Chytej.cz

Povolenky a brigády necteno

29.1.2010 | jake | 16.417 zobrazení | 79 odpovědí

Zajímalo by mne, jak je to v ostatních MO MRS a ČRS s výdejem povolenek a vazbě na odpracované brigády? U nás v MRS MO Zlín každý člen, který žádá o povolenku, musí mít z předešlého roku odpracované nebo zaplacené brigády, což je podle mého soudu naprosto vpořádku. Pokud si někdo v daném roce povolenku brát nechce, nemusí mít brigády, což je taky, myslím si, vpořádku. Nicméně jsou i někteří takoví, kteří s tím tzv. „vydrbou“. V mateřské MO (např. Zlín) řeknou, že si povolenku brát nebudou a tudíž se na ně nevztahuje brigádnická povinnost, jenže oni si zakoupí hostovací povolenku v některé MO ČRS (třeba Vsetín, který je od Zlína půl hoďky autem) a tam jim ji bezostyšně prodají, protože tam nevědí, že ve Zlíně odmítl dělat brigády. Jak postupovat proti takovým „vychcánkům“? Jedním z možných řešení může být to, že na členskou známku dostane razítko „BEZ POVOLENKY“ a správně by mu tu povolenku neměli v žádné MO MRS nebo ČRS prodat. Neměli, ale ne všude to takhle funguje. Neprodá ji Petr, prodá ji Pavel. Nejideálnějším řešením by podle mne bylo, kdyby veškeré povolenky mohla vydávat pouze a jen mateřská MO daného svazu, která má o daném členovi patřičné informace a zamezilo by se tak těmto podvodům. Přece není takový problém nafasovat cca 20 povolenkových známek od každého územního svazu a na konci roku to pak vyúčtovat…

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Sobota 9. února 2013 v 10:32 ® kaprman 24
kaprman 24

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak je to s brigádou,když mi je letos 14 a v listopadu mi bude 15 tak jestli musim letos na brigadu? Predem děkuji

reagovat
Neděle 7. února 2010 ve 12:12 ® velkypepa reakce na …

regulus>Díky jsem rád, že se to nezdá divné jenom všem nováčkům,ale i zkušeným matadorům.

reagovat
Pátek 5. února 2010 v 7:57 ® LeoC reakce na …
LeoC

regulus> Jestli máš možnost, přečti si Rybářství 2/2010, kde na straně 8 je článek přesně o tomhle tématu a jak to vyřešili v Zápodočeském ÚS ČRS.

reagovat
Úterý 2. února 2010 v 18:43 ® regulus reakce na …
regulus

velkypepa> :-O tak když jsem si to přečetl, tak mi normálně spadla čelist. Mohu tě ujistit, že v naší MO a troufám si tvrdit, že v naprosté většině MO v MRS to funguje tak, že nový člen musí složit zkoušky, zaplatí zápisné (u nás pro dospělého člena je to 1000 Kč) a pak stejně jako ostatní členský příspěvek a povolenku kterou chce a tu dostane okamžitě, jakmile má vše co potřebuje pohromadě (zkoušky, rybářský lístek).

Pokud je to opravdu tak jak jsi psal, vůbec se nedivím, že v této MO mají problémy a že jim utíkají členové. Jen zběžně jsem mrknul do stanov a zdá se, že nedělají níc co by bylo v rozporu, snad jen to, že ti nechtějí vydat povolenku, ale na to by ti asi líp odpověděl Hraji, nicméně je to slušně řečeno značně nestandartní.

reagovat
Úterý 2. února 2010 v 18:15 ® LeoC
LeoC

velkypepa> budu se opakovat, nicméně zrovna v Tvém konkrétním případě by vybírání poplatku za „neodpracované brigády“ formou zálohy splatné proti vydání povolenky by byl ideální formou.

