Chytej.cz

Pevný raketový podběrák vs. Skládací raketový podběrák

18.3.2015 vložil HaD | Ostatní | zobrazeno: 14.030×

Na trhu se v dnešní době prodává nesčetné množství podběráků. Vybrat vhodný podběrák pro naše potřeby je však o to složitější. V tomto článku se budeme věnovat volbě podběráku pro přívlač a muškařinu. Mezi vláčkaři je volba podběráku neustálým předmětem rozepří. Někteří rybáři ho nenosí vůbec, na některých revírech je však povinný, a tak rybáři hledají nejschůdnější alternativu. V duelu porovnáme klasický raketový podběrák s pružinovým skládacím podběrákem. Přívlač a muškařina je nejaktivnějším způsobem lovu ryb. Z tohoto důvodu je základním kritériem volby podběráku pro přívlač zejména to, aby neomezoval rybáře při pohybu. Podmínka snadného přenášení je nutností.

Text: Martin Pánek Foto: CHYTEJ.cz

Pevný raketový podběrák

Pevný raketový podběrák

 

V tomto ohledu zřejmě nejvíce využívaným typem podběráku je klasický rakeťák. Možností pro nošení rakeťáku je celá řada. Rakeťáky opatřené popruhem je možné nosit klasicky okolo pasu nebo přes rameno. Další možností je přichycení na magnet nebo zavěšení na jojo.

Hlavní výhodou je neustálá připravenost k podebírání. Materiály jsou v dnešní době tak lehké, že člověk nemusí ani tušit, že má podběrák u sebe.

Přesto dá podběrák o sobě velmi často vědět. Každý kdo někdy chytal s podběrákem zavěšeným volně do prostoru, si jistě vybaví moment, kdy se mu rakeťák zachytil o nějakou překážku. V případě natahovacích zachycení bývá tato zkušenost mnohdy o zuby a je zde také riziko roztržení síťky. Ani zachytávání listí do síťky není úplně příjemnou záležitostí.

Další výhodou je možnost využití gumové síťky, která je velmi šetrná k rybě a imunní vůči zapíchnutí háčků.

Cena rakeťáků se pohybuje od cca 200 Kč až po tisíce. Nepříjemným faktem je zavěšení podběráku po použití. Mokrá síťka od rybího slizu na zádech nebo na nohou může velmi znepříjemnit zbytek lovu.

 

Skládací raketový podběrák

Skládací raketový podběrák

 

Relativně novou možností na trhu je skládací podběrák do pouzdra.

Hlavní výhodou tohoto podběráku je jeho skladnost, kdy se během "vteřiny" může stát plnohodnotným podběrákem i na větší ryby.

Základ podběráku tvoří pružina, kterou je možno jednoduše zkroutit do malých kroužků zapadajících do pouzdra. Toto pouzdro je možné přichytit na pásek, což řeší jednak problémy se zachytáváním o překážky, ale také nošení mokrého podběráku po použití.

Při nutnosti použití podběráku stačí jednou rukou vytáhnout podběrák z pouzdra a švihnutím jej rozložit.

Oproti rakeťáku je tento podběrák však o něco těžší. Další nevýhodou je fakt, že se na trhu zatím nevyskytuje provedení s gumovou síťkou. Cena podběráku s pouzdrem se pohybuje kolem 750 Kč. Za určitou nevýhodu považuji i fakt, že je obvod rakeťáku pružný - podebrání ve velkém proudu či velké ryby tak může být poněkud komplikovanější.

Podběráky jsou dostupné ve více provedeních, kdy máme na výběr mezi dvěma druhy sítí a velikostí jejich ok.

Další výhodou je vysoká odolnost vůči poškození. Díky svým výjimečně malým rozměrům 25x15cm můžeme mít podběrák neustále uschovaný například v autě nebo brašně, aniž by zabíral mnoho prostoru a je ideálním řešením v situaci, kdy je povinný z hlediska řádu, ale rybář běžný podběrák nosit nechce, protože mu překáží.

