Chytej.cz

Multiplikátory a fígle kolem nich necteno

16.1.2011 | PetrC | 209.637 zobrazení | 3.369 odpovědí

Diskuze a názory a postřehy a otázky a odpovědi, jak po stránce praktické, tak po stránce teoretické. A to vše kolem vrhacích multiplikátorů.
No a když na to přijde, tak jsme schopni probrat i MP přívlač.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pondělí 23. dubna 2012 ve 21:39 ® sethy reakce na …
sethy

kerob> Vím jak chytáš(ano to s tím verglem od Abu ani jinak nejde:-)) ). Zkus takhle chytat s něčím lehčím… :-)
Ale už to tu nehodlám řešit. x-krát jsem to u vody porovnával a vím že synchronizovaný řadič už nechcu.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 21:38 ® sethy reakce na …
sethy

sys-el> Jerkáč mám, je tam psaný. S tím 5–30 odchytám vše od SSR5 po gumy na 30g hlavách. Jemnější netřeba.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 15:37 ® sys-el reakce na …

potočáková> teď jsem si všiml, že jsi se zmínil o tření v očkách. Jestli tě mohu požádat, napiš mi, prosím, vlastní názor. Je vážně tření v očkách tak výrazné?

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 15:34 ® sys-el reakce na …

osprey> já bych se toho rozvádění nebál, navíc se třeba někdo se svými zkušenostmi přidá. A kdo je tady oprávněná osoba?
Podle toho, co jsem se zatím dozvěděl, tady i na mrku, tak je jasné, že multiplikátor není všemocný a je nutné používat oba typy navijáků.
Nebyl by jsi sám, kdo by tu plácal hovadiny. Navíc patříš do skupiny, která má s multiplikátory zkušenosti, takže by bylo fajn, pokud by ses o ně podělil s ostatními.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 15:17 ® osprey reakce na …
osprey

sys-el> „Rozvádět lehké nástrahy“ je zbytečné a podle mě na to nejsem ta správná osoba.

Já s nimi v kombinaci s MP chytám, jen když musím a obvykle za cenu výrazně kratších hodů oproti smekacímu navijáku. Záleží i na tom, který ze svých MP právě mám a na jakém prutu.

Kdybych tu ale chtěl na to téma napsat nějaká zásadní moudra, plácal bych možná chvílema hovadiny, takže toho radši nechám.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 15:10 ® osprey reakce na …
osprey

potočáková> Zdravím (předpokládám, že na Slovensko). Tu věc se slovem lineárnější jsem použil já. Takže si to vyžeru…

Snažil jsem se popsat svůj pocit z toho, že odstředivá brzda podle mých subjektivních dojmů dobře brzdí i silně roztočenou cívku (snad i proto přišlo Shimano se svým Digital control, což je systém, který by měl zajistit kontrolu i při vyšších otáčkách).

V praxi nám jde jen o to, jak snadno a daleko házet. A kecáme tu o tom, možná až pseudovědecky, jenže ono je občas těžké najít slova.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 15:07 ® sys-el

potočáková> a jéje, ještě začni dopodrobna s tribologií. Ale na tebe mi zatím stačí biologie.
Vím, že to se mnou myslíš dobře.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 15:06 ® sys-el reakce na …

osprey> o jerkování také uvažuji, ale zatím řeším ty základy. Možná bych pak mohl založit téma na jerkování.
S lehkými nástrahami to bude nejspíš oříšek, protože co jsem četl, tak každý říká, že je na to lepší klasický naviják smekací.
Klidně to rozveď, podle mě je to zajímavé téma a nejsem určitě sám, koho to zajímá.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 14:57 @ potočáková reakce na …

sys-el> Ono je to trochu složitější. Když už začínáš používat neslušná slova jako „lineárnější“, tak ti poradím. Vezmi si nějakou knížku o fyzice (žádné částice či speciální teorie relativity, či snad Laplaceova transformace a jiné zvrácenosti, co učí ve školách) a podívej se na to, jak se vypočítá velikost odstředivé síly,na tření, na sílové působení magnetického pole, na aerodynamiku, na šikmý vrh a setrvačné síly rotující cívky s plynule se snižující hmotností, tření v očkách a budeš to mít jasnější.O trochu.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 14:23 ® osprey reakce na …
osprey

sys-el> Jerkování je dobré v tom, že si ten jerk bere vlasec s takovou „ochotou“ a letí dobře, daleko a plynule ztrácí rychlost, takže opravdu nemá cenu řešit detaily.

