Chytej.cz

Držení okouna za hubu? Dobře či špatně? necteno

17.6.2015 | HaD | 9.457 zobrazení | 71 odpovědí

Držení okouna za hubu? Dobře či špatně?Poslední cca rok registruji až fanatický odpor k držení okouna za tlamu, které mnozí považují přímo za tristní. Ten hon na čarodejnice mi připadá někdy tak militantní, že už z CHYTEJ.cz vyhnal pár zapálených mladých kluků. Kritici se obávají, aniž by to měli alespoň jedním případem podloženo, o poškození rybí tlamy apod. Přitom, jak znám anatomii okouna, zkušenosti z celého světa a i jak vyplývá z mých zkušeností, je riziko poškození ryby minimální a pokud se ryba vysloveně „nepáčí“, jde podle mne o nejšetrnější způsob manipulace s okounem hned za vyháčkováním přímo ve vodě (huba je odolná, neriskuje se pád ryby a ani poškození slizu!!!). Držení v mokré ruce je také šetrné, ovšem nějaký ten sliz se rybě setře a okoun se rád bez varování mrskne – pak buď může dojít k jeho pádu na zem, což je opravdu velmi špatné, nebo k jeho sevření v ruce – masáž vnitřních orgánů rozhodně zdraví ryby neprospěje. Pokládání na zem, pokud není mokrá a měkká (např. podložka, mokrá tráva) je také mnohem horší. Kde se tedy ten odpor bere a proč vůbec? Mimochodem – na mrtvém okounovi cca 35cm jsem se pokoušel oběma rukama silou čelist poškodit – zlomit – a nepovedlo se mi to, i když jsem se snažil hodně. Nedovedu si tedy představit, že se mu zlomí jeho vlastní vahou, zejména v momentu, kdy je ryba do úhlu cca 45 stupňů, nebo dokonce s podporou někde v oblasti za prsními ploutvemi. Proč tedy někteří rybáři někdy až fanaticky „křičí“ proti???

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   3 2 1
Sobota 2. ledna 2016 v 16:32 @ K-Fish Team

Davide, úplně souhlasím s tím že takový „okouní“ úchop je naprosto v pořádku! Okouny chytám prakticky od malička a jsem skálopevně přesvědčen, že úchop za tlamku s podporou prstů je pro pruhatýho ten nejšetrňejší. Úchop za tělo je také možný, ale jen je-li to zapotřebí. např. Můj synek je ještě malý a asi by uchopení za tlamku s podporou prstů nezvládl, tak akceptuji i držení za tělíčko, ale vždy pouze s mokrou rukou a na dobu nezbytně nutnou např. k focení. Rybáři kteří si myslí úchopem za tlamku okouna poškozujeme, jsou úplně mimo!! Měj se a přejem do nového roku mnoho úspěchů nejen u vody. K-FishTeam.

reagovat
foto/forum/2016/th-img117449.jpgfoto/forum/2016/th-img117450.jpg
Středa 25. listopadu 2015 ve 12:39 ® Pr3v1t3k
Pr3v1t3k

Hoši, možná by Vaše dilema s tím, jak tu rybu držet vyřešilo , kdybyste jí sežrali…pak by nemělo význam přemýšlet nad šetrností…na druhou stranu přemýšlet nad šetrností ve chvíli kdy rybě propálím hák hubou a utahám ji při zdolávání je jako znásilňovat jenom na půl žerdi, protože přeci nejsem žádné hovado…

reagovat
Středa 25. listopadu 2015 ve 12:07 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> Držel si někdy basse?

reagovat
Středa 25. listopadu 2015 v 9:40 ®  reakce na …

David H.> jen pro úplnost – mi to držení za papulu nevadí. Ale jako správný příklad mi to prostě nepřipadá ani náhodou. Minimálně již proto, že okoun říční není okounek pstruhový.. Nehledě nato, když se podívám na ty joudy v pestrobarevných oblecích ala šumachr a chovající se k rybám jak čuňata plní reklam semletí businessem s naučeným debilním americkým úsměvem..