 

Klady

+ Váha
+ Varianta s gumovou síťkou
+ Mnoho provedení
+ Cena

Klady

+ Skladnost
+ Neváznutí o překážky
+ Pouzdro na opasek
+ Odolnost

Zápory

- Váznutí o překážky
- Neskladnost
- Nošení mokrého podběráku na těle
- Možnost deformace

Zápory

- Váha
- Málo provedení
- Absence gumové síťky
- Cena

Závěrečné zhodnocení

Je na každém rybáři, aby si vyzkoušel, která z variant je pro něj více vyhovující. Pokud patříte mezi příznivce aktivního lovu, při kterém překonáváte křoviny a různé jiné překážky, jistě oceníte skládací podběrák, který vás nebude nikterak omezovat. Pokud však dáváte přednost klasické konstrukci a chytáte spíše z lépe přístupných míst, nabízí se vám nepřeberné množství variant a designů raketových podběráků. V každém případě přeji mnoho hezkých podebraných úlovků.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Úterý 7. dubna 2015 ve 21:09® Klobasa
Klobasa

jepice> Postřižiny- pérový pružinový posilovač svalů, dáš dvě péra dohromady a je to.

Úterý 7. dubna 2015 ve 21:00® jepice-zruseno

Klobasa> Kdybys měl radši nápad z čeho udělat ten skládací podběrák! Pásová pila má zuby a hodinový pero v tomhle rozměru asi zadarmo taky jen tak nevyšaším.

Úterý 7. dubna 2015 ve 20:35® Klobasa
Klobasa

jepice> Dobrej nápad, ale než se s tím pachtit, radši to udělám z té pálky, připadá mi lehčí. Mám doma tři staré krámy, tak z jednoho vyřežu síťku, nebo počkám na tip z plastu nebo gumoviny.

Úterý 7. dubna 2015 ve 20:10® jepice-zruseno

Klobasa> Ten rakeťák se dá vyrobit z hliníkový trubky nebo se dá v pohodě udělat ze dřeva nebo bambusu. Mám doma dva samodomo dřevěné. Ta gumová síťka se asi shání hůř. Ale dělají se i plavačková oka s pogumovanou síťkou, k tomu si doděláš už krátkou rukojeť velmi snadno. A můžeš to používat jak s dlouhou násadou na plavačku a s krátkou rukojetí na prodění. Já dělal kámošovi tu rukojeť tak, že jsem na tyčku s příslušným závitem nandal špunty od vína, poslední špunt byl od šáňa, takže tam má pěkně nápis champagne.

Úterý 7. dubna 2015 v 19:14® dam
dam

Palivec> kurňa tem Amsterodam ti závidím…hned bych vyrazil na vláčku :-) Ale myslel jsem, jak jsi mě odhalil podle zadku :-)) Od starších je dobré se učiti…to byl trochu hec s tou kávou, rád se pobavím s rozumnými lidmi :-)

Úterý 7. dubna 2015 v 17:03® Klobasa
Klobasa

Koukám, že ten šikovnej malej podběráček, jak tady na mně čučí v bazaru, se dá bez potíží a s troškou šikovnosti vytvořit z malé tenisové rakety, nebo té na squash. Nemá někdo náhodou inspiraci na tu gumovou nebo nějakou plastovou síťku?

Úterý 7. dubna 2015 v 8:22@ Palivec

dam> A co jak jako dělám? Davide, jsem už hodně starý chlap. Občas jsem na Slovensku, to ano. Cca půl roku s přestávkami. Stejně tak nedaleko Brna, odkud pocházím. Velikonoce jsem strávil v Amsterodamu, momentálně jsem v Praze. Co jsi to chtěl?