Taková sedmička Shad Rap, která moc neváží a dík velké ploše lopatky v letu ztrácí dost rychle rychlost, to je jinačí oříšek. Tam je zapotřebí nějaký ten štelung, zvlášť když do toho ještě fouká.

Ale jak na to, tady radši nebudu rozvádět. Naposledy jsem s ní multil předloni a cucal bych si tady zkušenosti z prstu.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 14:16 ® sys-el reakce na …

osprey> nakonec, podívej se na zkušenosti sethyo a keroba. To je krásný příklad toho, co jsi psal a pro mne je to zdroj informací.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 14:14 ® sys-el reakce na …

osprey> už to trochu chápu. Takže odstředivá brzda má lineárnější průběh. To by ale mohla být výhoda. Na druhou stranu magnetickou mohu snadno ovlivňovat. Takže je to opět na vkusu a osobních pocitech.
Je jasné, že praxe je nadevše a pak se ukáže co bude dál. Tak nešlo mi o nějaké exaktní měření, ale pouze vysvětlit vliv a rozdíl v různé výbavě a praktický vliv. A bez té teorie by to tu jaksi nešlo a lidi o tom očividně mluvit chtějí a baví se. Já z toho logicky těžím.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 14:01 ® kerob reakce na …
kerob

sethy> s tim radicem… treba kdyz jerkuju, mam mechanickou brzdu celkem dotazenou, takze se civka rozhodne nema sanci ani po uvolneni volne protacet. Odpor, ktery generuje radic, je proti tomu celkem zanedbatelny a pokud bych o silu, kterou radic brzdi, povolil brzdu mechanickou, tak nema radic vliv.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 13:38 ® osprey reakce na …
osprey

sys-el> Rozdílnost charakteristik je v mých očích právě rozdílnost účinku při stejných vstupních parametrech (zde, dejme tomu, hmotnost nástrahy, otáčky cívky a tak). Takže tu větu o tom, že odstředivá brzda má při větších otáčkách větší účinek, bych mohl přeformulovat třeba tak, že je ta závislost (podle mého subjektivního pocitu) lineárnější.

Reálně ale potřebuješ jediné. Házet. Což nikdo z nás neřeší měřením parametrů, ale prostě to nastaví, jak mu to vyhovuje nejlíp.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 13:17 ® sys-el reakce na …

osprey> regulus to napsal a popsal pochopitelně a logicky. Tak určitě mají obě brzdy rozdílné charakteristiky, ale účinek musí být podle mého stejný.
Multiplikátor jsem měl a přiznal jsem se k tomu už dřív. Pro nespokojenost jsem se ho zbavil a teď to chci zkusit znovu.
Jsme přece jen lidi a s tím mimo jiné souvisí i to, cos napsal. (smajlík)

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 13:00 ® osprey reakce na …
osprey

sys-el> Ano, i účinek mag. brzdy bude záviset na otáčkách. Asi nejvýstižněji to napsal regulus – ty brzdy mají rozdílné charakteristiky.

Něco mi ale říká, že už multík máš a nejspíš ne jeden…

Ale samozřejmě všichni jsme jen omylní a chybující lidé a já v tomto ohledu často i vynikám:-))

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 12:53 ® sys-el

Pánové, a není to nepodstatné, to s tím řadičem? Osobně se přikláním na stranu reguluse, ale i sethy má samozřejmě pravdu, že řadič odpor klást musí. Jenže… Chtělo by to vyzkoušet, porovnat ve více lidech s více pruty a navijáky.

