Chytej.cz

Štika-královna českých vod necteno

30.12.2006 | obor | 12.803 zobrazení | 27 odpovědí

Poprosím Vás o zhodnotenie novej knihy vydanej od nakladateľstva FRAUS od autora Václava Fikara.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Sobota 13. července 2019 v 18:11 ® vf

Ahoj lidi, moc mě těší trvající zájem o knihu. Už roky se neúčastním žádných diskusí, byť některé třeba občas sleduji. Tato mi zcela utekla, až nyní jsem dostal informaci o její existenci. Tahle moje rakce bude na dlouhou dobu jedinou výjimkou, a to jen proto, abych zmínil nějaká čísla. Kniha Štika – královna českých vod vyšla v roce 2006 v nákladu 3750 výtisků (+ 200 neprodávaných promo výtisků), takže mezi lidmi je zhruba 4000 výtisků. Připravoval jsem ji v letech 2004 až 2005, kdy jsem ji na konci roku 2005 odevzdával ke zpracování do nakladatelství. Do konce roku 2007 byla kniha vyprodaná. Každá kniha vzniká v nějaké době, jejíž je odrazem, i proto tam není část věnovaná lovu štik na strímry muškařením. V té době jsem s touto technikou neměl zkušenosti, tato konkrétní disciplína byla u nás v plenkách. Z dnešního pohledu, po 14 letech, kdy se lov štik opět rozvinul a dále se rozvíjí a neustále se objevují techniky, které si osvojuji, souhlasím s rarachem s tím, že tato kapitola by v knize měla být. Naopak s ním naprosto nesouhlasím v tom, že „o lovu ve Švédsku toho z osobní zkušenosti taky moc autor neví, jestli vůbec něco?? a přesto to tam je“ (jeho komentář z roku 2006 – reaguji brzy, že? :-D )). Kde někteří lidé tyto informace berou? Vskutku jen stručně – autor tehdy osobní zkušenosti se Švédskem měl. A do Švédska jezdím stále, shodou okolností za čtyři týdny opět… :-) Co se týče kapitoly o lovu na přirozenou nástrahu, byla přáním nakladatele. S panem Frausem, nakladatelem, jsem v roce 2005 vedl polemiku na téma, na kolik knižně propagovat lov štik na živou či mrtvou rybičku. Mně se nápad nakladatelství nelíbil. Po diskusích jsem ale uznal obchodní argumenty, že knihu si budou kupovat nejen milovníci přívlače, ale i běžní rybáři, kterých je více než zarytých vláčkařů, a kapitolu jsem vypracoval (také jsem kdysi chytal na rybičky). Protože byl daný celkový počet stran, tedy rozsah knihy, vytvoření této kapitoly znamenalo v již existujících kapitolách krátit… :-) Rád bych pomohl knihu sehnat všem, kteří mi o ni píšou (stejně jako o Přívlač na mimopstruhových vodách, která vyšla v nákladu 5500 výtisků a je dávno rovněž vyprodaná), bohužel to ale neumím. Sám vlastním od obou zmíněných jen jeden výtisk… :-)

reagovat
Neděle 28. dubna 2019 ve 12:58 ® Bořík

štika na rybičku je tradice a klasika, na zarostlinách jinak nejde. zas to nepřehánějte, sportovci

reagovat
Sobota 12. ledna 2019 v 10:57 ® Losfedos
Losfedos

mam oboje

reagovat
Čtvrtek 15. listopadu 2018 ve 21:17 ® 1stanik

knihu marně sháním dva roky.marně.našel by se někdo kdo by mi ji zapůjčil za úplatu.můj tel 737785805 zavolám

reagovat
Neděle 26. června 2016 v 15:09 @ tramvajator reakce na …

Necham tu i mobil, at mi zase nekdo nevyfoukne nabidku na muj inzerat ;-) … diky Tel: 776 103 720

reagovat
Neděle 26. června 2016 v 15:08 @ tramvajator reakce na …

Necham tu i mobil, at mi zase nekdo nevyfoukne nabidku na muj dotaz ;-) … diky

reagovat
Neděle 26. června 2016 ve 14:51 @ tramvajator reakce na …

Ahoj, koupim tu přívlač na mimopstruhových vodách… Dám 300Kč… Milan

reagovat
Středa 8. června 2016 v 16:34 ® kerob reakce na …
kerob

ok. dej mi do sz nejakou nabidku :-)

reagovat
Středa 8. června 2016 ve 12:12 ® marw_84 reakce na …

kerob> já bych mel zájem o obe

reagovat
Úterý 7. června 2016 v 0:44 ® kerob reakce na …
kerob

mam tady tohle… kdyby mel někdo zajem.

reagovat
foto/forum/2016/th-img119678.jpgfoto/forum/2016/th-img119679.jpg
Neděle 5. června 2016 ve 12:09 @ tramvajator reakce na …

Ahoj, pokud by ste nekdo chteli prodat knizku Stika kralovna ceskych vod nebo Privlac na mimopstruhovych vodach, ozvete se pls, mel bych zajem… :-)

reagovat
Pátek 27. května 2016 v 10:17 @ tramvajator

Zdravím, chtěl bych poprosit, zda někdo nemáte tuto knihu k prodeji, případně alespoň v elektronické podobě… Nedaří se mi nikde sehnat, byl bych moc vděčný… Díky moc, Milan

reagovat
Úterý 2. ledna 2007 ve 12:52 ® kubas
kubas

dostal jsem tuto knihu k Vánocům a velice se mi líbí,i když si myslím ,že přívlač na mimopstruhových vodách byla lepší.

