Chytej.cz

Zabíjet velké ryby- ano či ne? necteno

24.7.2004 | HaD | 10.917 zobrazení | 70 odpovědí

Co si myslíte o zabíjení velkých ryb? Myslíte, že je v pořádku a etické, když někdo kvůli masu usmrtí starou rybu: např sumec 180 cm=cca30 let, kapr 15 kg= cca 15 let, parma 70 cm= cca 30 let atd? Sice je to v souladu s řádem, ale dopsěl jsem lety k tomu, že by se to asi dít nemělo! Je mi necelých 30 a pocit , že na revíru, kde rád chytám někdo utloukl a vyudil např. sumce 180 cm a já budu muset do věku 60 let!!! čekat na dalšího, kdy už možná sotva dolezu k vodě, mě šíleně děsí. Co vy na to?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   3 2 1
Pondělí 25. července 2005 ve 13:41 ® toulovec
toulovec

myslím že na tuto otázku je nejen několik odpovědí, ale hlavně několik úhlů pohledu a několik zdůvodnění zda zabít či nezabít. Nebudu rozebírat důvod nakrmení kačen a jiné drůbeže, tam je to jasné.

hledisko 1 – početnost úlovku pokud pravidelně chytám velké ryby, a dostatečné množství velkých ryb, asi není problém pustit. Pokud jsem na rybách jednou za uherskej rok a podaří se velká ryba, většinou to má u svátečního rybáře spočítaný. Trofejní rybu takovej člověk málo kdy pustí.

hledisko 2 -TROFEJ záleží na tom zda velké ryby chytám pravidelně, nebo ne, ale největší ryba je vždy lákadlem získat tofej na památku. Většině samozřejmě stačí hezká fotka, ale stane se i situace, že člověk který celý rok nevezme rybu, chytí trofejní rybku a nemá u sebe foťák – pak se může stát, že zvítězí touha po preparátu a rybka dostane za uši i u člověka, kterej normálně nemá problém pustit.

Hledisko 3 – prodej tady je to trošku úchylka, je to to nejhorší co svazové vody potkává, ale existuje to. Někdo takové chování vysvětluje že by ji jinej sežral, tak ji dáme na soukromák a ještě mi za to zaplatí. Proč ne, penízky jsou vždycky příjemný, ale efekt je naprosto stejnej jako kdybys ji sežral.

hledisko 4 – poškození ryby není třeba komentovat, prostě se holt občas přihodí!

myslím že takových úhlů pohledu se najde milion a každej si dokážeme najít ten svůj důvod. Pokud nechcete brát, neberte, pokud chcete brát, berte )))

reagovat
Neděle 24. července 2005 v 17:23 ® pepino99
pepino99

Jo jo to znám tuhle wotásku sem si dával (i) celej minulej tejden a klucí dávaj ještě dneska. No tak zlomte klacky no a vytřete jim zrak nebo prde..

reagovat
Neděle 24. července 2005 v 16:05 ® Milky
Milky

pepino99: Zdravím! No, letos to není nikterak dělový, ale dneska jdu se Zdendou jim to natřít. Už balím papání, pjoutky a za půl hodinky vyrážím – hujááááááá na něěěěěěěě A v půl noci budu hledat 100+1 důvod, proč to zase nebralo

reagovat
Neděle 24. července 2005 ve 13:22 ® pepino99
pepino99

Milky: čus milky pravda že na vranově sme toho tutu z ryb moc nezažili co )

reagovat
Neděle 24. července 2005 ve 13:07 ® Milky
Milky

xycht: Fé pohodě!

reagovat
Neděle 24. července 2005 v 11:15 ® xycht

Milky: jen doufam,že sem tě nějak neurazil, byl sem rejpavej. jestli jo tak se omlouvam

reagovat
Neděle 24. července 2005 v 11:14 ® xycht

Milky: jo ale nesmí ho bejt moc, je fakt že ty metrovky toho tuku tolik nemaj,ale i přesto se mi stalo, že když sem to pekl v troubě tak mi to pak plavalo v tuku. takže i metrovku do udírny i když prej jsou ze sumce výborný řízky

reagovat
Neděle 24. července 2005 v 10:46 ® Milky
Milky

xycht: Jasně, že tě tahám za slovíčka , ale musíš uznat, že rybí tuk je zdravej a váže na sebe volné radikály!

reagovat
Neděle 24. července 2005 v 8:17 ® rybar11

No změny v řádu nečekám. Předpokládám také, že přístup masařů se nezmění.