Pokud by sis to odpracovat, tak buď po odpracování by se Ti záloha vrátila a nebo by jsi měl levnější povolenku příští rok… Pokud bys neodpracoval, záloha by se změnila v klasickou platbu.

reagovat
Úterý 2. února 2010 v 11:22 ® velkypepa

Dobrý den,
táké přidám svoji trošičku do mlýna. Rybařím delší dobu na soukr. vodách. Letos jsem splnil podmínky pro získání SRL a vstoupil do MO Zlín.To co tady píše Jake se samozřejmě děje, a že je to nefér vůči ostatním, o tom snad nemá smysl debatovat. Mne osobně spíš zaujala jiná věc a chci se zeptat jak to funguje v jiných organizacích.Po obdržení členské legitimace MO Zlín jsem se všichni dozvěděli, že nám může být vydána jakákoliv povolenka až po odpracování 30 hodin brigádnických prací…Proti brigádám samozřejmě nemám absolutně nic a je to správné.Povinnost splnit 30 hodin oproti stávajícím členům, kteří mají pouze 10 hodin chápu, protože oni plní dlouhodobě a prostě jsem zde nováčkem.Ovšem to, že na první povolenku mám jako nováček nárok až po splnění bádnických hodin mi příjde značně nefér.Brigády začnou někdy v březnu, a při své vytíženosti v zaměstnání a jinde nemám šanci odpracovat 30 hodin dřív než do půlky roku.Otázka zní, dostanu potom povolenku za poloviční cenu? Asi těžko že? Celkem mi příjde, že je ten systém tak nastaven proto, aby to každého motivovalo k tomu si ty brigády zaplatit a to pokud možno co nejdříve pokud chce člověk chytat.Jinak mi částka 80 Kč/hodinu přemrštěná nepříjde a povinnost člena 10 hodin je uplně v pořádku. Chápu že na povolenku nemá nárok člověk který v minulém roce neodpracoval nebo nezaplatil brigády, ale co ten, který je nový a prokazatelně nikdy v žádné organizaci nebyl a navíc si zaplatil vstup do organizace,ško­lení,příspěvky apod.? Myslím, že si svou daň vybírá již v té podobě že těch hodin bude muset mít oproti ostatním třicet.Ale aby je platil předem proto, abych se dostal k povolence? Myslím, že třeba za tímhle by mohl někdo vidět ono níže zmiňované ždímání… Rád bych podotknul, že veskrze jsem se setkal v MO Zlín s velice laskavým a kladným přístupem ze všech stran a vstupní školení v podobě pan Doc. Šimka a p. Beránka bylo naprosto perfektní ).Děkuji za případné komentáře a úhly pohledu.

reagovat
Neděle 31. ledna 2010 ve 23:01 ® regulus
regulus

LeoC> nechci s tebou polemizovat, nemělo by to cenu nicméně někdo tu napsal (nechce se mi to hledat) nebo alespoň já jsem to tak pochopil, že si zaplatí neodpracovaný brigády dopředu (nedobrovolně) a pokud brigádu odpracuje tak mu MO tuto částku vrátí. Nezlob se na mne, ale tohle mi připadá hodně nestandartní a upřímně se mi tomu až nechce věřit. Naopak velmi logické je, neodpracoval jsi brigádu, tak zaplatíš finanční náhradu.
Je úplně jedno, jak se to jmenuje, tento problém měly energetický společnosti (měsíční zálohy – roční vyúčtování), kdosi je zažaloval za nepřiměřenou výši záloh (ona společnost prý disponovala prostředky žalujícího), kdo vyhrál nevím, ale faktem je, že něco v tom smyslu v našem právním řádu je. A já mimochodem neříkal nic o protiprávní činnosti jen jsem zkonstatoval, že to smrdí a mohly by z toho být problémy.
Obávám se, že ta forma „slevy“ by asi neprošla, ceny povolenek a členských příspěvků určuje svaz, tak mi vysvětli, z čeho by MO dávala slevy. Jediné co si patrně určuje MO (soudě podle toho, že to je všude trochu jinak) je výše finanční náhrady za neodpracovanou brigádu.

Stanovy MRS

§ 6 Práva a povinnosti členů Svazu

.......

