Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Shimano Technium 3000 SFB vs. Ryobi Zauber 3000

3.6.2010 vložil osprey | Navijáky | zobrazeno: 24.909×

Navijáky na přívlač

Shimano Technium 3000 SFB

Shimano Technium 3000 SFB

Firma Shimano si obchodní názvy, pod nimiž prodává své výrobky, docela hýčká a tak se pod zavedenými názvy vyrábějí stále se měnící pruty, navijáky či vlasce, často mající jen málo společného s tím prvním, který dal sérii jméno. Rozdíl v označení se pak ukrývá třeba pod nenápadným písmenkem. Je těžko říct, kolik společného má Technium FB (poznáte podle modrých doplňků) s Techniem FA (stříbrné se zlatavými prvky).

Nejblíž k sobě asi mají svou pozicí v řadě navijáků Shimano – jedná se o nejnižší model takové té vyšší třídy. Technicky je nadřazený navijákům ekonomické P3 třídy, kam patří například masově prodávaný Exage a oproti různým Stradicům a Twinům je mírně očesaný, aby jim nekonkuroval (je to na něm trochu cítit, ale zas ne až tak moc).

Pokud jde o to konkurování, tak to, aby nelezl do zelí svým dražším kolegům, si firma Shimano zřejmě ošetřila dobře. Poměrně vysoká cena Technia ho ale znevýhodňovala proti výrobkům jiných firem (například právě Zauberu, který je v tomto Duelu jeho soupeřem). Proto byla cena někdy během zimy 2009/10 poměrně výrazně snížena a Technium je dnes nabízeno za „reálnější“ peníze.

Pokud jde o kvalitu, jedná se už o slušný a vyspělý naviják, jemuž nechybí nic podstatného. Konstrukčně i designově vychází z dražších modelů, od nichž ho dělí počet ložisek a některé použité materiály.Je fakt, že počet ložisek 3 + 1 už dnes nikoho neoslní, ale mohutné hlavové válečkové ložisko (to označované +1) odvádí dobrou práci a na počtu ložisek užitná hodnota navijáku zas tolik nestojí. Rozhodující je kvalita materiálů a přesnost opracování a ty jsou tu rozhodně solidní.

Pocitově je chod Technia dobrý, při zátěži se výrazně nemění a jedná se o naviják, který by měl pár roků vydržet – v závislosti na tom, jestli ho použijete na přívlač, plavanou nebo feeder.

Pokud jde o některé konkrétní detaily, pak za zmínku stojí slušná brzda. Do absolutní dokonalosti jí ještě něco schází, ale nemá žádnou výraznější slabinu – nelepí, nezachycuje vlasec a dobře se s ní manipuluje.

V konfrontaci se Zauberem je vhodné zmínit šroubovací kličku, která je většinou lidí hodnocena lépe než rychlosklopná klička, jíž je vybaven Zauber a o něco lepší schopnost snášet nízké teploty dík tomu, že hlavní soukolí je mazáno olejem, který uživatel může sám přikapávat do převodů servisním otvorem (Technium nemám, ale u jiných Shiman vnímám tuto možnost vcelku pozitivně - ale pozor, nic se nesmí přehánět).

Jedna z věcí, které odlišují Technium FB od starší verze je nově tvarovaná cívka, jejíž zaoblená odhozová hrana by měla umožňovat delší hody. Stálo by za pokus ověřit si, zda tomu tak opravdu je.

Jako u jiných tříd navijáků Shimano se tu objevila velikost 3000, která by měla mít tělo 2500, ale větší rotor a mělčí cívku s větším průměrem (mě toto řešení celkem vyhovuje).

 

Technická data:

Hmotnost:  270 g

Převod:   5 : 1

Návin na jedno otočení kličky: 73,5 cm

Kapacita: 140 m vlasce 0,25 mm (jedná se o mělkou cívku)

Ložiska: 3 kuličková + 1 válečkové, všechna krytá s keramickou úpravou povrchů (Shielded AR – B)

Náhradní cívka jedna - kovová

Cena: kolem 2600 – 3000 Kč (jaro 2010)

Ryobi Zauber 3000

Ryobi Zauber 3000

Ryobi zauber je naviják, jehož konstruktéři dokázali něco neskutečného – vytvořili kvalitní, spolehlivý a snadno vyrobitelný naviják, který je masově kopírován a jeho klony najdeme v nabídce mnoha firem (namátkou Dragon, SPRO, Byron, Tubertini, WFT,…).