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 ve 12:50 ® sys-el reakce na …

sethy> to obsáhneš celkem široký rozsah. Asi se také nevyhnu více prutům. Nějak mi u tebe chybí jerkový prut. Nejerkuješ? A ještě, jemnější prut na multiplikátor asi nemá smysl, co?

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 6:53 ® sethy
sethy

regulus> Ale mám to vyzkoušené na cca 10ti různých multících a je to tak.
Proč by to byla demagogie? Tam přesně vidíš jak velký odpor cívce klade řadič.
Já bych si se synchronním řadičem už multík nekoupil, možná na trolling :-)

reagovat
Pondělí 23. dubna 2012 v 1:32 ® regulus reakce na …
regulus

sethy> Kubo neblbni, uvědom si že to co píšeš je trochu demagogie, drbnout do cívky v obchodě a reálně nahodit je trochu něco úplně jinýho. Prakticky to nejde změřit, leda bys měl úplně stejnej multík s pohyblivým a nepohyblivým řadičem a takovej pokud vím neexistuje. Je to jen tvůj subjektivní názor, kterej respektuju, ale nesdílím, nic víc. ;-)

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 ve 23:39 ® sethy reakce na …
sethy

sys-el> Prutů jsem měl hodně, někde to tu i je napsané (ze začátku) Momentálně jsem skončil na tomhle.
Harrison VHF 275 5–30g – říční proutek na vše kromě fousků
Harrison VHF 275 30–75g – na fousky
Rozemeijer cast/troll 270 40–70g, přestavěn a zkrácen (čeká na to) na 220cm – na bout na fousky.
DAM calyber cast 227 do 56g myslím, zkrácen na jerkáč kolem 190cm.

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 ve 22:58 ® sys-el

sethy> tak to vidíš, kdybys měl řadič při náhozu v pohybu, tak nebudeš muset brzdit odstředivou brzdou. (smajlík)
A zeptám se na pruty, které používáš, od do kolika centimetrů a zátěž?

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 ve 21:50 ® sethy reakce na …
sethy

sys-el> Odstředivou mám zaplou bez te to nejde přece. Nemotá.

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 ve 21:43 ® sys-el reakce na …

sethy> takže cívku brzdíš, v tom případě je podle mě vliv řadiče nižší, než se zdá.
A jakou máš povolenou a nemotá se ti to?

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 ve 21:32 ® sethy reakce na …
sethy

sys-el> Tak bez odstředivky (magnetické) by se to zamotalo jak nic. Tu druhou mám uplně povolenou.

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 ve 20:33 ® sys-el reakce na …

sethy> to si samozřejmě zkusím a je jasné, že tam rozdíl musí být ve prospěch toho řadiče nepohyblivého.
Když jde o co nejnižší odpor cívky, proč se používají ty brzdy. Prostě si představuji, že ten řadič jakoby těm brzdám pomáhal.

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 ve 20:14 ® sethy
sethy

sys-el> Zkus si někde v obchodě povolit brzdy na maximum u multíku s pohyblivým řadičem a s nepohyblivým a jen roztočit cívku prstem. Ten rozdíl uvidíš hned :-)
A to platí i pro regula (ty si to zkus doma), ale hádat ase nebudem, to by nemělo cenu ;-)

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 v 18:56 ® sys-el reakce na …

regulus> tak konečně znám pár odpovědí na mé asi přihlouplé otázky. To cos napsal je to, co jsme potřeboval. Otázky budu mít nejspíš i dál, ale to až podle situace.
Takže mezi těmi brzdami není výraznějšího rozdílu, krom snazšího nastavování magnetické.
Pokud jde o tvar těla, tak je mi to jedno, protože mi v obchodě sedlo to i to. Ale vajíčka jsou hezčí, jakoby „aerodynamičtější“. To je blbý přirovnání, ale tak se mi jeví. (smajlík)
Ta rada s tím starým vlascem je logická a ušetří mi nějakou tu korunu. Máš pravdu, občas se mi to tenkrát zamotalo, ale takovým způsobem, že to nešlo rozmotat.
A s tím druhým navijákem máš také pravdu. Osahám, okoukám, vyzkouším a pak uvidím, co dál. Dík za cenné rady.