//3. Řádní členové a nezletilí členové mají především povinnost://

......

e. osobní pracovní činností se podílet na činnosti Svazu. Ženy, děti a mládež do 15 let, starobní důchodci, držitelé průkazu ZTP a ZTTP mohou být od pracovní povinnosti osvobozeni. O zproštění pracovní povinnosti a jeho rozsahu rozhoduje výbor místní organizace. Člen, který ze závažných důvodů nemůže svou pracovní povinnost splnit, může namísto ní poskytnou náhradu v penězích. Minimální rozsah pracovní povinnosti a minimální výše peněžní náhrady je určena Statutem výkonu rybářského práva na revírech MRS (dále jen Statut). Místní organizace jsou oprávněny stanovit podle svých podmínek vyšší rozsah pracovní povinnosti a výši peněžní náhrady. Použití peněžních prostředků získaných z peněžních náhrad upravuje Statut.

http://www.mrsbrno.cz/stanovy-mrs.php

Vzhledem k tomu, že ve většině MO se brigáda platí až když se nesplní a nikoliv dopředu, tak nevím co k tomu dodat.

EDIT: Pro upřesnění tu informaci sem napsal spike-cz 31.ledna v 18 : 46.

reagovat
Neděle 31. ledna 2010 ve 22:26 ® LeoC
LeoC

regulus> Nejsem sice taky právník, ale vzhledem ke své profesní praxi se s právními problémy pár desítek let setkávám, takže snad něco málo o tom vím. Neviděl bych to tak černě s „neoprávněnou manipulací s cizími prostředky“, toto snad ani neexistuje, snad by se použilo „neoprávněné obohacování“.

ALE: nevím přesně jak je to s právní subjektivitou jednotlivých ÚS, resp.MO, ale obecně předpokládám, že se jedná o neziskové organizace. Forma úpravy stanovení výše členský příspěvků je interní záležitostí a pokud se tato organizace rozhodne navýšit členské příspěvky o částky za brigády a ty pak následně formou „slevy“ nebo něčeho obdobného vracet těm, kteří si brigádu odpracují, tak se v žádném případě nemůže jednat o protiprávní činnost trestně postižitelnou a žádný právník by s tím nic neudělal.

Prostě zaplatíš členský příspěvek, pokud odpracuješ brigádu dostaneš slevu, pokud ne a chceš vyjebávat, tak máš smůlu protože už jsi byl zkasírovaný a celý problém je vyřešen.

Muselo by to být ovšem jednotné všude, aby to mělo smysl.

reagovat
Neděle 31. ledna 2010 ve 21:04 @ mike777

No u nás je předem 100 Kč, a když ne, tak zpětně 300 !!! Kč

reagovat
Neděle 31. ledna 2010 ve 20:47 ® regulus reakce na …
regulus

jake> v prvé řadě, kolik která MO chce za brigády asi není tak těžký zjistit, možná většina MO má svoje internetové stránky a tuhle informaci tam myslím v mnoha případech najdeš, takže pokud tě to tak moc zajímá tak seznam MO MRS najdeš tady http://www.mrsbrno.cz/mo.php , stačí jen klikat na odkazy.

Tuhle diskusi sleduju od začátku a pokud bys mne nevyprovokoval tou pitomostí o vydání prázdného formuláře na jednom místě a známky na jiném, tak bych sem nenapsal ani řádek, protože je to škoda času.

Nevydávám povolenky, takže netuším, jestli bývají nějaký ostudy ohledně placení brigád, nicméně se domnívám, že kdo nemá odpracovanou brigádu, tak buď na za ni zaplatí nebo nedostane povolenku.
To, že jsou někteří lidé vychcaní až do aleluja ti sice věřím, ale nemyslím si, že by mohli pendlovat tak, že jsou každej rok v jiné MO, prošlo by to tak 3 roky, ta čtvrtá MO by už asi zbystřila, copakže to je za přelétavýho ptáčka a panáček by třeba zůstal úplně bez členství, ale to je úplně fuck, protože si myslím, že to co popisuješ je naprosto ojedinělej případ. Možná je i něco na tom, co napsal ve tvým příspěvku Hraji a to co se uvás děje je jen důsledek.
Ještě mne v této souvislosti napadla další možnost, která se nejspíš taky někde může dít a to že někteří jedinci na brigádě nikdy nebyli a přesto je mají každoročně splněný, kam tím mířím ti asi dojde.

