Chytej.cz

Multiplikátory a fígle kolem nich necteno

16.1.2011 | PetrC | 209.637 zobrazení | 3.369 odpovědí

Diskuze a názory a postřehy a otázky a odpovědi, jak po stránce praktické, tak po stránce teoretické. A to vše kolem vrhacích multiplikátorů.
No a když na to přijde, tak jsme schopni probrat i MP přívlač.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Čtvrtek 20. března 2014 v 9:00 ® jirkajj reakce na …

To sem tak nějak vyčet, ale v daiwě mi asi zapoměli přibalit ten olejíček k navijáku, jestli má být teda součástí balení.

reagovat
Čtvrtek 20. března 2014 v 5:45 ® sethy reakce na …
sethy

jirkajj> Do místa co popisuješ kapni 1–2 kapky olejičku co se dává k navijákům. Víc nic.

reagovat
Středa 19. března 2014 ve 23:02 @ Palivec reakce na …

jirkajj> WD-40 se nedá s teflonovým sprejem srovnávat. Použiju jen automatický překlad složení WD-40 udávaného v bezpečnostních normách:

WD-40 vzorec je obchodní tajemství . Produkt nebyl patentován v roce 1953, aby se zabránilo odhalení podrobnosti jejího složení. WD-40 je hlavní ingredience, podle US list Bezpečnostní datové údaje, jsou: 51% Stoddardovo rozpouštědla (v roce 1953 to bylo převládající čisticí kapaliny používané chemické čistírny.) 25% zkapalněný ropný plyn (pravděpodobně jako pohonná hmota, oxidu uhličitého je nyní používán místo toho ke snížení WD-40 je značný hořlavost) 15 +% minerální olej (lehký mazací olej) 10 -% inertní přísady

Německá verze povinného bezpečnostního listu EU uvádí následující bezpečnostní relevantní složky: 60–80% těžká nafta (ropná produkt používá např. v typu knot zapalovače), vodík léčit 1–5% oxidu uhličitého.

U nás je pravděpodobně v prodeji ten ropný sajrat. Já tomu říkám „drahý petrolej ve spreji“. Výrobce na tom musí úžasně vydělávat.

Ve své firmě jsem před lety zavedl používání petroleje namísto WD-40. Účinky byly stejné, náklady proti WD-40 mizivé.

reagovat
Středa 19. března 2014 ve 22:49 ® jirkajj reakce na …

Dík, sprej s teflonem nebude problém sehnat. Já to mazal WDčkem a nějak bych řek že to není to pravý ořechový..

reagovat
Středa 19. března 2014 ve 21:06 @ Palivec reakce na …

neuložil jsem s obrázky

reagovat
foto/forum/2014/th-img105608.jpgfoto/forum/2014/th-img105609.jpg
Středa 19. března 2014 ve 21:05 @ Palivec reakce na …

jirkajj> Já ten uzel u Megaforce mažu (opatrně) sprejem s teflonem (prodává se běžně a používá třeba na převody jízdních kol). Je „nemastný“. Teflon má nízký součinitel tření, po odpaření ředidla zůstane film s výbornými vlastnostmi.Mažu stím už roky všechno. Od pantů na autě, pantů a mechanismů na oknech, přehazovaček na kolech, po navijáky. Pokud nechceš zapráskat sprejem celý naviják, nastříkej si trochu do nějaké nádobky a nanes na naviják štětečkem. V minulosti jsem používal silikonovou vazelínu, ale všechno se na to lepilo. A přesně typ? Těch značek jen hodně, ale třeba Tectane. Mám ten a Motip. Oba jsou dobré. http://tectane-autokosmetika.cz/…-olej-400-ml http://www.nako.cz/…j-400ml.html!prettyPhoto

reagovat
Středa 19. března 2014 ve 20:31 @ huhucoctail

nojono

reagovat
Středa 19. března 2014 ve 20:30 @ huhucoctail reakce na …

jirkajj> www.chytej.cz/…tiplikatoru/

reagovat
Středa 19. března 2014 ve 20:30 @ huhucoctail reakce na …

jirkajj>

reagovat
Středa 19. března 2014 v 17:30 ® HaD reakce na …
HaD

jirkajj> určitě bych se zeptal v Daiwě. To bude nejlepší.

