ze břehu a i když letos budu asi hodně na kajaku tak jsem si představoval, že plastová kulička mi změří hloubku, najde hranu a víc nebude potřeba.

reagovat
Čtvrtek 22. února ve 14:19 ® HaD reakce na …
HaD

Ychtyl> Podstatné při rozhodování vůbec není to, že je to na kajak. Výběr s tím nesouvisí. Je to prostě plavidlo. Snad jen by se dalo říci, že dát si na kajak echolot s obrazovkou 15 palců by bylo trochu nepraktické. Problém by asi byl i se zavěšením 3D sondy (s echem odhadem cca 100 tis). Jinak je to fakt úplně stejné jako na loď. Já a pár mých kamarádů máme Hummimbird Helix 5 SI, hodně kluků používá Lowrance Elite 7. Vesměs zejména kvůli bočnímu vidění a satelitní navigaci. Ale jak jsem již řekl – je to s ohledem na naše potřeby, nikoli s ohledem na typ plavidla.

reagovat
Čtvrtek 22. února ve 14:10 @ Ychtyl

No a jaký echo na kajak tedy pořídit?

reagovat
Středa 21. února ve 20:59 ® Tibi
Tibi

Poškulujem po tomto type ..... www.siluruskn.sk/…rp-so-sondou …celkom prijatelná cena a aj funkčne sa mi dosť pozdáva.

reagovat
Středa 21. února v 16:25 ® HaD reakce na …
HaD

Ychtyl> nahazovací echo je dobrý fakt na příležitostný průzkum. Na kajaku je to nepraktický. Pořád dobíjet mobil, echo, powerbanku. Řešit u mobilu jeho ochranu (rosa, déšť, aby nespadl do vody), uchycení atd. Nedoporučuju.

reagovat
Středa 21. února v 11:09 ® Draky reakce na …
Draky

Ychtyl> No mohli jsme si hrát s Deeprem celou minulou zimu a na prohledání nějakého místa ze břehu nebo na dírky by mohl být fajn, ale na kajak bych ho nechtěl. :-)

Když už bych chtěl něco v tomhle duchu, tak bych asi přemýšlel nad tím od Lowrance. Papírově se to zdá být zajímavější, ale u vody jsem to ještě neměl. :-)

Nicméně klasika je na kajak praktičtější. :-)

reagovat
Úterý 20. února ve 20:26 @ Ychtyl

O echolotu jsem přemýšlel a asi koupím deepera a tedy nebudu potřebovat držák.

reagovat
Úterý 20. února v 16:14 ® Draky reakce na …
Draky

Ychtyl> No já už se taky těším. Jen bych potřeboval nebýt líný a upravit přední lavičku kvůli echolotu. :-D

reagovat
Pondělí 19. února ve 20:23 @ Ychtyl

Dnes jsem konečně sehnal materiál na „háčko“, vyřezal ho a navázal na něj kotevní lano. Kajak jsem nafouknul, navázal karabinu a kroužek a zakrátil zbytečné lano (2m) Vše tedy šlape jak má a jsem připraven na první křest Halibuta na vodě a celou sezónu.

Už se těším jako malej, až ho hodím na řeku a celý den pojedu a budu prochytávat všechna ta místa s nepřístupnými břehy a padlými stromy a dostanu se i tam, kde jsem dosud nikdy nebyl.

reagovat
Úterý 13. února v 15:49 ® HaD reakce na …
HaD

Tibi> :-)) )

reagovat
Pondělí 12. února v 19:36 ® Tibi reakce na …
Tibi

Počítajte s kolapsom servera stránok „chytej a nástrahy.cz“ z mojich fotiek :-)

reagovat
Pondělí 12. února v 17:43 ® sethy reakce na …
sethy

Ychtyl> Pod nebo nad, to je fuk. Lano je buď k tomu co píše draky, nebo k přivázání lodi u břehu.
Manometr k prdu a přípravek na UV totéž :-D

reagovat
Pondělí 12. února v 16:12 ® HaD reakce na …
HaD

Tibi> Taky se těším :-)

reagovat
Pátek 9. února ve 20:05 ® Tibi
Tibi

Čakám už len na trochu lepšie počasie a potom to ODŠTARTUJEM :-)

reagovat
foto/forum/2018/th-img128255.jpg
Pondělí 5. února ve 14:37 @ Ychtyl

Však ano, jen ne to říznu, raději se ptám no…

reagovat
Pondělí 5. února ve 14:18 ® Draky reakce na …
Draky

Ychtyl> Chlape přemejšlej u toho :-D Prostě si tam nech kousek, kterej nějak zamotáš a zbytek ustřihni. Ve špičce je lano, aby si měl za co loď táhnout, případně někdo může táhnout tebe.

Gesto si neber nějak osobně. :-D

reagovat
foto/forum/2018/th-img128241.jpg
Pondělí 5. února ve 14:11 @ Ychtyl

Jo, a další věc, která mně trápí. Na všech videích je jasně vidět, že sedačky všichni přípevňují NA gumové úchyty s otvory pro šrouby. Jenže v návodu od gumotexu je to namalované přesně opačně, sedačka by se podle výrobce měla šroubovat pod gumový úchyt. Tož to mne trochu znejistělo.

reagovat
Pondělí 5. února ve 14:07 @ Ychtyl

Ale i když jsem to prověsil hodn na volno, opravdu mi zbývají tři metry. Zkoušel jsem to taky omotat po katovsku ale je to tak dlouhý, že bych už kotvu nedokázal přesunout na příď ani záď. Další dva metry špagátu jsou uvnitř na špici pod těmi gumovými lanky na bagáž a taky nevím k čemu.

reagovat
Pondělí 5. února ve 12:16 ® Švejk
Švejk

Já jsem použil katovskej uzel s asi deseti omotáníma. Pokud by to bylo potřeba povolit, tak dám míň omotávek… A taky se to lépe drží v ruce když s tím posunuji…

reagovat
Pondělí 5. února ve 12:13 ® Draky reakce na …
Draky

Ychtyl> Musí to být trošku volné, jinak se ten kotevní systém bude zasekávat. Já jsem to udělal tak, že jsem to svázal a nechal jsem od uzlů větší fousy, které jsem omotal okolo lana a zavázal, abych tam měl nějakou vůli a mohl to případně upravit. :-)

reagovat
Pondělí 5. února v 8:46 @ Ychtyl reakce na …

Použil jsem asi špatný termín, mám na mysli lano, které vede ve smyčce z přídě kajaku na záď a teprve na něj se pak přivazuje provaz s kotvou.

reagovat
Sobota 3. února v 0:02 ® Švejk
Švejk

Nějak nechápu proč by si chtěl zkracovat kotevní lano?

reagovat
novější starší
Stránky:   3 2 1