Chytej.cz

Multiplikátory a fígle kolem nich necteno

16.1.2011 | PetrC | 209.637 zobrazení | 3.369 odpovědí

Diskuze a názory a postřehy a otázky a odpovědi, jak po stránce praktické, tak po stránce teoretické. A to vše kolem vrhacích multiplikátorů.
No a když na to přijde, tak jsme schopni probrat i MP přívlač.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Čtvrtek 29. listopadu 2012 v 17:44 ® Piscicapus reakce na …

troutkiller> daiwa? Jo to jsou ti, co spolu se šimánem okopírovali co šlo od abu a zbytek od zebca? Tak to jo, o těch jsem nedávno slyšel…

:-D :-D
reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 v 16:43 ® troutkiller reakce na …

Piscicapus>Bu­bu?Neznám:-)) Vlastně znám,byl to multík kterej mi mále chytání s multíkama totálně wotrávil!Ještě že se objevila ta Daiwa:-)) )

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 v 15:34 ® Piscicapus reakce na …

sethy> ccsss… Neznám nic, co bys nezvládl.

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 v 15:33 ® Piscicapus reakce na …

troutkiller> neznáš značku Didrikson 1913? To je značka! A je jich tam ještě mnohem víc a ze všeho nejvíc známá je abu…

:-) :-)
reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 14:30 ® sethy reakce na …
sethy

Piscicapus> Jednoduché možná, ale trošku nereálné.

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 14:29 ® troutkiller reakce na …

Piscicapus>Pořádná severská firma???To neznám:-)) )

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 14:21 ® Piscicapus reakce na …

sethy> nesmutni, třeba bude daiwa za pár let vyrábět čtyři velikosti jedné řady, tak jako každá jiná pořádná severská firma.
To se bude Markovi určitě líbit…

:-D :-D

Je to jednoduché, kup oba a navíc vánoce jsou jednou za rok.

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 14:03 ® sethy reakce na …
sethy

Piscicapus> Pluton je jen v jedné velikosti (aspoň u nás). Buď plutona nebo tohle.

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 13:48 ® Piscicapus reakce na …

sethy> z toho se nevysměješ.

:-) :-)

Jo a toho plutona budeš mít ve stejné velikosti s tím, který už máš doma?

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 13:12 ® sethy reakce na …
sethy

Piscicapus> :-D

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 12:35 ® Piscicapus reakce na …

sethy> nemáš za co děkovat.
Samozřejmě čekám na tvé názory, takže ho kup!

reagovat
Čtvrtek 29. listopadu 2012 v 8:47 ® sethy reakce na …
sethy

Piscicapus> Uvidíme :-93;
Ale dík moc.

reagovat
Středa 28. listopadu 2012 ve 23:40 ® Piscicapus reakce na …

sethy> proto celou dobu tvrdím, že MP není na UL.
Kvalitu nemohu objektivně posoudit, protože jsem proti šimánu zaujatý, poslední daiwu, co jsem zkoušel, jsem zkoušel před delší dobou a abu mi sloužilo a slouží a sloužit nejspíš i bude bez sebemenšího zaváhání. Jak vidíš, nemohu objektivně posoudit.

:-) :-)

Na tak malé nástrahy jsem používal smekací naviják a těch pár posledních SSR5 mám jen proto, že jsem je ještě neutrhal a nejspíš asi neutrhám. Přesto nemáš za co děkovat, rád jsem napsal své postřehy.

Až ho budeš mít doma, tak dej vědět jak jsi spokojen.

;-) ;-)

A těch 20m jo, to jo. Už jsem se lekl, že napíšeš něco málo přes 150m.