Navrhuji proto hledat elixír věčného mládí!

reagovat
Sobota 23. července 2005 ve 20:05 ® xycht

Milky: sorry,ale seš uplně mimo nikdo neřekl, že sumec 100cm je hodně tučnej, ale tučnej je. a šlo mi o porovnání se sumcem 180cm, kterej musí bejt asi sakra tučnej a proto k jídlu ne moc vhodnej. Jednoduše si to vytrhl z kontextu aby se ti to hodilo.

Myslim, že nejlepší na jídlo bude sumec do 110,120cm

reagovat
Sobota 23. července 2005 v 19:45 ® Milky
Milky

xycht: Když myslíš, že metrový sumec je tak moc tučný, tak jakého bys někomu doporučil k jídlu? (moc na vybranou nemáš 90 je unás zase stanoveno, jako spodní mez).

???

reagovat
Sobota 23. července 2005 v 17:47 ® jiris
jiris

hrouzek – a pak bude doba masotemna......

reagovat
Sobota 23. července 2005 v 16:57 ® Hrouzek
Hrouzek

pepíno- )) ta poslední věta je dost dobrá ) Nejhorší je,že ono to tak dopadne A pak se to přenese na normální násadáky, ale ty nebudou stačit růst a dosezovat mírovky a pak se začnou žrát i pod mírovky… Ceny soukromáků budou stoupat… A do zahraničí se povalí mraky čechů, který tam udělaj takovej bordel, že si tam o nás udělaj pěknej obrázek a už nás nebudou pouštět ani na zahraniční revíry a česká rybářská masařská liga povede k záhubě

reagovat
Sobota 23. července 2005 v 16:01 ® pepino99
pepino99

No osobně sem pár mertovek ochutnal a na tučnou jsem jestě štěstí neměl. Osobně myslím že je jedno jestli tučnej je nebo není. I kdyby byla dvojka pochoutkou stejně zastávám názor že je škoda jí zabít i když to RŘ umožnuje. Ale je to na každém z nás co zařízne a co ne . Jenom až lidi co zbaštěj 80 ku kapra nebo 160 sumce zjistí že tu za pár let nebude co na háček chytit bude poněkud pozdě jinak nic víc ))) Potom až budeme chtít zažít ten pocit co dělá na prutu velká ryba budeme na vlasec vázat dlažební kostku a máčet jí v proudu aby to cukalo .

reagovat
Sobota 23. července 2005 v 15:33 ® xycht

Milky: takže podle tebe metrovej sumec neni vůbec tučnej jo? Zřejmě jsi ho nejedl, protože kdybys jo tak bys takovou volovinu nemohl říct…

reagovat
Sobota 23. července 2005 ve 14:06 ® Milky
Milky

hnilda: To, co píšeš je rozumné. Jsi určitě rybář srdcem a ne povolenkou. Kdyby tu bylo takových více! xycht:
. když vidim jak je tučnej metrovej sumec … – no to já bych rád viděl! Metroffka toho tuku moc nemá