Pondělí 6. dubna 2015 v 19:16® dam
dam

Palivec> :-)))až pojedu na Slovensko, tak tě vytáhnu na kafe, a ty mi řekneš, jak to děláš :-)

Čtvrtek 2. dubna 2015 v 10:30@ Palivec

jepice> Neber to laskavě osobně, nepatří to tobě, jen jsem si vzpomněl při tvé zmínce o radosti, jak můj kamarád z Jeseníků občas říkal volům, „ty až dostaneš rozum, tak budeš mít takovou radost, že se z toho zblázníš a zas budeš mít hovno“.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 2. dubna 2015 v 10:31 uživatelem .
Čtvrtek 2. dubna 2015 v 10:27@ Palivec

jepice> Chytám většinou na dvě a jako na potvoru se tá volná ne že zachytí, ale zapíchne do síťky a pokud to neni BL, tak to není jednoduché vysvobodit. A když chycenou rybu odháčkuješ, nebo se jí uvolní v podběráku háček, zapíchne se ti i ten druhý hák a máš o zábavu postarané. Občas mám i dubletu, ale těch je málo, většinou tak blbnou malí potočáci v září, když se pokouším o lipana, už jsem odešel i z Dunajce, protože kam jsem hodil mušky, chytili se 2 malí potočáci, druh mušky byl lhostejný a Poláci z pltí řvali, ať je nepouštím a dám jim ty chráněné 20 cm pstruží děti. I když nerad chytám krátkou nymfu, občas to u proudných jam provozuji a tam ti jedna muška často nestačí z důvodu malé hmotnosti. Ryby, které chci pustit, pokud možno ani nevytahuji podběrákem, ale háček jim uvolním ve vodě. S většími rybami je ovšem problém. Ta plastová,resp. poplastovaná síťka je lepší, jako klasika z niťí, ale ty, co mám, jsou dost plytké a už mi z nich vypadly ryby.

Čtvrtek 2. dubna 2015 v 10:14@ Palivec

dam> Už tě poznám i ze zadu, LOL.

Úterý 31. března 2015 ve 23:56® jepice-zruseno

Palivec> Když chytim rybu na podběrák, tak mám takovou radost, že mi jí vymotávání mušek nezkazí. Stejnak radši chytám jenom na jednu mušku, protože ten podběrák je v mým případě poslední věc, kde se to může zamotat.

Úterý 31. března 2015 ve 21:50® dam
dam

David H.> To bylo před hnědým uhlím nebo až po něm :-))) měl jsem ten podběrák rád, ale po pár vyřezání háčků jsem ho poslal do důchodu…osobně dnes hlavně gumovou síťku…

Úterý 31. března 2015 v 11:00® HaD
HaD

dam> Jojo jsi :) severní Morava…

Pondělí 30. března 2015 ve 20:22® dam
dam

Palivec> jej, netuším, ale je to možné…a pokud ano, tak to už je hoooodně stará fotka:-)

Sobota 28. března 2015 ve 12:02@ Palivec

dam> Ale na fotce jsi ty DaMe, že?

Pátek 27. března 2015 ve 23:59® dam
dam

David H.> kuwa jááá??? :-))) nejlepší podběrák, je žádnej podběrák…:-)

Pátek 20. března 2015 v 17:27@ Palivec

whitehunter> Rádo se stalo. Budeš pokojený, mne to samé stálo téměř 2× tolik. Tu skládačku napravo, co jsem včera z hlouposti objednal, jsem stornoval. Ani bych to nevyužil. Všude se mnou chodí 2 roky Daiwa TM OneTouch Keiryu Damo. Jen na potoky, které obcházím po břehu a ten břeh je vysoky, používám podběrá s teletyčkou. Dělá se to i o průměru 25, ale to se mi zdá být malé. Na tomto podběráku mi vadí akorát ta síťka. Při muškaření užívám podběrák zavěšený na zádech na magnetickém klipu s plastovou síťkou. Ale často také tenkaráckou Daiwu.

Pátek 20. března 2015 v 16:27® whitehunter
whitehunter

Palivec> obědnáno. Díky moc!!!

