Chytej.cz

Zabít či nezabít trofejní rybu? necteno

9.5.2014 | HaD | 9.281 zobrazení | 102 odpovědí

Zabít či nezabít trofejní rybu?S přibývajícím věkem se obvykle vyvíjí i názory jedince. Já jsem byl vždy přesvědčen o tom, že velká ryba bez rozdílu vždy patří zpět do revíru, aby si svůj „dlouhý“ život dožila a navíc zatraktivnila svou přítomností daný revír. S postupem času a nabitými informacemi svůj názor lehce přehodnocuji. Přivedlo mne k tomu zejména účast na odlovu pstruhů na kapiláře, kdy se odlovující velmi snažil, aby tam nezbyl žádný větší, který by novou generaci pstruhů významně oslabil – prostě by je sežral. Když nyní ulovím např. na menším potoce poměrně velkého pstruha, sice ho nadále bez mrknutí oka okamžitě pustím, ale po lovu přemýšlím, zda taková čtyřicítka na potoce, kde je obvyklé maximum 30cm, není spíše pohroma a zda bylo jeho puštění správné. Pro atraktivitu revíru asi ano, pro revír samotný asi naopak ne. Něco jiného by to samozřejmě bylo na velké řece. Je na to prostě potřeba nahlížet v souvislostech. Jak jste na tom názorově Vy a máte také podobná dilemata?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   4 3 2 ...
Sobota 13. září 2014 v 8:31 ® Mrknato reakce na …

malamut> Ani ne tak o howně, jako o businessu těch, kteří mohou ve svazu businessovat. Pouštění velkých ryb je jedním ze základních atributů „soukromáků“. Soukromáky nemám rád a proto asi bude jasné, co si o velkých rybách myslím.......

reagovat
Čtvrtek 11. září 2014 ve 21:36 ® malamut
malamut

Prostě debata o hovně, právo vzít si úlovek, při dodržení všech pravidel je právem lovce, a veškerý další názory jsou naprosto irelevantní, i kdyby se pouštěči a olizovači na palice stavěli.

reagovat
Čtvrtek 11. září 2014 v 19:08 ® chosebaits reakce na …
chosebaits

Jarda Š.> Nemusel je tam vysadit člověk,ale vysadil.

reagovat
Čtvrtek 11. září 2014 v 17:24 ® mascha reakce na …
mascha

David H.> uznávám, že po chuťové stránce je vhodnější vzít dvě šedesítky, než jednu metrovku. Ale když už někdo bere rybu, pak je pro vodu vhodnější, když ty dvě šedesátky pustí a vezme metrovku.

Mimochodem, hrozně mi vadí z úvodní textu ta část „…a navíc zatraktivnila svou přítomností daný revír.“ Doufám, že moje velký ryby, který pouštim, nikomu jinému než mně ten revír nezatraktiňují. Argument „může udělat radost jinému rybáři“ je pro mne děsně ekl. Vždy přeju pouštěné rybě, aby se všem nástrahám vyhýbala a už nikdy nikomu radost neudělala. Jsem nepřející kujva :-D

reagovat
Čtvrtek 11. září 2014 v 15:57 ®  reakce na …

mascha> ..bych to tak dramaticky neviděl. Ono taky záleží jak dlouho se s takovou rybou přetahuješ. Pokud máš adekvátní vybavení, tak ji tak nezmorduješ. Když budeš „sportovat“ s párátkem a 0,15vlascem a přetahovat se s ní 2h, tak ji to může poznamenat..(hlavně před blížící se zimou).

reagovat
Středa 10. září 2014 v 18:37 ® Jarda Š. reakce na …

chosebaits> Okouny tam nemusel vysadit člověk, jejich jikry často přenesou na nohách vodní ptáci. Jejich přemnožení, které vede k zakrnění populace, bývá důsledkem toho, že v té vodě chybí větší predátoři, kteří by je zregulovali.

reagovat
Středa 10. září 2014 v 10:52 ® HaD reakce na …
HaD

mascha> no, v extrémním případě se to asi taky stát může. A jako alibi pro zabíjení bab asi dobrý.