reagovat
Pátek 22. července 2005 v 18:35 ® Hrouzek
Hrouzek

Ne a ne a ne

reagovat
Pátek 22. července 2005 v 18:02 ® hnilda

Dovolím si taky napsat pár řádek,protože nad některými názory rozum zůstává stát. Ryby lovím 25 let a už jsem toho zažil a viděl dost. Ale k tématu: nejsem zastáncem horní míry ryb a to z prostého důvodu:za současných podmínek k lovu a myšlení rybobijců je to zcela neprůchodné. Já osobně jsem si stanovil svou míru kapra na 50–60 cm a 4 až 6 kousků si za rok přivlastním. ale velmi mne mrzí a ubíjí dvě skupiny rybářů: první-co vytáhnu z vody,je moje,ať ja to třeba 20 kousků násady a to domů do mrazáku,do hospody,pro kachny. Osobně jsem za loňský rok vystartoval po takových rybářích čtyřikrát a třikrát mne poslali do pr… a to jsem dle sdělení kolegů dopadl dobře. Druhá grupa je ta,jejíž členové jsou schopni za pár kuliček od svého sponzora udělat cokoli. Sám jsembyl se svými kamarády na Hněvkovicích přítomen vylovení pěkného kapra,asi 18 kg,kterého chytli členové nejmenovaného carpteamu. Okamžitě žhavili linky a volali „svému“chlebodárci a následoval transport do jeho soukromého revíru,na kterém loví pouze vyvolení a ostatní mu na provoz přispívají klubovým příspěvkem,za což jim nabídne „velice " hodnotné dary. Nutno podotknout,že oni rybáři jsou členy klubu chyť a pusť,takže se ani nneobtěžovali onoho kapra zapsat. Nebo,že by jim zakazovali stanovy? A není toto pánové další z,promiňte, PRASÁREN ? Já ooosobně jsem pro zavedení profesionální RS,na kterou budu já i celá řada rybářů rád přispívat a to radši než na byrokraty,nebo "sponzory“ Všechny rozumné rybáře zdravím.

reagovat
Pátek 22. července 2005 v 17:58 ® xycht

pupák: ale to víš že vim co s nim udělat Jenže tyhle velký ryby už fakt nejsou k jídlu, známej udil sumce asi 180cm a půlku toho vyhodili, protože to nešlo žrát. A přitom s tim bylo tolik práce, každej říká že udírna to vyřeší ale když je ten sumec z nějakýho stojáku tak je to špatný.

reagovat
Pátek 22. července 2005 v 17:39 ® pupak

xycht – Chytit – bacit – stahnout – naporcovat – nasolit – prohnat kourem, jak jednoduche a ty pises, ze nevis co s nima udelat ? ? ? ! ! ! !

reagovat
Pátek 22. července 2005 v 17:36 ® xycht

Parmu bych nikdy nevzal. Co se týče velkýho sumce nebo kapra, tak taky ne, protože když vidim jak je tučnej metrovej sumec tak si neumim představit jakej musí bejt takovej 180cm. Myslim,že ani udírna nepomůže. A mít pověšenou hlavu na zdi mě taky neláká, lepší je fakt fotka. Takže vlastně ani nevim co s takovym sumcem dělat

reagovat
Čtvrtek 21. července 2005 ve 22:30 ® HAT

Já beru rybu jen když mám na ní chuť a to je jen občas. A taky jsem strašně línej je čistit tak že si dost rozmejšlim jestli jí zabiju. Já tvrdim že ryba, třeba kapr, na jídlo je těch 45 až 50 cm. pak už se to stejně nedá jíst a když ta tyba vydržela ve vodě už tak dlouo tak už by tam měla zůstat. Je ale jedna ryba kterou bych nikdy nepustil a to je ůhoř. Je to smutný ale tu si vždicky vezmu. jinač mi většinou stačí že ryba ví kdo vyhrál a dám jí svobodu

reagovat
Čtvrtek 21. července 2005 ve 13:51 ® benny

Ja som tiez za aby sa zaviedli aspon nejake opatrenia aj ked niekde v kutiku duse dufam, ze ked to tak nebude tak pride ten ujo co spapa vsetko zo svojim dietatom k vode a zacne ho ucit rybarceniu a dieta po par vychadzkach k vode povie. Oci a to ta bavi ved tu ziadne nie su a otecko akurat tak moze zaspominat ako ich zral a svojmu dietatu nedoprial ten skvely zazitok ked drnci brzda, trasu sa nohy a aj ked je zima zalieva rybara pot lebo nevie akeho partnera ma na druhej strane a to ospliechanie chvostom ked ho polozi do vody a povie mu ahoj a tesim sa na buduce . Ak tu bude moj prispevok este v buducnosti. Tak mile diedatko pozri si fotogaleriu, lebo tvoj otec vsetko zozral a ty uz mozes len snivat a chytat belice ak samozrejme tvoj tata nepresedlal na inu rybu, lebo tu co zral vo vode uz nebola. Nie je nad krajsi zazitok ked vidim ako sa susedia tak zvany rybary trasu ked pustam spet rybu. Ako chodia a pozeraju co mam za krmivo a co davam na hacik. A ten pocit ked ma prehodi na to miesto ked som ja vytiahol a nedajboze mu zaberie a ten zvuk jeho silonu ked aj ja seknem. Jedine co ma trapi aby nemal olovo na pevno a ryba sa pekne jeho haciku zbavi. Mozno si poviete, ze som choromyselny a je mi to jedno a ten kto ma chape vie, ze v niecom mam pravdu.