Jak se zdá, firma Ryobi nemá s prodejem licencí potíže – už od dob, kdy prodala socialistické československé firmičce Tokoz práva na výrobu kolovrátku MK 100.

Sám o sobě nedisponuje Ryobi Zauber žádnými převratnými vymoženostmi. Je to poctivě udělaný naviják, kde je vše podstatné vyrobeno z kovu, dostatečně přesně sesazeno a podpořeno přítomností slušného počtu kuličkových ložisek.

Chod je slušný, životnost výborná. Bohužel se vyskytují názory, že nejvyšší kvalitu vykazují kusy z prvních let výroby a pozdější produkce mírně zaostává. Je otázou nakolik je to pravda a nakolik dojem několika uživatelů, kteří si prostě koupili druhý exemplář méně povedený než první. Kusové rozdíly existují u navijáků všech tříd včetně nejvyšších. Popisovaný trend postupného snížení nároků na kvalitu produkce už jsem ale u některých firem také zaznamenal. Každopádně toto téma je hodno diskuze a nejsem schopen ho kvalifikovaně posoudit.

 

Zauber působí velmi bytelným dojmem – i jeho hmotnost je asi u desetinu vyšší než u srovnávaného Technia. Pokud jde o funkčnost, vyzdvihnout je možné kvality brzdy, která je hodně povedená. Problém některých Zauber klonů – motání vlasce na matici brzdy – se tady vyskytuje v zanedbatelné míře.

Velmi ceněnou skutečností je to, že naviják se standardně dodává se dvěma náhradními kovovými cívkami a to je velké plus. Přihlédneme – li k tomu, dostává se Zauber cenově mírně pod úroveň Technia, které je dnes o chlup levnější, ale má jen jednu náhradní cívku. Aby ale věci nebyly tak jednoduché, vyskytují se na trhu Zaubery dodávané bez náhradních cívek. To sice snižuje jejich cenu, ale ne natolik, aby se vyplatilo vzít toto balení a náhradní cívky si dokoupit. Naopak – koupě plné sady s oběma náhradními cívkami by měla vyjít levněji. Proto pozor u supervýhodných nabídek – většinou je to pouze samotný naviják s jedinou cívkou.

Celkově představuje Zauber vynikající investici do poctivého kusu "železa", který by měl vláčkaři nějakou chvilku vydržet a přinášet radost z bezproblémového lovu.

 

Technická data:

Hmotnost:  305 g

Převod:   5,1 : 1

Návin na jedno otočení kličky: asi 75 cm

Kapacita: 150 m vlasce 0,28 mm

Ložiska: 8 kuličkových + 1 válečkové

Náhradní cívka: dva kusy, obě kovové

Cena: kolem 2800 - 3200 Kč (jaro 2010), levnější nabídky obvykle představují naviják dodávaný bez náhradních cívek

Klady

- slušná kvalita konstrukce vycházející z vyšších řad Shimana
-údržba pomocí servisního otvoru

Klady

- robustnost, vysoký podíl kovových dílů
- dvě kovové náhradní cívky

Zápory

- chod některých kusů by mohl být o chloupek lepší

Zápory

- nic zásadního, někomu by možná vadila rychlosklopná klička

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 23. února 2015 v 10:39® kaprus
kaprus

osprey> S tim valeckovym loziskem sto teda zabil. Jednou provzdy to neni lozisko a jako lozisko nemuze odvadet dobrou praci. Je to shimano podvod tak jako ty jejich privlacovy navijaky, ktery mimochodem stoji za ho… Pokud za neho teda nedas 10000.

Středa 15. října 2014 v 18:19@ pgr

Mam zauber 2000. Po necelom roku sa mi uvolnil preklapac a vypadlo perko. Ked som ho rozobral, bola vnutri uvolnena os. Cievka dost skace. Ale brzda super. Mam zmiesane pocity. Simano nepoznam.

Neděle 4. března 2012 v 9:13® devils9
devils9

Zaubera mám čtvrtým rokem a nedám na něj dopustit. vymazlená brzda, spolehlivý chod, vzhledově taky pěkný jediné co bych vyčetl, že se občas motá vlasec do matice, takže rozhodně bych volil Zaubera!!