reagovat
Středa 19. března 2014 v 17:23 ® jirkajj

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu místní odborníky. Mám multík Daiwa megaforce 100THSL. Potřeboval bych poradit čím nejlépe namazat šnekový převod (viz foto) od toho rovnátka na vlasec. Jestli nějakým olejem nebo vazelínou, případně bych chtěl poprosit o přesný typ. Děkuji za odpověďi :-)

reagovat
foto/forum/2014/th-img105600.jpg
Sobota 7. prosince 2013 v 16:03 ® Siven Polní reakce na …

Hm, o tom Drakovi jsem taky uvažoval. Takže dobrý, píšeš… Podívám se na něj. Ta Tormenta je myslím nejnižší řada Okumy. Pak je Calera a nad ní je Citric (tu používá Phil Blakey – mrkněte kolegové na youtube, bude vám sympatický :-) . Co je nad ní už nevím, o to jsem se raději nestaral… Asi to bude o kvalitě zpracování. U Calery mi NIKDY vlasec nezajel pod cívku. To už se mi spíš stalo, že mi párkrát vyjel u ABU C3 řadič ze šneka a válel se po stěně cívky – musel jsem ho tam vracet (švédský „držák“ -nevím, no…). Teď dávám Caleře pěkně pohulit, a jede. Na to, že by to mělo být bassový vajo na menší nástrahy, tak 100g jerky zvládá bravurně. A jestli mi za za ty prachy vydrží 3 sezóny, budu spokojenej. Zatím ji jen před každou vycházkou namažu (takový rituálek), a občas ji vyčistím, ale s vnitřkem to nepřeháním. Ta magnetobrzda – nepoznám rozdíl při utažení a povolení – jsem necita. No – na Plutona nemám, a zatím ani nemám potřebu na něj šetřit – zase bych ho někde zapomněl nebo by mi třeba spadl z balkónu – znám se…

reagovat
Sobota 7. prosince 2013 ve 12:26 ® skwor reakce na …
skwor

fR4Nk13, Siven Polní> Díky za reakce.

reagovat
Sobota 7. prosince 2013 ve 12:19 ® fR4Nk13 reakce na …
fR4Nk13

skwor> Tormentu som mal na niekolkych vychadzkach, smejd to je. Ruky prec od nej. Odstredivka a magneticka brzda nic moc. Divny zvuk pri chytani z 20g jigstreamerom. Dokonca sa znamemu stalo ze mu vlasec spadol pod cievku, to uz nanho bolo moc a sla na reklamaciu. Dostal za nu naspat peniaze. Ja som vtedy uvazoval o multiku za ludovu cenu, rychlo som pochopil ze tadial cesta nevedie, hehehehe. Nakoniec som kupil Draka. Tiez nebol drahy. Co viem cena „Dracka“ HS200iL teraz spadla dost dole a za tie lowe je to paradna masinka. Nenapada ma na rychlo nic co by som jej vytkol. Aaaa uz viem polsky povod i ked je to vlastne kopia Ryobi.

reagovat
Sobota 7. prosince 2013 v 8:46 ® Siven Polní reakce na …

Zdarec, mám Caleru a jsem velice spokojen :-) Jen už je trošku odřená. A nejlepší bylo, když se netem šířil žvást o tom, že má hliníkové tělo. Velmi rychle se toho blábolu ujali všichni tuzemští prodejci. Když jsem je na to upozornil, tak většina zaragovala adekvátně. Jeden se arogantně hádal, že nevím, co je tělo navijáku. Pak se mi ale omluvil. Byl jsem rozmrzelý, protože na základě tohoto údaje jsem si ji koupil. No co už, funguje dobře a klidně bych si ji koupil zase. Ale chci experimentovat, takže patrně dostane šanci i něco jiného.

reagovat
Čtvrtek 5. prosince 2013 ve 21:03 ® skwor
skwor

Zima, dlouhé tmavé večery, tak to oživíme :-) Máte zkušenost s multíky od Okumy? Tormenta, San juan a podobně?

