Chytej.cz

Stojaté vody vs. Tekoucí vody

13.4.2015 vložil HaD | Ostatní | zobrazeno: 14.122×

Každý rybář má svůj oblíbený revír. Někdo rád navštěvuje spíše stojaté lokality, jiný dává přednost rybolovu na řekách. Je to jenom dobře, protože kdyby se všichni sešli jen u jednoho druhu vody, nebylo by u něj k hnutí. V dnešním netradičním duelu představím klady a zápory obou typů revírů tak, jak je vidím já. Na téma se podívám očima rybáře, který navštíví úplně novou vodu a netuší, co od ní může očekávat.

Text: ToRo Fota: archiv redakce Chytej.cz

Stojaté vody

Stojaté vody Stojaté vody Stojaté vody Stojaté vody Stojaté vody

 

Najít klíč ke stojákům není až tak jednoduché. Na počátku to obvykle vyžaduje určitou „špionážní činnost“ – k poznání nové vody je obvykle potřeba více návštěv. Aby byl průzkum lokality důslednější, je dobré pohovořit s místními rybáři. Tak se něco dozvíte o hloubce, profilu a překážkách dna, samozřejmě i o rybím společenství pod hladinou. Jakmile se ale prokoušete úvodním testováním, muže vás těšit, že se žádný stoják nijak významně nemění po další léta, takže poznatky zúročíte i v budoucnu. Stojaté vody totiž trpí povodněmi rozhodně méně (za předpokladu, že se neporuší hráz) než tekoucí. Mohou se sice postupem času zanášet, ale to je spíše dlouhodobá záležitost. Takže profil dna a uložené překážky na dně jsou téměř neměnné. 

Takřka neměnné jsou opakující se migrace ryb za potravou, na zimoviště nebo na místa tření. Vzhledem k absenci proudu na stojácích se dají v praxi lépe využít všechny rybolovné techniky, které by v tocích vzhledem k tahu vody byly znemožněné nebo alespoň omezené. 

To jsou jedny z mála výhod stojatých vod...

Na druhou stranu stojaté vody trpí většími výkyvy teploty vody, na něž si ryby déle zvykají. Stojáky dříve zamrzají, později rozmrzají. Někdy z tohoto důvodu může dojít k udušení ryb pod ledem. Naopak v parném létě v prohřáté svrchní vrstvě může docházet k rychlému rozbujení sinic a tím i k zhoršení kvality vody. Stojaté vody se rovněž více trápí znečištěním a otravami všeho druhu. V sedimentech dna se častěji nacházejí cizorodé látky – pesticidy, těžké kovy či různé karcinogenní látky. Obecně se dá konstatovat, že ryby ze stojatých vod z těchto důvodů do sebe absorbují více škodlivých látek (někdy jsou i méně chutné) než ve vodách tekoucích.

Na stojatých vodách také bývá téměř neměnná osádka rybích druhů. Zkrátka, co se do ní vysadí, to v ní je. Stojáky se tak dají snadněji „vychytat“, popřípadě se intenzivním rybolovem může radikálně omezit početnost určitého druhu. 

Ve stojácích také bývá obvykle nižší druhové zastoupení. Úplně nebo částečně chybí proudomilné ryby (ostroretka, tloušť, parma), které, pokud v revíru vůbec žijí, omezují svůj výskyt jen na nejbližší okolí přítoku.   

 

Tekoucí vody

Tekoucí vody Tekoucí vody Tekoucí vody Tekoucí vody Tekoucí vody

 

Řeka je život! Přiznám se, že tekoucí voda mě oslovuje víc. Víc dráždí mou fantazii a dá se od ní očekávat víc překvapení a netradičních zážitků. Po každé povodni se radikálně mění její tvář – profil dna i pobřeží, což mě nutí pořád se učit něco nového. Na druhou stranu tok bývá lépe čitelný a snáze se v ně vyhledají konkrétní rybí druhy.

Řeka má vždy druhově bohatší zastoupení rybích druhů než stojáky. Není tak závislá na umělém vysazování. Zarybňuje se téměř sama - buď přirozeným výtěrem, nebo samovolnou migrací ryb. V řekách se dají potkat všechny rybí druhy žijící na našem území. O překvapení při lovu tak nebývá nouze! 

Řeky mají vyšší samočisticí schopnost a lépe odolávají případným otravám. Přítoky obvykle zředí škodlivé látky a také se v nich mohou zachránit ohrožené ryby. 

Toky zamrzají jen v třeskutých mrazech, takže na nich nedochází ani k žádným masivním úhynům v důsledku dušení pod ledem.