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 ve 22:02 ® HaD reakce na …
HaD

rarach: to netvrdím, spíš mě to zajímá

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 ve 21:32 ® rarach

HaD: Já také ne, ale nic to neřeší.

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 ve 21:19 ® HaD reakce na …
HaD

rarach: nemyslím si, že by se naše názory moc lišily, ale na tom, že to Venca osvětlí nevidím nic špatného

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 18:50 ® rarach

Had: Nepotřebuju žádný vysvětlování, tady jsem jenom prezentoval svůj názor. Celkově vzato, se moje hodnocení od Tvého neliší, stačí si přečíst můj druhý příspěvek, jenom holt v počínání Václava nevidím nic logického. Míra ano, má recht v tom, že Venca s mušákem kolem vody neběhá, já si myslím, že neběhá ani s rybičkou.

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 18:37 ® Vlackar
Vlackar

Knihu jsem dostal pod stromek k Vánocům. Čtivě psaná, graficky grásná, pestré fotografie…Václav a jeho super dílko

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 18:31 ® HaD reakce na …
HaD

rarach: myslím že nám sem Vašek napíše, proč to vynechal

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 17:53 ® Vichrzhor reakce na …
Vichrzhor

rarach: Nerépé zase :-) Nejlepší je stejně chytat štiku na polykačku, to ví přece každej! Nějaká pochybná motanice peří na háčku – pfff :-)) )

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 17:50 ® rarach

Mi to teda logické nepřijde, o lovu ve Švédsku toho z osobní zkušenosti taky moc autor neví, jestli vůbec něco?? přesto to tam je. Muškařů a skvělých fotek , je na serverech či domácích archvich dostupných dost (Kuba, Aleš…bla,bla

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 17:27 ® HaD
HaD

Knihu mám, dokonce i s podpisy autora a kmotrů, ale přečíst jsem ji nestihl ani z čási. Buď ještě nebyl čas, anebo jsem byl zkrátka línej cokoliv dělat :-) První, druhý, i třetí dojem z prohlížení je vynikající a myslím, že to dílo bude skutečně vynikající. K dokonalosti bych asi doplnil tu kapitolu o strýmrech a vyměnil asi dvě nebo tři fotky (moje prof. deformace). Chytání na živou je myslím zcela v pořádku, byť dnes již na ústupu. Já až budu jednou psát knihu o sumcích, tak taky zmíním chytání na „činku“, byť je to zcela nemoderní a nesportovní způsob… Jak napsal Mirek: „Živá rybička k lovu štiky jednoduše patří. Ať se to komu líbí nebo ne. Pokud nejde o publikaci o lovu přívlačí, je autorovou poviností tento způsob lovu zmínit.“

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 16:37 ® Mirek reakce na …

Knihu jsem dostal k Vánocům. Myslím, že vzhledem k ceně, je poměrně velmi výpravná a líbivá, pokud se grafického zpracování týká. To bych jí určitě nevyčítal. Pokud jde o odbornost knihy, obsahuje vše, co by obsáhnout měla. Je to velmi poctivě odvedená práce. A jistě to stálo práce dost a dost. Živá rybička k lovu štiky jednoduše patří. Ať se to komu líbí nebo ne. Pokud nejde o puklikaci o lovu přívlačí, je autorovou poviností tento způsob lovu zmínit. A že tam není lov na mušku je logické. Bylo by velmi nepoctivé, psát o způsobu lovu, který Václav neprovozuje v takové míře, aby jej znal stejně dobře, jako ovládá ostatní lovné metody.

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 10:09 ® rarach

Obor: Pokud to má být komplexní kniha o tom jak, kde a na co lovit štiku, tak to tam rozhodně patří. V kontextu té absence možnosti lovu na umělou mušku, je tam tomuto způsobu lovu věnován až příliš velký prostor, to s Tebou souhlasím, přeci jen se dnes civilizovaní rybáři, již ubírají jiným směrem a knihy mají také vychovávat.

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 10:02 ® obor

rarach mne osobne sa nepáči časť o love šťúk na prirodzené nástrahy, aj keď viem aj to je určitý spôsob lovu. Na jednej strane propagujeme na tomto serveri „Chyť a pusť“ a na druhej strane píšeme o návode ulovenia šťuky na nami niečo dávno zabudnuté, nešportové a neférové z nášho hľadiska?!?

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 9:54 ® rarach

Knihu jsem pouze prolistoval, je plná krásných fotografií štik i revírů. Vyfotografovány jsou i nástrahy či popsány systémy nastaražování rybek. Co však nemohu autorovi odpustit, je absence textu a fotografíí o lovu štik na umělou mušku (streamer), mnoho muškařů se v současné době lovu této ryby věnuje jak u nás, tak i v autorem zmiňovaném Švédsku, přesto ani vidu ani slechu. Knihu si rozhodně koupím.

reagovat
Sobota 30. prosince 2006 v 9:50 ® obor

Ak môžem napísať za seba, tak môj prvý dojem trochu pokazila horšia kvalita papiera ako pri knihe Prívlač na mimopstruhových vodách. Chlapci neviem či po rozdelení ČSFR došlo v Čechách k novým matematickým sčitovaniam a tým aj k iným konečným výsledkom, ale ako tak pozerám, tak výsledné číslo 128 far. strán akosi vôbec nepasuje, ak sa mýlim tak prepáčte!!! :-((

reagovat