reagovat
Úterý 24. listopadu 2015 ve 23:21 ® pepanek

Nepoužívám,nějak to blbě vypadá.

reagovat
Úterý 24. listopadu 2015 ve 22:56 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> Odpor k USA v některých směrech chápu. Nicméně je mnoho věcí na tomto kontinentu, které se můžeme učit a brát si příklad. Toto byl správný příklad.

reagovat
Úterý 24. listopadu 2015 v 15:23 ®  reakce na …

OnDu> v USA to tak dělají? Aha tak už mi to nevadí.

reagovat
Úterý 24. listopadu 2015 v 10:10 ® OnDu
OnDu

Osobně nechápu co na tom lidem vadí. V USA chytají basse, z cca 80% jen za hubu, ve zbytku evropy to je tak půl na půl a u nás za to pomalu lámou ruce. Při další vycházce vyválí velkého okouna v prachu, protože ho drží „šetrně“, v horším případě, jakmile se začně mrskat, přidají na stisku, že okounovi slušně řečeno lezou oči z důlků. No nevím co je pak šetrné.

reagovat
Úterý 7. července 2015 v 6:41 ® HaD reakce na …
HaD

vylo> No když myslíš :-)

reagovat
Pondělí 6. července 2015 ve 23:23 ® vylo reakce na …

David H.> Interpunkcie je tam dosť,za veľké začiatočné pismená vo vetách sa ospravedlňujem. Mimochodom takto reaguje vačšinou človek ,ktorý sa nejako urazil. Až tak ťa uráža moj pravopis alebo si sa v tom mojom texte nejako našiel?
Populistické to vôbec nie je,Mrázik mal jeden čas na svojich stránkach pidi ani nie dlaňových zubáčikov s Fedešovou nymfou len koli biznisu -toto je holý fakt,ktorý určite formuje prostoduchých rybárov. Forbák točí videá s pidi potočákmi aka reklama na svoje rotačky.
Mne prezentácia nevadí ale píšem o forme a tá je niekedy na grcanie!

INAK AK BY SA TEXT PO EDITOVANÍ NEZLIEVAL ,TAK TO ČO PÍŚEM JE V ODSTAVCOCH ALE TO JE UŽ TVOJE MASLO!

reagovat
Pondělí 6. července 2015 v 1:25 ® HaD reakce na …
HaD

vylo> Moc Tvé reakci nerozumím. Existují věci jako interpunkce apod. Jinak k focení – trend focení čehokoliv nezpůsobili výrobci, ale nástup digitálních foťáků, smartfounů s fotoaparáty apod. „hodit“ to na někoho je populisticky líbivé, ale liché.

reagovat
Sobota 4. července 2015 v 11:32 ® vylo reakce na …

David H.> ty si už videl „zeleného“ ,ktorý sa priviazal k stromu len preto ,že je to podľa teba in?))

tí čo chcú byť „in“ také presvedčenie urobiť to nikdy mať nebudú ,toto fakt davové nikdy nebude!

k držaniu akéjkoľvek ryby iba toľko,všetko to vzniklo iba koli nič neznamenajúcim fotkám vačšinou pidi rýb.dnes sa fotí každé hovno,čo na tom ,źe aranźér,predaj­covia,výrobco­via /áno presne oni udávajú tento nezmyselný trend/ manipulujú s rybami bez ohľadu či to tá ryba dá alebo nie-trend je foto-to je in. v itoške je bežné /black cat/sumcom tlači´t kolenom len aby vynikla hrúbka tela,videl som televíziu kde cielene donekonečna trápili šťuku koli vyskoku na kameru…príkladov by sa našlo. ďalšia vec je koli foto porušenie platných zákonov a to ak ryba nemá mieru alebo si ju nechcem privlastniť, tak má by čo najrýchlejšie pustená späť do vody!

reagovat
Neděle 28. června 2015 ve 12:10 ® Piscivor

Tak jak tu koukám na jednotlivé komentáře, začínám si říkat že je vesměs jedno, jak kdo drží okouna. Stále jsou u vody jedinci, kteří tahají ryby po břehu a vrací je do vody kopnutím. Dokud nevymizí toto chování, pak asi není třeba nevraživosti za předpokladu, že se lidé k rybě chovají slušně, ať už ji drží tak či onak. A ti fanatici by se měli zamyslet nad tím, zda pokračovat v rybaření i nadále, když tím rybám vlastně škodí.