Nevím teď kdo to tu psal, ale vyplynulo mi z diskuse, že některá MO si vybírá peníze za brigády dopředu a pokud člen brigádu odpracuje, tak mu onu částku vrátí. Nejsu právník, ale myslím, že tohle pořádně smrdí, řekl bych, že kdyby se do toho někdo obul a dal to k soudu, mohla by mít ona MO dost problém, ono je totiž něco zcela jinýho, vybrat částku za neodpracovanou brigádu a brát si předem peníze z důvodu co kdybys brigádu neodpracoval. Myslím, že i průměrný právník by z toho mohl lehce vykouzlit neoprávněnou manipulaci s cizími prostředky a když si vezmete v úvahu tuto částku, krát počet členů, tak už je to dosti kulatá sumička a roční úrok z takovéto částky taky není zanedbatelnej peníz, ale to jen tak na okraj.

Jinak brigády se tu už několikrát probírali, domnívám se, že kdyby se všichni členové rozhodli, že si brigádu odpracují, tak má spousta MO problém, co všechny ty lidi nechat dělat. Já osobně bych se vykašlal na brigády, zvýšil bych členský příspěvky a těm co mají chuť pro MO něco udělat bych to zaplatil formou odměny, často by vyšlo levněji některé práce zadat firmě která se tím zabývá, než nechat to dělat dvacet lidí co to pořádně neumí formou brigády, nemusí to ovšem být ten správný názor. Dost možná je to tak vyvážený, že MO má i potřebnou pracovní sílu pro některé práce a také přiměřené množství finančních prostředků za neodpracované brigády, on leckdo raděj zaplatí než by šel na brigádu, důvody můžou být různý a dost možná je tato možnost volby správně.

reagovat
Neděle 31. ledna 2010 v 19:46 ® spike-cz
spike-cz

Naše MO bere za brigády 100kč/h(10h=1000Kč) a nijak mi to nevadí. Pokud si odpracuju, dostanu zpět částku za odpracované hodiny a jinak peníze zůstanou MO. V dnešní době je peněz potřeba vždycky, takže jsem pro tenhle systém.

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 ve 23:53 ® jake
jake

TomK: Ok Chápu :-))

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 ve 23:18 ® Deleted reakce na …

jake> Jinde, napr MO Radlice v Praze berou dohromady pouze 300 CZK za brigady. Nic vic. Vsem rybarum to vrele doporucuji. Vse vyridete postou.

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 18:35 ® jake
jake

Hraji: Nevím, kolik se platí v jiných organizacích, ale mě nepřipadá částka 80,–Kč za neodpracovanou hodinu nijak přemrštěná. Přesto by mne zajímalo, kolik se platí jinde? Další věcí je to, zda má daná organizace vlastní rybochovná zařízení. Pokud je nemá, tak celkem chápu, že potřeba brigádnické činnosti není až tak akutní a tím může být cena za neodpracovanou hodinu výrazně nižší. Ale pokud někdo přejde z naší MO do jiné proto, že tam má brigády za polovinu – prosím. Proti tomu neřeknu ani popel a má na to svaté právo, pokud si v jiné MO brigády zaplatí nebo odpracuje. Ale my se tady bavíme o případech zcela jiných. A druhá věc – jestli někdo na začátku sezóny řekne – ano budu pracovat, brigády platit nechci a pozvání na brigádu odmítne a ani si nezajistí náhradu a do konce roku ji nezaplatí, tak ten ať klidně cáluje v dalším roce 200,–Kč za hodinu a i toto mi připadá velkorysé. Zkus si představit, že jsi vedoucí brigády, kdy máš za úkol slovit rybník a z 30 pozvaných brigádníků ti přijdou 3. Budeš věřit tomu, že všichni jsou nemocní? To Tě pak přejde chuť na všechno a nejraději by ses na všechno vy…

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 18:14 ® hraji reakce na …
hraji

jake> neber si to osobně, ale MO Zlín je v MRS notoricky známa jako MO, která na svých členech bezostyšně ždíme nehorázné peníze za brigády. Každá akce vyvolává reakci.

