Chytej.cz

Nabytí rybářského lístku necteno

27.5.2013 | sumecek39 | 10.589 zobrazení | 44 odpovědí

Nabytí rybářského lístkuJak jste nebo nejste spokojeni se získáváním rybářského lístku a co říkáte na novelu zákona , která ruší veškeré zkoušky a k získání nyní bude stačit dojít na úřad a tam ho zaplatit,,, čáry, máry, fuk a JE z vás rybář :)) !!!

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1   
Úterý 28. května 2013 v 16:20 ® regulus
regulus

No bylo by asi dobrý si přečíst tohle http://www.chytej.cz/…zpravy/5870/ vnáší to trochu jiné světlo než jak to tu kolega interpretoval, nemyslím tím, že by to chtěl nějak zkreslit, jen já to pochopil z toho co napsal tak, že je snaha zkoušky zrušit úplně, zatím co pravdou nejspíš je, přesunout podmínku nutnosti zkoušky z vydání RL na vydání povolenky, což mi přijde docela logické i když to nezabrání různejm čachrům který někde určitě byly, jsou a budou.

reagovat
Úterý 28. května 2013 v 10:50 ® nnnap
nnnap

v pohodě, pičoviny a bigbít.

Já, když sem se rozhoupal, že jako tedy si na tu vodu udělám čas, poptal se co ti místní komici kolem toho organizují za divadlo a že jako spěchám samozřejmě, tak mi řekli termín nejbližší zkoušky a hotovo. Detaily, jestli jsem prokazoval totožnost si už moc nepamatuji, dostal sem papír a byl poslán do kouta. Asi se dalo podvádět. Ale nevím proč bych se měl otravovat podváděním. Udělal sem jim tam jednu chybu, abych nevypadal jako idiot a neřešil ty chápavé pohledy, že jako vědí a že jako vpoho, přesto údivem jedno oko zdvižené. Tak já už nevím, co všechno za dobytek dostává papíry. Asi všichni co přijdou. Takže nevidím důvod pro komedie typu zkouška apod. Je to bolševická zahrádkářská komedie pro vděčné členy, kteří si asi nepřipadají tak hloupí, když přece dali ten mandát! Fakt jako sebranka.

Tedy rozhodně vítám prodej papírů bez průtahů. Kdo chce rybařit nechť si je bez zbytečné administrace pořídí. Je na každém, aby se na návštěvu u vody připravil. Zákony platí stejně.

Podotýkám, že dobytek u té vody už stejnak je.

reagovat
Úterý 28. května 2013 v 10:17 ® lunimus

Prietelia … väcsina z vas ma pozna ako zacinajuceho rybara. Ano, pre moju prvu povolenku som si bol pred rokom. Ked som si ju chcel vybavit, dosiel som na nas zväz a pytal som sa na skusky.
Baba za okienkom sa na mna pozrela a vysvetlila mi bezny postup:
- vela rybarov posielalo na skusky za seba niekoho ineho, co sa tazko dokazuje, pripadne niekoho podplatili, alebo odpisovali atd.
- to, ze pojdem na skusky a urobim ich nikde nebude zarukou toho, ze zakon, legislativu atd. ovladam a ze ich aj budem dodrzovat

a najdolezitejsie
je v mojom vlastnom zaujme, aby som si zakon, vyhlasku a vobec vsetko okolo nastudoval a dodrziaval, lebo ak ma nacape rybarska straz, ze som nieco porusil, tak mam problem ja … a tam ma nezachrani, ze pred par rokmi som predsa dostal skusku a ze teraz vsetko viem.

Je pravda, ze niektore miestne organizacie stale realne skusaju svojich novych clenov, ale osobne si myslim, ze postoj nasej MO je spravny.
Ak chcem chytat ryby, musim ovladat celu legislativu a je naozaj v mojom zaujme ju ovladat a dodrzovat, nakolko porusenim sa zo mna moze stat pytliak a pytliactvo je u nas trestny cin (bez ohladu na to, ci aj nieco ulovim, alebo nie)

reagovat
Úterý 28. května 2013 v 8:31 ® Dany73 reakce na …

hering> to jistě, ale je to průvodní nástroj k získání povolenky. A povolenka se pak už v ČR poměrech jaksi prodává sama… Takže jako v autoškole: Za úplatu rybářské zkoušky, a pěkně zostra aspoň na týden do lavice! Úplata pokryje náklady na komisi. Kdo bude mít opravdový zájem, ten se to naučí! Na druhou stranu „verbež“ co chce být pouze „IN“ v moderním koníčku, ty průtahy odradí. Tuším že myslivci taky procházejí přísnými zkouškami, tak proč by měla být rybařina odlišná? Prut je taky zbraň! :-)

reagovat
Úterý 28. května 2013 v 8:10 ® hering
hering

Na vydání povolenky k lovu není právní nárok.Takže když se rozhodnu někomu povolenku neprodat,může se ohánět třeba 10 RL.Jo a samotný RL ještě nikde neopravňuje k lovu ryb.