Na řekách nemusí rybář přemýšlet nad žádnými skočnými vrstvami – množství rozpuštěného kyslíku i teplota vody je plus mínus podobná od hladiny až ke dnu. Řeky netrpí rozbujením sinic a řas (výjimkou jsou toky pod „kvetoucími stojáky“). Na druhou stranu je sužují náhlé zvednutí či zákaly vody při povodních po přívalových deštích. Díky nim dochází i k výrazným změnám koryt, břehových linií a dna. Při vysoké vodě dochází k masivní migraci ryb. Proudomilné druhy (parma, sumec) mají snahu probíjet se proti vodě, naopak druhy milující klidnější vodu (kapr, cejn, candát, duhák) silný tah vody smete dolů.

Říční proud omezuje využití některých mutací rybářských technik. Těžko v něm si v něm zachytáte na klouzavé splávky nebo při položené na lehké zátěže.

Naopak zvýšený tah vody umožňuje snadněji lovit některé druhy ryb. Třeba chytat boleny na stojaté vodě je kolikrát zapeklitý hlavolam, naopak na řece je to mnohem snadnější. Mámivý proud a zpěněná voda dokáže lépe obelstít jejich skvělý zrak.

Na řekách jsou také ryby mnohem hltavější, jakoby si říkaly: „Musím to rychle sežrat, než mi sousto odnese voda a zhltne ho někdo jiný!“ 

 

Klady

+ dlouhodobá neměnnost profilu dna
+ dlouhodobě neměnné zvyky ryb
+ snížená možnost útěku ryb po vodě
+ lepší možnost využití všech rybolovných technik

Klady

+ lepší „čtení“ vody při vyhledávání ryb
+ početnější druhová skladba rybí osádky (větší šance na překvapení při rybolovu)
+ absence (nebo alespoň pozdější) zamrzání toku
+ stabilnější teplota vody a obsah kyslíku ve vodě
+ obecně čistější voda (vyšší samočisticí schopnost)
+ menší možnost zanášení dna a usazování škodlivin
+ absence rozbujení sinic a řas
+ nižší závislost revírů na vysazování ryb
+ snížená možnost vychytání určitých druhů ryb
+ vyšší žravost ryb v důsledku působení proudu a konkurenčního boje o potravu

Zápory

- horší „čtení vody“ (vyhledávání ryb)
- brzké zamrznutí, delší rozmrzání
- rychlé prohřátí vody a následné rozbujení sinic a řas
- obvykle zhoršená kvalita vody (a nižší chutnost ryb)
- častější zanášení dna škodlivinami
- závislost na doplňování osádky
- snížená druhová skladba rybí osádky
- vyšší zranitelnost revírů vůči vychytání, popř. omezení početnosti určitých druhů ryb

Zápory

- možnost spláchnutí ryb při povodních
- změny v profilu dna a profilu břehů po vysokých vodách
- omezená možnost využití všech rybolovných technik

Závěrečné zhodnocení

Přiznám se bez mučení – jsem zaujatý! Potoky, říčky i pořádné toky mám mnohem víc v oblibě než tůně, rybníky a přehrady. Možná je to tím, že proudná voda ve mně víc podněcuje fantazii. Reka je prostě živel a ne jen nějaký stojatý „lavór“ naplněný vodou. Tím ovšem nechci tvrdit, že bych stojaté vody ignoroval a vůbec je nenavštěvoval. Chytám v nich také rád, jen mi připadá, že rybaření na stojácích je takové poklidné – stejně jako jejich hladina…

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 18. července 2015 ve 14:32® Bahňák

Nemůžu říci že je a priory lepší řeka nebo stoják. Jsou některý fleky na stojáku lepší než na řece a opačně. Záleží taky na ročním období a aktuálním počasí. Alespoň tak to vidím já. Tady kolem HK je dost velká možnost výběru a tím i srovnání.

Úterý 5. května 2015 v 16:14® Petula
Petula

Ikdyž je to duel revíru a né náčiní,přece jen s tím náčiním jdeme na revír lovit,takže srovnávat tekoucí vodu se stojákem je na místě a dokážu si představit duel řeka vs. potok a přehrada vs. rybník či slepé rameno.Je rozhodně mnoho rozdílu a vyžaduje si každá taková voda jiný přístup.Začínajícím rybářům mnohé takový duel napoví a třeba jim i otevře oči na jiný úhel pohledu něž je ten z auta.

Úterý 5. května 2015 ve 14:46® KOLIBŘÍK
KOLIBŘÍK

Máme to štěstí že jsou u nás čtyři roční období.A tak se třídá i lov na stojatých nebo tekoucích vodách.A rozmanitý výběr v rybolovnových technikách.V tom je ta rybařina krásná.Rybář si může vybrat jak revír který mu sedne tak i v ročním období rybolovnou techniku.Hlavně je to krásné pro mne že si rybu najdu sám.Rybářská sezona právě díky stojatým ale i tekoucím vodám pro mne nekončía a trvá nonstop celý rok.