reagovat
Pátek 26. června 2015 v 8:48 ® 

okouna pokud to není uplný prcek (kterého zvednu z vody na vlasci) chytnu vždy za hubu a ani ho nezvedám na fotku ale rovnou odhačkuju ve vodě (když si ho nechci vzít). Škoda že nejde brát za hubu i štika či candát, přidržení rybky za hubu mi připadá totiž jak pro rybu tak i pro mě nejbezpečnější. Zajímavé je, že když okouna někdo čapne za hubu, tak to vzbuzuje emoce. Co takový sumec za hubu – to nikomu nevadí? Jinak malé ryby, které prut/vlasec zvládne (na které ze břehu nedosáhnu např. kvůli vysokým břehům…atd) normálně zvednu taky za hubu na vlasci, odhačkuju a pustím.

Jinak (ti co vám to vadí) uvědomte si že ty ryby (všechny) zdoláváte tzn. taháte na vlasci na háčku za hubu! :-) Možná je lepší/šetrnější některé ryby raději podsekávat za hřbet :-)) než chytat na háček za hubu..

reagovat
Čtvrtek 25. června 2015 v 0:46 ® HaD reakce na …
HaD

dajos> Tak tak. Já se tedy přiznám, že beru okouny různě – podle situace. Ty velké, u kterých je tohle držení reálné, nejčastěji chytám z lodě a pokud ho přitáhnu a on mi to „držátko“ sám nabídne a nástraha je tam tak, že lze za hubu uchopit, tak neváhám. Někdy si ho pak třeba, až když se uklidní, položím na fotku na ruce, a pak už ho člověk nemačká. Většinou už taky poznám, kdy se chce mrsknout a jelikož nástrahu vyndavám až nakonec, tak mi při „upadnutí“ s mou pomocí spadne do vody. Vlastně ho do ní nasměruju. Pak se málokdy stane, že by musel být v mých rukou jak ve svěráku, nedostane „kravatu“ za skřelemi, nepotluče se, na mokré ruce bez tlaku se sliz poškodí minimálně apod.

reagovat
Středa 24. června 2015 ve 20:23 ® dajos reakce na …

asi je to boj s větrnými mlýny..když chcete okouna odháčkovat a nechytnete ho za hubu, už ho musíte chytit za tělo nebo podebrat (čímž ho zbavujete slizu) a pak mu vyndat nástrahu z huby, což bývá taky u hltavého okouna oříšek. Úchop za hubu řeší vše – rybě neublíží a nástraha jde ven velmi dobře. Nakonec jsou nejvíc proti ti, kteří okouna vidí na Vaší fotce poprvé :-) Hodně mi to připomíná jako když jsem byl na dovolené, kde v řece plavaly sladkovodní želvy. Pak přišla velká voda a spláchla je do moře. Tam se jim pochopitelně až tak nelíbilo a draly se po pláži ven z vody. No a turisti je v dobré víře házeli zpět do moře, čímž jim vlastně ubližovali..

reagovat
Středa 24. června 2015 v 17:26 ® HaD reakce na …
HaD

džigit> Už si viděl „zlomeného“ ?

reagovat
Středa 24. června 2015 v 17:25 ® HaD reakce na …
HaD

skwor> Slovo sportovní má jaksi jiný význam – že rybolov nás neživí.

reagovat
Středa 24. června 2015 v 17:19 ® HaD reakce na …
HaD

dajos> Tak tak. Občas se bojím, že jsou mezi námi „zelení“, co vůbec netuší, která bije, ale váží se „ke stromu“, protože je to „in“. A fakta je nezajímají :-(( těch 45 cm jsem opravil – to byl preklep – nechápu sám sebe, taky jsem strojař :-((

reagovat
Středa 24. června 2015 v 16:17 ® dajos reakce na …

a to je přesně ono..jeden něco napíše a druhý hledá chyby a chytá ho za slovo..běž radši k vodě..