reagovat
Čtvrtek 21. července 2005 v 11:56 ® fikus
fikus

když už se tu zase nakousla otázka horní hranice ryb, tak bych přišel taky se svou troškou do mlýna. Můj názor je, že pokud chtějí kapraři chytat na státním revíru velké kapry, tak nemusí plošně zavádět horní míru pro všechny revíry v ČR, ale můžou vyčlenit v MO revíry které budou C&R. Stejně tak jako jsou na některých pstruhových vodách. Ryb je tam plno a trofejních. A rybáři si můžou vybrat. Jít tam kde si chytnou big rybu, ale bez možnosti si ji odnést nebo tam kde velkou rybu bude složité chytit, ale s možností ji zmasit. Kdyby bylo takových revírů více mohli bychom si i parádně zachytat a nebrečet nad tím, že nejsou žádné natož pak trofejní ryby. Závěrem tedy místo horní hranice raději zřízení revírů C&R.

reagovat
Čtvrtek 21. července 2005 v 10:10 ® saky

kkarlos: naprosto s tebou souhlasim.

Ale stejně nechápu proč zrovna, s odpuštěním, blbej kapr má mít to privilegium, že má míru i shora. To mi připadá naprosto nefér!!!

reagovat
Čtvrtek 21. července 2005 v 10:00 ® kkarlos
kkarlos

U nás na rybníce se smí brát kapr od 43do63cm. Já s tím nemám žádný problém protože ryby skoro nejím ale mám lepší pocit když chytnu nějakou pěknou rybu a můžu jí pustit než jí zabít a pak sníst. Nechápu rybáře kterým vadí brát kapra až od 43cm. Vždyt taková 35 když se vykuchá tak z ní nic nezbyde. A podle mne by se měli velké ryby také pouštět protože jsme sportovní rybáři a chytáme ryby hlavně pro ten pocit že jsme nad nimi vyhráli a ne pro maso!!! Nevadí mi když si rybář od vody sem tam nějakou tu rybu odnese ale brát každou rybu kterou chytí se mi zdá velice nefér vůči přírodě.

reagovat
Čtvrtek 21. července 2005 v 9:48 ® saky

no pokud de o tu hranici, tak bych byl taky pro rešení: buď žádná hranice, nebo hranice u každý ryby, ale chtělo by to fakt zvážit, jakej to bude mít dopad. Pak by se fakt mohlo stát, že některý druhy ryb by mohli trochu převyšovat normální stavy v řece. Třeba takovej tloušť-je to úžasná sportovní ryba, kterou mám moc rád a asi nejvíc se mi na ní líbí to, že není (aspoň v létě) chutná (ryby nejim-zaslech sem to) a proto jí člověk potká všude, jelikož téměř každej ji pustí (chvála Bohu), navíc ji chytne, prakticky na všechno. Když přijdu se třpytkou k vodě a je normální stav kvality vody a průtoku, tak se mi nestane, abych tlouště nevytáh. Otázka je, co to udělá s ostatníma druhama ryb, po zavedení horní míry (teoreticky). Musíme brát v úvahu, že to fakt nejde posoudit celorepublikově, ale jen lokálně vzhledem ke konkrétním podmínkám. A těžko si umim představit zákon, kterej by toto upravoval, respektive nechával úpravu na informovanějších orgánech. Dost bych se bál toho, aby to nedopadlo jako se současnym rybářskym řádem Když zapomenete na všechny chyby, který v něm sou a podíváte se přímo a jen na odstavec s mírama, tak se Vám nutně musí dělat špatně, pokud by to takle mělo dopadnout! Proč třeba pstruh má celorepublikově míru 25cm, když sou revíry, kde dorůst do týhle velikosti mu dělá problémy a trvá mu to pěkně dlouho a proč má míru 25cm i na těch revírech, kde chytit menšího než 30cm je docela problém. Samozřejmě nechci, aby se lovný míry snižovaly, to vážně ne, to spíš naopak, jen tim chci poukázat na možnosti růstu a výživy ryb v daný lokalitě. Když budete mít štiku, tak na jednom revíru, aby měla 80cm se nemusí ani moc snažit, na druhym revíru se bude chudák rybička muset sakra snažit, aby měla aspoň 70, jak teda určit horní hranici jinak, než s přihlídnutim k místnim podmínkám? No a to je podle mě největší problém, když se podivám na jakejkoliv úřad od obecního, po Ministerstvo zemědělství, težko budu hledat ochotu tohle řešit. Ale v tom případě se obávám, že když by se takovéhle opatření zavedlo, že by v tom byl ještě větší bor*el, než teď.