:-D :-D
reagovat
Středa 28. listopadu 2012 ve 22:46 ® sethy reakce na …
sethy

Piscicapus> Kurník a já šímem i daiwou házím přes celou moravu SSR7 a do dvou třetin SSR5. To ty Abu nejsou moc kvalitní :-))
Ale dík, aspoň tak nějak vím co čekat. Smysluplně myslím aspoň 20m třeba tu SSR7ku.

reagovat
Středa 28. listopadu 2012 ve 22:43 ® Piscicapus reakce na …

sethy> takže, co je to „smysluplně odhodit“? Kolik metrů si mám představit?

Přirovnat ho mohu tak trochu k 4600 C3, kterou vlastním a jsem maximálně spokojený. Létá to z ní jako z praku, ale na lehké věci je vhodnější SN.
Takže SSR 9 je v pohodě, ale pětka je moc lehká na to, aby to stálo za to. Ještě i F11 jde dobře a vyplatí se to s MP.

No a mörrum? Je to v podstatě to samé, ale u obou je rozdílný řadič, jeden je asynchronní a druhý (C3) synchronní. Takže asi už víš, co tím mám na mysli.

Jo a nezapomeň na prut, to je faktor, který nelze za žádnou cenu podcenit.

reagovat
Středa 28. listopadu 2012 ve 22:23 ® sethy
sethy

Tak Jardo kopíruji a to doslova:
Nazdar Jardo, měl bych na tebe otázečku. Ty vlastníš ten modry Mörrum že ano? Mám možnost si jej pořídit za dobrý peníz, ale nejsou zcela rozhodnuty. Mohl bys mě o něm něco říct? Já ho chci na kratší prut na lov fousku z belly boatu na moravě. Potřebuji aby to zvládalo mimo těžkých jigu a wobů i lehčí nástrahy řekněme kolem 10g bez problému a smysluplně odhodit. Mohl bys jeho odhozové vlastnosti a vůbec pocity přirovnat k něčemu co máš. Kuba

Dodatek: dokud se mi nepodaří ukecat trouta aby mě prodal plutona, budu ten modrý abubák na prvním místě ve výběru.

reagovat
Čtvrtek 18. října 2012 v 17:46 ® Piscicapus reakce na …

osprey> což o to, do ruky pasují, ale to je tak všechno a nezachrání to ani vyšší převodový poměr. Dokonce mám v oblibě MP s převodovým poměrem 3,5:1.
Navíc, klasika je klasika a k tomu nesmrtelná, ale toto je samozřejmě můj silně subjektivní názor.

reagovat
Čtvrtek 18. října 2012 v 16:37 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> A cože ti vajíčka nepasujou? Zvyk, nesedla ti ergonomie, nelíbí se ti design?

Mě na jerkování stačí klasický Ambassadeur, ale na lehčí přívlač preferuju vajcata. Například proto, že rychleji navíjejí. Navíc mám krátký prsty a tak mi ty nižší navijáky líp pasujou do dlaně.

reagovat
Čtvrtek 18. října 2012 v 9:52 ® Piscicapus reakce na …

Zmata> i tak se to dá vyřešit, přesto se domnívám, že se jedná o závadu, co jde snadno odstranit.
Nízkoprofilové MP jsou na okraji mého zájmu. Značka v tom samozřejmě nehraje roli.

reagovat
Středa 17. října 2012 ve 23:39 ® Zmata reakce na …

Piscicapus> Při záseku se mi roztočí zpět. Ne vždy. Vzhledem k jeho ceně bych to neřešil. Koupím něco nového. Teď jsem zvědav, jaké budou v USA reakce na novou generaci řady Revo a kdy bude k mání v Evropě. Taky se mi líbí Daiwa Liberto Pixy, ale ta cena !!! Hold budu zatím na tlouště chodit se smekáčem ;o) Nakonec jich mám nevyužitejch dost.

reagovat
Úterý 16. října 2012 v 9:16 ® Piscicapus reakce na …

Zmata> máš téměř pravdu, ale jsou drobné rozdíly v konstrukci MP, a proto je vhodné zvolit v některých krocích jiný postup údržby.
Takže šimáno návod je obecně použitelný na všechny kompatibilní typy MP, což ale nejsou všechny.

