Chytej.cz

Multiplikátory a fígle kolem nich necteno

16.1.2011 | PetrC | 209.637 zobrazení | 3.369 odpovědí

Diskuze a názory a postřehy a otázky a odpovědi, jak po stránce praktické, tak po stránce teoretické. A to vše kolem vrhacích multiplikátorů.
No a když na to přijde, tak jsme schopni probrat i MP přívlač.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Neděle 3. června 2012 v 11:35 ® osprey reakce na …
osprey

Zmata> Měkčí, málo průtažný a bez sklonů se kroutit. Jak se chytají ty větší průměry, nosnost není zas tak důležitá.

Jinak je to jak píše sethy.

reagovat
Sobota 2. června 2012 v 16:49 ® sethy reakce na …
sethy

Zmata> Stejné jak na smekáč. Naviják jak naviják.

reagovat
Sobota 2. června 2012 v 16:33 ® Zmata

Ahoj, s jakými vlasci máte pro MP dobré zkušenosti?

reagovat
Sobota 2. června 2012 v 0:46 ® hecht
hecht

osprey> Jo, někteří jedinci jsou holt klasa, doku… ledacos :-)) Vzpomínám si na to ještě dnes se slzou v oku. Pěkný chladný večer, řeka tiše šumí, nikde ani živáčka, jen dva pacienti co zkouší přehazovat veletok s těžkým olovem za pomoci té čerchmanské mašinky. Navíc to je ještě na prutu vzhůru nohama. Jo, tenkrát poprvé … Možná jsi jim to měl poslat do Schimana, třeba bych pak dostal nabídku práce do testovacího oddělení, pokud vydrží multík zacházení hechtovo alespoň jeden večer, může být ve světě prodáván s označením: NEZNIČITELNÝ A NA VĚČNÉ ČASY !

reagovat
Pátek 1. června 2012 v 15:09 ® Piscicapus reakce na …

osprey> v pořádku, také mám povinnosti.

V takové situaci bych zvolil MP bez valivých ložisek. I ty má Abu v nabídce.

Jsem zvědav, kolik mi Abu za tu reklamu zaplatí!

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 14:26 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Budu muset končit. Ale perličku na závěr.

Vyprávěl mi Milan Rozsypal o lovu na nějaké jihoafrické pláži, kde soustavně lítá jemný písek. Ložiska tam odcházejí jak na běžícím pásu, místní borci prý normálně mají s sebou vercajk a pytlík ložisek a mění to přímo v terénu, páč je zadřené ložisko na denním pořádku.

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 14:04 ® Piscicapus reakce na …

osprey> ale jo, na tom zmetku, co mám doma, jsou opracovány kvalitně a převod je tichý. Dnes určitě technologii opracování zvládl i čínský dělník, přesto je doba zlá. Hernajs, odbočil jsem.

V podstatě máš pravdu, C3 by se dala považovat za přímého potomka moderního MP.

Samozřejmě, daiwa i šimáno mají hezké kousky a jistě jsou i vymakané a asi i trvanlivé, jenže za jakou cenu? Nejen že jsou výrazně dražší, ale zároveň i složitější, z čehož plyne, že…
Přesně tak, vykoupeš C3 a nic se nestalo, ale vykoupej plutona nebo calcuttu dc a nedej bože ve slané vodě. U C3 maximálně po návratu vyměníš dvě ložiska…
Na toto téma by se dalo napsat hodně příspěvků.

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 13:49 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Jasně, ty převody na tom Šímu nejsou nijak výjimečné. Ale prostě vypadají dobře.

Pokud jde o C3, to je esence multiplikátoru.

Ale některé ty dražší šikmooké věci se taky moc povedly. Rozhodně ale bývají za jiný peníz a když si vzpomenu, jak mi z C3 kapala slaná voda, tak jsem rád, že za ty peníze je něco takového.

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 13:39 ® Piscicapus

osprey> to je zajímavé a na příčinu bychom určitě přišli.
Pokud vím, tak takový typ ozubených kol je snad na všech MP. Sice nejsem technicky vzdělaný, ale důvod je podle mého jasný – zvětšit plochu zubu. Ale přes převody tu jsou jiní, v tomto směru vzdělanější.

Také mám pár starých kousků (nejstarší z konce 60. let min. stol.) a mají stále skvělý chod a i zakřivené plochy ozubení. Jenže je mi líto je brát k vodě, protože na mé blbnutí stačí i C3 a jí podobní klonové.
A proč s nimi házíme dál? Asi proto, že jsou spolehlivými pracanty, co po nás nic nechtějí. Snad jen pár kapek oleje.

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 13:28 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Nebyl. Bylo to ve střevech, Zůstalo to kouslé i po vyjmutí cívky. Stalo se mi to jednou. Respektive tomu kolegovi.