reagovat
Úterý 9. září 2014 v 18:58 ® mascha
mascha

Ještě jedna věc k zamyšlení – když chytnete trofejní rybu, jde o starší kus, třeba stodvacítka štika, to už je bába. Do boje dá hodně sil. Možná víc než může. Rybu chytíte, necháte rozdejchat a d dobrým pocitem pustíte. Stejně se na ní ale souboj projevil. Vydala mnoho sil, které jí budou chybět při shánění potravy. Po prožitku bude opatrnější, nevrhne se po každé rybce v okolí. Hlad bude stále silnější, síly se z prázdného žaludku nebude dařit obnovit. KAždý další výpad bude neúspěšný a štika nakonec vysílená zdoláváním a pobytem na suchu klesne na dno přehrady, kde se o ní postarají raci…

reagovat
Středa 27. srpna 2014 v 18:58 ® mekvak reakce na …
mekvak

František Rychta> to jsi vymyslel sám nebo Ti někdo radil? :-D

chosebaits> Střevlička východní se na území ČR dostala kdysi s násadou či plůdkem býložravek. Možná i podobným způsobem se vám dostala k vám do rybníka. Případně přítokem z výše položeného rybníka.

reagovat
Úterý 26. srpna 2014 v 17:54 ® mascha reakce na …
mascha

souhlas do puntíku!

reagovat
Pátek 15. srpna 2014 ve 21:56 ® Taborak Tom reakce na …

Martin Chmelík souhlas,je to tak

reagovat
Pátek 15. srpna 2014 ve 20:37 @ František Rychta

No letos sem chytil 13 amurů. Nasazujou je snad úplně všude, měli tak od 20 cm do 90 cm, ten byl muj největší a udolaval jsem ho asi 20 minut. Na jednu stranu je to krasná ryba a pekelnej bojovník, kterej má mou úctu. Na druhou stranu vidím sesypávající se břehy, do vody padající stromy, líny a bělice, který se nemaj kde vytřít, kde schovat, a to všechno zásluhou amurů, který vyžrali všechny rákosiny a pobřežní pojivový traviny obecně. Amur skutečně využije jen desetinu přijaté potravy, a tak není divu, že nám ty břehy zastřihujou skoro před očima. Za nějakých deset let bude na amuřích revírech vlivem sesuvu břehů tak malá hloubka, že udeří silný mrazy a amuři nejen že v ledu pohřbí sami sebe, ale spolu s nimi i ostatní druhy ryb. Takže amuři ano, ale jen do řek a stojáků s regulovanými/zpev­něnými břehy, popř. do jílovišť, plavebních kanálů a kamkoliv, co jde jednoduše vylovit sítěma. To pánové z ČRS nevědí, či si jen ignorantsky plní plány rychle rostoucí rybou? Já jsem si žádnýho domů neodnesl, ale jakmile byla nablízku řeka, následoval hodně rychlej běh s rybou v podložce k ní. Ale jak říkám, likvidátor některých typů stojáků to je a basta. Doporučení na závěr: nezapoměńte pouštěnýho amura ve vodě pár minut křísit, než se zotaví! Hlavně ho nepusťte jen tak halabala ke dnu! Narazí do něj a zraní se. Někdy je amur po boji naprosto K.O. (velkej vždycky), v žádnym případě neumírá, neleká, jen ze sebe vydal úplně všechny síly a ty potřebuje znovu nabrat. Tohle by se taky mělo říkat na každym MO, takovejch amurů už se určitě poškodilo jen kvůli obecný nevědomosti o tomhle jeho specifiku…

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 18:30 ® chosebaits reakce na …
chosebaits

malamut> To dělá kde kdo a na to nemusí být veterinář.Levopys prosím neřeš,pač zrovna u tohoto jsem ve škole nebyl.Asi jsem měl kašel.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 18:13 ® malamut reakce na …
malamut

jepice> v případě kapra jsou tyhle úvahy úplně mimo mísu. Tam snad na vhodný vodě je dobrý využít úživnost revíru a růstovej potenciál kapra a nechat ho dorůst do nějaký rozumný velikosti. To by mělo platit pro všechny ryby, je to princip hospodaření, ale to málokoho zajímá, kažej chce sportovat.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 18:09 ® malamut reakce na …
malamut

Martin Chmelík> kapr je navíc dobrý žrádlo, když je z čistý vody a umíš ho udělat. A udit kapra pod sedmdesát je zbytečný, teprve velkej je dobrota, ve který se kvůli kostem nehrabeš jak bába v bolákách :-)