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 22:52 ® Dany73

Cizince bych vážně nehrotil. Ty co jsem u vody potkal žádný český RL neřešili. Vystřelovák v kapse to jistil. Jinak jsem opačného názoru, ač zbožného přání v tomto zkorumpovaném státu. Kdo chtít nebude, rybářem se prostě nestane! Tzn. zpřísnění rybářských zkoušek, buď něco budeš vědět a mít zájem, nebo tradá. Nemyslím tím extrém udělat z toho koníček pro vyvolené. Ale aby si už konečně nedělali z nás ostatních legraci Ti, kteří to s rybařinou a láskou k přírodě obecně nemyslí vážně.

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 21:49 ® Fryw
Fryw

Taky se nebojím. Však protože jsou nejchytřejší a nejschopnější, proto jsou právě tam nahoře.

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 21:47 ® sumecek39 reakce na …
sumecek39

Však oni to za nás tam nahoře jistě nějak vymyslí

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 21:44 ® Fryw
Fryw

Tak pro občany EU by to mělo být snad jinak, pokud jde o ten turismus. Máme tady nějaký proces integrace a vzájemné uznávání kde čeho (a zákaz tvoření překážek zároveň). Takže by to mělo být přeneseno i na rybářský lístek. Pokud jde tedy o ty zahraniční rybáře, je to nějaké podivné nesystémové řešení…

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 21:39 ® sumecek39 reakce na …
sumecek39

Ok ve své podstatě z tebou souhlasím. A ono to bude přesně tak jak píšeš že povolenky se budou prodávat v daném regionu a né svazovky ( myslím u těch cizinců ) Já jsem to sem dával protože jsem zvědav na názor druhých a tu novelizaci jsem si já nevymyslel :-)

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 21:35 ® sumecek39 reakce na …
sumecek39

Jasně že svoje pro to mělo !!!! To nikdo nezpochybňuje , ale už to tak stejně nefunguje. Dneska přijde děda na organizaci a řekne : Hele Pepiku ten můj vnouček by chtěl chodit se mnou na ryby, tady ná např.flašku rumu nebo nějaký kačky. A co udělá Pepik zařídí to , tak je úplně jedno jestli se to dělá tak nebo onak !!!

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 21:35 ® regulus reakce na …
regulus

sumecek39> je sice fakt, že ten tvůj elaborát nepostrádá logiku, druhá strana je, kolikže cizinců si u nás bude chtít koupit svazovou povolenku. Myslím si, že buď sem jedou jenom jen na dovolenou a ty ryby tak moc neřeší nebo si najdou soukromák. No a když by tedy opravdu nějaký cizinec chtěl svazovou povolenku, tak si myslím, že když bude chtít, tak si to zařídí. Nebo věříš tomu, že když nějaký cizinec zamává paní na obecním nebo městským úřadě jakýmkoliv papírem jehož obsahu stejně nerozumí, že mu ten RL neprodá? No a MO bude také ráda za 40€ nebo 60€ za týdenní povolenku.

Vraťme se ale k meritu věci, vydávat RL komukoli jen tak nebo na základě zkoušek?

Myslím si, že se zrušením těch zkoušek nic zvláštního nestane, kdo bude chtít, tak se naučí co potřebuje vědět a kdo chtít nebude, bude vědět hovno jako teď. Nemyslím si, že by se těma zkouškama stal z nerybáře mávnutím kouzelného proutku rybář a navíc jsem zastánce názoru, že si člověk nemusí pamatovat každou ptákovinu, ale musí vědět kde to najde. No a to už vůbec nemluvím o tom, jak možná někde ty zkoušky vypadají. Takže já bych ve zrušení těch zkoušek u dospělých žádnou tragedii neviděl, u dětí bych ponechal jako podmínku to co doposud, navštěvování rybářského kroužku. Pro cizince udělat BP v angličtině a třeba i v němčině by asi taky velkej problém být nemusel.