Pondělí 12. prosince 2011 v 9:07@ Jiri Link

Letos jsem vsechny vlacaky presedlal na Ryobi, kazde Shimano mi nevydrzelo vic nez dva roky, dokonce u Stradicu 8000 mi odesel preklapec, praskla takova tycka a pri zatizeni chroupou prevody, a to jsem ho skoro nepouzival.! Shimano je trik, predrazena hracka, neco jako Rapala, velkovyroba… Hodne mojim kamaradum uz nesmi Shimano na prut! Jednoznacne Zauber, Ryobi jeste neni zkazene.

Úterý 10. srpna 2010 v 16:34® Kubah

Zaubera mám a Technium jsem měl pujčené – na Zaubera nemá ani náhodou a řekl bych, že je lepší i Spro Red Arc.

Úterý 13. července 2010 ve 21:55® oxandrolon

nevlastním ani jeden, ale s oboma som chytal, ak by som sa mal rozhodnuť, tak jednoznačne zauber, jednoznačne lepší chod pri priamom zaťažení cez prevody mal zauber, technium sa trápil, aj napriek tomu, že sú velmi podobne riešené – rovnaké uloženie hnaného ozubania, zdvih cievky cez worm shaft…zauber má lepšie poriešenú rolničku, technium nemá v rolničke ložisko, čo si myslím, že v tejto cenovej relácii by malo byť samozrejmosťou­.....takže bod pre zauber

Neděle 27. června 2010 ve 13:24® murphyy

mam podobne navijaky z predkladanych­..stradic fi 3000, red arc 40, musim povedat ze ten stradic (hoci ho vyrobca oznacil za privlacovy navijak-hoci mozno vacsie velkosti by sa javili lepsie) pri tahani woblerov dost trpi a citim ze mu to nerobi dobre, to som sledoval aj pri stahovani feedrovych krmitok pri pouziti snury.. je dobry tak na mensie gumy a woblery kde nie su prevody navijaka velmi zatazovane, ale na jemnejsie chytanie je super, hladky chod a citliva brzda.. pri navijaku red arc som ten pocit zeby bol navijak nejak viac zatazovany nezanamenal a mal som len pocit mohutneho chodu ktoremu ani nejaka extra zataz nerobi problemy..zaver-univerzalnejsi bude ryobi pre jeho zivotnost, ktora pri pouzivani navijaka pri roznych stupnoch privlace, neklesa tak rychlo ako u shimana

Neděle 20. června 2010 ve 22:04® hering
hering

Nemohu objektivně posoudit,ale se zauberem jsem odchytal už čtvrté norsko a nemá problém ani se slanou vodou.

Sobota 19. června 2010 v 11:36® toti

S oběma již chytám celkem dost dlouho. Na jemnější rybačku, tedy jemnější vlasce 0,08 – 0,14 preferuji Technium. U těžší vláčky či při použití pletenky používám jednoznančně Zaubera a jeho klony. Technium jsem tím zlikvidoval po roce.

Pátek 18. června 2010 v 10:51® DJ
DJ

Hlas pro Ryobi. Za cenu ŠKODOVKY jsem koupil LEXUS. Jsem plně spokojenej a mohu doporučit.

Středa 16. června 2010 v 18:38® Suly

Vlastim Technium 3000 SFB, kupoval jsem ho ještě dost přes trojku, zřejmě jsem měl smůlu na „některej“ ten kus kterej by mohl mít chod o chlopuek lepší. Osobně si myslim že ne o chloupek, ale o dvě třídy, zklamání.

Sobota 12. června 2010 ve 14:26® iceman
iceman

Zauber mě neoslovil, jeden mám a nic moc. Hlas pro Technium.

Pátek 11. června 2010 v 17:21® sethy
sethy

match-oun> neměl

Pátek 11. června 2010 v 0:04® match-oun
match-oun

Mám dotaz pro „Zauberisty“: Měl jste někdo někdy potíže s nefungující zarážkou zpětného chodu? Setkal jsem se s tím u Zaubera i u Applause (nižší řada od Ryobi) většinou při nižších teplotách (nemrzlo).

Čtvrtek 10. června 2010 v 11:45® jiris
jiris

Co jednomu sedí a vyhovuje, pro druhého je špatné a nevyhovující.