Ale převody to mělo pěkné – takové ty moderně obráběné se zakřivenými plochami ozubení a chodí to taky dobře. Je to starý naviják. Někdy před 8 lety za něj u nás chtěli asi 6500 Kč. Já ho koupil asi za třetinu mírně jetý. Slouží dobře, jen nevím proč házím s C3 dál.

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 13:20 ® Piscicapus reakce na …

osprey> v šimánu aby se čert vyznal! Je možné, že byl kus vlasce mezi cívkou a rámem…

Přesně tak, při uvolnění cívky se řadič uvolní díky přetočení jezdce o pár stupňů dolů (jak je na fotce vidět) a pak se vrátí do původní polohy a řadič se zařadí na své místo. Někde jsem viděl i systém, při kterém se řadič doslova vertikálně rozpůlí… Ale je to už dávno a musel bych asi hledat. Vzpomínám si, že tam byla zmínka o magnetech, ale je možné, že jsem absolutně popletený a zmatený.

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 13:13 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Spravil jsem si Shimano (starý Bantam Curado), které jsem půjčil kolegovi a ono se jaksi kouslo v průběhu nějaké motanice. Fakt nevím proč. Mě to nikdy neudělalo a nic jsem uvnitř nenašel. Prostě jsem to jen na několik pokusů znova poskládal a OK.

Takže ten řadič se v okamžiku uvolnění cívky pro nához rozpojí a nepohybuje se a po zaklapnutí se zase spojí?

reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 13:06 ® Piscicapus reakce na …

osprey> ve své podstatě je MP jednoduchý jako facka, takže jeho rozborka nepředstavuje žádný složitý postup. Jen u některých modelů některých výrobců došlo k nesmyslnému zkomplikování konstrukce. V některých případech naprosto zbytečně!
Přesto by neměl být problém MP rozebrat a ještě se mi nestalo, že by mi výrobce připravil nějaké překvapení v podobě zlomyslného napružení nějaké prťavé součástky, která jen čeká na svůj okamžik…
O tvé servisní činnosti twitchinbarnes­myslnéhoblbis­mu vím, ale o ostatních zásazích se klidně pochlub. Zajímá mne to.
A Abu? Tak to máš pravdu, neznám osobně jejich MP s jakýmkoliv problémem. Ale slyšel jsem, jenže jedna paní povídala…

Když se pozorně podíváš na ten obrázek, respektive řadič, tak jasně uvidíš, jak je řadič uvolněn od „jezdce“, který zajišťuje jeho pohyb ze strany na stranu. Při navíjení se tito dva spojí v jeden celek. Bohužel tento MP nevlastním, takže to nenafotím.

Mohu tě ujistit a ubezpečit a uklidnit a potěšit, že blbej rozhodně nejsi, ale klidně tě popostrčím…

;-) ;-)
reagovat
Pátek 1. června 2012 ve 12:28 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Už dvakrát jsem multík částečně rozebral a dokonce v obou případech odstranil závadu (v jednom případě jsem ji sice nenašel, ale po opakovaném rozebrání si to nějak sedlo a zase to šlape). To druhé bylo zablokované jednocestné ložisko u twitchin bar páčky na Daiwě. Ani nevím, jak jsem rozchodil, ale nějak jsem z něj ten bordel dostal. Samozřejmě jsem nikdy nespravoval Abu, protože to se rozbít co? Správně. Nemůže.:-))

Ale tyhle výpravy do nitra navijáků jsou pro mě děsnej porod. Soustavně se děsím, že mi odtud něco vyskočí dřív, než si všimnu, kde to tam vlastně bylo.

No a evidentně jsi mě přecenil, protože mi nějak nedochází, co ten řadič na obrázku přesně řeší. Je pravda, že jsem dělal do tří ráno a nejsem úplně OK, ale klidně přiznám, že jsem prostě blbej:-))

Měj se mnou, prosím tě, ten soucit a postrč mě.

reagovat
Pátek 1. června 2012 v 11:51 ® Piscicapus

osprey> že bys rozebral MP do mrtě a pak ho neuměl dát dohromady? To se mi nechce věřit – leda by to bylo šimáno.
Ale jo, byla by prča, kdyby nastala situace, kterou zmiňuješ. Jo a radit, tak to tedy umím.

