Chytej.cz

Zabíjet velké ryby- ano či ne? necteno

25.7.2004 | HaD | 10.917 zobrazení | 70 odpovědí

Co si myslíte o zabíjení velkých ryb? Myslíte, že je v pořádku a etické, když někdo kvůli masu usmrtí starou rybu: např sumec 180 cm=cca30 let, kapr 15 kg= cca 15 let, parma 70 cm= cca 30 let atd? Sice je to v souladu s řádem, ale dopsěl jsem lety k tomu, že by se to asi dít nemělo! Je mi necelých 30 a pocit , že na revíru, kde rád chytám někdo utloukl a vyudil např. sumce 180 cm a já budu muset do věku 60 let!!! čekat na dalšího, kdy už možná sotva dolezu k vodě, mě šíleně děsí. Co vy na to?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Středa 20. července 2005 v 11:52 ® Deleted

To Milky: Nevim, kdo te bude kamenovat, ale ja celkem s Tebou souhlasim. Hlavne si ale myslim, ze kazdy rybar ma zacit u sebe. Pokud chce ryby pouštět, tak mu v tom přece nic nebrání. Vyjma samozrejme pripadu, kdy chytne na pstruhovce vybrane druhy ryb, ktere pustit nesmi (štika, tloušť, okoun, sumec, bolen, candát).

reagovat
Středa 20. července 2005 v 0:41 ® Milky
Milky

Osobně si myslím, že úživnost našich vod dost klesla. Řeky jsou na tom s čistotou vody lépe, než v minulosti (i ve středověku – tam šel louh z barvíren a koželužen natvrdo! za komoušů to tu lecktří pamatujeme, …). Potřebujem se dostat k nějaké rovnováze. Je třeba si říct, jak by mělo vypadat takové vysazování, jak početně, tak druhově. Co budou ty ryby žrát. V úvahu je ale dobré vzít, že není voda jako voda a dělat celorepublikové rezultáty. Je třeba se k tomu postavit věcně, bez emocí a s týmem odborníků, kteří sice nevědí, na jaký koule chytit kapra 27.7. v poledne, ale dokáží zvážit vzhledem ke klimatickým a místní podmínkám, jestli je únosné, aby tu byl kaprodrom, nebo naopak úsek s bílou rybou a početnější osádkou dravců. To ale nejde říc od stolu a pro celou republiku! Proto si myslím, že nějaká – podotýkám nějaká horní míra utopie! Určitě za to budu kamenován, ale napsat příspěvek, že rozhodně se vším souhlasím a že je to jediné a správné řešení, to vážně neudělám ze zásady. V minulosti od stolu dokázali jen někde vymyslet geniální a správné věci a nyní se to daří už jen snad v uSSa a na Fídovi na Kubě.

reagovat
Úterý 19. července 2005 ve 21:40 ® Grendel

Milky: Už jsem to na členské schůzi zkusil a jak to dopadlo si asi dovedeš představit. Hlavně jsem narazil co se sumce týče,že by vyžral všechny ryby. No nevím,nakonec by musel snad sežrat i sám sebe. No stejně věřím že jednou na největší lovnou míru aspoň některých ryb dojde – no nechám se překvapit.

reagovat
Úterý 19. července 2005 ve 2:33 ® Milky
Milky

Grendel: Mooooooooooc krásně jsi to napsal. Fakt, pěkné, hodně ušlechtilé to je. Jsi dobrý poeta, ale bud realistou! Podívej se na první plody (K70) – myslí jen na sebe! Jak chceš tuhle smečku, která si zove rybáři, sjednotit??? Jsi snílek a fantasta, ještě před rokem bych s tebou táhl za jeden provaz, letos … . Poradím ti jedno – vyzkoušej to! Ano, to je ono – VYZKOUŠEJ TO! . nic ve zlém

reagovat
Pondělí 18. července 2005 ve 23:37 ® Grendel

Některým rybářům neříká etika vůbec nic,proto si myslím ,že by se největší lovná míra měla zahrnout do rybářského řádu stejně jako minimální a to u všech ryb. Když se někdo dožije důchodu,tak ať si ho užije. Chce to vybrat správné delegáty kteří prosadí na rybářských svazech správnou věc a nemusíme jezdit za trofejníma rybami do zahraničí. V jednotě je síla. Lovu zdar.