reagovat
Neděle 31. března 2013 v 11:10 @ achillex reakce na …

Zmata> Už provádíš svůj poněkud slabomyslný výzkum pevnosti vlasců?

reagovat
Neděle 31. března 2013 v 9:33 ® Zmata

Pro fandy plutona – akční cena na TW: http://www.tacklewarehouse.com/…e-DPLTR.html

reagovat
Sobota 30. března 2013 v 17:43 @ Peake reakce na …

fR4Nk13> Je to trochu složitější. V parametrech Nanofilu pro Evropu je dost hrubě zaokrouhlovaný průměr (výrobce udáva palce) ale i převod z liber na kila je v některý průměrech nesprávně hrubý. Dal jsem si tu práci, že jsem nechal soudruha Excela přepočítat údaje výrobce přez průřez a díval jsem se i na některé křivky z publikovaných údajů. Sem se to dát nedá, ale jen ukázka. Berkley u NF dia 0,001 inch, co je 0,0254 mm, udává „test“ 1 LB, co je 0,454 kg. Naši prodejci píší, že jde NF dia 0,20 mm a jakési „pevnosti“ 1,415 kg. A ještě větší blbosti najdeš u každého průměru. Logiku v tom nenajdeš. Řekl bych, že je to máslo, evropského zastoupení Berkley, či PureFishing. Ještě komištější je, že ani všichni čeští a slovenští prodejci nepíší stejné numera.

reagovat
Sobota 30. března 2013 v 17:26 @ Peake reakce na …

Zmata> Takových už bylo, checheche. Než budeš informovat o výsledcích tvého „vědeckého“ bádání, nastuduj si, jakou metodikou jsou ta kila, či libry, udávané na cívkách s vlasci, měřeny. To je zásadní problém, či nedorozumění. Evropští prodejci, či přesněji středoevropští, se tím vůbec nezatěžují a napíší pevnost, což je dost všeobecný pojem. A pacienti si představí pevnost v tahu, měřenou postupným zatěžováním. Oni ty metodiky výrobců nejsou vůbec stejné a takové firmy, jako Berkley mají metodiku vlastní. Stačí hledat na webu. A zábavné jsou údaje třeba u nanofilu na webu výrobce a těch publikovaných tady. I „italský“ výrobce Lineaeffe, udává zajímavé parametry třeba u FC vlasců Take Akashi. Fish test je u nejtenčího 0,10mm udávaná 2 kg a prodejci v okolí píší nesprávně o pevnosti v tahu, ale zázraky se nedějí, checheche. Metodika je tu : http://www.lineaeffe.it/pdf/03-fili.pdf.

Když si dáš tu práci, najdeš srovnávací testy pevnosti v tahu vlasců a šňůr, prováděné v Německu. Bohužel i oni nerespektovali, že metodiky měření výrobců jsou různé a za největšího podvodníka označili jednoho z producentů, co o výrobě vlasců a šňůr hodně ví a hodně v branži znamená (Berkley).

reagovat
Sobota 30. března 2013 ve 12:45 ® fR4Nk13 reakce na …
fR4Nk13

Zmata> Pamatam si a nie je to tak davno na Slovensku predajcovia Nanofilu uvadzali jeho nosnost tak ze, nepremenili libru na KG. Cize 0,06 podla nich mala 7kg nosnost. V reali ma nieco cez 3kg. Jednoducho za cislom hmotnosti prepisali znacku kg/lb. Co sa tyka toho nahazdovania z hrubym premierom vlasca, zatial nevidim rozdiel ked som pouzil tensi premier. Zatial sa vsak iba ucim ovladat multik, takze som vdacny za kazdu radu. Poskulujem po udici ASSASSIN CASTING od Rapture, nemate nan niekto nejaky feedback? Chytal som zubace na ich Black Spin, pacia sa mi vyrobky od nich.