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 18:09 ® jepice-zruseno

Podle mě je hlavně nelogický žrát ryby střední velikosti a velký pouštět. Protože takhle tam žádný velký nebudou, nebudou mít z čeho narůst. Logický je buď pouštět úplně všechno, nebo si stanovit nějakou osobní míru vyšší, než je ta zákonná, a nebo si občas něco vzít dle pravidel podle toho, jak se to hodí, a vůbec se touto otázkou nezabývat.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 18:05 ® malamut reakce na …
malamut

chosebaits> no ty jsi psal, že je spláchnul do hajzlu, to jsem si nevymyslel. Po jednom kousku se s kaprama na veterinu nejezdí, kámoš veterinář, co se o tyhle záležitosti stará v MO v místě mého bydliště, jezdí za nimi a vystavuje bumážky o zdravotním stavu a čert ví jaký ještě. Na střevli východní platí prý candáti, četl jsem o tom nějaký pojednání. A ve slově „slovím“ se píše měkký „i“.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 18:00 ® chosebaits reakce na …
chosebaits

Martin Chmelík> Ten konec o kaubojích od lešení s pípákama a v pozadí s vlajkou hlavního šefa je přesně to,že už delší dobu kaprařina je na hřebíku.Doufám že tam už zustane a bude stále i jiná ryba v našich vodách než kapř. Tímto ale kapra malého a ani velkého neodsuzuji.On za to nemuže tak jako pes že je páníček debil.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 17:53 ® chosebaits reakce na …
chosebaits

malamut> Si mě dosela rozesmál.To jako že slovým několik tun kaprů a jedu po jednom kousku na veterinu bo co. Příjde doba kdy každý kapř bude mít očkovací průkaz a známku na obojku:-)

Dělám si srandu,ale ty si začal.:-D

Já nemám do rybníka přítok z nějakého hajzlu,ale střevle východní je zavlečený druh ryb jako třeba karas stříbrňák který devastuje vše.Právě střevli prý před lety jsem zavlekl jaký si akvarista.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 17:16 ® Martin Chmelík

Trofejní ryba? Pro někoho může být kapř 60 cm trofejním (protože nikdy většího nechytl), pro někoho je to kapří dorostenec. Tedy každý rybář to může mít u různých druhů jinak. Nedokáži posoudit, jestli trofejní ryby mohou být pro revír pohromou, na určitých vodách a určité druhy asi ano. Taková štika přes 100 cm na menší vodě asi může být postrachem, ale třeba na velké vodě jako je Orlík asi žádnou výraznou škodu na osádce ostatních ryb nezpůsobí. Ale možná se mýlím. Já osobně, pokud nějakou „trofejní“ rybu chytím, tak ji také pustím. Jen nemám slitování s žádným kapřem, pokud na revíru není nějaké omezení horní míry, klidně do udírny pošlu i 15-ti kilové vodní selátko. Kapře je všude dost, do vody se sypou po tunách a velký kapř je pro mě škodnou. Chápu, že když tohle teď budou číst sportovci v bivacích, že omdlívají a proklínají mě. Ale má averze je způsobena tou ohromnou CARP masáží a i určitou nabubřelostí samotných kaprařů. Nesdílím jejich filozofii CHYŤ&PUSŤ (stejně je to jen póza, pak do bolelízu semelou plotice, cejny, perlíny atd. a chytají na koule DEAD FISH), veřejné porušování RŘ (lov non-stop obhajují moderním přístupem), nesdílím myšlenku lovu na 3 a více prutů. Pravidla pro všechny rybáře musí být stejné, nelze zvýhodňovat žádné úzké skupiny rybářů. Vážím si mnoha kaprařů ale bohužel se kaprařina „dostala do rukou“ i novodobým kovbojům, co si říkají kapraři. Ti dělají ostudu těm slušným. Navíc razím heslo: KAPR NENÍ KÁMOŠ, KAPR JE ŽRÁDLO.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 17:02 ® malamut reakce na …
malamut