reagovat
Pondělí 18. července 2005 v 11:28 ® HaD
HaD

muf: 180 je velkej predátor? a co třeba dvě 140 tky? nebo čtyři 110 tky? Není to s tou spotřebou ryb stejný nebo horší?

reagovat
Pondělí 18. července 2005 v 9:03 ® Muris

Naprosto souhlasím s HaDem,svatá pravda!!!!!!

reagovat
Pondělí 18. července 2005 v 8:14 ® pif
pif

neetické,nespor­tovní,to jsou krásný slova. kdo zvás žere maso?vepřový,ho­vězí,koninu?a chutná?tak vám doporučuji se jít podívat na jatka,jak se „eticky a ohleduplně“ zachází s jatečními zvířaty. miluju lidi,co si sypou popel na chlavu. to je stejný,jak vegoši nežerou maso a chlásají ty svoje ideály ,mají kožený boty,bundy a pásky. ta kuže není ze chcíplejch zvířat-:))) prostě se mě příčí omezení,zákazy a příkazy. jedl sem několikrát velký ryby,udil je a kulinářsky upravoval a hodně záleží,kde je chytnete. dvacetikilovej kapr z mušova je moc dobrej a pěti kilovej kapr z bahnitýho rybníku ze žrat nedá. a otom to je!!!

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 23:06 ® Klon
Klon

Já ryby taky nejím,takže to mám též vyřešený,sem tam si vezmu nějakýho dravečka,ale to je zanedbatelný cca8–10 ks za sezonu. Velký ryby bych okymžitě pouštěl a to bez debat,každy si muže vzít přeci menší,třeba ty co se každy rok nasazujou,ty budou tak nějak vždy,ale co ty velký????Velkou rybu nikdo,nikde nenasadí a když si je takhle vyvraždíme tak co bude pak???asi jen prd. U nás je pár takových rybářu taky,pořád řvou že jdou jen malý mrchy a pak když vytahl kapra81 cm přes 15 kg,tak ho chtěl killnout,až po té co jsem mu udělal asi 40 fotek ze všech stran a mýmu přemlouvání,že se takový ryby neberou,tak jí pustil. Lidi si to dělaj sami a hlavně jen a jen v nás je aby jsme se nad sebou zamysleli,a vzali v úvahu to co tu píše HaD a další rybáři.

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 21:54 ® Padis
Padis

Je to v nás rybářích někdo ryby pouští někdo co vytáhne z vody hned pytluje. Nechápu Tito lidi. Já ryby rád ale proč brát každou která má míru to nechápu. O trofejních rybách ani nemluvě.