Pátek 20. března 2015 ve 14:12@ Palivec

whitehunter> Na Tenkara Times teď jsou. A mají mimořádně nízkou cenu. S dopravou za cca 4 celkem cca 53 EUR, co je cca 1500 CZK. Za to to nikde jinde nevidím. Právě je mají Daiwu, když jsem je chtěl, psali, že nejsou. http://www.tenkaratimes.com/…r-storefront

Tento příspěvek byl editován Pátek 20. března 2015 ve 13:23 uživatelem .
Pátek 20. března 2015 v 8:20® whitehunter
whitehunter

Palivec> předpokládám, že v tuzemsku se asi sehnat nedá ani to Shimano ani ta Daiwa, že? Těch 1900 bych za takovouhle praktickou blbůstku klidně obětoval, ale dalších 30USD za poštovné (a ještě nějaké to clo), to už se mi zdá příliš…

Pátek 20. března 2015 ve 3:10@ Palivec

David H.> Nejspíš majitel firmy Deutsche Angelgeräte Manufaktur…

Hmm, dnes jsem držel ten skládací, co o něm píšeš. Není to Daiwa ani Shimano, ale objednal jsem si jej na lození okolo potoků. Budu mít víc podběráků jako ryb.

Čtvrtek 19. března 2015 ve 22:40® HaD
HaD

Palivec> Ach tak :) každopádně na fotce David je :)))

Čtvrtek 19. března 2015 ve 21:42@ Palivec

David H.> Tu fotku s podběrákem na joju jsi snad vložil ty. Nenapsal jsem, že jsi to ty. Taky podběrák používám jen když je to třeba. A háčky barblessy a menší ryby osvobozuji bez vytahování z vody a chytání rukou, byť mokrou. Proto jse si oblíbil ten „tenkarácký“. Šáhneš po něm, lehce ho uvolníš a máš ho k dispozici. Nekvedlá se ti stále na zádech a pod.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 19. března 2015 ve 20:43 uživatelem .
Čtvrtek 19. března 2015 ve 20:05® HaD
HaD

Palivec> Mluvíš na mě? :) já nemám Jojo :) a podběrák takřka nepoužívám ;) a když na závodech, tak mám úplně jiné řešení ;)

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 19. března 2015 v 19:06 uživatelem HaD.
Čtvrtek 19. března 2015 v 17:48@ Palivec

A už žádné blbé jojo, ale magnet Davide! A podběrák ručkou dolu – jen hmátneš a držíš ho. A zase ho šoupneš na záda a on se slepí s protikusem. Na obrázku to není správně. http://www.ebay.com/…271784569673?…

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 19. března 2015 v 16:49 uživatelem .
Čtvrtek 19. března 2015 v 17:42@ Palivec

Palivec>

Čtvrtek 19. března 2015 v 17:39@ Palivec

Jinak nejlepší podběrák co mám na mušku a spin je „tenkarácký“. Mám jen malé pozdro u pasu a v něm podběrák. Je to stejný systém, jako clony na sklo do auta. Skroutíš rám a je poloviční… Jen je trochu drahý. Cca 80 dolarů. Nevím, že by to dělal někdo krom Daiwy a Shimana. Chuchro by to mohl zkusit z bamboo fusaklí vyrobit. http://www.ebay.com/…271152022554?…

http://www.ebay.com/…321687170465?…

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 19. března 2015 v 16:41 uživatelem .
Čtvrtek 19. března 2015 v 17:26@ Palivec

Dany73> Na eBay to koupíš direkt z Číny za poloviční cenu (doprava v ceně). Právě včera mi přišel další. Z Číny to vozí všichni světoví „výrobci“. Snad jen Jura Chuchro a jeho klub si „to“ bastlí doma. Ale síťku plastovou i tak nevyrobí.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 19. března 2015 v 16:26 uživatelem .
Čtvrtek 19. března 2015 v 17:23@ Palivec

Já preferuji podběrák s plastovou síťkou, protože mít v podběráku rybu a 2 mušky zapíchnuté v síťce je na infarkt. Zvlášť kdy je na podzim okno kdy lipani loví dlouhé třeba 30 minut.

novější starší
Stránky:   2 1