chosebaits> ale tehdy si to mnozí zdůvodnili záchranou kapra před kaprožrouty, a prachy byly asi jen „vedlejší produkt“ záchrany a nesmrděly. To, co popisuješ, je to samý, jako převézt velkýho sumce, nebo jakoukoliv jinou rybu na jiný revír bez vědomí hospodáře. Pokud je mi známo, tak před vysazením do revíru ryby prochází i veterinární kontrolou, například, ale na to ty můžeš z vysoka srát, protože ti někdo pustil do rybníčku želvy, tak ty můžeš pustit cokoliv kamkoliv. Možná bys mohl dělat národního poradce pro umisťování ryb do revírů. A jestliže se střevle východní ve tvém rybníku objeví po tom, co je „nějakej akvarista či co spláchne do hajzlu“, musím uznat, že máš do rybníka zajímavej přítok.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 16:46 ® chosebaits
chosebaits

jepice> Amur normálně žere trávu a i tu z koše na sekačce :-) Aspoň tráva co roste na rybochovu okolo rybníků nejde jen tak na hromadu.Samosebou že se amur dá chytit na ledacos.Rousnice žere běžně,letos už mám pár amurů chycených na červy.Krom trávy má rád i květy z vrby.Je to nádhera je sledovat jak zbíraj z hladiny.

Amur je dobrej na likvidaci trav ve vodě,jen do té fáze dokud není rybník uplně bez trav.

reagovat
Pátek 16. května 2014 v 16:36 ® chosebaits
chosebaits

malamut> Převézt ryby za učelem svého obohacení z prodeje oné ryby do soukromáku a dát tomu nálepku záchrana velkého kapra je přeci uplně něco jiného než popisuji.Toto s kaprama a né jen snima dělají jen hovada!!!!!!!!!!

Já jsem reagoval,že pokud velkej sumec dělá na malé vodě paseku je dobré ho vyndat.Vyndat ano,ale né mu dát klackem po hlavě .To znamená že mu dát svobodu a dát mu jí tam kde se bude mít dobře a nebude páchat škody v takovém měřítku jako na pár hektarový vodě.

Bez vědomí krajského hospodáře ho převezu a nasadím!! Kdejaký hovado někam pustí želvy a já mám na chovném rybníku tři!!! Nějaký akvarista či co spláchl do hajzlu střevle východní a já mám zamořený chovný rybník střevlí východní. Nějaký pako nasadilo do malého sportovního rybníku několik okounů v domění že se jim tam bude dařit.Dnes je jich tam mraky a maj max.15 cm pač nemají už co žrát.Slunka a červenopeřice je už jen vzpomínkou. Tito lidé pachaj škody!!!!!!!!!!­!!!!!!

reagovat
Čtvrtek 15. května 2014 ve 21:31 ® OBr reakce na …
OBr

Robur> je to hnus, fialovej…na druhou stranu někomu zase přijde nechutný, když jíme králíky, zatímco oni je mají jako domácí mazlíčky, nebo že baštíme hovězí a vepřový…

reagovat
Čtvrtek 15. května 2014 ve 21:19 ® Robur reakce na …
Robur

OBr> tak jsem se tedy podíval a normálně ty asiaty nemám vůbec rád. Netuším, kam to může to jídlo kulinářsky posunout,

reagovat
Čtvrtek 15. května 2014 ve 21:07 ® OBr reakce na …
OBr
Robur> částečnou odpověď bych viděl zde: reagovat
Čtvrtek 15. května 2014 v 19:36 ® Robur
Robur

otázka spíš je, jak tu rybu sežrat a přitom by žila dál:-)

reagovat
Čtvrtek 15. května 2014 v 16:48 ® Bigpista reakce na …
Bigpista

FInnnp> Tak jen a pouze rákos asi nee. Stačí se podívat třeba na Orlíku, když upustí vodu. Všechny vrbičky jsou na úrovni původní hladiny ožrané.

reagovat
Čtvrtek 15. května 2014 v 10:13 ® FInnnp reakce na …

jajco> Samozřejmě,že jim žížala šmakuje.Hlavně na jaře.Amur je všežravec a z rostlin žere pouze a jenom rákos.V našich končinách jinak samozřejmě konvertoval na žrádlo naházené do vody rybářem.Hlavně když je toho hodně.

reagovat
Čtvrtek 15. května 2014 v 7:34 ® jajco
jajco

jepice> Amurů na rousnici sem kdysi na jednom revíru nachytal dost,takže jim šmakuje.:-)

reagovat
novější starší
Stránky:   4 3 2 ...