Vzhledově rozhodně bod pro Shimano. Funkčně nevím, nevlastnil jsem ho.

Sobota 5. června 2010 ve 21:17® Mr.Stick
Mr.Stick

Ani jedno nemám, ale chytal jsem s obojím. Tady není co řešit. Hlas prou Zaubera a konstruktéry od Ryobi.

Sobota 5. června 2010 v 0:23@ pefro

Vlastnim zauber 3000 -ku a mozem potvrdit vyssie uvedene, ze je to dobry navijak a to aj pri pouziti snury, ale zial az druhy kus mam dobry. Ten prvy cisto novy odisiel po prvej rybacke cca po 2 hodinach. K tej sklapacej klucke len tolko, ze u nas sa s nou predava, ale v zahranici ho dostat aj so srobovatelnou kluckou. ( http://www.knkfishing.com/…ing-reel.cfm ). Co sa tyka klonov sa mi zda ze v minulosti sa pisalo nieco o tom, ze pre vacsinu uvedenych firme ho vyraba priamo Ryobi, mozno preto ta nizka cena.

Pátek 4. června 2010 ve 14:30® Vydrýsek
Vydrýsek

Vlastním to Technium FB ve 2500, používám ho převážně na lehkou přívlač, a nemůžu si stěžovat. Vláčím s ním třetí sezonu, je po údržbě a chodí lépe než podobně používané Twiny, které má kamarád. Je tedy pravda, že jsem ho kupoval ještě před uvedením na český trh, ale dostal jsem s ním dvě hliníkové cívky …

Čtvrtek 3. června 2010 ve 20:12® čabi
čabi

mám technium,není špatný,ale nesmí se moc přetěžovat, to mu nedělá dobře(rotačky č.3 a více), na ty raději 4000

Čtvrtek 3. června 2010 v 19:07® troutkiller

Zaubery mám dva třetí rok a šlapou pořád stejně super!Maji za sebou Sumce i moře a bez problému:-)Dávám bod pro Ryoby.

Čtvrtek 3. června 2010 v 17:53® Kubah

Jasný hlas pro Zauber…

Čtvrtek 3. června 2010 v 17:52® cormaxx
cormaxx

Včera jsem v obchodě točil Techniem i Zauberem.Každý točí,tak trochu jinak,ale z obou jde cítit „kvalita“.Doma mám 2 klony zaubera a po 2 resp.3 letech jsou v naprostém pořádku.Ale jít teď do krámu a mít 2,5 litru,tak asi sáhnu po Techniu,sednul mi:-)

Čtvrtek 3. června 2010 v 17:25® sethy
sethy

Mám zaubry 2000 a 3000. Jdou do 4te sezony a ještě minimálně další 4 budou mít před sebou :) Navijáky nešetřím, ted po třech letech jsem je teprv rozebral a promazal. Nemůžu si stěžovat. Technium ovšem nemám, takže nemohu objektivně posoudit.

Čtvrtek 3. června 2010 v 16:32® kerob
kerob

osprey> jako u vseho – kazdej clovek je jinej :-) Me u Shima prijde ten preklapec normalni a u Zauberu obezni + jeste hrouda zbytecnyho plastu kolem rolnicky, simo mi prijde vzhledove elegantni a decentni (jednoznacne hodnotnejsi detaily) a zauber je spis takovej obycejnej navijak – designove nezaujme ale ani neurazi… :-) Celkove od pohledu na me zauber pusobi mnohem levnejsim a lowendovejsim dojmem, coz ale neni.

Čtvrtek 3. června 2010 v 15:05® osprey
osprey

kerob> Vidíš, oba ty překlápěče jsou svým způsobem trochu extrémní (Shimano tenký, Ryobi masivní – ale dutý, takže těžký není) a líbí se mi oboje. Je to fukční a je vidět, že designéři a technologové se neflákali:-))

Čtvrtek 3. června 2010 ve 14:06® kerob
kerob

Zauber je poctivej a solidne udelanej navijak, presto mi do ruky moc nesednul a navic se mi strasne nelibi prilis masivni preklapec.

Čtvrtek 3. června 2010 ve 14:03® skwor
skwor

Technium mě moc neoslnilo. Z těchto dvou kusů jsem hlasoval pro Zauber.