Samozřejmě něco by s tim dělat chtělo… Ale znova musim říct, že absolutně nesouhlasim s tim zavést horní hranici pro jednu nebo několik druhů ryb. Domnívám se, že by to byla ta největší chyba, jaká by se mohla stát. Buď tu míru zavést u všech ryb, včetně třeba okounů, nebo u žádných!

No asi to nakonec dopadne tak, že „RYBÁŘI“ budou velký kousky pouštět a „rybáři“ si je budou nechávat, třeba jen kvůli trofejím. Vyhlídky asi nejsou moc růžový… Jó, za dob našich dědečků byly řeky plný velkejch ryb, ale kde sou teď?? A modernim vybavenim (ryb. náčiní) to nebude, spíš to bude všema možnejma, vodu a životní prostředí znečišťujícíma prvkama. Nejsem žádnej ekolog, ale jak to, že dřív bylo ryb a to i těch velkejch všude plno?

reagovat
Středa 20. července 2005 v 18:38 ® gadasnik

Nejsem vyznavačem chyť-pusť,po rybím mase se můžu utlouct,ale osobně si myslím a dodržuju to já,mladej i má drahá polovička,slušná ryba batří nejdřív do foťáku a pak vodě,si myslím,že si to zaslouží. Sporné je to ovšem s vousáčem,na meší vodě dle mého dokáže udělat pěknou paseku. Můj nej měl 196,a když jsem ho pouštěl na nejmenované vodě zpět,málem mě ukamenovali,čumilů bylo dost. Jak říkám,velká ryba stopro do vody. Na soukromém revíru se už začíná prosazovat spodní a horní hranice míry,bohužel zatím jen u kapra /45–60/. Mělo by se to každopádně prosadit u všech ryb.

reagovat
Středa 20. července 2005 ve 14:24 ® saky

No nevím, jak Vy, já osobně chodím k vodě už jen na přívlač a abych řekl pravdu mnohem víc mě baví chytit za hodinu 30 malejch tlouštíků, okounu a tak, než se 3 hodiny snažit vytáhnout jednu rybu nad 60cm, jestli má přijít, tak přijde. A pokud jde o pouštění velkých, trofejních kusů, nemám vyhražený názor. Osobně považuji za mnohem větší úspěch vytáhnout za rok teoreticky 365*10ryb=3650 ryb než jednu tzv trofejní (s těma číslama to mínim jen obrazně ) Jinak ryby taky nejim (krom rybího salátu z kšeftu), takže taky 99,8%ryb pustim. Ty 0,2% jsou ty, který maj z nejakýho důvodu na kahánku nebo vyjimečně pro někoho, ale vždy de o mladý ryby (samozřejmě trochu nadmírový) a né žádný staříky…
A pokud jde o horní mez, teoreticky bych s tim neměl žádnej problém, ale prakticky bych se obával toho, že na úkor velkejch ryb ubyde těch malejch. Možná se pletu, docela by mě zajímalo, jestli tu horní míru mají někde zavedenou a jak to funguje, zatim sem to nikde nezaslech-nevíte někdo?

reagovat
Středa 20. července 2005 ve 12:22 ® PV

All: podle stavajci legislativy je stanoveni omezeni smerem nahoru docela snadna vec, takze je na mistni organizaci a potazmo na kraji, jake podminky stanovi, takze by nemel byt problem zavest na vybranych, podotykan na vybranych revirech horni miru nejake ryby. Chce to jen snahu a schopnost to prosadit.

reagovat
novější starší
Stránky:   3 2 1