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 v 18:30 ® regulus
regulus

sys-el> vajíčka nebo klasika pokud se týká malých a středních nástrah je dle mýho spíš o pocitu, možná zvyku a taky třeba vkusu (myšleno tak, že se jednomu víc líbí to a druhýmu ono). Mezi odstředivou a magnetickou brzdou je jakejsi reálnej rozdíl, ale nedá se to tak úplně jednoduše popsat. Především mají každá trochu jinou charakteristiku, dalo by se s nadsázkou říct, že při začátku a konci náhozu kdy jsou otáčky cívky ještě a už nižší tak magnetická brzda působí méně než odstředivá a ani v oblasti nejvyšších otáček při náhozu není působení stejné, připadne mi, že magnetická přibržďuje kapinku víc, ale protože jednak je tato síla poměrně malá a není to jediná brzda, multíky jsou pochopitelně jiný, takže i když bych použil stejnej prut, stejnou nástrahu a snažil se naprosto shodně nahodit, tak bych si to netroufal tvrdit, že tomu tak skutečně je. Propagační materiály tvrdí, že se s magnetickou brzdou dá nahazovat dále, ale to bych bral s rezervou, viděl bych to spíš tak, že za některých okolností ano a za jiných zase ne. Ono je vůbec ošidné v této souvislosti něco tvdit, hlavní vliv tam má rybář, jak to umí, jakým stylem nahazuje, jak má brzdy seřízené, jak daleko nahazuje, jakým prutem, jakou nástrahou, prostě je tam příliš moc proměnných.
V podstatě se shodnu s ospreyem alespoň v tom, že na menší nástrahy sáhnu po vajíčku s magnetickou brzdou díky možnosti regulace bez nutnosti rozborky a sborky multíku i když pokud tam jsou aretovací piny, tak je to fakt otázka chvilky a možná pocitu, že to s tím kapinku líp lítá. Pokud se týká toho očíslování co psal, tak to není u všech multíků, už nevím co to bylo zač, ale mylo tam napsáno jen min. a max.

Pokud tedy mohu radit, tak pokud chceš vajíčko, tak si ho kup, ten druhej nechej na pozděj, jestli to je za 14 dní nebo za 2 měsíce je na tobě. Namotej na to nějakej jetej silon, olovo 8–10g a zkus si někde na louce, fotbalovým hřišti nebo klidně i u vody nahazovat (předpokládám, žes multík dal před tím pryč proto, žes to měl furt zamotaný). Za dvě hodinky střídavýho nahazování a nadávání tomu přijdeš na kloub a po pár vycházkách už docela odhadneš jak to nastavit, postupem času si zvykneš i na způsob náhozu a brzdy budeš dotahovat stále méně. Po nějaké době si i sám dokážeš odpovědět na otázku jakej bude ten správnej druhej multiplikátor, protože co člověk to názor a to co vyhovuje jednomu nemusí ani zdaleka vyhovovat druhýmu a koupit dva multíky na základě rad z internetu byť dobře míněnejch nemusí být to pravý ořechový.

reagovat
Neděle 22. dubna 2012 v 18:13 ® sys-el

osprey> nechci si hrát na odborníka, ale nezávisí brzdná síla i u magnetické brzdy na reálných otáčkách cívky? Ale jak říkám, jsem laik, přesto se ptám.
Teď mě napadá, proč tam jsou ty brzdy dvě? Nestačila by jen jedna, třeba se zesíleným účinkem? Byla by i snazší obsluha a tak.
Nabývám pocit, že to nastavování bude věda. Divím se, že to ti američtí rybáři zvládají. (smajlík)

reagovat