Můj názor na T řadič, co vymyslela daiwa, je veskrze kladný. Mají tam hlavy otevřené.
Mimochodem, problém negativního vlivu řadiče při náhozu už dávno řešili a vyřešili u abu (koukni na obrázek, který ale není můj).

reagovat
foto/forum/2012/th-img20571.jpg
Čtvrtek 31. května 2012 ve 23:54 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> :-)

Můžu taky rozebrat multík na součástky a ty mi pak budeš radit, jak to složit. U toho by taky mohlo být veselo…

Mimochodem – jaký máš názor na ten nový řadič ve tvaru T, co spáchala Daiwa?

reagovat
Čtvrtek 31. května 2012 v 17:02 ® Piscicapus reakce na …

osprey> samozřejmě jsem rád, že jsi rád a třeba někdy napíšeš porovnání mnou používaných pomůcek.
Jsem rád, že jsem rád viděn a samozřejmě budu nahlížet (a dohlížet) i v budoucnu, protože pořádek musí být a přehled je důležitý. Je možné, že jsem něco v minulosti přehlédl a teď mě to bude chodit strašit.

reagovat
Čtvrtek 31. května 2012 v 15:39 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Jsem rád, že se Duel líbil. Rád tě vidím. I to prolétání stačí:-))

reagovat
Čtvrtek 31. května 2012 ve 14:25 ® Piscicapus reakce na …

Prutos> jen prolétám a jako bych tu nebyl. Samozřejmě tě zdravím a pozdravuj kluky.
Tome, občas si na tebe vzpomenu, jak jsi chrápal a tak.
Bylo to veselé!

reagovat
Čtvrtek 31. května 2012 ve 14:22 ® Piscicapus reakce na …

osprey> ano, zatím je houby zle. Ale semleti budeme nehezky.

Duel jsem si přečetl a obsahově se mi líbí.

reagovat
Úterý 29. května 2012 v 18:01 ® Prutos reakce na …
Prutos

Piscicapus> A jéjé, koho to tu já nevidět :-) Ahoj!

reagovat
Pondělí 28. května 2012 v 0:35 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Líp nebude, budem rádi, když nebude hůř. Ale zatím je houby zle:-))

Vlasce zítra.

reagovat
Neděle 27. května 2012 ve 23:20 ® Piscicapus reakce na …

osprey> na vlasce se rád podívám a ano, rád je používám.
A jsem buchtovej, respektive povidlovej a tvarohovej. A k tomu krásnej a chytrej a v kolektivu oblíbenej.

Myslíš, že bude líp?

reagovat
Neděle 27. května 2012 ve 23:08 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Včul jsem dělal vlasce. Ty jsi vlascovej, ne? Jdu to vysázet. A snad bude i líp:-))

reagovat
Neděle 27. května 2012 v 18:21 ® Piscicapus reakce na …

osprey> netvrdím, že děláš málo, kromě jiného bych si to ani nedovolil.
U vody také nejsem často, spíš těch dnů ubývá a vyhlídky nevidím růžově. Přesto si dovolím napsat svůj názor. Snad to nebude tolik vadit.
Občas bych zmírnil, čas stejně nezastavíš, a když by byla chuť, tak bych se do toho pustil. Nemusí pršet, stačí, když kape a pěkný duel párkrát za rok by nejednoho určitě potěšil. Ale jak jsem upozornil, je to jen a pouze můj názor.

Tebou zmiňovaný problém tu byl už dřív a vždy by se měly popisovat konkrétní kusy.
No a co kdyby se toto vše týkalo jen některé vybrané součásti výbavy a k tomu třeba ve vyšší cenové kategorii?

Ale co, je to jen má představa a co já proti všem, že?

reagovat
Neděle 27. května 2012 v 17:31 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Dělám v tomto ohledu, co můžu. Nejsem u vody víc než jiní rybářští nadšenci, takže praktických zkušeností mám jen tolik, co mám.

A je tu jeden problém – poslední dobou narážím na skutečnost, že kusové rozdíly v rámci jednoho typu bývají subjektivně větší než rozdíly mezi dvěma konkurenčními typy. Pak člověk řeší dilema, zda popisuje konkrétní kus nebo naviják jako takový.

reagovat
Neděle 27. května 2012 v 17:03 ® Piscicapus reakce na …

osprey> je to jednoduché, technické údaje si každý přečte v katalogu, ale vzájemné porovnání se vším všudy a k tomu názor autora, to je podle mého hodnotná strava. Pak se dá diskutovat, a nejen o názoru autora…

reagovat
Neděle 27. května 2012 v 16:39 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> A co by sis pod výživným Duelem představoval?

reagovat
Neděle 27. května 2012 v 16:33 ® Piscicapus

edelweiss> človíčku, někoho mi připomínáš. Kolikpak máš tváří?

reagovat
Neděle 27. května 2012 v 16:33 ® Piscicapus

osprey> díky za odpověď. Výživná hodnota nic moc, ale alespoň něco.
Důležité je, aby si z toho druzí něco vzali a byli moudřejší.

Škoda, že si čas neuděláš. Minimálně tři čtyři jedinci by byli rádi a chválili by tě!
A nejde o technické znalosti, stačí selský rozum a čas to sesmolit. Nic víc, nic míň.

reagovat