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 21:12 ® Milky
Milky

Podle mne je to otázkou etiky. Nikde není deklarováno, co je velkou rybou. Ono před nedávnem omýlané téma K70 … (kapr za slušných podmínek vyroste do 70 cm už třeba za čtaři roky) . Asi by to chtělo výžné zam,yšlení z řad hospodářů Svazu, ale toho se asi nedočkáme. Jsou totiž tak líní, že nedokážou v soupisech revírů doplnit dodatky třeba o . zákazu brodění při výtěru, o zimovištích ryb, kde by byl zákaz lovu od … do, ..... . Opravdu jsou na ně klady nadlidské úkoly a tak i slovo sportovní, na které apelu při každé příležitosti, nejen v zákoně, ale především v RŘ prostě není. A tak se nelze divit, že někteří berou, proč by také nebrali, když to není nic protiprávního! Ruku na srdce, kdo z nás jezdí dle pravidel silničního provozu? A co kdyby přišli pěší aktivisti s M40 (čtyřicítka ve městě), kdo z nás by jí dobrovolně začal udržovat? Je to široká problematika, ale RybSvaz je na straně masařů a pytláků. Slušní lidé se o sebe bát nemusí a asociální živel má zastání v lenosti a nečinnosti těch, co mají právo a moc. Je to super stav a do toho ještě pár ?spasitelů vnáší rozkol svými úzce vyhraněnými, usmolenými zájmy, jako je třeba K7??? . Před rokem bych horoval pro to – pouštět. Dneska jsem na pochybách. Jestli jí nekilnu já a ona si nedá pozor, tak skončí v udírně někoho jiného. Asi nakonec nezbyde nic jiného, než ty trofejní ryby řádně poučit o nových technikách lovu, než budou puštěny zpět

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 20:35 ® muf

myslím, že by se to mělo posuzovat podle konkrétních podmínek a podle jednotlivých rybích druhů. V žádném případě nejsem nakloněn k plošnému zavedení, protože každý revír má jiné podmínky nejen k růstovým, ale i rozmnožovacím podmínkám.

HAD: nezlob se na mě, ale sumec mad 180 cm pokud se nejedná o velikou nádrž (nad 50 hektarů), plnou bílé ryby, je obrovský predátor, který spíše menším nádržím škodí než prospívá a to hlavně na obsádce kapra a lína a to nejsem žádnej zastánce kapra.

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 20:18 ® Tomik
Tomik

Já třeba pouštím velké okouny, mysslím že je lepčí když vím že se má dobre a zárověn že ho nikdo jinej než já nechytí (pouštím je do soukromýho lomu) . Ale na svoji velkou trofejní rybu jeste pořád čekám, a na 100% ji pustim!

reagovat
Neděle 17. července 2005 v 17:29 ® Uchaazim

Je mi sice teprve 17, ale myslim si, že by měla být zawedená horní míra kapra – okolo 65cm. Starší ryby si zaslouží naši úctu a měli by se pouštět z5 do rodného živlu. Takowé ryby jsou pro mě zatim sice jen snem, ale i gdyž chytnu nějakého toho šedesátníka, tak ho vždy pouštím zpátky do wody, do Lipna, páč jinde nechytám . Petrův Zdar Tomáš.

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 13:25 ® willIam

Radosh: tohle moc casto nevidam ale napr. Na Dyji 4b jsme pred dvouma rokama polapili kapra 91cm 17,5 kg a vedle na fleku byl nejaky mistni „killer“ kterej kdyz tu rybu videl tak jeho prvni slova byla budete ho chtit vyudit nebo ho ogrilujete doporucuju to vyuzeni pak ma to maso lepsi chut ja kapra nad 10kg vzdycky udim!!!!!!!!!! Byl pak ale dost prekvapenej kdyz jsme udelali par fotek a kapr sel zas do vody. Aby tam na nas pockal a zabral nam znova.

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 3:06 ® Radosh
Radosh

willIam: mnohokrát za mých rybařských odchodů od vody jsem toho prošel mnoho cca 15kg pan kapr zavražděn nožem 68 letého rado by rybářem ze slovy má ho sejmout někdo druhý ..... ale co je možná nejdůležitěší ohledůplnost a  ucta k rybě mnohokrát jsem se setkal že rybář s malým r na přívlač chytí rybu a  se slovy je tak propychaná že nevydrží a pustí ji ...........

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 2:44 ® willIam

Mam ten samy nazor jako ty. Kdyz takovou rybu zdolam mam k ni uctu protoze dokazala prezít tolik let ve vode plne nastrah. Anedokazu si predstavit ze bych napriklad zabil kapra 15kg !!!!!!! to uz je PRASARNA kdyz si nekdo chce vzit domu kapra tak at si vezme nejakou 40tku a ne takove krasavce.