reagovat
Sobota 30. března 2013 v 10:38 ® sethy reakce na …
sethy

Zmata> To bych zas s takovou jistotou netvrdil. Viděl jsem hodně videi kde používali i 6lb a podobně…

reagovat
Sobota 30. března 2013 v 1:28 ® Zmata reakce na …

fR4Nk13> Mám zkušenost, že silnější vlasec hází dál. Mimochodem, Amíci používají na běžnou vláčku s MP vlasce od 12lb výš, což je podle jejich vlasců cca od 0,30 výš. A nejlepší na tom je, že když je na US a EU trhu stejný vlasec, má v EU podle informací na obalu větší nosnost. Čím to asi bude ;o) To sice nesouvisí s délkou náhozu, ale je to velmi zajímavá ukázka, jak nás ty firmy klamou. Teď jsem si objednal tady v Čechách Sufix Elite 0,35. Do začátku sezony budu něco objednávat z US, tak schválně koupím i tam a porovnám oba vzorky. Jsem zvědav. Pak dám vědět.

reagovat
Čtvrtek 28. března 2013 ve 23:04 ® Piscicapus reakce na …

fR4Nk13> na toto téma by se dalo chvilku diskutovat, pouze napíši, že průměr vlasce má na délku náhozu, oproti SN, nižší vliv, což je dáno tím, jak je vše dáno. A jiné to nikdy nebude.
U šňůry je to krapek jiné, ale dalo by se napsat, že při čím větším průměru a nacucání šňůry (samozřejmě té, co je schopna se nacucat), funguje tato tak trochu jako muškařská šňůra se vším, co k tomu patří. Ale to se opakuji, neboť jsem tohle tady už kdysi dávno psal.

reagovat
Čtvrtek 28. března 2013 ve 22:11 ® fR4Nk13
fR4Nk13

Dakujem za odpovede.

reagovat
Středa 27. března 2013 ve 23:56 ® regulus reakce na …
regulus

fR4Nk13> jak psal sethy, síla vlasce (pletenky) má na délku náhozu u MP minimální vliv, používám na MP od 0,17mm do 0,50mm.

reagovat
Středa 27. března 2013 v 18:36 ® sethy reakce na …
sethy

fR4Nk13> Síla vlasce/pletenky nemá téměř žádný vliv na délku hodu (u MP). Možná ti slabší vlasec projde lépe přes očka. 9g na 25m je dobrý. Já mám na multících pletenky 0,19–0,30 a vlasec 0,40.

reagovat
Středa 27. března 2013 v 17:37 ® fR4Nk13
fR4Nk13

Nazdar. Dnes som si bol konecne zahadzat z novym multikom. Je to Drak HS200il. Skusal som nahadzovat aj 9g olovo. Slo to i ked max… cca 25m po vetre hehe. Je mi jasne ze uplne lahke veci nahodim. Avsak …mal by som otazku. Na multiku na skusanie mam 0,31mm silon. Zaujimalo by ma, ci sa oplati pouzit tensie/lahsie priemery silonu pri nahadzovani lahsich veci. Nie je to nahodou tak, ze tazsi teda hrubsi silon skor vyhodi cievka von, ako tensi/lahsi priemer? Snuru zatial nenavijam ani nahodou! Na konci, ked som si uz veril som sa do toho oprel a podarila sa mi taka motanica..... ze ju rozplietla az doma kombinacia noznic/whisky a nadavok.:)

reagovat
Čtvrtek 21. února 2013 ve 2:11 @ šnorchl

Zmata> Jsem pravák, a proto držím v pravé ruce tužku, lžíci i prut. Na točení kličkou navijáku mi zbývá levá ruka. Používám multíky jen na vláčení a to levoruké na castingových prutech. Známý mi nabízí nepoužívané pěkné Shimano (kombinace tmavě modré a zlaté, už si typ nepamatuji – prvotní neúspěch ho odradil a multík zavrhl). Zkoušel jsem s tím točit pravou rukou a držení prutu v levé ruce jsem nepřijal. V tom filmu z |FaH je to tak, jak jsem popsal. Točí levou rukou k sobě.

reagovat
Čtvrtek 21. února 2013 v 0:22 ® regulus
regulus

No k tomu clu a DPH, přečtěte si tohle http://www.celnisprava.cz/…default.aspx

reagovat