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 15:34 ® jake reakce na …
jake

tomash: Co si budeš myslet o rybáři, který ti začátkem ledna přijde požádat o převodku do jiné organizace (konkrétně z MO Zlín, která je součástí MRS, do MO Vsetín, která je součástí ČRS). Přitom má bydliště ve Zlíně. cca za měsíc přijde s průkazkou ČRS MO Vsetín a žádá o vydání hostující povolenky pro revíry MRS? Asi přestoupil proto, že v MO Zlín má předseda křivé nohy nebo že je ve Vsetíně lepší vzduch…? :-))

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 15:23 ® jake reakce na …
jake

TomK: Pokud brigády zaplatíš a chtějí po Tobě v dané MO byť jen 300 Kč, žádný ojebávač nejsi. Další – nevím o tom, že by v naší MO někdy někoho pozval na brigádu, člen přišel a byl poslán domů, že pro něj není práce. Pochopitelně se může stát, že se pozvou brigádníci třeba na sečení trávy, ale protože prší tráva se sekat nedá. Sám jsem takovou situaci jednou zažil. Tak jsme alespoň posbírali svinčík kolem vody, za hodinu nebylo co dělat, ale dostali jsme započítaných 5 hodin, jako standartně. Za počasí nikdo nemůže. Spíš nastává situace opačná. Dělá se třeba výlov, pozve se 30 brigádníků, s tím, že je jich nutně zapotřebí minimálně 15, ale i tak tam přijdou 3 lidi. Zbylých 27 je nemocných nebo v zahraničí nebo na služební cestě. A jak chceš pak dělat ve 3 – 5 lidech výlov. Nakonec to tam přijdou odmakat lidi z výboru. A tito lidé, kteří na brigádu nepřišli se pak jako první zajímají , co a kde a kolik se bude vysazovat. To je to jediné, co je zajímá. A vrcholem všeho je to, že se pak rozčilují, že nedostali šanci brigády odpracovat, když po nich chceme v následujícím roce 200,– Kč za neodpracovanou hodinu. Přece je logické, nemohu-li se brigády, na kterou jsem pozván, zúčastnit, z jakýchkoli důvodů, sednu k mailu nebo k telefonu a omluvím se a hned si domluvím náhradní termín a pokud se nejsem schopen na náhradním termínu domluvit, tak brigády zaplatím ve zvýhodněné sazbě, v případě naší MO 80,– Kč/hodinu.

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 10:13 ® Deleted reakce na …

jake> Vidíš, ty říkáš rybář ojebávač. Já za ojebáváče považuji organizace, které požadují hodně peněz za brigádnické hodiny a na druhou stranu, když dorazíš na vypsanou brigádu, tak Tě pošlou domů, že nemají práci. Nebudu jmenovat konkrétní organizaci, ale tato zkušenost se vztahuje k oblasti, kterou zmiňuješ. Pak je pro mne řešením přesídlit do Prahy, kde mám brigády za 300 a koupim si povolenku jakou chci a vše vyřídím poštou. Je to také ojebávka? Anebo je ojebávka, že bývalá organizace po mne chtěla udělat na obě povolenky dohromady 20 hodin nebo zaplatit 100 za jednu hodinu (tedy 2000) a nenechala mne to odpracovat?

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 9:38 ® tomashr reakce na …

jake> No mě by jen zajímaly dvě věci – zaprvé jestli to jsou aspoň tři procenta a ne spíš jednotlivci a zadruhé, kolik z nich to dělá opravdu programově jako „vyjebávku“ kvůli penězům a nepůjde-li leckdy spíš o nějaké osobní spory.

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 9:19 ® LeoC reakce na …
LeoC

jake> Tak si přidejte 2 strany, na jednu si dejte záznamy o splnění povinností, tak jak je to v ČRS a je po problému.

A náklady na výdej nových průkazek budou během 1 sezóny zpátky

reagovat
Sobota 30. ledna 2010 v 7:49 ® jake
jake

regulus: Jistě, že ten způsob, který popisuješ, je relativně jednoduchý, ale neřeší problém nadhozený ve fóru. Ale jak říkám – jedná-li se o krátkodobou hostovací povolenku, vem to čert, tohle bych oprvdu neřešil – ať si ten týden zachytá i ten nemakačenko nebo neplatič, ale co hostovačky celoroční? Připadá Ti správné, že (teď odpovídám i tomashovi) si 97% rybářů plní své závazky a zbylá 3% s tím tzv.„vydrbávají“. Já vím, že to není žádné velké a podstatné číslo, ale jde tady o princip a jestli něco v životě nesnáším, tak to, že ze mě nebo z nás někdo dělá blbce a ještě z toho má „pezír“, jak s námi krásně vykýval. Kdo chce, hledá způsoby. kdo nechce, hledá důvody… P.S. Regule, ten Tvůj první odstavec byl zcela zbytečný