reagovat
Pondělí 27. května 2013 ve 21:11 ® Fryw
Fryw

Takže několik desítek let zaběhlá praxe byla vlastně zbytečná buzerace, která v konečném důsledku ochuzovala i republiku z příjmů pramenících z potencionálního turistického průmyslu a cestovního ruchu!? :-/ Nechápu že to nikdo doposud neviděl a že se to dalo vůbec snášet.

reagovat
Pondělí 27. května 2013 v 18:49 ® sumecek39
sumecek39

Zjednodušení pravidel pro získání rybářského lístku vyvolává protesty u některých rybářů. Informovala o tom televize Nova s tím, že rybáři se obávají nekontrolovatelných lovů ryb. V praxi jde o novelizaci vyhlášky 197/2004, která je jedním z prováděcích předpisů rybářského zákona. Ta skutečně výrazně zjednodušuje výdej rybářského lístku k lovu, a to tak, že pro jejich získání stačí v praxi zaplatit příslušný poplatek. Podle TV Nova se proti tomuto principu bouří, a hrozí, že „povolenky budou i nadále vydávat jen těm lidem, kteří složí testy jako doposud. Bojí se totiž toho, že nepoučený rybář může lovit například ryby, které jsou zrovna hájené. Nebo si odnese domů víc kořisti, než smí.“ uvedla televize. Skutečností ale je, že v zahraničí se žádné testy ze znalostí před výdejem rybářského lístku dělat nemusí. Tuzemská praxe je tak spíše vlivovým nástrojem rybářských svazů a jejich představitelů, a svým způsobem také prostředkem šikany cizinců, po kterých obvykle jazykově nevybavení rybáři požadují důkazy o schopnosti lovu ryb z jejich mateřských zemí. Jak navíc vyplývá z dokumentů, které má Naše voda k dispozici, byla novela zákona projednána s Českým rybářským svazem. V současné době je podmínkou pro získání povolenky k lovu v rybářských revírech vlastnictví rybářského lístku. Rybolov je tak umožněn pouze osobám, které prokážou potřebnou kvalifikaci, která se dokazuje tím, že žadatel o první rybářský lístek musí absolvovat školení a získat osvědčení, nebo žadatel o další rybářský lístek musí předložit dříve vydaný rybářský lístek. Cizinec pak musí předložit doklad o dříve vydaném rybářském lístku, nebo dříve vydaný rybářský lístek, nebo rybářský lístek, licenci nebo obdobný doklad vydaný v domovském státě, nebo musí absolvovat školení a získat osvědčení. Samotnou realizaci školení a zkoušek zajišťují pověřené právnické osoby, obvykle regionální organizace Českého rybářského svazu, povolenky k rybolovu vydává uživatel rybářského revíru. Dodržování předpisů a pravidel rybolovu kontroluje rybářská stráž. Kontrolu školení a příslušné metodické pokyny pak má v gesci ministerstvo zemědělství. Je přitom evidentní, že proces vydání povolenky je velmi složitý, pro cizince v zásadě nemožný, a samo ministerstvo také argumentuje,že splnění podmínek pro rybolov je fakticky třístupňové. To je složitější než třeba získání řidičáku. Zjednodušení procesu je tedy nanejvýš logické, a novela vyhlášky je filozoficky správná. Protestujícím tak, jak je to v obdobných případech obvyklé, jde zejména o již zmíněné zachování si svého vlivu, což je evidentně lobbistický zájem, a také – o peníze. Školení něco obvykle stojí, povolenky samozřejmě také. Zejména cizince přitom takový proces natolik otráví, že lovit ryby v naší zemi ani nechtějí, což generuje ekonomické ztráty z možného přínosu z turistického ruchu. Ten zdaleka nemusí být jen o rybách, s možností chytat ryby je obvykle spojeno nějaké stravování, ubytování, návštěva památek v příslušném regionu, čili akce prospívající rozvoji venkova. Což je jistě větší hodnota než trápení nešťastníků učivem o biologii ryb, které si laický absolvent testů stejně nezapamatuje. Skuteční rybáři se zase nic učit nemusí – vědí obvykle mnohem víc, než co je předmětem zkoušek. Stávající systém je tedy veskrze zbytečný, na což v zahraničí už dávno přišli. Je dobrou zprávou, že alespoň někteří na to přišli u i nás. SUMEČEK39

reagovat
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1