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 2:34 ® Radosh
Radosh

HaD : souhlasím a  myslím si že stímto spůsobem rybolovu není vůbec nic společného se sportovním rybolovem nedovedu si představit co já budu v pokročilém věku chytat tak maximálně si budem všichni ukazovat fotky a  vzpomínat jo' to bylo tenkrát......­.......

reagovat
Neděle 17. července 2005 ve 2:02 ® HaD
HaD

Po zprávách v českých denících, televizi apod. bych rád znovu toto téma otevřel a slyšel více názorů na věc. Začínám mít dojem, že současný hon za velkými rybami a jejich následné zabíjení a uzení apod. naše vody zcela zplundruje a naděje na „životní rybu“ v podstatě nebude.

reagovat
Středa 28. července 2004 ve 23:00 @ 

Mallet: Celkově to děláš ale dobře !!!

reagovat
Středa 28. července 2004 ve 22:49 @ 

toulovec – samozrejme z toho kratkeho textu co jsem napsal, toho moc vydedukovat nejde, nejlepsi je vzdy ustni rozprava, tady toho moc nezdelim :o) Jinak samozrejme ze deti nenutim aby vsechny ryby poustely. Je to jen na nich ja jedine co mohu vzdy udelat, irct co se stane, kdyz je v rybnice 15 stik a 14 se jich chytne. Nebo jak ktera ryba je ve vode dulezita a ze i ploticwe je nadherna ryba a da se chytat a ne jen pouzivat jako nastrazni rybka na dravce...... No parkrat do roka taky vyjdeme k vode a to bys neveril co nekteri dokazou, loni na pstruhovce jeden vytahl pstruha a bez mereni s nim prastil o zabradli, fakt brutalita, rikam kdo te to naucil no TATA. druhy vytahl pstruha a aby mu neutekl, tak ho tahl po trave a chodniku co nejdal od vody. tak takhle nejak. Jo a k tem jak jsem uvedl dite versus dospeli? Hodne rybaru v nasi zemicce dokaze zuzitkovat kazdou vytazenou rybu, tu na salat, tu na dravce, tu na grundle, tu na pecenace, tu kachnam...... kdo z tech rybaru ma potechu z vytazene ryb jako ulovku? a ne jako caru masa...... ja jsem potkal hodne moc malo rybaru, kteri se doakzi pokochat krasou ulovene ryby. uf, ah to psani boli :o)

reagovat
Středa 28. července 2004 ve 22:45 @ 

mallet: tímto Jsi to trochu napravil !!!

reagovat
Středa 28. července 2004 ve 22:37 @ 

jj, zapomel jsem vlozit do vety „zabije velkou rybu, matecnou rybu“ timto se vsem omlouvam, hlavne tem co jim naskocila husi kuze :o)

reagovat
Středa 28. července 2004 ve 12:09 ® BEN

Zdravím všetkých čitateľov. Súhlasím s názorom, že je treba dať každému mladému rybárovi na výber z dvoch možností. Chytám ryby na juhozápade Slovenska a občas v Maďarsku. Stretávam sa so všetkými názormi ľudí. U nás je miera kapra 40 cm a obmedzený počet v jednej sezóne na 50 ks (!?) Nevyjadrujem sa. Ja osobne som si dal vlastné pravidlo a to je spodná miera kapra 50 cm a horná hranica 75 cm. Väčšie ryby púšťam späť do vody. Medzi týmito dvoma číslami je to jednak jedlé a podľa mňa aj etické. A to beriem ryby len toľko, aby som vždy jednu mal v mrazáku. Viac nie. Smejem sa aj nad obmedzením na 50 ks. Osobne som chytil minulý rok veľa kaprov a privlastnil som si ich 27 (v uvedenej moje miere) a mal som toho dosť pre rodinu aj ako labužník. . . . . Iný príbeh je môjho dlhoročného priateľa kaprára, ktorý sa venuje lovu na boilis už od jeho prvopočiatkov u nás. Prvého veľkého kapra 11,5 kg chyteného na boilis priniesol domov, zabil a zjedol s rodinou. Po tejto udalosti do konca sezóny a celú budúcu nechytil žiadneho. Predal udice, vystúpil s rybárskej organizácie, kúpil si nový vercajk a začal chodiť len na súkromné vody s uvedomením „Chyť a pusť“. Odvtedy sa mu zase darí, má za sebou kapre do 16 kg, nespočetné množstvo fotografií a je spokojný.