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 ve 23:21 ® tomashr reakce na …

jake> Docela by mě zajímalo, nakolik je tento problém reálným problémem ve smyslu nějakého podstatného procenta případu…

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 ve 23:15 ® regulus
regulus

jake> nechtěl by jsi to ještě víc zkomplikovat, já bych třeba ještě požadoval ověření na místním národním výboře, jestli dotyčnej má platný rybářský lístek, když byl vydanej jiným národním výborem než místně příslušným. :-D

Kurnik už se prober, když pojedu na druhej konec republiky na ryby a nemám celorepublikovou, tak zvednu telefon, zavolám do MO tam kde chci jet a zjistím si, kde si lze koupit třeba týdení povolenku, pro urychlení třeba po domluvě pošlu naskenovaný doklady a domluvím se, kde si je lze vyzvednout, případně mi je za nějakej poplatek pošlou poštou. Nevím, proč bych měl lítat na svoji MO pro prázdej papír a pak kdesi třeba v jižních Čechách shánět známku.

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 ve 22:43 ® jake
jake

Relativně nejschůdnější řešení, které mě napadá je toto: Samotnou hostovací povolenku by vytavila mateřská MO člena, žádajícího o povolenku, jen by tam nevylepila známku. S touto předchystanou povolenkou, která bude důkazem, že člen má splněné brigády, přijde do MO jiného územního svazu, kde žádá o povolenku, kde si jen zakoupí a vylepí známku.

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 ve 22:39 ® hraji
hraji

Mary> u nás se nejedná o celoroční práci, povolenky vydáváme pouze do léta. A odvody na pojištění samozřejmě platíme také, stejně tak daň.

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 ve 22:34 ® jake
jake

Lo: Průkazka MRS má jen 2 strany. Na 1. stran je fotka a základní údaje jako jmno a příjmení bydliště a datum narození. Na druhou stranu se lepí známky, takže na tyto údaje tam není místo.

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 ve 21:09 ® OndruchM reakce na …
OndruchM

jake> razítko přes známku není dobré řešení: praktický příklad, člověk chce zůstat členem, zaplatí známku bez brigád, dostane razítko a pak v dubnu si doplatí brigády a koupí povolenku, co včil s razítkem přes známku – v legitce je na to stránka, tam se napíše splnil/nesplnil a pokud se nesplnil změní tak se to škrtne a změní

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 ve 20:23 ® LeoC
LeoC

Mám dotaz: zapisují se vydané hostenky (celoroční) do členské legitimace MRS?

Jestliže ano, pak by byl problém vyřešen.....

V členské legitimaci ČRS je 4. strana vyhrazena záznamům o plnění povinností za jednotlivé roky. Pokud by to nebylo splněno, povolenku nedostane. A je jen na dalších MO zda si tento údaj zkontrolují.

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 v 19:20 ® jake
jake

OndruchM: To razítko přes členskou známku je asi nejjednodušší řešení, ale ne všechny MO toto akceptují a je jim to, jak říká HRAJI „šumafuk“. Takže rybář „ojebávač“ si zase zamne ruce se slovy „To jsem s nina zase hezky vydrbal“ :-((

reagovat
Pátek 29. ledna 2010 v 18:24 ® tucnak11
tucnak11

Vnaše organizace no to mohou dělat všehne a nikdo nevydrybe.VČlenske legitimace je po jednej straně zaznam o vydaje povolenek a na druhe straně je Dalši zaznamy,my tam pišemy splnil povinnosti na tento rok a muže byt mu vydana povolenka,jak tam nema napřyklad splnil povinnosti na 2010, neni tam nic napsaneho jen minuly rok povolenku nema šansy dostat a spravně nemuže mu, nesmi mu nikdo vydat bez toho napisu a razitka že splnil povinnosti na tento dany rok.

reagovat