Jaký problém máš se zarážkou zpětného chod? Stačí stručný popis, tedy pokud se chceš podělit se svými zkušenostmi.

reagovat
Neděle 14. října 2012 ve 14:18 @ a@a.com reakce na …

Teďe si na to konečně káp!

Jen pitomci si myslí, že za pár facek koupí něco na furt.

reagovat
Neděle 14. října 2012 ve 12:27 ® osprey reakce na …
osprey

Zmata> Určitě, skutečně zásadních rozdílů je tam minimum. Pak je tu otázka kvality konstrukce – viz ten zlobící antirevers, občasné užívání plastových dílů (z pohledu firmy je tragédie, kdyby sis měl koupit naviják za 2000 a chytat s ním 30 let).

reagovat
Neděle 14. října 2012 v 1:05 ® Zmata

Piscicapus> No ono je to celkem jedno, kdo a na jaký MP ten návod napsal. Já mám několik MP. Daiwa T3 Ballistic 7.1:1, Abu Revo SX 6.4:1, Abu Revo Winch 5.4:1, Ryobi Ixorne Aquila UL 6.3:1 a z důvodu zlobícího antireversu na popelnici aspirující WFT The Jerk 6.2:1 (můj první a zároveň nejhorší MP co jsem kdy viděl – ale z toho úplně nejlevnějšího jsem toho moc neviděl). Všechny jsou víceméně podobné (až na magnetickou / odstředivou brzdu). Takže Shimano návod je obecně použitelný na všechny.

reagovat
Sobota 13. října 2012 v 11:18 ® Piscicapus

Zmata> tady se nikdo o navijáky nestará. Ale na druhou stranu proč se nepodívat, jak to „machří“ u šimána.

reagovat
Sobota 6. října 2012 ve 13:35 ® Zmata

Na Amerických stránkách Shimana jsou návody na údržbu navijáků. Možná by se mohlo někomu hodit ;o) http://fish.shimano.com/…uctions.html

reagovat
Neděle 3. června 2012 v 16:39 ® Zmata reakce na …

osprey> Díky za nasměrování.

reagovat
Neděle 3. června 2012 v 16:02 ® Piscicapus reakce na …

Zmata> zkroutil se ti na MP vlasec?
Pokud ano, v čem je asi problém?

reagovat
Neděle 3. června 2012 ve 12:52 ® osprey reakce na …
osprey

Zmata> Stroft je na multík blbý vlasec – je zejména ve vyšších průměrech tvrdý. Když kupuješ nějakou pětatřicítku a máš ji na štiky, je jedno, jestli unese 8 kg nebo 11. I těch 8 je naprosto dostačujících.

Já používám měkké málo průtažné vlasce z různých doprodejů na veletrzích. Prostě si to osahám, potahám, přežmoulám v prstech a když mi to vyhovuje, koupím.

Dobré jsou vlasce produkované prioritně pro trhy, kde se s multíky hodně chytá – S. Amerika a Skandinávie. Takový Stren, Berkley Trilene, různé ty Abulony a podobně by mohly být dobré.

Ono je to tak, že český rybář (vláčkař) chce hladký neprůtažný vlasec, který má velkou nosnost při malém průměru. Pak jsou často chváleny materiály, které ale někde kolem 0.30 mm už jsou dost tuhé a nepříjemné.

reagovat
Neděle 3. června 2012 ve 12:14 ® Zmata

osprey> No právě, že se mi zatím abnormálně kroutily všechny, včetně Stroftu GTM. Cívka na smekáči má větší průměr, takže vliv není tak znát. Chtěl jsem právě vědět s jakými máte dobré zkušenosti. Je mi jasný, že záleží i na dalších faktorech (třeba jak dlouho ležel na skladě, …)

reagovat