reagovat
Středa 24. června 2015 ve 12:33 ® skwor reakce na …
skwor

dajos> Ryba je stroj? A rybolov sport, že ano?

reagovat
Středa 24. června 2015 ve 12:28 ® dajos

je to přehnané..příště bude lidem vadit, že jsme vůbec nějakou rybu chytli..jak by k tomu přišly třeba takové plotice, kdyby nepřežily váhu svého těla? Všechny ty podrážděné reakce jsou zbytečné..jinak jako strojaře mě pobavil v článku úhel 45 cm :-)

reagovat
Středa 24. června 2015 v 11:30 ® palab
palab

No já nevím, ale není držení za tlamu okouna stejně šetrné, jako když se tahá třeba candát vylovovacími kleštěmi.. ? Třeba v Maďarsku se candáti sportovními rybáři tahají za tlamu kleštěmi, pak je pouští a nic jim není. Myslím že je to mnohem šetrnější držení, než když je v ruce někdo silou rozmačkává.

reagovat
Středa 24. června 2015 v 10:34 ® džigit reakce na …

jenže Ty ho až tak nelámeš,jak někeři jedinci ;-)

reagovat
Středa 24. června 2015 v 9:46 ® dajos

Plně souhlasím taky jsem byl zmrdán za tuto fotku okouna, který měl určitě přes 40 cm, chycený v –8°C jen vyzvednutý, vyfocený a puštěný. Od té doby žádné fotky nikam veřejně necpu..lidi jsou chuji :-) Přitom si šetrnější způsob nedovedu představit.

reagovat
foto/forum/2015/th-img114500.jpg
Sobota 20. června 2015 ve 20:00 ® pepanek

Komu to vyhovuje,ať ho drží třeba i za ocas,ale já ho za hubu nedržím a to jich mám za sezonu opravdu dost v ruce.

reagovat
Sobota 20. června 2015 ve 13:17 ® jepice-zruseno reakce na …

Klobasa> No tak se podívej na začátek téhle diskuze: Řeší se tam úhel držení okouna a jsou tam fotky. Nevím, proč by, když už visí za hubu, se měl štorcovat do nějaký jiný polohy a případně podpírat prstem, když ne kvůli fotce. Když se okoun drží za hubu, tak vlivem fyzikálních zákonů visí obvykle ocasem dolů. Na odháčkování a puštění si myslím tahle poloha úplně stačí :-)) Takže podle mě je tahle diskuze opravdu o tom, jak držet okouna při focení.

reagovat
Sobota 20. června 2015 v 11:32 ® Klobasa reakce na …
Klobasa

jepice> Fotit neumím, já viděl smysl v tom, abychom měli i do budoucnosti co chytat.

reagovat
Sobota 20. června 2015 v 11:08 ® jepice-zruseno reakce na …

Klobasa> Na to, aby se ta ryba šetrně vrátila do vody, se sice občas musí vylovit (buď za hubu nebo za břicho), ale nemusí se přece nijak naklápět a nastavovat. Malá ryba se za hubu stejně držet nedá, neboť se do ní tem prst ani nevejde. A to já mám zrovna hodně malé prsty. Sotva se tam obyčejně vytočí peán s háčkem, když není okoun chycen vyloženě na kraji. Já vidím smysl této diskuze spíš v tom, jak toho okouna vyfotit, nevoválet ho u toho třikrát v blátě nebo ho nehonit po celý pramičce a ještě mít volnou druhou ruku na naježení hřbetní ploutve, tak jak to dělá David :-)) O chycení a puštění ta diskuze podle mě není.

reagovat
Sobota 20. června 2015 v 10:32 ® Klobasa
Klobasa

vojín XY> Smysl této diskuze je v tom, jak vrátit třeba menší, nebo i větší rybu, kterou si jako lovec mám právo odnést domů, ale nechci nebo nemusím si ji z nějakého důvodu vzít, šetrně a bez poškození zpátky do vody.

reagovat
novější starší
Stránky:   3 2 1