reagovat
Středa 28. července 2004 v 8:54 ® toulovec
toulovec

Velké ryby by rozhodně měly jít spátky do vodičky, jejich hospodářský užitek sice už nebude veliký, ale tu radost co to udělá nám je nevyčíslitelný. Rozhodně nějaká generační ryba, která už má své za sebou asi nebude žádným kulinářským zážitkem, tak proč se připravovat o radost z lovu že??? A pokud jde o to, jestli jsem idiot nebo ne, když vezmu po palici nějakou tu rybu, tak ti povím že asi jo. Vždy vezmu jen tolik, kolik mi stačí k večeři na pánvičku. A pokud budeš učit děti takový píčoviny, za chvíli Ti jich tam moc chodit nebude. Dej jim prosím na výběr a vysvětli jim obě varianty. Nauč je chránit přírodu a vysvětli jim proč ses rozhodl ty ryby vracet vodě, proč chodíš na ryby ale výběr nech na nich. Hlavně nikomu nevyčítej, pokud si nějakou rybu bude chtít odnést. Pokud to budeš dělat jinak, vypěstuješ z nich paka, který se budou chodit vázat ke stromům do Boubína. Každý moc vyhraněný názor má v sobě něco divnýho. Chce to trochu rozumu, trochu tolerance… A za to že vedeš děti Ti patří mé díky.

reagovat
Středa 28. července 2004 v 0:43 ® Chose
Chose

Mullet-Na tom neni nic az tak spatneho jist ryby. Nerozmlouval bych kazdemu zabiti ryby. Je mi jich vetsinou lito(tech ryb ),ale proste od toho tady taky jsou. potrava. Jen velke ryby uz asi nejsou to pravy sousto. tam bych to asi taky snazil dotycnemu vymluvit…

reagovat
Úterý 27. července 2004 ve 23:05 @ 

Mallet: Z tvého článku na mne skočila husí kůže !!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

reagovat
Úterý 27. července 2004 v 18:12 ® pupak

mallet fakt by me zajimalo jaks prisel na to , ze kdyz bacim rybu a sezeru je to mou absenci rozumu. Doufam ze jses vegetarian jinak tva exhibice k teto otazce postrada logiku.

reagovat
Úterý 27. července 2004 v 17:15 @ 

No ja poustim vsechny ryby bez vyjimky. Proc tak nekteri necini, je otazka rozumu, ktereho maji nekteri pomalu. No a vzdycky, kdyz potkam bucka co se chysta zabit nejakou rybu, tak se mu to jakkoliv snazim rozmluvit, hlavne s vtipem a poradne zesmesnit. Jinak uz 4 roky delam vedouciho ryb. krouzku a co nekteri pochyti od svych vrstevniku, tezko se to pak napravuje, ale nejaka uspesnot je… a to je dulezite, kdyz prijdu k vode ja ryby poustim, vsichni si mysli ze sjem magor, ale kdyz to udela dite. a tomu dospelemu vysvetli proc to udelalo, tak to je pak pro toho doticneho radna ostuda......

reagovat
Pondělí 26. července 2004 v 16:19 ® Prizrak

Já velký ryby taky nejím. Možná proto, že jsem žádnou pořádnou nechytl. No to se časem podá Beru ryby, který jsou nějak poraněný. A ta horní hranice by se fakt asi měla zavést!!!

reagovat