Tento příspěvek byl editován Úterý 5. května 2015 ve 14:49 uživatelem KOLIBŘÍK.
Úterý 5. května 2015 ve 14:16® HaD
HaD

Palivec> NEVIDÍM DŮVOD, PROČ BY TO NEMOHL BÝT DUEL. OSOBNĚ MÁM TAKÉ MNOHEM BLÍŽE K ŘECE, NEŽ K RYBNÍKU. TZN. MÁM SVÉHO VÍTĚZE A DUEL JE O „VÍTĚZÍCH“

Neděle 3. května 2015 ve 12:53® Kralu021
Kralu021

já nemám rád řeku,kousek od sebe mám Jizeru ale do roka tam zajdu tak 3krát zavláčet jinak nic,,,nevim mě to nebaví ten proud pořád to přehazovat a těch falešných záběrů kdy mi do vlasiny najede větev nebo bordel nemluvim o 100krát větším počtu komárů a klíštat…Jsem zaujatý a stojáky si nemůžu vynachválit ale autor má také pravdu je to i tím že nikdy nejedu sám a tak mám rybaření spojené s přáteli nebo rodiném grilování atd…Navíc moje oblíbené fleky se nemění a vím co od nich můžu čekat a kde co je jaká vázka a vím že každoroční záplavy mi nikde nic nepřinesou žádné padlé stromy nebo jiné vázky a je tam jak říkám já více klidu/všechno je dá se říct pořád stejné :-)

Čtvrtek 23. dubna 2015 v 10:23@ Palivec

džigit> Děkuji, překvapil jsi, že jsi mne nesmazal. Možná se to nezdá, ale pokud já přikročím k invektívám neslušným (i to je relativní), jsem vždy ten druhý…

Ono by to možná chtělo ještě jiný šuplík na takové mudrování, co má kdo raději. Třeba „CO MÁTE RADĚJI?“.

Ne každý si potrpí na aspoň malou přesnost, ne každý má nemoc z povolání, vyžadující precizní formulace, jako je třeba fyzika vysokých energií, ale i právo, ale i strojařina špičková, kterými jsem se občas dávno živil. Je mi jasné, že tento web, ani jiný podobný, nemůže být určený intelektuálům, které je pro množství knih obtížne stěhovat. Nepřežil by to…

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 23. dubna 2015 v 10:27 uživatelem .
Neděle 19. dubna 2015 ve 14:48® džigit

Palivec> to není to duel v pravem slova smyslu,ale valit si tu následně do debilu…
Ono je jednodušši zepsut,neš něco vytvořit, v čemž Ti samozřejmě nikdo nebrání ;-) Od Tebe si já rozhodně přečtu,neb to bude určitě fundované

Tento příspěvek byl editován Neděle 19. dubna 2015 v 18:10 uživatelem džigit.
Neděle 19. dubna 2015 ve 14:37@ Palivec

džigit> No pokud mnáš IQ nad 60, musíš i ty uznat, že

toto mezi „Duely rybářského náčiní a produktů“ nepatří.

Pokud máš IQ pod 60, vymaž mne.

Neděle 19. dubna 2015 v 8:09® Jožko

Tečúca voda, vždy plná iných rýb, ktoré ešte nepoznajú môj flek…

Sobota 18. dubna 2015 ve 13:18® Klobasa
Klobasa

Dávám hlas řece, i když bohužel z ekonomických a časových důvodů více času na rybách strávím na stojácích. Závidím každému, kdo má blízko bydliště nějakou pěknou řeku, která se mu každoročně nevylije z koryta do domu. K záporům stojáků bych doplnil nejen horší čtení vody a vyhledávání ryb, ale hlavně jejich přelstění nebo ošálení obzvláště u větších a mazaných kusů, jak to autor zmiňuje v posledním odstavci o řece.

Tento příspěvek byl editován Sobota 18. dubna 2015 ve 13:23 uživatelem Klobasa.
Sobota 18. dubna 2015 v 11:49® džigit

momentálně vidím jen jediný příspěvek k tématu „duelu“!
Osobní invektivy si můžete řešit po SZ !!!

Sobota 18. dubna 2015 v 9:17® prroud

A k veci,miluju reky,prave kvuli druhymu bodu shora a protoze rybarim aktivne,sedet na fleku me nebavi,jdu za rybou,stojaky jsou jak rikam,k chovu a pro dedecky a rekreanty a party co si jdou k vode poklabosit,po­grilovat,bavit se treba i s rodinama a pritom si zarybarej,rybolov mam rad nejprimitivnejsim zpusobem jakym to podle radu jde at je to kdo z koho a nechodim si rybu jenom „vyzvednout“ pomoci vsech moznejch „serepeticek“,vcet­ne elektronickejch,pro me uz by to s nima nebylo ono. A samozrejme je to muj nazor,co rybar,to jinej,na stojaky proto spatne nekoukam a i u nich by mi bylo s dobrou partou fajn,to by nebylo jen o rybareni,aspon pro me:-)